Autor Wątek: Usagi Yojimbo  (Przeczytany 171567 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Robweiller

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 640
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pan Pirat
    • Kolorowe Zeszyty
Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #165 dnia: Czerwiec 21, 2006, 09:25:17 pm »
Nabyłem wczoraj "Ojców i synów". Przeczytałem dzisiaj.

Parę dobrych i połączonych ze sobą swobodnie historii, wyjątkowo brak tutaj jednostajnych opowiastek w stylu "Usagi przybywa do wioski i jednym machnięciem katany rozwiązuje wszystkie jej problemy". Tytułowi "Ojcowie i synowie" nieźli (ze względu na to, że występują w nim samotny cap i jego syn), chociaż wydaje mi się, że trochę pośpiesznie zakończone. Ciekawe "Dzwoneczki" prezentujące znaczący epizod z młodości Katsuichiego, chociaż od początku przewidywalne. "Zabić pana Geishu!" takie sobie, "Duma Samuraja" - chyba najlepsze opowiadanie w całym tomie, ze względu na postać dziadującego samuraja.. No i bardzo ciekawe "Hokashi", z poruszającym końcem. Rozstanie Usagiego z synem zdaje się sugerować koniec pewnego długiego wątku jaki ciągnął się swobodnie w tej serii już od paru tomów, a zapoczątkowany został w "Ostrzu Bogów".

Moim skromnym zdaniem "Ojcowie i Synowie" to jeden z lepszym tomów UY, znacznie lepsze od "Wędrówek z Jotaro". Sakai to fachura komiksowy jakich mało, konsekwentnie opowiada od dwudziestu lat swoją epopeję, z odcinka na odcinek coraz sprawniej, chociaż też coraz bardziej sztampowo - w tej części nie uświadczymy podobnych eksperymentów narracyjnych jakie miały miejsce chociażby w pierwszych tomach.

Szkoda tylko, że w tej części nie występuje ani wygadany ulubieniec milionów Gen ani opętana świętym szałem Inazuma. Może w kolejnym tomie?

Offline reston

Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #166 dnia: Czerwiec 22, 2006, 12:21:28 am »
Cytat: "Robweiller"

Szkoda tylko, że w tej części nie występuje ani wygadany ulubieniec milionów Gen ani opętana świętym szałem Inazuma. Może w kolejnym tomie?


Jaki tam wygadany? Ostatni raz wygadanego Gena można zobaczyć w "Ostrzu bogów".  Po tym jak dostał od Jeia stał się mrukliwy i ogólnie teraz ta postać działa mi na nerwy.

Offline Blacksad

Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #167 dnia: Czerwiec 22, 2006, 08:41:32 am »
Jak już zobaczyłem, to się ucieszyłem, jakbym starego kumpla spotkał... Za wiele nowego nie powie, bo i tak go znam, wiem, że się nie zmienił. Ale miło wiedzieć, co u niego. Mało chyba już tych królików zostało, co?
Chrzań się, Smirnov

Offline graves

Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #168 dnia: Czerwiec 22, 2006, 10:59:48 am »
Cytat: "Blacksad"
Mało chyba już tych królików zostało, co?

Jeden - 20-sty - chyba, że coś Stan dopiszę, na co liczę :)
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline empro

Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #169 dnia: Czerwiec 22, 2006, 12:37:48 pm »
Cytat: "graves"
Cytat: "Blacksad"
Mało chyba już tych królików zostało, co?

Jeden - 20-sty - chyba, że coś Stan dopiszę, na co liczę :)


szkoda, :(

niech Stan macha szybciej ołówkiem :P

Offline Czopek Piotrek

Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #170 dnia: Czerwiec 22, 2006, 12:52:57 pm »
o kurka. nie wiem czemu ale wydawalo mi sie, ze z mandragory mialo powychodzic jeszcze kilka albumikow, a tu okazuje sie ze wszystko juz wyszlo :(

Offline Robweiller

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 640
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pan Pirat
    • Kolorowe Zeszyty
Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #171 dnia: Czerwiec 22, 2006, 06:17:50 pm »
Cytat: "graves"

Jeden - 20-sty - chyba, że coś Stan dopiszę, na co liczę :)


Glimpses of Death to nawet jeszcze w Stanach nie zostały oficjalnie wydane - mają się ukazać dopiero 12 lipca. Także jeszcze przez trzy tygodnie będziemy na równi z Amerykanami.

Natomiast Stan Sakai cały czas regularnie wydaje zeszyty komiksowe, które potem tworzą kolejne tomiki Usagiego - to co do tej pory opublikował w formie zeszytów starczy na dwa tomy, które mają zostać wydane odpowiednio w 2007 i 2008 roku. No i na swoim forum internetowym wciąż zapowiada, że będzie rysował dopóki sił mu starczy.

Offline reston

Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #172 dnia: Czerwiec 22, 2006, 07:33:32 pm »
Cytat: "Robweiller"
No i na swoim forum internetowym wciąż zapowiada, że będzie rysował dopóki sił mu starczy.


Nie no...powinien zakończyć za niedługo serię z klasą, bo wyjdzie drugi Spawn z tego.

Offline 4-staczterdzieściicztery

Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #173 dnia: Czerwiec 23, 2006, 01:18:55 am »
Cytat: "reston"
Cytat: "Robweiller"
No i na swoim forum internetowym wciąż zapowiada, że będzie rysował dopóki sił mu starczy.


Nie no...powinien zakończyć za niedługo serię z klasą, bo wyjdzie drugi Spawn z tego.


Na razie mu to nie grozi, przeczytałem "Ojców i Synów" i wciąż są to naprawdę solidne opowieści, tym razem bez stałych motywów ratowania wioski przed demonem/bandytami i pokonywania kolejnych duchów, czy potworów z japońskich wierzeń.
I świetny tekst Usagiego:
"Słuch płata mi figle, musiałem za ciasno związać uszy".
"Życie to banda włóczących się razem komórek, mających wspólny cel."

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #174 dnia: Czerwiec 28, 2007, 10:16:26 pm »
Przeczytałem ostatnio osiem ksiąg "Usagiego Yojimbo" - od "Samotnego Capa i Koźlęcia" do "Ostrza bogów", chociaż tak po prawdzie "Cienie śmierci" i "Daisho" jedynie przewertowałem dla przypomnienia. Jestem wielkim fanem Usagiego (z drugiej strony - kto nim nie jest? :lol: ) i z ogromną przyjemnością zagłębiłem się ponownie w świat jego przygód. Jest coś fascynującego w takich wielotomowych, sprawnie opowiedzianych historiach, których siła kreacji jest na tyle sugestywna, że zostawia w nas trwały ślad i tęsknotę za tym, aby do nich wracać, dowiadywać się, co było dalej, szukać czegoś istotnego również dla nas samych... Na przykład przy lekturze "Ostrza bogów" mocno się zadumałem nad japońską mądrością, głoszącą, iż cztery grozy życia to "jishin, kaminari, kaji, oyaji" czyli "trzęsienie ziemi, grom, ogień, ojciec". :)  :?  :shock:
Po księdze 12. wziąłem się jeszcze za "Usagiego w kosmosie". Czyta się to bardzo dobrze, Stan Sakai nie schodzi poniżej pewnego poziomu, ale zagubił się gdzieś ten charakterystyczny dla "Yojimbo" klimat. Myślę, że w tym przypadku kosmos po prostu nie wytrzymuje konkurencji z XVII-wieczną Japonią.
Nie pojmuję też, jak Jarosław Grzędowicz mógł dopuścić do sytuacji, w której sensei Akira wielokrotnie zwraca się do Kiyoshiego "siostrzeńcze", mimo że Kiyoshi jest synem jego brata (tylko raz go olśniło i powiedział "bratanku"). Trudno też się nie zdziwić, kiedy Usagi w jednej ze scen krzyczy do Kiyoshiego: "Teraz! Zabierzcie im broń!", chociaż pilnowani przez ninja są tylko oni dwaj. No, to trochę sobie pomarudziłem...
Najwspanialsze jest to, że tyle tomów "Usagiego" czeka jeszcze na przeczytanie na półce... :D

Offline skipi92

Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #175 dnia: Lipiec 01, 2007, 09:31:18 pm »
witam
jestem fanem Usagiego lecz przeczytalem tylko 2 ksiazki "GEN" i "spisek ryczacego smoka" . Sa to ksiegi 7 i 4 pewnie sie bedziecie zastanawiac czemu akurat te ksiegi , otuz to poniewaz po ich kupieniu dopiero dowiedzialem sie wiecej o usagim tzn: dowiedzialem sie w jakiej one sa kolejnosci . I mam zamiar kupywac jego nastepne ksiegi (1,2,3,5,6,8,9.....).

A i jeszcze jedno jakie sa jeszcze oprucz UASGIEGO stare dobre komiksy japonsike .
Prosze o szybka odpowiedz
Usagi Yojimbo rulez..

Offline graves

Re: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #176 dnia: Lipiec 01, 2007, 09:53:44 pm »
Cytat: "skipi92"
A i jeszcze jedno jakie sa jeszcze oprucz UASGIEGO stare dobre komiksy japonsike .
Prosze o szybka odpowiedz

Piszesz w "komiksy amerykańskie" - to chyba już zdążyłeś zauważyć, że Usagi nie jest komiksem japońskim :roll:
A może wymagam zbyt wiele...

O komiksach japońskich - dobrych - znajdziesz informacje na forum obok zatytułowanym "Komiksy japońskie". Mam nadzieję, że odpowiedź była szybka.
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline skipi92

Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #177 dnia: Lipiec 02, 2007, 07:39:04 am »
Dzieki za szybka odpowiedz  :) , mam jeszcze jedno pytanie jakie sa jeszcze fajne komiksy typu usagi yojimbo ???  :D
Usagi Yojimbo rulez..

N.N.

  • Gość
Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #178 dnia: Lipiec 02, 2007, 08:36:17 am »
Cytat: "skipi92"
Dzieki za szybka odpowiedz  :) , mam jeszcze jedno pytanie jakie sa jeszcze fajne komiksy typu usagi yojimbo ???  :D


"Usagi" jest komiksem jedynym w swoim rodzaju, ale na szczęście możesz zapoznać się z całą serią (wszystkie części świetne i uzupełniają się nawzajem). Jeśli zaś interesuje cię tematyka samurajska, to polecam serię "Samotny wilk i szczenię".

Offline Anonimowy Grzybiarz

Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #179 dnia: Lipiec 02, 2007, 09:38:08 am »
Cytuj
Witam
jestem fanem Usagiego yojimbo . Very Happy Very Happy Smile
I zastanawiam sie jakie tego typu komiksy moglyby mnie zainteresowac
prosze o podanie kilku Nazw Komiksow Very Happy


Samotny Wilk i Szczenie. Mi to się zawsze z Usagim kojarzyło i na odwrót :)