Autor Wątek: Książki, które warto przeczytać  (Przeczytany 249612 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline biolog

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #165 dnia: Czerwiec 21, 2004, 12:06:27 pm »
Polecam przede wszystkim książki Sheri.S. Tepper, niestety nasi wydawcy nie wiedzieć czemu uparli się , by jej nie wydawać , jest zatem dostępna tylko w oryginale - względnie np. po niemiecku.Fantastyczna, olśniewająca itp.itd. Pisała przez lata mniej istotne książki, jej talent wybuchnął na przełomie lat 80/90 kiedy napisała Awakeners / 2 t./, Grass, Raisnng the stones, Sideshow, Shadows End, Plague of angels.Potem jakby wstąpiła na linię schodzącą flirtując z feministyczną stroną mocy.To jakaś reguła, Le Guin też skiepściła sprawę z wejściem Tehanu, a Bolek i Lolek stracili moc z pojawieniem się Toli.Swe najlepsz rzeczy napisała po przejściu na emeryturę , zatem po 60-ce.Najwyższa półka SF.

Offline łukasz

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #166 dnia: Czerwiec 25, 2004, 11:03:51 pm »
Mało znana, mimo że wspominana gdzieś w prasie przed laty: "Grendel" Gardnera. Fajna powieść fantasy, napisana z perspektywy potwora, jaki w innych ksiązkach jest tylko przeszkodą na drodze dzielnego bohatera. W tym wypadku zresztą też.
Ostrzegam, dużo filozofii, egzystencjalnych przemysleń, zmagania z przeznaczeniem. Za to wszystko podane z angielskim poczuciem humoru. Bardzo przyjemnie się do tej powieści wraca.

Offline Burzol

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #167 dnia: Lipiec 11, 2004, 02:08:19 am »
Ja polecam :

"Zaginiona rasa" - Timothy Zahn

Niby standart SF - obca planeta i próba skolonizowania jej przez ziemian, ale ksiazka pokazuje prowdopodobne poczatki podboju kosmosu przez ziemian. Ponadto autor wprowadzil duzo polityki, ktora sprawia, ze opowiesc wydaje sie rzeczywistą wizja przyszlosci...

Ja przeczytalem z przyjemnoscia.

Offline Heimnar

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 464
  • Total likes: 0
  • Fire For The FORGE!!!
Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #168 dnia: Lipiec 14, 2004, 10:22:37 am »
Cytat: "marcio"
Czytał ktoś coś siergieja snigowa?

"Ludzie jak Bogowie", książka co prawda bardzo naiwna i niezbyt ambitna, ale mimo to zaliczam ją do moich ulubionych  :) . Na swój sposób jest piękna.
Zresztą, jak większość książek napisanych przez Rosjan
www.myspace.com/hellforgehammer <-Nasza muzyczna kuźnia
podpisano - Kot BEHEMOT

Offline Heimnar

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 464
  • Total likes: 0
  • Fire For The FORGE!!!
Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #169 dnia: Lipiec 14, 2004, 10:27:34 am »
"Mistrz i Małgorzata" nie bez powodu zaliczana jest do klasyki (i to nie gatunku, ale literatury ogólnie).
"Smoczy Tron" i kolejne części - "Kamień Rozstania" i "Wieża Zielonego Anioła" - wspaniała historia, subtelne nawiązania do mitów (m.in. legendy Arturiańskie), dużo ciekawych postaci - w tym moja ulubiona para - książę Isgrimnur i księżna Gutrun.
www.myspace.com/hellforgehammer <-Nasza muzyczna kuźnia
podpisano - Kot BEHEMOT

Offline Achmed

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #170 dnia: Lipiec 14, 2004, 10:51:00 am »
Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe, czyli jedna wznowiona powieść z trzema nowymi opowiadaniami na osłodę autorstwa Jacka Dukaja.
Bardzo mi się podobało, tyle że to w zasadzie truizm :P . No, ale po kolei. :D
Poruszającego głównie problem terroryzmu Xavrasa Wyżryna czytam drugi raz i jak na tak wczesnego Dukaja (pisząc miał 22 lata), uważam, że jest to utwór bardzo przystępny, właściwie - co dziwne! - dla każdego :P . Powieść w stosunku do wersji poprzedniej pozostała praktycznie taka sama. Dukaj nic w niej nie grzebał, nie zmieniał (sam mówi, że jest przeciwnikiem tego rodzaju praktyk). Zresztą Xavras... napisany jest na tyle przenikliwie, że trawestować nie było go trzeba. Mało tego, po pamiętnych wydarzeniach z 11 września, utwór ten jest jeszcze bardziej dwuznaczny, a zarazem więc: ciekawszy (wspomina o tym na czwartej stronie okładki Wojciech Orliński). Trochę IMO przekombinowane jest zakończenie (choć w zasadzie pozostaje ono, tak czy siak, jasne), ale to nie jest duży problem. Zwłaszcza w świetle znakomitych dialogów-pojedynków, jakie serwuje nam autor.
Kolejne opko to, w formie scenopisu z rozprawy sądowej, Sprawa Rudryka Z. Akcja rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości, a sądzony za zbrodnie przeciwko ludzkości Rudryk Zlatko (czy też jeden z nich ;) ), to macedoński dyktator. Dukaj ślicznie przedstawia problem sprawiedliwego osądzenia oskarżonego (którego szerzej nie opiszę, bo zajęło, by to zbyt wiele czasu) i, co oczywiste, nie daje jednoznacznych odpowiedzi.
Następne w kolejności opowiadanie Przyjaciel prawdy. Dialog idei porusza kwestię Żydów, tego jak ich postrzegamy. Jak dla mnie to najlepszy utwór w tym zbiorku. Misterna konstrukcja, porywający dialog i znakomite zakończenie. Czy można chcieć więcej?
Ostatni, wieńczący tę świetną książkę Gotyk jest również bardzo dobry. Nie spowoduje on co prawda, że spojrzymy na otaczający nas świat jakoś diametralnie inaczej, jednak zawarta w nim wartka akcja, piękne opisy i przede wszystkim KLIMAT powodują, że nie sposób nisko ocenić tegoż opowiadania.
Całość sprawia po prostu znakomite wrażenie. Polecam wszystkim!
size=9]Na pajęczynie wyrazów - barwy, zapachy i dotyk,
Łąki, pałace i ludzie - drżący Rzym mojej duszy -
Geometria pamięci przodków wyzbyta brzydoty,
Zwierciadło żywej harmonii diamentowych okruszyn.

- J.K.[/size]

Offline Heimnar

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 464
  • Total likes: 0
  • Fire For The FORGE!!!
Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #171 dnia: Lipiec 14, 2004, 02:21:40 pm »
"Elryk z Melnibone" Michaela Moorcocka i cała reszta tego cyklu, wraz z innymi, tyczącymi tej samej postaci (tyle, że w innych wcieleniach), czyli - "Historia Runestaffa", dzieje Erekose Wiecznego Wojownika.
www.myspace.com/hellforgehammer <-Nasza muzyczna kuźnia
podpisano - Kot BEHEMOT

Offline Heimnar

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 464
  • Total likes: 0
  • Fire For The FORGE!!!
Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #172 dnia: Lipiec 14, 2004, 02:30:20 pm »
Cytat: "Smok_Marek"

 - "Jednym Zaklęciem" - Lawrenc Watt-Ewance


Świetna książka. Czytałem dwa razy. Raz w zamierzchłej przeszłości (tak zamierzchłej, na jaką mi mój wiek pozwala), a drugi raz jakiś rok temu. Godna polecenia i faktycznie dość mało znana. A szkoda.
www.myspace.com/hellforgehammer <-Nasza muzyczna kuźnia
podpisano - Kot BEHEMOT

Offline Heimnar

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 464
  • Total likes: 0
  • Fire For The FORGE!!!
Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #173 dnia: Lipiec 14, 2004, 02:36:30 pm »
Cytat: "sarathor"
kolejnym ciekawym wyborem może być Suma Wszystkich Ludzi Davida Farlanda.


Zgoda - pierwsza część dzieł Farlanda jest niezła. Bardzo ciekawy pomysł z darami (ciężko tłumaczyć tym co nie czytali - najlepiej przeczytać - w sumie warto).
Ale dalsze tomy - porażka.
www.myspace.com/hellforgehammer <-Nasza muzyczna kuźnia
podpisano - Kot BEHEMOT

Offline Jagienka

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #174 dnia: Lipiec 19, 2004, 08:59:00 pm »
Kupiłam kiedyś w "taniej książce" dziwną książkę - podobała mi się okładka i cena  :) , a zawartość okazała się niezwykle zajmująca - nawet kupiłam ciąg dalszy, co było nie lada wyczynem. Polecam gorąco "Księżyc goblinów" i "Machinę gnomów" Teresy Edgerton. To nietypowe fantasy z elementami horroru i powieści płaszcza i szpady :hmm: . Coś ślicznego. I zupełnie niesztampowego.
Wydaje mi sie również, że dosyć mało znany jest też cykl Tada Williamsa "Pamięć, Smutek i Cierń". A to błąd. Te książki powinny stać na czele najlepszych z fantastyki, bo wszystko inne biją na głowę. Polecam wszystkim, którzy nie czytali. Naprawdę warto - tylko nie można zniechęcić się okładkami (zwłaszcza "Smoczego tronu"  :) ), bo w polskim wydaniu są naprawdę okropne.
Chciałem powiedzieć, że na tym świecie jest chyba coś, dla czego warto żyć.
Śmierć zastanowił się przez chwilę.
- KOTY - stwierdził w końcu. - KOTY SĄ MIŁE.

Offline Heimnar

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 464
  • Total likes: 0
  • Fire For The FORGE!!!
Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #175 dnia: Lipiec 21, 2004, 11:17:24 am »
O rany! Jakże mogłem zapomnieć?
Faktycznie - "Księżyc Goblinów" i "Machina Gnomów". Naprawdę godne polecenia.
I zdecydowanie (za) mało znane.
www.myspace.com/hellforgehammer <-Nasza muzyczna kuźnia
podpisano - Kot BEHEMOT

Offline darksphere

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #176 dnia: Lipiec 23, 2004, 02:26:21 am »
Jeśli lubicie typową space operę z szybką ,ale inteligentną akcją to polecam "Gdzie twój dom Ziemianinie" Jamesa Blisha. Czyta się tak dobrze jak "Autostopem przez galaktykę".........

Deg

  • Gość
Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #177 dnia: Lipiec 23, 2004, 04:26:21 pm »
Cały cykl Blisha o latających miastach to kawałek dobrej SF. Jest tego 4 tomy, ale nie pomnę kolejności. Ostatni to bodajże "Triumf czasu", a pozostałe to "Życie wśród gwiazd" i "Będą im świecić gwiazdy".
Ze swojej strony polecam twórczość Wadima Szefnera - "Kulista tajemnica", "Dziewczyna nad urwiskiem", "Szałas dłużnika" - baśniowa SF nasycona inteligentnym humorem.

Offline Gnostic

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #178 dnia: Lipiec 26, 2004, 10:48:53 am »
Cytat: "Heimnar"
O rany! Jakże mogłem zapomnieć?
Faktycznie - "Księżyc Goblinów" i "Machina Gnomów". Naprawdę godne polecenia.
I zdecydowanie (za) mało znane.

Fakt. Machina Gnomów trochę gorsza ale i tak obie są warte przeczytania.
 dnia siódmego, czyż nie powiemy: Obyśmy byli płodni i rozmnażali się i zapełniali martwe, nieskończone obszary próżni statkami, życiem i znaczeniem? (...)
I czyż nie będzie to dzień wieczny?

Offline Heimnar

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 464
  • Total likes: 0
  • Fire For The FORGE!!!
Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #179 dnia: Lipiec 29, 2004, 05:54:10 pm »
Cytat: "Jagienka"

Wydaje mi sie również, że dosyć mało znany jest też cykl Tada Williamsa "Pamięć, Smutek i Cierń". A to błąd. Te książki powinny stać na czele najlepszych z fantastyki, bo wszystko inne biją na głowę. Polecam wszystkim, którzy nie czytali. Naprawdę warto - tylko nie można zniechęcić się okładkami (zwłaszcza "Smoczego tronu"  :) ), bo w polskim wydaniu są naprawdę okropne.


Oj, tak. Okładki do polskiego wydania tej fantastycznej książki są po prostu fatalne. Z oryginału przetrwały dwie - ta na pierwszej i trzeciej części ostatniego tomu.
A oryginalne, muszę przyznać, były bardzo ładne.
Swoją drogą - mnogość tomów polskiego wydania również jest zastanawiająca.
Ciekawym, co spowodowało, że z oryginalnych 4: "Dragonbone Chair", "Stone of Farewell" i dwóch części "To Green Angel tower", w Polsce powstało ich aż 6 - "Smoczy Tron", "Kamień Rozstania" i aż 4 części "Wieży Zielonego Anioła"?

Okładkami się nie przejmujmy - przeczytać warto. Książki są naprawdę świetne i długie. I ani przez moment się nie nudzą. Godne polecenia.
I to gorącego!
www.myspace.com/hellforgehammer <-Nasza muzyczna kuźnia
podpisano - Kot BEHEMOT