Autor Wątek: Książki, które warto przeczytać  (Przeczytany 258825 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Comar

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #180 dnia: Lipiec 29, 2004, 10:56:23 pm »
Ja ze swojej strony mógłbym polecić:
-Cykl "Amber" Rogera Zelaznego jak i w ogóle wszystkie jego książki. Facet miał naprawdę niesamowitą wyobraźnię.
-"Hyperion" Dana Simmonsa. Najlepsza space opera jaką czytałem.
-"Non Stop" Briana Aldissa. Ciekawie wywraca tradycyjny pomysł wielopokoleniowego statku.
-"Niewinni w piekle" Jamesa Morrowa. O sądzie nad martwym Bogiem. (jest to właściwie 2 tom cyklu. 1 nie czytałem, a 3 chyba się w Polsce jeszcze nie ukazał, ale można czytać go bez znajomości pozostałych części)
-"Fabryka Os", "Stąpanie po szkle", "Wspomnij Phlebasa", "Gracz" wszystko to Iaina M. Banksa. Dwie pierwsze to kompletne schizy (cytat z okładki tej drugiej: "Graham Park zakochał się po uszy w Sarze Ffitch, lecz jego wybranka stanowi dla niego nieprzeniknioną, niemal perwersyjną zagadkę. Steven Grout jest paranoikiem - wierzy, że Oni chcą go dopaść. Ma rację. Chcą. Quiss, zamknięty w baśniowym zamku, szuka rozwiązania paradoksalnie łamigłówki. Niestety, jej treść pozna dopiero wtedy, kiedy poda rozwiązanie. Tych troje nie ma ze sobą nic wspólnego. Właśnie dlatego łączy ich wszystko.") . Dwie ostatnie to najlepsze space opery jakie czytałem od czasu wyżej wspomnianego "Hyperiona".
-Książki Philipa K. Dicka zwłaszcza "Ubik", "Trzy stygmaty Palmera Eldritcha" i "Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?".
-Not bad. Congratulations. Tell me, was it necessary that you kill all of them? I only told you to scare them.
-People scare better when they're dying.

Deg

  • Gość
Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #181 dnia: Lipiec 29, 2004, 11:40:23 pm »
To mają być mniej znane książki, Comar? Rzuć okiem na temat  ;)

Offline Comar

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #182 dnia: Lipiec 30, 2004, 10:21:09 am »
No tak, a "Fundacja", "Diuna", książki Gaimana, czy "Świat Dysku" wcześniej wspomniane w tym temacie to jakieś kompletnie nieznane książki? ;)
No może rzeczywiście przesadziłem trochę z Dickiem, ale nie bardziej niż inni.
-Not bad. Congratulations. Tell me, was it necessary that you kill all of them? I only told you to scare them.
-People scare better when they're dying.

Deg

  • Gość
Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #183 dnia: Lipiec 30, 2004, 11:28:31 am »
Też mi usprawiedliwienie... Poza tym nie czytasz uważnie - przy "Fundacji" i "Diunie" nikt nie twierdzi że to mało znane książki, a Gaiman i Pratchett pojawili się przed ewolucją tematu do obecnej formy. A przesadziłeś nie tylko z Dickiem, ale i z Zelaznym, Aldissem, Simmonsem, a jak się uprzeć to i z Banksem :P Z tym że mi to osobiście nie bardzo przeszkadza ;)
A do "polecanek" dołączam Edmunda Coopera - "Testament Overmana", "Zdobywca przestworzy" i jeszcze jedna książka, której tytułu teraz nie pamiętam  :| Bardzo przyjemna SF w starym stylu, utrzymana w postapokaliptycznych klimatach.

Offline Comar

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #184 dnia: Sierpień 01, 2004, 09:59:39 pm »
A czy ja twierdzę, że to mniej znane książki? Z postu założyciela tego tematu wynikało, że dopiero zaczyna czytać fantastykę, więc po prostu polecam to co dobre.
A teraz dodam coś (mam nadzieję) naprawdę mniej znanego:
Jonathan Lethem "Pistolet z pozytywką"
-Not bad. Congratulations. Tell me, was it necessary that you kill all of them? I only told you to scare them.
-People scare better when they're dying.

Offline mr.maras

Remanent
« Odpowiedź #185 dnia: Styczeń 04, 2005, 09:19:17 pm »
Jak widać (również w powyższym poście Comara) temat "Książki mniej znane, ale polecane" stał się bardzo szybko dublem tematu "Książki, które warto przeczytać". O mniej znanych pozycjach traktowało kilka z kilkudziesięciu wypowiedzi.
Po mojej ingerencji (kolejne połączonko w ramach remanentu) powstał jeden duuuży temat, w którym każdy kto szuka dobrej literatury (w przewadze s-f&f) znajdzie coś dla siebie. Przypominam, że istnieje także jeszcze jeden zbliżony tematycznie topic "Od czego zacząć przygodę z s-f&f".
Spalić po przeczytaniu.

Offline fisha

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #186 dnia: Styczeń 05, 2005, 08:39:34 pm »
Nie wiem czy padło, ale na nudy lub do czytania na lekcji powinno się spodobać "Królestwo Bogów" Roberta Sheckley'a. Dosyć ciekawa koncepcja bogów i celu wszechświata. Ale nie jest to najlepszyseler wśród ksiązek.

Offline Silvantes Yojimbo

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #187 dnia: Styczeń 06, 2005, 04:00:13 pm »
A no ja polecam:
1. Narazie 2 części trylogii Rodu Otori Lilian Hearn- zaczepista książla. Dzięki niej chociaż trochę wiem więcej o Japonii.
2. ,,Perfekcyjna Niedoskonałość" Dukaja Jacka- może na początku lekko niezrozumiała ale później wciąga że łooooo :D
3. ,,Tysiąc orków" R.A. Salvatore- akcja w jdenej ponad 300 stronicowej książeczki
4. ,,Legendy" i ,,Legendy II"- zbiór opowiadań pisarzy fantasy- najlepsze na ferie/ wakacje/ weekendy.
ttp://www.lathe-athrua.ekonto.net/forum -Miłośnicy Fantasy. Wejdźcie, a nie pożałujecie

Offline Solitaire

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #188 dnia: Styczeń 06, 2005, 09:04:54 pm »
Cytat: "Silvantes Yojimbo"

2. ,,Perfekcyjna Niedoskonałość" Dukaja Jacka- może na początku lekko niezrozumiała ale później wciąga że łooooo :D
3. ,,Tysiąc orków" R.A. Salvatore- akcja w jdenej ponad 300 stronicowej książeczki

Bądź tak dobry i nie umieszczaj tych nazwisk w bezpośredniej bliskości na przyszłość... ;)
Już się gwiezdne poniszczyły zamiecie,
Cień się chwieje poróżniony z mogiłą,
Coś innego stać się pragnie na świecie,
Coś innego, niż to wszystko, co było.

Offline Eihra

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #189 dnia: Styczeń 12, 2005, 08:25:16 pm »
trzy cześci "Rapsodii", wybaczcie, ze nie podam autora(rki??:)) Ale czuytałam to dość dawno i mi sie zapomniało :D ale "Rapsodia"jest jedna na tym świecie :P(A Achmed rządzi :)
..żeby był przy Tobie ktoś, kogo nie zniechęci droga,
abyś plecak swoich dni stromą ścieżką umiał nieść...


...chcę być wojownikiem...

Offline Achmed

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #190 dnia: Styczeń 12, 2005, 09:54:07 pm »
Cytat: "Eihra"
trzy cześci "Rapsodii", wybaczcie, ze nie podam autora(rki??:)) Ale czuytałam to dość dawno i mi sie zapomniało :D ale "Rapsodia"jest jedna na tym świecie :P(A Achmed rządzi :)

Owa _autorka_ to Elizabeth Haydon. :)
size=9]Na pajęczynie wyrazów - barwy, zapachy i dotyk,
Łąki, pałace i ludzie - drżący Rzym mojej duszy -
Geometria pamięci przodków wyzbyta brzydoty,
Zwierciadło żywej harmonii diamentowych okruszyn.

- J.K.[/size]

Offline Eihra

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #191 dnia: Styczeń 14, 2005, 06:51:21 am »
dziękuję bardzo, tego własnie mi brakowało(i znowu na głąba wyszłam, nyo...:))
..żeby był przy Tobie ktoś, kogo nie zniechęci droga,
abyś plecak swoich dni stromą ścieżką umiał nieść...


...chcę być wojownikiem...

Offline kandelabr wspanialy

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #192 dnia: Styczeń 15, 2005, 06:31:05 pm »
Cytat: "Comar"

A teraz dodam coś (mam nadzieję) naprawdę mniej znanego:
Jonathan Lethem "Pistolet z pozytywką"

również tego autora: Amnesia Moon

polecam także cykl Philipa Pullmana - Mroczne materie:
t.1. - Zorza północna
t.2. - Magiczny nóż
t.3. - Bursztynowa luneta
Cześć, i dzięki za ryby!

Offline Alia

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #193 dnia: Styczeń 17, 2005, 08:05:58 am »
a może coś Joan D. Vinge? może "Królowa Zimy" albo Psychotronik.... stara klimaciara:)

Offline Wolvie

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #194 dnia: Styczeń 17, 2005, 05:02:05 pm »
Ze swej strony polecam książki Johna Wyndhama. Przypuszczam, że znaczna część forumowiczów zna jego "Dzień Tryfidów" ale napisał jeszcze kilka innych równie ciekawych książek. W Polsce na pewno były wydane "Poczwarki", nie wiem natomiast jak jest z "The Midwich cuckoos" znaną też pod tytułem "Wioska przeklętych". Na podstawie tej książki wypuszczono 3 filmy. w 1960 (Wioska Przeklętych), w 1963 "Children of the Damned" i w 1995 Carpenter nakręcił remake tytułu z 1960 roku.

Z nowszych książek zachwyciła mnie "Strzała Kusziela", której recenzję postaram się zamieścić jeszcze dziś. Książka piękna ale ma jedną straszliwą wadę - w świecie, gdzie częścią religii jest niczym nie skrępowany sex nie wspomniano ani słowem o środkach antykoncepcyjnych i chorobach wenerycznych. Mam wrażenie, że dla autorki był to temat tabu. Ciekawe.