trawa

Autor Wątek: Książki, które warto przeczytać  (Przeczytany 249340 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kormak

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #45 dnia: Maj 22, 2003, 12:28:08 am »
Cytuj
"Inny świat" Herlinga-Grudzińskiego - opowieść o łagrach sowieckich, którą czyta się lekko i przyjemnie

Nie wiem czy do czytania książki o łagrze odpowiednie są słowa "lekko" i "przyjemnie"  :wink:

Offline Duncan Idaho

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #46 dnia: Maj 22, 2003, 12:31:23 am »
ostatnio skonczylem trylogie Zahna do SW i teraz koncze jego kolejny dwupak o Trawnie i sa to ksiazki do polecenia na takim forum nie tylko fanom SW gosc pisze naprawde dobrze i nie dla dzieci znaczy wklada glebie w to co pisze czyta sie dobrze ale nie jest to kolejny odmuzdzacz
"Śpiący musi się obudzić"-Diuna

Offline Duncan Idaho

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #47 dnia: Maj 22, 2003, 12:43:02 am »
Cytuj
Inny świat" Herlinga-Grudzińskiego - opowieść o łagrach sowieckich, którą czyta się lekko i przyjemnie

tak a Rozmowy z katem to bajka dla dzieci na dobranoc
nie chcialbym nikogo zrazic ale czlowieku czytales to wogule?
sorry ale troche za duzo tego czytalem aby przejsc obojetnie kolo takiego tekstu :twisted:
"Śpiący musi się obudzić"-Diuna

Offline Reenold

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #48 dnia: Maj 22, 2003, 01:40:28 am »
Cytat: "Duncan Idaho"
Cytuj
Inny świat" Herlinga-Grudzińskiego - opowieść o łagrach sowieckich, którą czyta się lekko i przyjemnie

tak a Rozmowy z katem to bajka dla dzieci na dobranoc
nie chcialbym nikogo zrazic ale czlowieku czytales to wogule?
sorry ale troche za duzo tego czytalem aby przejsc obojetnie kolo takiego tekstu :twisted:


Czytałem, czytałem:)
Może źle dobrałem słowa: Jest bardzo dobrze napisana i świetnie się ją czyta, mimo że jest o rzeczach, delikatnie mówiąc, wstrząsających, do których poznawania normalny człowiek raczej się nie kwapi. Ale "Inny świat" wciąga tak, że jak na książkę o takiej tematyce, czyta sie ją, no właśnie: lekko i przyjemnie.
Sorry, jeśli kogokolwiek uraziłem.

Offline Duncan Idaho

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #49 dnia: Maj 23, 2003, 02:49:10 am »
nie nieuraziles mnie watpie zeby kogos ale jak pisalem jesli slysze takie teksty o takich ksiazkach zastanawiam sie czy ta osoba to czytala
kazda ksiazka ktora ci sie podoba i sie wkrecisz jest latwa i lekka sam tak mialem z Zdazyc przed panem Bogiem przeczytalem ja bardzo szybko i tez mi sie podobala
dlatego sorry jesli to tak ostro zabrzmialo :oops:
"Śpiący musi się obudzić"-Diuna

Offline Vallarr

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #50 dnia: Lipiec 27, 2003, 08:26:49 pm »
"wojna o smoczą koronę " Stackpole'a oraz praktycznie wszystko Feista :) cykl Webbera o Honor Harington - to z mniej znanych + oczywiscie klasyki w stylu trylogii thrawna Zahna czy piecioksiegu Sapka   :)
I was born of a scorpion's mind"
Tony Iommi - "Flame On"

Offline Magdalaena

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #51 dnia: Lipiec 28, 2003, 10:02:47 pm »
Cytat: "Reenold"
Inny świat" Herlinga-Grudzińskiego - opowieść o łagrach sowieckich, którą czyta się lekko i przyjemnie
Powinni to zamieszczać jako blurb na IV stronie okładki, żeby zachecić czytelników.
;-) ;-) ;-)

A pomijając niecodzienną formę to zgadzam się z przesłaniem Twojej wypowiedzi. "Inny świat" to powieść i czyta się ją jak powieść, mamy bohatera, z którym można się troszeczkę utożsamić, mamy [spojler ?] pozytywne zakończenie. Najlepsze jest to, że łagry są tam przedstawione jako wyłom w strukturze świata, który poza tym pozostaje sensowny i moralny.

Nie jest to coś takiego jak Medaliony, podważajace sensowność całego świata i istotę człowieczeństwa, po których czytelnik czuje się brudny i obrzydliwy i marzy żeby zapomnieć.

Równiez "Rozmowy z katem" sa cąłkiem fajną ksiażką, szczególnie interesujące są opowieści o karierze Stroopa przed wojnaą bo opisy zniszczenia getta są faktycznie okropne.
agdalaena

Offline krytyk

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #52 dnia: Lipiec 30, 2003, 10:44:05 am »
Ostatni władca pierścieni - Yeskow - prawdziwa rewelacja, polecam. Oczekiwałem jakieś mniej lub bardziej strawnej podróbki Tolkiena, a tu zupełni coś innego. Naprawde orginalne podejście do tematu. Po prostu wszystko totalnie odwórcóne. Mordor okey, Gandlaf i Elfy -złem tego świata. Dużo XX wiecznych odniesień historycznych.
Czarna kompania- Glen Cook zwłaszcza pierwsze tomy - opowieści Konowała. Niesamowita opowiesć o najemnych wojakach, sporo czrnego humoru. Z czasem poziom opada, ale pcozatek to sam miód.
Swiat Dysku - Prattchet uśmiejecie sie przy tym niesamowicie, choc bedą tu i nawiązania do powązniejszych rzeczy np. "Trzy wiedzmy".
Po prostu zacznijcie czytać, a zobaczycie sami.

Offline Vallarr

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #53 dnia: Lipiec 30, 2003, 10:58:53 am »
Cytat: "krytyk"
Ostatni władca pierścieni - Yeskow - prawdziwa rewelacja, polecam. Oczekiwałem jakieś mniej lub bardziej strawnej podróbki Tolkiena, a tu zupełni coś innego. Naprawde orginalne podejście do tematu. Po prostu wszystko totalnie odwórcóne. Mordor okey, Gandlaf i Elfy -złem tego świata. Dużo XX wiecznych odniesień historycznych.

faktycznie na smierc zapomnialem :) swietna ksiązka , duuuzo razy sie usmialem , z tym , ze trzeba dodac , ze to jest sensacja osadzona luzno w swiecie Tolkiena - warto przeczytac :)
I was born of a scorpion's mind"
Tony Iommi - "Flame On"

Offline zarathos

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #54 dnia: Wrzesień 02, 2003, 09:40:05 pm »
Propnuję  przyjrzeć się czasem samym autorom mam tu na myśli różnej maści biografie i autobiografie np. autorstwa Lowrenca Sutina biografia Philipa K.Dick'a- nieraz życie tego genialnego freaka było równie pokręcone jak jego ksiązki
s I walk the Earth so alone--
And when I turned, No face I saw,
For the shadow was my own.
Death Angel's Shadow.

Offline Vallarr

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #55 dnia: Wrzesień 02, 2003, 11:06:08 pm »
wiem , nieminiej mocno sie zawiodlem , jak sie dowiedzialem , ze jeo xiozki to nie tyle genialne pomysly , ale jego koszmary i fobie...:(
I was born of a scorpion's mind"
Tony Iommi - "Flame On"

Offline Baldwin

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #56 dnia: Wrzesień 02, 2003, 11:08:50 pm »
Cytat: "krytyk"
Ostatni władca pierścieni - Yeskow - prawdziwa rewelacja, polecam. Oczekiwałem jakieś mniej lub bardziej strawnej podróbki Tolkiena, a tu zupełni coś innego. Naprawde orginalne podejście do tematu. Po prostu wszystko totalnie odwórcóne. Mordor okey, Gandlaf i Elfy -złem tego świata. Dużo XX wiecznych odniesień historycznych.
.


Dla mnie to była marna próba wykorzystania miru,jakim sie cieszy twórczosc Tolkienia.Ksiązka napsiana moze i niezle, ale mierna w tresci.Niektóre pomysły zakrawają na absurd i po prostu smieszą.

Offline Magdalaena

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #57 dnia: Wrzesień 03, 2003, 09:32:16 pm »
A mnie się "Ostatni władca" zdecydowanie podobał. Przez  takie postmodernistyczne i prawie pratchettowskie podejście do Śródziemia.
I ta rosyjska optyka.
Najbardziej podobało  mi się stwierdzenie, że Nazgule szukajac Froda zachowywały się nieprofesjonalnie, że gdyby szukałyby go naprawdę zrobiłyby to cicho i skutecznie.
agdalaena

Offline Ivo

Knigi
« Odpowiedź #58 dnia: Wrzesień 03, 2003, 10:32:35 pm »
Aż dziw bierze, że tak niewielu zna arcydzieło pani C.K. Friedman, trylogię "Zimnego Ognia". Toż to spokojnie można przyrównać do Sapkowskiego (dla niewiedzących, znaczy to ni mniej ni więcej co "absolutny musiszmieć" ;)! Na pewno nie pod względem stylu, bo autorka ma swój własny, niepowtarzalny, ale pod względem "wciągania" - zasysa na amen i człowiek z wielkim żalem przewraca ostatnią stronę trylogii. No i ten świat, po prosty trzeba go poznać. Od magii... pardon, Sztuki, powietrze aż trzeszczy. Trylogię tą mogę polecić z czystym sumieniem i na pewno nikt się owym cyklem nie rozczaruje.
Z innych, może już nie tak doskonałych, ale jednak wartych uwagi książek polecam:
Cykl "Vlad Taltos" Steven'a Burst'a (o ile dobrze pamiętam autora). O zawodowym zabójcy i czarnoksiężniku. Ciekawy podejście do magii i czarów, przyprawione starannie wymierzoną dawką humoru.
"Pieczęć" Anny Koronowicz. Mimo, że świat w fabule nie jest pierwszej świeżości, bohaterowie i akcja wciągają mocno.
"Adept magii" kogośtam :) Nazwiska autora zapomniałem, ale ogólnie ciekawe. Trochę zalatuje heroic fantasy, ale niezgorsze.
To naturalnie z tych mniej znanych, bo Lovecrafta, Dukaja, czy Le Guin polecać nie ma raczej sensu :D

Pozdrawiam, Ivo
ylko w milczeniu słowo
Tylko w ciemności światło
Tylko w umieraniu życie
Na pustym niebie jasny jest lot sokoła

Offline Vanin

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #59 dnia: Wrzesień 04, 2003, 08:03:48 am »
"Obrońcy Królestwa" Mai Lidii Kossakowskiej + "Żarna niebios" z jakiegoś "Fenixa" albo tomu z opowiadaniami nominowanymi do Zajdla.

Koniecznie!