trawa

Autor Wątek: Książki, które warto przeczytać  (Przeczytany 249372 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Abetorius

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #255 dnia: Czerwiec 19, 2006, 10:19:10 pm »
Cytat: "zaciekawiony"
Zachwyciły mnie ostatnio dwa zbiory Wiliama Tenna ,,Ludojad" i ,,Ludzki punkt widzenia". Naprawde wspaniały autor, z dużym poczuciem humoru i smaku.Podobny jest zbiór ,,Bernie Faust" Simaka, opowiadania które na długo zapadają w pamięć


Wiem ze troche spoznione, ale wydaje mi sie ze Bernie Faust to jednak Tenna jest.
Za to ludojada nie przypominam sobie. Moglbys podac kilka tytulow z tego zbiorku?
Edit: poszukalem na googlach i Ludojad jest Simaka.

Offline Sieter

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #256 dnia: Sierpień 05, 2006, 07:08:29 am »
Książki warte przeczytania:

Hobbit
Jednym Zaklęciem
Seria Conana (Autorstwa Howarda).
obody is perfect. My name is Nobody...:>

Offline jqm

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #257 dnia: Sierpień 09, 2006, 11:51:38 pm »
Moja lista tak zwanych "musów" literackich jest raczej długa więc wymienie tylko kilka pozycji które, jak mi się wydaje, są mniej znane albo jakoś pomijane.

G.G. Kay -> Wszystko! (Cykl Sarancjum, Cykl Gobelinu, Tigana...)

Jarosław Grzędowicz -> Hym... też wszystko :P (Księga Jesiennych Demonów, Pan Lodowego Ogrodu, oraz najnowszy Popiół i Kurz).
Osobiście lubie też czytać książki żony pana Grzędowicza, choć wiem że niektórzy uważają je za mniej lub więcej dziecinne.

Lawrence Watt-Evans - z cyklu Legendy Etshar

Patricia A. McKillip - Zapomniane Bestie z Eldu oraz cykl o Mistrzu Zagadek z Hed
Są chwile kiedy brak ludożerców daje się boleśnie odczuć" - A. Allais

Offline Sieter

Książkie które warto polecić doświadczonym czytelnikom.
« Odpowiedź #258 dnia: Wrzesień 05, 2006, 09:40:50 pm »
Więc tak istnieje na forum wątek w którym opisujemy i podaje ksiązki godne polecenia amatorowi.. hm.. myślę(przynajmniej ja ;)), ze owym amatorem nie jestem i chciałbym abyście polecili mi naprawdę dobre tytuły które warto przeczytać (mam mało czasu), każda ksiązka na wagę złota. Oto co przeczytałem z grubsza...
Harry Potter (All), Władca Pierścieni, Hobbit, Silmalirion, Niedokończone opowieći (all), kowal z przylesia wielkiego, rzygody Toma (Tolkiena), złoto gór czarnych (all), legendy etshar (jednym zaklęciem, wódz mimo woli, niedoczarowany miecz), Sapkowski kilka tytułów, eragon i najstarszy, conan (5 tomów, najemnik, z Cymmeri, dgora do tronu, godzina smoka, korsarz,) to tak z grubsza przeczytałem już kilkanaście dobrch książek, kto może niech poda co warto jeszcze przeczytać, i jakieś krótkie uzasadnienie, z góry wielkie dzięki.
obody is perfect. My name is Nobody...:>

Offline Jimmy

Re: Książkie które warto polecić doświadczonym czytelnikom.
« Odpowiedź #259 dnia: Wrzesień 06, 2006, 12:08:18 am »
Cytat: "Sieter"
kto może niech poda co warto jeszcze przeczytać, i jakieś krótkie uzasadnienie, z góry wielkie dzięki.

To ja jako Wielki Wredny Czepialski Malkontent poproszę o uzasadnienie czym różni się wątek TEN, TAMTEN od TEGO i TAMTEGO, a i jeszcze TEN i TEN traktują włąściwie o wartych przeczytania książkach.
Trzeba jeszcze?
Ktoś kiedyś mówił o nie mnożeniu bytów ponad potrzebę...

Offline suite

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #260 dnia: Wrzesień 06, 2006, 06:44:51 am »
Sieter, no no, co za dorobek czytelniczy  ;)

A na poważnie powinieneś sięgnąć po "Pieśń oberżysty" Petera S Beagla (fantasy) i skoro chcesz lektury dla "dojrzałego" czytelnika to łap się za Żwikiewicza Wiktora (Druga jesień, Delirium w Tharsys), za Wiśniewskiego-Snerga (Robot, Według łotra). Może by tak, doświadczony czytelniku, jeszcze Lema poczytać?

Krótkie uzasadnienie? Nie bedzie. Moim zdaniem nie trzeba uzasadniać potrzeby obcowanie z KLASYKĄ.

ps oczywiscie lista powinna mieć jakieś pół metra długości...
uite

Offline Jimmy

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #261 dnia: Wrzesień 06, 2006, 07:28:29 am »
Cytat: "suite"
Sieter, no no, co za dorobek czytelniczy  ;)
(...)
i skoro chcesz lektury dla "dojrzałego" czytelnika (...) Może by tak, doświadczony czytelniku, jeszcze Lema poczytać?

Pojechałeś ;)
Ale to prawda sieter, trochę skromności :)
A wątek przenoszę (chyba że ktoś naprawdę mnie przekona dobrym argumentem że ma on samodzielną rację bytu).

Offline suite

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #262 dnia: Wrzesień 06, 2006, 07:40:31 am »
Ja Ciebie nie przekonam, bo uważam, że nie ma. A skromnośc niestety nie jest w modzie ostatnio. Za to u mnie jest w modzie mówienie tego co myślę.
A żeby nie było offtopicznie, to dodam do polecanki "Polowanie na jednorożca" Mike'a Resnicka
a dla poszukiwaczy trudnej lektury cykl "Gormenghast" Mervyna Peake'a
[tutaj suite śmieje się szatańsko i klepie po udach  :badgrin: ]
uite

Offline zorro

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #263 dnia: Listopad 10, 2006, 03:48:51 pm »
Mam małą prośbę - która tylko troszkę modyfikuje temat: możecie polecić mi coś z nowości w s-f? Może także rozumianych jako "nowe prądy"...

Nie jestem na bieżąco, ot i wszystko. Trochę brak czasu, a trochę odrzut od dominującej masówki w stylu Star Wars czy różnych sag fantasy. Kupuję w ciemno Sapkowskiego, Carda, LeGuin, Williamsa... ale jestem b. słaby w tematach: Dukaj, China Mieville, Ted Chiang i inne tp.

Co jest nowego, ciekawego, ekscytującego, co bezwzględnie trzeba kupić i przeczytać?

Offline Arafel

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #264 dnia: Listopad 10, 2006, 05:30:50 pm »
Teda Chianga właśnie czytam i jest znakomity. Dużego wyboru nie masz, bo wydano tylko jeden zbiór opowiadań, Historia twojego życia, w Polsce wyszedł w tym roku. Co prawda zostało mi jeszcze trochę do przeczytania, ale i tak szczerze polecam. Choćby nawet te ostatnie sto stron okazało się totalnym crapem, to zbiór warto kupić dla pierwszych dwustu.

Mieville nie czytałem, ale się przymierzam.

Dukaj, no cóż, osobiście uwielbiam książki tego pana. Natomiast niektórzy ośmielają się mieć inne zdanie ;) i wielu odrzuca specyficzny "dukajowy" sposób pisania.
Rozumiem, że nie czytałeś jeszcze żadnych jego książek? W takim razie przygotuj się na to, że postaci i akcja będą często na dalszym planie względem skomplikowanych światów oraz naładowanych neologizmami i fachową terminologią rozważań naukowych/filozoficznych. W każdym razie czytać warto, bo są to książki wymagające, ale i satysfakcjonujące.
Ja bym na początek polecił Czarne oceany. Niekoniecznie najlepsza książka Dukaja, ale ma tę ogromną zaletę, ze jest w miarę bliska realiami naszej rzeczywistości (niedaleka przyszłość), co wprowadzi cię nieco łagodniej w prozę Dukaja niż terapia szokowa jak np. pierwszy rozdział Perfekcyjnej niedoskonałości.  :)

Jeśli Dukaj się spodoba, to Greg Egan też pisze nowoczesne hard s-f. Wyszła w tym roku Kwarantanna, w tym miesiącu bodaj wychodzi Miasto permutacji. Podobna sytuacja jak z Dukajem - trudne w odbiorze, ale mi się podoba. ;) Kwarantanna zaczyna się jak futurystyczna powieść detektywistyczna, a kończy na rozważaniach o mechanice kwantowej.

Z innych rzeczy... no cóż, sam mam zaległości... przychodzi mi do głowy na przykład Richard Morgan. Modyfikowany węgiel to znów klimaty detektywistyczne w cyberpunkowym świecie z wrednym anti-hero w roli głównej. Upadłe anioły to luźny sequel z tym samym anti-hero, tym razem w nieco innych klimatach (relikty tajemniczej rasy obcych etc.). Następna część tego cyklu powinna wyjść niedługo (a może już jest?). W każdym razie, to nic rewolucyjnego ani przesadnie ambitnego, standardowe motywy, ale połączone w bardzo dobry sposób i ogólnie świetnie wykonane. Czyta się bardzo przyjemnie.

To może jeszcze wspomnę o Danie Simmonsie i jego Ilionie. Czytałem pierwszy tom i stwierdzam że to bardzo ciekawa rzecz jest: daleka przyszłość + wojna trojańska i greckie bóstwa + "Burza" Szekspira. :o Będę musiał sięgnąć po ciąg dalszy.

I jeszcze Alastair Reynolds. Czytałem Przestrzeń objawienia i bardzo mi się podobało. Nowoczesna space opera z naleciałościami fantastyki "twardej". Niedługo wezmę się za dalsze tomy (chociaż Przestrzeń można czytać jako samodzielną książkę).

No i jest jeszcze masa innych rzeczy, które sam muszę przeczytać. Na twoim miejscu zacząłbym od Dukaja. Dukaja znać trzeba.

Offline zorro

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #265 dnia: Listopad 12, 2006, 05:36:51 pm »
Dzięki serdeczne. Bałem się, że mnie szanowne Forum wyśmieje :)...

Dukaja czytałem "Inne pieśni" i "Serce mroku"... Może cos jeszcze czego nie pamiętam... Wrażenie zrobiło. Od zawsze zamierzam nadrobić, chyba czas się w końcu za to wziąć...

Simmonsa wieki temu czytałem "Hyperiona" - chyba pierwszą jego rzecz na polskim rynku. Też było niezłe. Ale sequeli się namnożyło i jakoś nie chciało mi się po to sięgać.

Za sugestie co do Morgana, Reynoldsa i Egana dzięki - spróbuję znaleźć.

Pozdrawiam

Offline Shadowmage

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #266 dnia: Listopad 14, 2006, 04:44:33 pm »
ja akkurat bym Morgana nie stawiał przy tych pisarzach - zupełnie inna tematyka i imo klasa też nie ta. Za to całkowicie potwierdzam pozytywne opinie o Chiangu czy Dukaju - to trzeba przeczytać i tyle.

natomiast z naszego podwórka polecam jeszcze "Vertical" Kosika.
url=http://www.katedra.nast.pl]Katedra[/url] - Twoje źródło informacji o literaturze fantastycznej :)

Offline Domino76

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #267 dnia: Maj 20, 2007, 10:23:36 pm »
Osobiście z polskiej fantastyki, tej nieco mniej znanej szerokiemu gronu, polecam "Gniazdo światów" Marka S. Huberath'a oraz "Wody głębokie jak niebo" Anny Brzezińskiej. W ogóle bardzo cenię owych autorów, ale te dwie powieści podbiły moje serce kompletnie.  :)
Phoca vitulina :)

Offline Szyszka

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 517
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Nyeco Większe Zuo
Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #268 dnia: Maj 21, 2007, 05:35:38 am »
hm, "Przybywający" Sadowskiego. Klimat czymś pomiędzy twórczością Vonneguta i Mistrzem i Małgorzatą Bułhakowa, rzeczywistość ni to polska, ni to francuska, trochę irlandzka. Rewelacyjnie poprowadzona fabuła, świetny humor i odrobina mistyki, taki kryminał-nie kryminał filozoficzny. Sadowski ma lekką rękę i przyjemny styl pisania, już dawno nie zdarzyło się, zebym książkę przeczyała w jedno popołudnie (włączyły mi się najwyższe obroty :P)

a pod "wodami wysokimi jak niebo" podpisuję się obiema rękami.
mam na avku pikacza
co się nie zatacza
z oponką lata
a w tle męska klata

Offline SZYM

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #269 dnia: Maj 21, 2007, 10:19:02 am »
Ja od siebie dodam Sage o Enderze Orsona Scotta Carda z "grą Endera" na czele.
"Hrabia Monte CHristo" Dumasa.
"Świat według Garpa" john Irving.
narazie tyle... oczywiscie jest wiele pozycji które juz zostały w tym temacie wymienione wiec nie bede sie powtarza...
...i ujrzał siebie porażonego barbarzyńską świadomością rasy ludzkiej, która spycha wszechświat człowieka w stronę chaosu...."

 

anything