trawa

Autor Wątek: 4D  (Przeczytany 23815 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline yis

4D
« Odpowiedź #60 dnia: Wrzesień 23, 2005, 01:08:56 pm »
dlugosc, szerokosc i glebokosc nie moze byc wzgledna, bo inaczej rzadne ich pomiary nie mialyby sensu. to ludzkie postrzeganie jest wzgledne. empiryczne poznanie moze byc mylne.

czwarty wymiar... jesli nie mozna go pojac ani wyobrazic sobie nawet przy  pomocy rysunku, czy nie znaczy to poprostu, ze go nie ma? my, jako 3-wymiarowe istoty nie jestesmy w stanie pojac czwartego wymiaru, wiec czemu ma on istniec? (i nie chodzi mi o czas.)

co do teorii powstania swiata w sekunde przed sekunda... jesli powstal sekunde temu, to rownie dobrze mogl powstac tydzien temu, rownie dobrze moze powstac za rok, wiec czym jestesmy wg tej teorii? wlasnymi wspomnieniami? to nielogiczne, bo swiat przeciez jeszcze nie powstal (wg tej teorii)... jak wspomnienia moga istniec bez tego, co je tworzy? ta teoria zaprzecza sama sobie.
color=red][size=10]Are we the last living souls? Take a gun...[/size][/color]

Offline zaciekawiony

4D
« Odpowiedź #61 dnia: Wrzesień 23, 2005, 08:51:02 pm »
Z tą sekundą to przecież rozrużniałem sekundę ludzką, taką jaką my znamy, i sekundę wszechświatową równą ok. 15 mld. naszych ludzkich lat.
Wówczas nasza wiedza istnieje nie od sekundy takiej jaką my znamy , ale od ok. 200 tyś.lat(bo na tyle się szacuje ludzi),
Przez wymiar ,neratinie, rozumiem to co wy rozumiecie poprzez wymiar.
zapożyczyłem ten zwrot od was.
Co do względności wymiarów, zmierz długość stołu, w czym ją podasz?
centymetry , cale, łokcie, piędzi?
a względne są nie fizyczne wymiary, lecz właśnie te jakie my postrzegamy.
Jeśli nasz świat uznaje się za 4 wymiarowy, to i my jesteśmy cztero wymiarowi , a dlaczego nie rozumiemy figur 4 wymiarowych?
może dlatego właśnie że swiat jest 4 wymiarowy, nie ma ciał wyłącznie 3 wymiarowych, czyba że w naszej wyobraźni.Trzeba poprostu myśleć w inny sposób, przecież odkryto innym myśleniem geometrię nieeuklidesową.Tam przez 2 punkty na płaszczyżnie może przejśc więcej jak jedna liniua prosta.Trzeba rozumować w odmienny sposób niż dotychczas i wtedy zrozumiemy.
Różni są ludzie na tej ziemi.

http://nowaalchemia.blogspot.com/

Offline Neratin

4D
« Odpowiedź #62 dnia: Wrzesień 24, 2005, 09:47:37 am »
Cytat: "zaciekawiony"

Przez wymiar ,neratinie, rozumiem to co wy rozumiecie poprzez wymiar.
zapożyczyłem ten zwrot od was.

Nie wiem, co mieli na myśli inni, jeśli to od nich zapożyczyłeś 'ten zwrot'.

Jak dla mnie to co pisałeś, to bezsensowny bełkot, wygenerowany poprzez losowe ustawianie obok siebie słówek 'wymiar', 'przestrzeń', 'cząstka' i 'nieskończony'.

Offline zaciekawiony

4D
« Odpowiedź #63 dnia: Wrzesień 24, 2005, 05:04:10 pm »
Trzeba się ze zrozumieniem wczytywać , inaczej wszelka krytyka jest bez sensu. ;)
a teraz z innej beczki, ile tych wymiarów wogle jest?
słyszałem wzmianki o pięciu czy sześciu ale nie wiem co one określają.
Różni są ludzie na tej ziemi.

http://nowaalchemia.blogspot.com/

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
4D
« Odpowiedź #64 dnia: Wrzesień 30, 2005, 04:13:00 pm »
Cytat: "zaciekawiony"
a teraz z innej beczki, ile tych wymiarów wogle jest?
słyszałem wzmianki o pięciu czy sześciu ale nie wiem co one określają.


Ja bym się opowiadał za opcją nieskończonej liczby wymiarów. Czy mam jakieś argumenty? Hm... Skoro wszechświat zaistniał jako taki w trzech  (poznanych) wymiarach fizycznych i jednym czasowym, w takim razie ma możliwości wykształcenia większej ich ilości. Dlaczego nie miało by ich być 40? Albo nieskończonej liczby? To, że nie da się ich wykryć, ani poprzeć żadnymi dowodami w rozumieniu współczesnej fizyki jeszcze o niczym nie przesądza. ;)
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline Rhobaak

4D
« Odpowiedź #65 dnia: Październik 02, 2005, 10:27:36 am »
Cytat: "Neratin"
Bo przecież nie odbywa się. Eksperymenty z Berkeley pokazały to z wystarczająco dużą dokładnością. Pomiarów nie dokonywano "jak najczęściej się da", tylko po prostu zmierzono interferometrem przesunięcie fazowe dla dwóch bliźniaczych fotonów, z których jeden poruszał się w próżni, a drugi tunelował przez barierę grubości 1.1 mikrometra. Jak łatwo wyliczyć, czas przejścia in vacuo powinien wynosić 3.6 femtosekund, teoretyczny czas tunelowania Wignera wynosił około 2fs, co daje prędkość 1.8c. Więc jesteśmy trzydzieści rzędów wielkości od czasu Plancka - a taką dokładność interferometr Hong-Ou-Mandela spokojnie osiąga.

W tym eksperymencie mierzono przesunięcie fazowe, a prędkość fazowa może oczywiście być większa od prędkości światła. Prędkość grupowa nigdy nie przekracza c, i z taką maksymalną prędkością może być przenoszona informacja. Nawet sami autorzy eksperymentu jasno mówią, że nie jest on sprzeczny z Teorią Względności.

Co do mojego zdania na temat tego ile czasu trwa tunelowanie, to nie mam zamiaru kłócić się do upadłego, bo bez wątpienia nie dysponuję wystarczająco rozległą wiedzą na temat mechaniki kwantowej. Zresztą, jest to problem bardziej filozoficzny niż techniczny...
It is sometimes a mistake to climb; it is always a mistake never even to make the attempt.
If you do not climb, you will not fall. This is true. But is it that bad to fail, that hard to fall?

Offline Neratin

4D
« Odpowiedź #66 dnia: Październik 02, 2005, 03:49:39 pm »
Cytat: "Rhobaak"

W tym eksperymencie mierzono przesunięcie fazowe, a prędkość fazowa może oczywiście być większa od prędkości światła. Prędkość grupowa nigdy nie przekracza c, i z taką maksymalną prędkością może być przenoszona informacja.

Mylisz się. Nie tylko prędkość fazowa (co było wiadomo od dawna), ale i prędkość grupowa może przekraczać c, co wykazano w wielu eksperymentach (w tym i grupy z Berkeley). Streszczenie ich wyników możesz znaleźć np. w Wang et al 'Faster-than-light effects and negative group delays in optics and electronics, and their applications', arXiv:cs.PF/0103014, albo Chiao 'Tunneling Times and Superluminality:
a Tutorial', arXiv:quant-ph/9811019. Adres serwera eprintów to oczywiście www.arxiv.org

Inną kwestią jest to, że prędkość sygnału nie może przekroczyć c, podobnie twierdzenie że
Cytuj
Nawet sami autorzy eksperymentu jasno mówią, że nie jest on sprzeczny z Teorią Względności.

jest prawdziwe. Znanych jest wiele zjawisk czy efektów (np. ucieczka galaktyk i Prawo Hubble'a) pozornie łamiących prawa Szczególnej Teorii Względności, ale zawsze okazuje się, że chodzi raczej o jej niezrozumienie. Tak też było z nagłośnionym przez media eksperymentem Nimtza i tunelowaniem 40 symfonii Mozarta z prędkością 4.7c.

Offline zaciekawiony

4D
« Odpowiedź #67 dnia: Listopad 18, 2005, 06:25:36 pm »
Znalazłem ostatnio w pewnej gazecie że świat w chwili powstania był 9 wymiarowy, ,,ale 6 zwinęło się".
Swiat miał ewoluować , i odpowiaały mu wersja 3 i 7 wymiarowa.
Ale wyszła 3 , zaś w 7 grawitacja i inne warunki mają być niesprzyjające dla życia, i dobrze nam wyszło.
Różni są ludzie na tej ziemi.

http://nowaalchemia.blogspot.com/

 

anything