Autor Wątek: NAJgorsze komiksy PRLu  (Przeczytany 41917 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ZBÓJCERZ

Odp: NAJgorsze komiksy PRLu
« Odpowiedź #45 dnia: Wrzesień 25, 2008, 10:46:40 pm »
Zbojcerzu widzisz dla Ciebie tm semic to wszystko co najgorsze w komiksie.

oczywiście, że nie wszystko - lubiłem Punishera, w serii Batman pojawiło się wiele znakomitych komiksów - dużo lepszych niż taki "Batman i syn", który nam niedawno zaserwowano. Dużo gorszy był Superman, Spider-man początkowo bardzo dobry, później coraz gorszy - to samo o X-menach można by powiedzieć i o Spawn (pierwsze zeszyty super - później dramat) [/quote]

Ja mam zupelnie odmienne zdanie, gdyby nie semik nie byloby mnie teraz na tym forum i podejrzewam, ze wielu innych "20 latkow" rowniez nie zainteresowaloby sie komiksem. Poza tym nie generalizuj, semik mial swoje lepsze i gorsze czasy, wydawal zarowno perelki jak i niezly crap
Ale calosciowo semikowi nalezy sie szacun, za wprowadzenie komiksow pod wiele strzech
pozdro

W żaden sposób nie chciałem deprecjonować roli TM-Semic w rozwój komiksów w Polsce. Po prostu byli pierwsi, którzy zaczęli wydawać rzeczywiście dużo - a, że ilość nie przechodziła w jakość to już inna sprawa. Wcześniej komiksów było tak mało, że nawet jak wyszło coś słabszego to i tak nie grymasiłem - jak Tm-Semic zaczął trzaskać te komiksy jak kajzerki to szybko straciłem apetyty - tym bardziej, że nie wszystkie były świeże i lekkostrawne.   

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: NAJgorsze komiksy PRLu
« Odpowiedź #46 dnia: Marzec 26, 2013, 09:25:16 pm »
Oczywiście - pisząc ten post tutaj, trochę robię to na zasadzie prowokacji, trochę z powodu braku odpowiedniego tematu, niemniej z pewnością nie bezzasadnie: "Janosik" Tadeusza Kwiatkowskiego i Jerzego Skarżyńskiego to komiksowa porażka. Ambitna, ale porażka. Ambitna, ponieważ Skarżyński chciał chyba udowodnić, że "komiks może być sztuką" (założenie nie mające dla mnie racji bytu, gdyż komiks sztuką jest i basta, ale rysownika usprawiedliwia czas, w jakim "Janosik" powstawał), a porażka dlatego, że w tej opowieści ambicje obróciły się przeciwko komiksowej narracji. To się źle czyta jako komiks. To jest totalny przerost ekspresyjnej, szalonej kreski nad prostym, nudnym scenariuszem. Zresztą jakim tam scenariuszem - wygląda to raczej na pokawałkowane fragmenty literatury, które miały "wyjaśniać" (często tautologicznie), co dzieje się na obrazkach i czemu bohaterowie robią to, co robią (a resztę tekstu wycięto, bo zastąpiły go ilustracje). Styl Skarżyńskiego jest nie tylko nieadekwatny, ale również monotonny - praktycznie większość kadrów wypełniają bez przerwy postaci w podobnych planach, tła nie ma, kadrowanie na planszach według tego samego klucza, będące jakby "przedłużeniem" kreski, więc jeszcze bardziej nużące.
Jak dla mnie - niedźwiedzia przysługa dla komiksu, i bynajmniej nie po słowackiej stronie.

N.N.

  • Gość
Odp: NAJgorsze komiksy PRLu
« Odpowiedź #47 dnia: Marzec 26, 2013, 09:35:48 pm »
To, co napisałeś, Dariuszu, jest tak straszne, że nie będę się z Tobą kłócił.
Po prostu zignoruję tę prowokację. I już.
Tak.

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: NAJgorsze komiksy PRLu
« Odpowiedź #48 dnia: Marzec 26, 2013, 09:57:49 pm »
To, co napisałeś, Dariuszu, jest tak straszne, że nie będę się z Tobą kłócił.
Po prostu zignoruję tę prowokację. I już.
Tak.
Ja to samo powinienem był zrobić z artystyczną prowokacją Skarżyńskiego. Ale za późno się zorientowałem. :)

N.N.

  • Gość
Odp: NAJgorsze komiksy PRLu
« Odpowiedź #49 dnia: Marzec 26, 2013, 10:05:40 pm »
 :neutral:

Spoiler: pokaż
Milczę jak grób

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: NAJgorsze komiksy PRLu
« Odpowiedź #50 dnia: Marzec 26, 2013, 10:34:24 pm »
Spoiler: pokaż
Milczę jak grób

Doskonały przykład podwójnego kodowania. Wręcz genialny. Gratuluję! :)

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: NAJgorsze komiksy PRLu
« Odpowiedź #51 dnia: Marzec 27, 2013, 08:05:34 am »
Przepraszam, że po takim czasie, ale dopiero wczoraj zajrzałem do tego wątku. Pytanie do dwóch kolegów, którzy wypowiadali się na temat Tajemnic Metropolii (jeśli tu jeszcze się pojawiają) i do innych w sumie też. Dlaczego uważacie ten komiks za "Najgorszy" z tamtego okresu? Co tak bardzo Wam nie pasuje, że az tak ostra krytyka?


Ok nie jest to komiks wybitny, ma swoje wady, ale chyba nie zasłużył, żeby pisać o nim w kontekście najgorszy?


Styl rysowania owszem specyficzny i w żaden sposób nie przypominający dzisiejszych wydawnictw komiksowych, ale miał swój urok i według mnie bardzo pasował do założeń fabuły. To było naprawdę niezłe komiksowe SF. Właśnie takie rysunki (choć nie zawsze bardzo czytelne) wprowadzały klimat fantastyki i komponowały się z przygodami Torpa. Tak jak napisałem w swojej recenzji, komiks ten bardzo przypomina mi klimatem i grafiką anime Cyber City Odeo.


Co do fabuły to owszem urywa się w pewnym momencie, ale biorąc pod uwag fakt, że miała powstać druga część przygód, nie może już tak dziwić, ani "kłóć w oczy".


Trochę zadziwił mnie fakt, aż tak dużej krytyki tego wydania.
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline Dreadnought

Odp: NAJgorsze komiksy PRLu
« Odpowiedź #52 dnia: Marzec 27, 2013, 11:16:17 am »
Temat jest idiotyczny - jeżeli wypowiadają się tu ludzie co krytykują Tytusa czy Kajka to naprawde to do niczego nie prowadzi, strata czasu.  Tez moge sobie zacząć najeżdżać na świętości i co ?  Błądzenie we mgle.
Part man, part machine - all cybercommando.

Offline turucorp

Odp: NAJgorsze komiksy PRLu
« Odpowiedź #53 dnia: Marzec 27, 2013, 11:22:55 am »
Temat jest idiotyczny - jeżeli wypowiadają się tu ludzie co krytykują Tytusa czy Kajka to naprawde to do niczego nie prowadzi, strata czasu.  Tez moge sobie zacząć najeżdżać na świętości i co ?  Błądzenie we mgle.

nic nie rozumiem z tej wypowiedzi O_o'

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: NAJgorsze komiksy PRLu
« Odpowiedź #54 dnia: Marzec 27, 2013, 11:31:02 am »
nic nie rozumiem z tej wypowiedzi O_o'

Ja chyba rozumiem :) Dreadnoughtowi chodziło o to, że słabym zagraniem jest krytyka komiksów, które są uznane powszechnie za klasykę. To tak jak ze zmarłymi. O takich komiksach mówi się dobrze albo wcale ;)

Coś w tym jest, choć z drugiej strony jeśli ktoś jakoś to argumentuje to czemu odbierać prawa do krytyki? najgorsze jak ktoś napiszę "jest badziewne, bo tak".

Swoją drogą to tego typu tematy, według mnie mają rację bytu tylko i wyłącznie wtedy kiedy zdanie podparte jest uzasadnieniem. Samo wymienianie tytułów jest pozbawione sensu.

Nie zrozumiałem tylko tekstu o "błądzeniu we mgle" :)

@Dreadnought - jeśli któraś ze "świętości" Ci się nie spodobała to napisz dlaczego. Najwyżej wywiąże się awantura na kilka stron, a później wpadnie N.N. i jednym swoim tekstem, uwagą pozamiata wszystkich heh.
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

N.N.

  • Gość
Odp: NAJgorsze komiksy PRLu
« Odpowiedź #55 dnia: Marzec 27, 2013, 01:57:52 pm »
Błądzenie we mgle.
Zwróć uwagę na fakt, że ci, o których piszesz, na dobre zabłądzili we mgle i już od dawna na tym forum się nie wypowiadają.

Offline Rzenio

Odp: NAJgorsze komiksy PRLu
« Odpowiedź #56 dnia: Marzec 27, 2013, 04:00:43 pm »
"Bitwa pod Legnicą". Ale i tak lepsze o głowę od współcześnie wydanej "Obrony Głogowa". Choć to raczej zbliżona jakość.
http://protektorzy.blogspot.com - kolejna seria, która odmieni rynek polskiego komiksu:)

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: NAJgorsze komiksy PRLu
« Odpowiedź #57 dnia: Marzec 27, 2013, 04:02:55 pm »
"Bitwa pod Legnicą". Ale i tak lepsze o głowę od współcześnie wydanej "Obrony Głogowa". Choć to raczej zbliżona jakość.

Właśnie o tym pisałem nieco wyżej. Z takiego postawienia sprawy niewiele wynika. Jakieś uzasadnienie czy bardziej rozbudowana opinia? Dlaczego jest taki zły ten komiks?
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline Rzenio

Odp: NAJgorsze komiksy PRLu
« Odpowiedź #58 dnia: Marzec 27, 2013, 04:16:37 pm »
Ale tu chodzi o to, że nie ma tu co opisywać. To trzeba zobaczyć.
http://allegro.pl/bitwa-pod-legnica-i3082932965.html
Przepraszam, że z allegro ale w bazach danych Gildii i Aleji nie znalazłem.
http://protektorzy.blogspot.com - kolejna seria, która odmieni rynek polskiego komiksu:)

Offline nexus6

Odp: NAJgorsze komiksy PRLu
« Odpowiedź #59 dnia: Marzec 27, 2013, 05:00:17 pm »
Rok wydania 1990 - to raczej na prl już się nie łapie.
A mój typ najgorszych komiksów prl - to odcinki pilota śmigłowca te po rosińskim a przed szyszko.

 

anything