trawa

Autor Wątek: Muzyka Progresywna- 1.dlaczego(czy) zapomniana?2.co sadzisz?  (Przeczytany 30822 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline hopatika

Muzyka Progresywna- 1.dlaczego(czy) zapomniana?2.co sadzisz?
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 16, 2005, 05:21:12 pm »
Cytat: "Nocturno_Culto"
arcygenialny polski Riverside co zadaje kłam twierdzeniom w stylu:

Cytuj
chore nie, nudne tak. przynajmniej w wykonaniu epigonow. zwlaszcza polskich, ktorzy zapominaja chyba, ze "progresywny" znaczy taki, ktory ma isc do przodu, a nie cofac sie w rozwoju.  



arcygenialny nie. ciekawy tak.

akurat piszac to, mialem na mysli fatalne polskie pitolenie w rodzaju Satellite, ktore przyprawia o mdlosci.

poza tym tak naprawde stricte progresywnych kapel jest garstka. reszta to epigoni i tacy, co to sa przeswiadczeni, ze nikt przed nimi tak nie gral.

Offline Raven

Muzyka Progresywna- 1.dlaczego(czy) zapomniana?2.co sadzisz?
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 16, 2005, 06:44:50 pm »
Hmm... Progresywna muzyka mówicie? No tak, to ja nawet lubię. Szczególnie progresywny black metal z elementami progresywnego death metalu. Mordercze, rozpędzone riffy, oraz szybka perkusja ścigająca się z elektronicznymi bitami, współgrająca z nienaturalnym nawet jak na ostrą muzykę, psyhodelicznym, zmodyfikowanej komputerowo skrzekorykiem wokalisty. Yeah, nawet to fajne. Ale jak to już ktoś wspomniał, czasem takie smęty mogą się znudzić. Wtedy zwykle zapuszczam sobie coś odrobinę ostrzejszego. Ale ogólnie to prog i alternative to fajna muza.
Support Denmark!
Kupię Beastmenów:
http://www.forum.gildia.pl/viewtopic.php?t=25874

Offline Nocturno_Culto

Muzyka Progresywna- 1.dlaczego(czy) zapomniana?2.co sadzisz?
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 16, 2005, 06:49:13 pm »
Cytuj
a ogólnie z progresji to lubie tylko nightingale i nowego vintersorga


a ja Darkthrone'a  :roll:

Cytuj
no rzeczywiscie arcygenialny ... dawno sie tak nie wynudzilem jak na ich wystepie na Rock against Terrorism ...


a czegoś się ty się spodziewał - pogo i stage divingu ?? w muzykę progresywą trzeba się ,że tak powiem wsłuchać ,a nie bezmyślnie machać kudłami  ;). Powinna prowadzić do swego rodzaju zikry ...

padło tu gdzies stwierdzenie ( nie koniecznie w tym topicu), że jakoby budując tak wirtuozerskie utwory tylko popisują się swoimi umiejętnościami - a cóż innego mają do zaoferowania ?. Starają się wprowadzić słuchacza w trans oraz zachwyt nie stosując tanich sztuczek w stylu nagiego torsu zplamionego krwią albo wylewanego na czyjeś zwłoki "kielichu gniewu" choć wiele osób i taki rodzaj rozrywki moze bawić i fascynować  ...

Cytuj
akurat piszac to, mialem na mysli fatalne polskie pitolenie w rodzaju Satellite, ktore przyprawia o mdlosci. poza tym tak naprawde stricte progresywnych kapel jest garstka. reszta to epigoni i tacy, co to sa przeswiadczeni, ze nikt przed nimi tak nie gral.


w kazdym rodzaju muzyki ambitniejszej znajdą się tacy "kontestatorzy" którzy chcą pokazać co to nie oni, tyle że takie działania są na krótką metę. Może zespoły tego typu tworzą wokół siebie jakiś boom, ale kiedy się rozpadają za miesiąc już nikt o nich nie pamięta ... tak samo jak z letnimi przebojami  :)  - no nich mi ktoś powie co było hitem 3 lata temu ?

Offline Kormak

Muzyka Progresywna- 1.dlaczego(czy) zapomniana?2.co sadzisz?
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 16, 2005, 07:16:55 pm »
Co w ogóle macie na myśli pisząc "muzyka progresywna"?
Czy chodzi może o tzw. "rock progresywny"albo inaczej "art rock" (nawiasem mówiąc, co za durne i bufoniaste określenia)? Czyli np. wczesne Genesis, Van Der Graaf Generator, Yes, ELP, Pink Floyd, Marillion etc.?

Czy może o artystów, bez względu na gatunek, którzy robią/robili coś nowego i popychali swoją działalnością muzykę do przodu?

Offline Jimmy

Muzyka Progresywna- 1.dlaczego(czy) zapomniana?2.co sadzisz?
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 16, 2005, 07:51:58 pm »
Nazwy rzeczywiście trochę durne a i temat niefortunnie sformułowany (to już trzeba było napisać dokładnie że o rock chodzi, albo ar-rock ;) - chociaż... nie każdy rock progresywny jest art rockie, ale każdy art rock jest progresywny... chyba... nieważne...) bo, jak to Raven dobrze pokazał i wyśmiał ;) w każdym gatunku można znaleźć zespoły "progresywne".
Anyway, myślę że autorowi zdecydowanie chodziło o "stary" rock progresywny w stylu Pink Floyd, Crimson King itp. Ja osobiście nie wielę mogę dodać, ponad to że tych klasyków bardzo lubię (albo wręcz bardzobardzobardzobardzo - Pink Floyd, Camel) ale niktórych nie znam tak dobrze jakbym chciał (King Crimson, Yes). Natomiast nie znam nowszych kapel które by grały taką muzykę - może jakieś przykłady, polecanki?
Bo ostanio to słyszałem tylko Mars Volta, a i to nie było to samo, jakoś mi nie do końca leżało... (może rzeczywiście ten wokal?)

Offline Raven

Muzyka Progresywna- 1.dlaczego(czy) zapomniana?2.co sadzisz?
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 16, 2005, 07:53:34 pm »
Nie... Przecież w temacie chodzi na pewno o progresywny black metal... To jest jakiś inny progresywny gatunek muzyczny jeszcze????

Moze by zmienić nazwę tematu na "prog black metal", żeby uniknąć w przyszłości jakichkolwiek wątpliwości...
Mam wrażenie,że termin muzyka progresywna się ostatnio zeszmacił. Nie rozumiem, czemu ktoś nadaje takiemu riverside'owi nazwę rock progresywny? Gdzie tu mamy coś progresywnego? Przecież to nudne powielanie schematów, ładne, nie przeczę, ale co to ma wspólnego z przymiotnikiem ,,progresywny"?? To ja znam bardziej progresywne zespoły sprzed 20 lat. Jak już, to zdecydujmy się rzeczywiście na używanie nazwy "art rock" albo poróbmy jakieś inne wariacje... :/
Pozdr :]
Support Denmark!
Kupię Beastmenów:
http://www.forum.gildia.pl/viewtopic.php?t=25874

Offline horsie

Muzyka Progresywna- 1.dlaczego(czy) zapomniana?2.co sadzisz?
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 16, 2005, 07:59:13 pm »
Cytuj
Twojemu stwierdzeniu przeczy płyta ktorą Pink Floyd skończył karierę. Utwory są co prawda bardzo przyjemne, nawet piękne, ale to jest powielanie wlasnych pomysłów.

Co nie zmienia faktu, że była to kapela grająca prog/art rock. To, że ostatnia była taka, jaka była nie zmienia wcale wizerunku zespołu i ich twórczości jako całości, więc imo troche na siłę się czepiasz.

Offline Karmazynowy Król

Muzyka Progresywna- 1.dlaczego(czy) zapomniana?2.co sadzisz?
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 16, 2005, 08:38:45 pm »
Temat zaczyna się rozrastać :) na Progresywę ogólnie . Niech tak zostanie.

Może troche odbiegne od tematu, zależy od Waszej interpretacji, bo oto:

  Wielu recenzentów uważa, że Hendrix, Zeppelini, Crimsoni, itd. to rockowa Bilblia. ILE procent wierzących na prawdę czytało Biblię?
 Pewnie sporo,  ale dla wielu uważa, że przeczytanie czegoś takiego przekracza granicę ich możliwości.
 

Czy nie jest przypadkiem podobny stosunek niektórych ludzi do muzyki Prog?[/b]
at's foot iron claw
Neuro-surgeons scream for more
At paranoia's poison door.
Twenty first century schizoid man.

Offline Clayman_

Muzyka Progresywna- 1.dlaczego(czy) zapomniana?2.co sadzisz?
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 16, 2005, 08:47:14 pm »
nie uwazam niczego co progrockowe za biblie
:<Życie bez rzadów Tuska jest dla mnie niczym...>:.

Offline Karmazynowy Król

Muzyka Progresywna- 1.dlaczego(czy) zapomniana?2.co sadzisz?
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 16, 2005, 08:50:58 pm »
Faktycznie chodzilo mi o stary dobry prog rock. O progresywnym black metalu nie moge sie wypowiadać, ponieważ nie przesłuchałem żadnej typowej dla tego gatunku płytki.
Tyle wyjaśnienia.
at's foot iron claw
Neuro-surgeons scream for more
At paranoia's poison door.
Twenty first century schizoid man.

Offline Jimmy

Muzyka Progresywna- 1.dlaczego(czy) zapomniana?2.co sadzisz?
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 16, 2005, 08:51:31 pm »
Coś w tym jest, że są zespoły które ze względu na dorobek i wkład w rozwój muzyki wypada znać i trzeba doceniać... Ale już niekoniecznie lubić - co zostało wielokrotnie udowodnione podczas Bitwy Zespołów ;)

Anonymous

  • Gość
Muzyka Progresywna- 1.dlaczego(czy) zapomniana?2.co sadzisz?
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 16, 2005, 09:06:48 pm »
Cytat: "Raven"
"prog black metal"

Możesz podać jakiś przykład? :wink:

Cytuj
czemu ktoś nadaje takiemu riverside'owi nazwę rock progresywny?

A czemu nie? Korzystają przecież z tradycji progrocka. Może po to, żeby wyróżnić ich spośród innych zespołów? Zresztą szufladki wymyślają krytycy. Terminologii została wymyślona dawno temu i tak już zostało. Nie ma co się czepiać :)  Kiedyś nie przykładano takiej wagi do etykietek - na jednej scenie występowały razem Yes i Black Sabbath (co pewnie dziś może być nie do pomyślenia) - i to i to przecież rock.
A być może rzeczywiście obecnie bardzo trudno coś nowego wymyśleć i pewne formuły już się wyczerpały?

Cytuj
To ja znam bardziej progresywne zespoły sprzed 20 lat.

Możesz podać przykład?

Cytat: "Karmazynowy Król"
Wielu recenzentów uważa, że Hendrix, Zeppelini, Crimsoni, itd. to rockowa Bilblia.

Kogo obchodzą recenzenci to po pierwsze, po drugie to chyba nie da się zaprzeczyć, że hendrix, ceplini i krimzoni są :wink:

Cytuj
Czy nie jest przypadkiem podobny stosunek niektórych ludzi do muzyki Prog?

Znowu piszesz enigmatycznie, zupełnie jak muzyka, o której tu się dyskutuje :)

Offline horsie

Muzyka Progresywna- 1.dlaczego(czy) zapomniana?2.co sadzisz?
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 16, 2005, 09:16:21 pm »
A mnie śmieszą pojęcia typu "rockowa biblia". Zabrzmi to banalnie, ale to każdy człowiek decyduje o tym co jest dla niego biblia (nie chciałem uzyć tego okreslenia ;) ) muzyczną. Nie powinno być żadnych biblii z góry ustalanych przez recenzentów itd. bo sa tacy sami słuchacze jak i my, tylko, że oni dostają za słuchanie muzyki i pisanie o niej hajs. I tyle. Dla mnie rockową biblią jest Metallica i Vai, dla kogos innego może być nią Black Sabbath i Nirvana. I tak wszystko zaczęło się od BB King'a ;)

Offline Piter

Muzyka Progresywna- 1.dlaczego(czy) zapomniana?2.co sadzisz?
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 16, 2005, 10:21:26 pm »
Buahahahaha !
Progresywny black metal ????
Bez jaj !!
Postepy w czczeniu szatana ???
 :lol:
img]http://img79.imageshack.us/img79/4121/w1uo0.jpg[/img]

Anonymous

  • Gość
Muzyka Progresywna- 1.dlaczego(czy) zapomniana?2.co sadzisz?
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 16, 2005, 10:39:40 pm »
No tak. Zamiast krwią polewają się moczem. To Ty nie wiesz?

A do tematu - rock progresywny = powielanie muzyczych schematów z lat 70.  A szkoda.  :?

 

anything