trawa

Autor Wątek: SETI - w poszukiwaniu inteligencji we wszechświecie  (Przeczytany 16427 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Radan

SETI - w poszukiwaniu inteligencji we wszechświecie
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 07, 2007, 06:32:39 pm »
Nie jestem specjalistą, ale z tego, co wiem, wynika, że Voyagery zostały wysłane kilkadziesiąt lat temu (chyba w latach siedemdziesiątych), a więc wszelkie urządzenia służące do pomiarów, które znajdują się na ich pokładzie są nieco przestarzałe. Poza tym, Voyagery nie posiadają sondy, która mogłaby zbadać ewentualną napotkaną planetę w celu odnalezienia śladów życia.

PS. A czy ja napisałem, że nasłuchiwanie w czymś przeszkadza?

Yax

  • Gość
SETI - w poszukiwaniu inteligencji we wszechświecie
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 07, 2007, 08:35:53 pm »
Podałem Voyagery jako przykład, ponieważ obecnie znajdują się najdalej.
Piszesz o sondach wysyłanych na planety. Wiesz ile to kosztuje? Żeby wysłać sonde ot, na takiego Marsa NASA przygotowywuje się latami. Koszt zrobienia sondy wieloktronego użytku byłby olbrzymi, nie wspominając o czasie, który zajęłoby wykonanie takiej sondy...

Offline Radan

SETI - w poszukiwaniu inteligencji we wszechświecie
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 08, 2007, 06:34:34 pm »
Jeśli chce się znaleźć życie pozaziemskie, będzie trzeba trochę zainwestować. To chyba logiczne.

Yax

  • Gość
SETI - w poszukiwaniu inteligencji we wszechświecie
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 08, 2007, 06:42:00 pm »
Owszem, ale skąd wziąć kasę? Wybacz, ale myślę, że są rzeczy o wyższym priorytecie, chociażby powrót na Księżyc i wyprawa na Marsa.

Offline Radan

SETI - w poszukiwaniu inteligencji we wszechświecie
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 09, 2007, 01:48:12 pm »
Ja natomiast uważam, że to wszystko się uzupełnia. Składa się na szeroko rozumiany "podbój kosmosu" i zdobywanie wiedzy o naszym wszechświecie. A więc równie ważna powinna być dla nas kolonizacja Księżyca, jak i poszukiwanie pozaziemskiego życia.

Yax

  • Gość
SETI - w poszukiwaniu inteligencji we wszechświecie
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 09, 2007, 04:12:30 pm »
Mars i Księżyc to są cele, które można osiągnąć w jakimś określonym czasie. Są 'widoczne'. A poszukiwanie życia pozaziemskiego moim zdaniem to trochę sztuka dla sztuki...

Offline Radan

SETI - w poszukiwaniu inteligencji we wszechświecie
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 09, 2007, 10:25:03 pm »
Ta "sztuka dla sztuki" mogłaby dostarczyć wielu cennych danych ewolucjonistom, biologom, etc.

Yax

  • Gość
SETI - w poszukiwaniu inteligencji we wszechświecie
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 10, 2007, 08:14:17 am »
Prawdopodobieństwo lądowania na księżycu/marsie jest bardzo wysokie. A co do obcych inteligencji, to nawet nie wiemy konkretnie czego szukać. Trzeba mierzyć siły na zamiary.

Offline Radan

SETI - w poszukiwaniu inteligencji we wszechświecie
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 10, 2007, 10:50:56 am »
I przy okazji się ograniczać?
Lądowanie na Księżycu czy Marsie nic nam nie da. Chyba, że założymy tam kolonie. A odnalezienie życia pozaziemskiego, jak już napisałem, dostarczyłoby nam wielu ciekawych informacji.

Yax

  • Gość
SETI - w poszukiwaniu inteligencji we wszechświecie
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 10, 2007, 01:31:42 pm »
A czy ja mówię o ograniczaniu się. Przecież działa SETI, lecą Voyagery. Nie widzę chwilowo powodu, żeby wkładać dodatkowo jeszcze olbrzymie kwoty i wysiłek w poszukiwania czegoś, czego nawet nie jesteśmy pewni, że istnieje.
Obce inteligencje to taki Święty Graal.

Offline Rhobaak

SETI - w poszukiwaniu inteligencji we wszechświecie
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 10, 2007, 02:36:05 pm »
Cytat: "radan"
Jeśli chce się znaleźć życie pozaziemskie, będzie trzeba trochę zainwestować. To chyba logiczne.

W tej chwili wysyłanie sond gdziekolwiek poza US jest bezcelowe - prędkości osiągane przez obecne sondy są śmiesznie małe w porównaniu z odległościami nawet do najbliższych gwiazd. Dopóki nie osiągniemy tych paru procent c, trzeba się zająć własnym podwórkiem.
It is sometimes a mistake to climb; it is always a mistake never even to make the attempt.
If you do not climb, you will not fall. This is true. But is it that bad to fail, that hard to fall?

Offline Radan

SETI - w poszukiwaniu inteligencji we wszechświecie
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 10, 2007, 04:41:35 pm »
Oczywiście, tylko że jakoś nikt nie wysyła sond nawet na nasze "gazowe olbrzymy", czy ich księżyce. Słyszałem np. o planowanym wysłaniu sondy na Europę, ale z tego, co wiem, na planach póki co się skończyło. Moim zdaniem, problem tkwi w tym, że wciąż zbyt mało ludzi myśli poważnie o życiu pozaziemskim.

Yax

  • Gość
SETI - w poszukiwaniu inteligencji we wszechświecie
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 10, 2007, 09:45:15 pm »
Życie na gazowych olbrzymach? Nie bądźmy fantastami...
A tak na poważnie, Radanie, trzeba po kolei się wszystkim zajmować. A nie robić co na w duszy zagra.

Offline Dinki

SETI - w poszukiwaniu inteligencji we wszechświecie
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 11, 2007, 09:05:36 am »
Mnie by zdziwiło gdyby zaczęto właśnie na gwałt szukac życia pozaziemskiego. Zmarnowalibyśmy tylko czas i pieniądze. Jesteśmy prawie na 100 % pewni, że w naszym układzie czegoś inteligentnego nie znajdziemy. A perspektywa szukania "ufoludków", poza naszym układem słonecznym jest zbyt droga.

Ale Radan nie zauważył, że podczas priorytetowych badań naszego układu, jakich dziś dokonujemy, pośrednio też poszukujemy obcych form życia (w bardzo małym stopniu) oraz jego pozostałości.

Offline Neratin

SETI - w poszukiwaniu inteligencji we wszechświecie
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 11, 2007, 02:35:56 pm »
Cytat: "radan"
Oczywiście, tylko że jakoś nikt nie wysyła sond nawet na nasze "gazowe olbrzymy", czy ich księżyce. Słyszałem np. o planowanym wysłaniu sondy na Europę, ale z tego, co wiem, na planach póki co się skończyło. Moim zdaniem, problem tkwi w tym, że wciąż zbyt mało ludzi myśli poważnie o życiu pozaziemskim.


Zbyt mało, bo NASA - a to oni na razie są głównym rozgrywającym - postawiło kilka lat temu na loty załogowe, kosztem badań naukowych (więcej pisałem o tym tutaj). Jedynym miejscem, gdzie na poważnie szukają życia pozaziemskiego, jest Mars (jedna misja amerykańska i jedna europejska, w dalszej perspektywie misje załogowe). Bardziej ambitne plany, np. właśnie badanie Europy, były wielokrotnie kasowane.

A poszukiwanie życia poza Układem Słonecznym jest możliwe - w tym celu planowane są (na lata dwudzieste) dwie misje, TPF (NASA) i Darwin (ESA).