Autor Wątek: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)  (Przeczytany 904181 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tysonek

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3870 dnia: Czerwiec 29, 2018, 12:23:39 pm »
Właśnie myślałem że jakiś prawnik coś mi doradzi :D

Offline LucasCorso

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3871 dnia: Czerwiec 29, 2018, 12:51:03 pm »
Ale co Ci doradzi?
Masz jakieś kłopoty?

To Twój sklep?
Jakiej porady szukasz?
Since time immemorial, I and others of my race have beheld the myriad wonders of the universe...

Offline tysonek

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3872 dnia: Czerwiec 29, 2018, 12:55:08 pm »
Podoba mi się koszulka, chciałbym kupić, ale nie popieram w żaden sposób piractwa, nieważne czego dotyczy.

Offline LucasCorso

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3873 dnia: Czerwiec 29, 2018, 01:00:12 pm »
No to jak gościu sam powiedział ze nie ma licencji to nie potrzebujesz prawnika...
Since time immemorial, I and others of my race have beheld the myriad wonders of the universe...

Offline tysonek

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3874 dnia: Czerwiec 29, 2018, 01:24:52 pm »
To nie takie proste jak się wydaje mimo wszystko :)

Offline LucasCorso

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3875 dnia: Czerwiec 29, 2018, 01:34:19 pm »
Jeśli, jak sam twierdzisz, nie popierasz piractwa nieważne czego dotyczy, to nie rozumiem gdzie masz problem...

Chyba że wystarczy kruczek prawny czy nieprecyzyjne sformułowanie zmieniające działanie nielegalne w działanie legalne, choć wątpliwie moralne, a już jesteś spokojny i bierzesz co dają...

Jeśli tak rzeczywiście jest to wolę swoje otwarte przyznawanie się do korzystania z owoców kradzieży własności intelektualnej, niż takie "jestem przeciw piractwu, ale tylko jak prawnik potwierdzi, ze to piractwo"

Marvel (lub Sony, zależy jak patrzeć) ma prawa do Venoma.
A nie ma z tych koszulek ani grosza.

Jak Ci to nie przeszkadza, to ja nie wiem co...

To jak: ściągnąłem skan zeszytu niedostępnego w sprzedaży od 1978 to źle, kupujesz koszulkę ze skopiowaną postacią, która nie jest w domenie publicznej i jesteś OK?

Smutek...
Since time immemorial, I and others of my race have beheld the myriad wonders of the universe...

Offline tysonek

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3876 dnia: Czerwiec 29, 2018, 02:06:14 pm »
Jak zwykle przerost formy nad treścią, dzięki za wypowiedź, poczekam może się znajdzie ktoś ogarniający temat mimo wszystko :)

Offline misiokles

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3877 dnia: Czerwiec 29, 2018, 02:55:17 pm »
Nie ma nikogo organiętego, gdy prawo jest nieprecyzyjne bądź niedoskonałe w treści praw autorskich.

Offline tysonek

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3878 dnia: Czerwiec 29, 2018, 04:12:05 pm »
Nie ma nikogo organiętego, gdy prawo jest nieprecyzyjne bądź niedoskonałe w treści praw autorskich.
dzięki za konkretną odpowiedź :)

Offline misiokles

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3879 dnia: Czerwiec 29, 2018, 04:29:23 pm »
Uwierz, nie ma konkretnej, jednoznacznej odpowiedzi.
Wg prawa, to jak weźmiesz grafikę z internetu i wstawisz na stronie czy profilu FB a nie masz zgody autora grafiki - to łamiesz prawo.

Offline tysonek

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3880 dnia: Czerwiec 29, 2018, 05:28:59 pm »
Przynajmniej nie oceniasz mnie jako człowieka w odpowiedzi na takie zapytanie :), tu chodzi o to że to grafika zrobiona od podstaw przez kogoś nie gotowy obraz ale motyw venoma nie da się ukryć mocno widoczny, można to potraktować jako fan art ale jest to robione w celach zarobkowych i w tym momencie nie mam pojęcia co i jak.

Offline Mruk

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3881 dnia: Czerwiec 29, 2018, 06:01:39 pm »
tu chodzi o to że to grafika zrobiona od podstaw przez kogoś nie gotowy obraz ale motyw venoma nie da się ukryć mocno widoczny, można to potraktować jako fan art ale jest to robione w celach zarobkowych i w tym momencie nie mam pojęcia co i jak.

Postać Venoma jest chroniona przez prawo autorskie. skoro gość nie ma licencji, to nie ma prawa z tej postaci korzystać.

W polskim prawie jest zdefiniowany dozwolony użytek osobisty, w którym mieszczą się fanarty. Każdy ma prawo zrobić SOBIE obrazek z Venomem czy koszulkę z Venomem, ale nie ma prawa takich koszulek lub obrazków sprzedawać. Nie ma większego znaczenia, czy sprzedaje czyjś obrazek z Venomem, czy własnoręcznie namalowany obrazek z Venomem, aczkolwiek w przypadku własnoręcznego obrazka może się tłumaczyć, że to wcale nie jest Venom, tylko jakaś inna postać, przypadkowo podobna do Venoma.

No więc popatrz na tę koszulkę i powiedz, czy to jest Venom, czy nie. Jeśli nie - wszystko jest ok, sprzedaż takich koszulek nie łamie prawa. Jeśli to JEST Venom, to prawo zostało naruszone.

Mówiąc jeszcze inaczej - jeśli szukasz koszulki z jakąś napakowaną postacią z długim jęzorem, to możesz z czystym sumieniem ją kupić. Jeśli szukasz koszulki z Venomem lub jakimkolwiek innym bohaterem komiksowym, kupując taką koszulkę wspierasz łamanie prawa, chyba że producent uzyskał licencję na jej produkcję

To w takim razie człowiek porusza się na granicy nieokreślonego prawa. Z jednej strony to autorskie dzieło (np. w ramach cytatu, parodii itd.) z drugiej strony zarabia na znakach towarowych na które nie ma pozwolenia. Ot, to spora prawnicza zagwozdka.

żadna granica i żadna zagwozdka. Jeśli ktokolwiek sprzedaje produkty z ilustracją przedstawiającą postać z komiksów Marvela (a jej wygląd i podpis dokładnie to sugeruje) bez uzyskania licencji właściciela praw, to prawo jest złamane.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 29, 2018, 06:06:21 pm wysłana przez Mruk »

Offline tysonek

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3882 dnia: Czerwiec 29, 2018, 06:48:59 pm »
Bardzo serdecznie dziękuję za informacje :)

Offline misiokles

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3883 dnia: Czerwiec 29, 2018, 07:06:20 pm »
Jeśli ktokolwiek sprzedaje produkty z ilustracją przedstawiającą postać z komiksów Marvela (a jej wygląd i podpis dokładnie to sugeruje) bez uzyskania licencji właściciela praw, to prawo jest złamane.


Nie jestem prawnikiem i nie znam się dobrze w te klocki, ale chyba jest dozwolone użycie postaci np. w formie satyrycznej. Czyli w takim Fakcie ktoś sobie narysuje Spider-Manka, który jest w śmiesznej sytuacji z np. Andrzejem Dudą. I raczej nic ze strony Marvela mu nie grozi, choć nie ma licencji a jednak zarabia.

JanT

  • Gość
Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3884 dnia: Czerwiec 29, 2018, 07:12:43 pm »
Chyba każdy widział jakąś parodię XXX  :biggrin: W ten sposób to omijają.

 

anything