trawa

Autor Wątek: Nauka i Magia czy Nauka a Magia?  (Przeczytany 2432 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Evander

Nauka i Magia czy Nauka a Magia?
« dnia: Wrzesień 09, 2005, 08:57:38 pm »
Od dlugiego dosyc czasu zajmuje sie obydwiema dziedzinami, wymienionymi w temacie, i naszla mnie taka pewna refleksja.

Znamy przeciez historie nauki.
Slyszelismy o ludziach pokroju Newtona, Plancka, Einsteina...
Ci ludzie wymyslili pewne reguly, ktorymi mozemy opisac otaczajacy nas swiat, i przewidziec jak zachowaja sie pewne uklady z duzym prawdopodobienstwem.
malo tego, jestesmy w stanie, uzywajac calkiem prostych metod zaprojektowac nowe uklady ktorych zadaniem bedzie dzialac w pewien pozadany sposob i to sie z reguly udaje.


Dariusz Misiuna powiedzial kiedys dawno temu na pewnej liscie dyskusyjnej odnosnie magii, w odpowiedzi na stwierdzenie "magia wyplywa z wnetrza" w nastepujacy sposob :
"W swoim wnetrzu znajdziesz tylko krew i flaki."


Przeczytalem dosyc sporo teorii i teoryjek na temat tego i tamtego, i wiele z nich bylo calkiem intrygujacych, ale z reguly posiadaly pewna wade:
Nie zapewnialy narzedzi do stworzenia magicznych rezultatow z prawdopodobienstwem powodzenia wiekszym niz 50% (czyli - na dwoje babka wrozyla: uda sie albo sie nie uda) jak rowniez nie zapewnialy powtarzalnosci efektow.

Magii brakuje ludzi pokroju naukowcow, umyslow scislych, ktorzy probowali by stworzyc zestaw praw i zasad umozliwiajacy wytlumaczenie juz istniejacych zjawisk, oraz zaprojektowanie nowych - dzialajacych.
Brakuje magicznej wersji Einsteina.


Chcialbym zatem zadac pytanie do osob czytajacych to forum, czy ktos probowal wytlumaczyc efekty osiagane w magii za pomoca naukowych regul opisujacych rzeczywistosc?

Ja osobiscie probowalem i zaciekawil mnie fakt, ze jesli wykorzystamy np. zasady termodynamiki to da sie pewne rzeczy (np. zachowanie sie energii jaka operuja psioni) wytlumaczyc w sposob dosc oczywisty.
W gruncie rzeczy prawa nauki, prawa opisujace rzeczywistosc, sa jednoczesnie prawami natury, a prawa natury to wlasnie prawa do jakich musi stosowac sie Magia.

Ja to tylko liznalem, ale podejrzewam ze wiekszosc naukowych teorii daloby sie przetlumaczyc na jezyk magiczny, a to mogloby dac nam mozliwosc przewidzenia zachowan Mocy i uzyskania powtarzalnych efektow.
Powracając do forumowego życia, stwierdzam, że Evander zbyt mocno jesteś związany ze światem magii,
 więc nie możesz "obiektywnie" spoglądać na tematy związane z UFO" - Koortshack

Offline Anch

Nauka i Magia czy Nauka a Magia?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 11, 2005, 12:29:55 am »
Ja napisze tylko tyle

Nauka jest częścią magii a magia jest wiedzą wszechświata i Anchów.
Ciało Jest Zmaterializowaną Częścią Naszej Duszy"
                             Anch

"Bogiem Jesteśmy My"
                                    Anch

"Śmierć To Początek Dla Jednego I Koniec Dla Drugiego"
                            Anch

Offline 8jakis

Nauka i Magia czy Nauka a Magia?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 11, 2005, 05:49:55 am »
odwrotnie; magia jest częscią nauki
 skąd wiadomo, że świat istnieje?

Offline zaciekawiony

Nauka i Magia czy Nauka a Magia?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 11, 2005, 02:20:49 pm »
a anchowie nie wiem czego są czścią, ale nie nauki.
Wielu wzbrania się przed naukowym wyjaśnianiem magii i innych niezwykłych fenomenów,.Głuwnym powodem jest obawa przed tym że tajemnica przestanie nią być, ale trwanie w tajemniczości nie wzbogaca wiedzy, a jedynie mnoży tajemnice.
Różni są ludzie na tej ziemi.

http://nowaalchemia.blogspot.com/

Offline Evander

Nauka i Magia czy Nauka a Magia?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 11, 2005, 02:44:05 pm »
co to są Anchy?
Powracając do forumowego życia, stwierdzam, że Evander zbyt mocno jesteś związany ze światem magii,
 więc nie możesz "obiektywnie" spoglądać na tematy związane z UFO" - Koortshack

Offline Anch

Nauka i Magia czy Nauka a Magia?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 11, 2005, 11:12:51 pm »
Anch - Egipski Krzyż Życia nazywany także kluczem Nilu .
Jest oo symbolem nieśmiertelności a Anchowie to jest cywilizacja nie mająca jednego kształtu i wyglądu , są nieśmiertelni i wyzbyli się zła ogólnie pojętego. My zaś jesteśmy zmaterializowaną częścią tej cywilizacji , która została poddana działaniu ewolucji i czasu.
Ciało Jest Zmaterializowaną Częścią Naszej Duszy"
                             Anch

"Bogiem Jesteśmy My"
                                    Anch

"Śmierć To Początek Dla Jednego I Koniec Dla Drugiego"
                            Anch

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Nauka i Magia czy Nauka a Magia?
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 12, 2005, 01:39:32 pm »
Hm.. a czy przypadkiem egipski krzyż symbolizyjący życie to ankh? W sumie słyszałem określenie anch, ale to pierwsze znacznie lepiej się przyjęło. Poza tym krzyż ankh stał się dziś niemal tak znanym znakiem popkultury, jak pentagram.

Cytuj

Jest oo symbolem nieśmiertelności a Anchowie to jest cywilizacja nie mająca jednego kształtu i wyglądu , są nieśmiertelni i wyzbyli się zła ogólnie pojętego. My zaś jesteśmy zmaterializowaną częścią tej cywilizacji , która została poddana działaniu ewolucji i czasu.


Bardzo ciekawa teoria kreacjonistyczna. Ja jednak zostałbym przy klasycznej  teorii wyjaśniającej powstanie życia, oraz ludzi.
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"