Autor Wątek: 32 grudnia Bilala (deja vu)  (Przeczytany 5977 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Anonymous

  • Gość
32 grudnia Bilala
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 17, 2003, 12:50:47 pm »
dla mnie nie ekstra ale ...kto co lubi sen powtarzam fabularnie byl znacznie lepszy spojny przede wszystkim
no i glowa w butelce ...
a grafivcznie no fajne obtrazki  mi sie podobaja:)

Offline jax

32 grudnia Bilala
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 17, 2003, 12:52:54 pm »
Cytat: "xionc"
Ale juz scenariusz to typowy mainstream. Jakby to narysowal jakis Janjetov, to mozna by to postawic na polce obok Piesni Strzyg czy czegos.

Uważaj, uważaj, zaraz uznasz że wszystko ze zrozumiałą i spójną fabułą to mainstream ale nie dzieło artystyczne. (jeśli już robimy w ogóle takie dziwaczne rozróżnienie)
A zresztą 32 grudnia jest zbyt oniryczny aby był 'typowym mainstreamem'.
ttp://basketcom.republika.pl
Strona o Legii (koszykówka) i komiksie.

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
32 grudnia Bilala
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 17, 2003, 12:58:05 pm »
W warstwie plastycznej sie zgodze. Ale co jest onirycznego w scenariuszu? Latajace ryby?  :|
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline jax

32 grudnia Bilala
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 17, 2003, 01:01:32 pm »
coś by się znalazło (jakieś podniebne bramy czy cuś, jakieś rozmyślania, sny i marzenia)
a co do ryb nie bądź wcale pewien że istnieją (coś tam klon Warhole'a o tym mówił) - tak więc mogą być tylko oniryczną dekoracją malarską
ttp://basketcom.republika.pl
Strona o Legii (koszykówka) i komiksie.

Offline wilk

32 grudnia Bilala
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 17, 2003, 02:25:31 pm »
O! Jaka dyskusja, prosze, prosze ;)

Jax, odnosnie ktoregos twojego postu dwie strony wczesniej to ja nie uwazam ze Bilal jest tutaj mniej czytelny. Pare kresek na krzyz tez moze byc doskonale czytelne.... Oczywiscie w odniesieniu do Bilala to gruba przesada. Chodzi o tedencje, wlasnie ta "dekonstrukcje" - dla mnie juz wystarczy, nie chce by posuwala sie dalej.

Scenariusz niczym nie ustepuje temu ze Snu potwora z tym ze jest zupelnie o czym innym. Az dziw ze niektorzy tego nie widza. Tam bylo o wojnie i pamieci. Tu jest o sztuce! Byc moze o swego rodzaju odbitych w krzywym zwierciadle fobiach Bilala odnosnie sztuki. Kto wie... W tym sensie (i nie tylko w tym) komiks ten jest jak najbardziej artystyczny :)

Offline jax

32 grudnia Bilala
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 17, 2003, 02:31:46 pm »
Cytat: "wilk"
Scenariusz niczym nie ustepuje temu ze Snu potwora z tym ze jest zupelnie o czym innym. Az dziw ze niektorzy tego nie widza. Tam bylo o wojnie i pamieci. Tu jest o sztuce! Byc moze o swego rodzaju odbitych w krzywym zwierciadle fobiach Bilala odnosnie sztuki. Kto wie... W tym sensie (i nie tylko w tym) komiks ten jest jak najbardziej artystyczny :)

Hm..o sztuce, rzeczywiście przeoczyłem, chyba dlatego że pisze się o niej w komiksie wprost :) (a jak wiadomo czasem umykają rzeczy najbardziej oczywiste).
A może dlatego, że ja jakichś specjalnych przemyśleń związanych ze sztuką nie widzę (bardziej traktowałem ją użytkowo, jako narzędzie do budowy chorych wizji) - ale chętnie się dowiem.  Podziel się swymi spostrzeżeniami Wilku.
ttp://basketcom.republika.pl
Strona o Legii (koszykówka) i komiksie.

Offline wilk

32 grudnia Bilala
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 17, 2003, 05:40:16 pm »
Sorry ze dopiero teraz. W ciagu dnia tylko z doskoku przy kompie jestem. I w zwiazku z tym male sprostowanko. "Sen potwora" nawet nie tyle byl o wojnie i pamieci co przede wszystkim o fanatyzmie religijnym.

Co do "32 grudnia" to lepszym okresleniem byloby "obawy" a nie "fobie" jak napisalem. Coz, mysle ze cale zalozenie albumu moze sie opierac na zagadnieniu granic wolnosci w sztuce. Bo np ktos przybija narzady plciowe do krzyza i dla kogos jest to dzielo sztuki. Dla innego to natomiast obraza uczuc religijnych i takie dzielo sztuki w jakis tam sposob go krzywdzi. Bilal z kolei idzie jakby krok dalej. Pokazuje groteskowo do czego cala sztuka moze zmierzac. Oczywiscie dla nas jest to niedorzeczne teraz zeby sytacja z awangardowa sztuka Warhole'a miala kiedykolwiek miejsce ale czyz dla ludzi w sredniowieczu rownie niedorzeczne nie byloby przybijannie penisow do krzyza?

"Biala" czesc komiksu zreszta uwazam za najlepsza w calym albumie.

Aha i mysle ze nie nalezy Snu i Grudnia traktowac jako serii w tradycyjnym tego slowa znaczeniu. To sa koncepcyjnie dwa rozne komiksy polaczone jedynie bohaterami. No i przyznaje ze nie rozumiem po co ten motyw z Gniazdem orla. Podejrzewam ze dowiem sie tego w nastepnym komiksie Bilala :)

Offline diefarbe

32 grudnia Bilala
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 17, 2003, 06:03:54 pm »
Cecha trylogii Bilala (bardzo przeze mnie lubiana) jest duża różnica tematu i klimatu opowieści w poszczególnych tomach. :)
Minusem jest oczywiście czas jaki każe nam Bilal wytrzymać w oczekiwaniu na nastepny tom. :wall:
nother day leaves me aching
I try to wake up
But something`s breaking
Here inside me
Deep and hollow
A sound that no other sound could follow
- Pal Waaktaar

Offline DevilRed

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 971
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Digital Sin Team/DNN Squad
    • profil MySpace
32 grudnia Bilala
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 17, 2003, 08:06:03 pm »
Cytat: "diefarbe"
Cecha trylogii Bilala (bardzo przeze mnie lubiana) jest duża różnica tematu i klimatu opowieści w poszczególnych tomach. :)
Minusem jest oczywiście czas jaki każe nam Bilal wytrzymać w oczekiwaniu na nastepny tom. :wall:


tym bardziej, że tak mi się to spodobało. a tu parę lat czekać :(
a samym tytułem to się nawet mój ojciec zainteresował widząc okładkę 32 grudnia na pulpicie kompa. ale wątpię by dał się namówić do przeczytania. nie jego klimaty  ;)
http://www.myspace.com/digitalsin1 - "we keep disco evil"

http://www.myspace.com/dnnpl - "we say dance Dance DANCE!"

Offline yoxik

32 grudnia Bilala
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 17, 2003, 09:10:10 pm »
Cytat: "DevilRed"
... widząc okładkę 32 grudnia na pulpicie kompa


Zaskakujący zbieg okoliczności mamy to samo na pulpicie kompai nasi ojcowie są nie te klimaty  :o
pinia jest jak dziura w d**** - każdy ma swoją  
Kompromis moje drugie imię :)
"... Gdy dorosły człowiek wkracza w świat bajek, pozostaje w nim na zawsze. Nie wiedziałeś o tym?"

Offline jax

32 grudnia Bilala
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 18, 2003, 08:29:33 am »
wilku,
ta konkluzja z granicami do których się może posunąć sztuka jest na pewno słuszna, ale podana w komiksie dość na wprost (tzn samo pytanie a nie odpowiedź  :) ) i dlatego nie chcialem (nie chcę?) tego uznać za problem który Bilal porusza.  Wydawało mi się, że artysta musi operować większym niedopowiedzeniem.  No dobra, ostatecznie może być poruszonym problemem - ale nie głównym w tym albumie.
(a te białe strony rzeczywiście są genialne, później też jeszcze obrazek z TV pokazujący że krew się ułożyła w nazwisko twórcy  :twisted: )


a co do Snu potwora to fanatyzm religijny jest tam poruszony, ale znowu: to nie najważniejszy problem - chyba jednak człowiek wobec wojny jest głównym motywem.  Dlaczego uznałeś że akurat fanatyzm jest najważniejszy?

Dobra, kończę, bo xionc zaraz zrobi swój typowy, zdecydowany ślizg i powie że o czym ja tu wypisuję - przecież to tylko akcja: i jest super, klony atakują (imperium kontratakuje..zaraz, zaraz to nie ten film) , karczownicy ubezwłasnowolniają, klony wybuchają, powstają nowe klony, ryby latają, interes się kręci i jest pięknie wkoło, i wesoło.   :nirvana:

So, beam me up Scotty.
 :abduct:
ttp://basketcom.republika.pl
Strona o Legii (koszykówka) i komiksie.

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
32 grudnia Bilala
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 18, 2003, 08:40:58 am »
Eee, czy ja sie tak zacietrzewiam?  :P

Ale teraz o czym innym: Warhole nawet nie zblizyl sie do osiagniecia Nerona - ten to byl dopiero sztukmistrz. :)

Z bardziej wspolczesnych czasow: kiedy Gericault malowal Tratwe Meduzy, znosil do domu zwloki, patrzyl jak sie rozkladaja i prowadzil na nich studia anatomiczne. To jest dopiero rzeznia.  :eek:
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline jax

32 grudnia Bilala
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 18, 2003, 08:45:22 am »
Cytat: "xionc"
Eee, czy ja sie tak zacietrzewiam?  :P

W ogóle nie byłem zacietrzewiony :) .  Twoje wypowiedzi nie podniosły mi ciśnienia choćby o milimetr (w przeciwieństwie do karola  :) ).  Jesteś na forum już za długo abyś nie był już dawno rozszyfrowany. :)

Cytat: "xionc"

Z bardziej wspolczesnych czasow: kiedy Gericault malowal Tratwe Meduzy, znosil do domu zwloki, patrzyl jak sie rozkladaja i prowadzil na nich studia anatomiczne. To jest dopiero rzeznia.  :eek:

Nice.
ttp://basketcom.republika.pl
Strona o Legii (koszykówka) i komiksie.

Anonymous

  • Gość
32 grudnia Bilala
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 18, 2003, 09:59:23 am »
Cytat: "jax"
W ogóle nie byłem zacietrzewiony :) .  Twoje wypowiedzi nie podniosły mi ciśnienia choćby o milimetr (w przeciwieństwie do karola  :) ).

eee tammm to wszystko przez pisanie na raty i patrzenie jednym okiem na to co sie pisze...no i szybkosc pisania..
a tak wogole to dziwna sprawa rozmawialem wczoraj z walterem k. vel blednym kombojem vel...cholera piotrek ile ty masz tych pseudo!!!!! :)
w każdym razie zdziwilem sie bardzo gdy zaczal rozmowe na temat 32 grudnia od slow: fabularnie rozczarowuje...sen podobal mi sie bardziej ..niespojna akcja ..nie trzyma sie to kupy
koniec cytatu
ale my jestesmy jak widze w mniejszosci wiec...sie zamykam
poza tym jak podnosze cisnienie... to niezdrowe jest...

aha co do sztuki i trupow:
Jorg Buttgereit do scen rozkladu zwlok w filmie todesking kupil czy ukradl zwloki ktore mu w domu gnily a on filmowal ten "proces"

Offline jax

32 grudnia Bilala
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 18, 2003, 11:26:00 am »
'sie nie zamykaj' Karol
forum po to jest żeby sobie podyskutować (a czasem podnieść sobie ciśnienie - choć ja akurat i tak mam za wysokie)
ttp://basketcom.republika.pl
Strona o Legii (koszykówka) i komiksie.