trawa

Autor Wątek: Utwory które nie powinny być przeniesione na ekran  (Przeczytany 11078 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

MaR

  • Gość
Utwory które nie powinny być przeniesione na ekran
« dnia: Kwiecień 05, 2005, 12:00:22 pm »
Tak z przekory, jakie wg Was dzieła nie powinny być zekranizowane?

wg mnie na pewno cały 'cykl Malazański'
 i Pratchett

Last Viking

  • Gość
Utwory które nie powinny być przeniesione na ekran
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 05, 2005, 12:20:36 pm »
Uważam, że to bzdura.
Każdy utwór można zekranizować, a w wielu przypadkach jest nawet lepszy niż książka. (np. "Lśnienie" Kinga nie jest jego najlepszą książką) I vice versa można dokonać profanacjii.
O "Lord of the Ring" też niektórzy mówili, że nie da się przenieść na ekran (lub nie powinno) i co... Jackson wywiązał się znakomicie. :D

Offline Vallarr

Utwory które nie powinny być przeniesione na ekran
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 05, 2005, 12:24:59 pm »
przedewszystkim czemu nie powinny byc wedlug Ciebie ?? za slabe czy za dobre ? a moze za trudne do zekranizowania  ? a moze wynik kasowy nie bedzie satysfakcjonujacy ?
imho kazda ksiazke mozna zekranizowac , byle sie ktos do tego zabral naprawde dobrze... vide wspomniany wyzej LotR
I was born of a scorpion's mind"
Tony Iommi - "Flame On"

Offline Angelus

Utwory które nie powinny być przeniesione na ekran
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 06, 2005, 11:31:08 am »
Wiem, ze trwają prace nad ,,Nekroskopem" i troche mnie to przeraża bo mam swoją wizję Harrego Keogha i świata wampirów, podchodzę do pomysłu sfilmowania go sceptycznie ale nie tracę nadzieji, ze nie zrobią kichy. ;)

Prawdą jest, ze wszystko zależy od twórców ekranizacji literackiej, od ich wyobraźni, dobrego pomysłu no i scenariusza, o wyborze obsady nie wspomnę!

Pozdrowionka!
Nigdy nie pijam... wina"

Offline Jagódka

Utwory które nie powinny być przeniesione na ekran
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 08, 2005, 08:34:49 pm »
Silmarillion...
niezależnie od Jacksona.
We all love you
just the way you are.
If you're perfect.

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Utwory które nie powinny być przeniesione na ekran
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 08, 2005, 09:17:57 pm »
Cytat: "MaR"
wg mnie na pewno cały 'cykl Malazański'
i Pratchett


Cyklu Malzańskiego nie znam, ale z Pratchett'em masz całkowita rację. Niektóre książki powinny zostać na zawsze książkami. Dlaczego? A co mozemy zyskać na filmie? Szeroką, niewymagającą publiczność i prawdopodobnie średni film. A w wyniku klęski, wielu ludzi wyrobiłoby sobie błędną opinię na temat Pratchetta i jego książek. Nie ma sensu brać się za ekranizację takich dzieł, jeśli nie ma się 99% pewności na sukces. A ludzie potrafiący docenić tego autora, znajdą to, czego szukają w jego książkach i własnej wyobraźni. ;)
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline Nabu Nezzar

Utwory które nie powinny być przeniesione na ekran
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 11, 2005, 09:24:28 am »
Jeśli chodzi o ekranizację cyklu malazańskiego to nie byłbym pewien czy to dobry pomysł. Jak napisał Sajuuk'Khar "niektóre książki powinny zostać na zaszwe książkami. Tak samo wg mnie powinno być z tym cyklem. Erikson pisze trudnym językiem, akcja jego książek jest zagmatwana i skomplikowana. Książka jest po prostu trudna, specyficzna. Ciężko by było wydobyć z niej to coś, co przyciąga do Eriksona i przenieśc na ekran. Zbyt to wszystko skomplikowane.
Natomiast cykl Martina - Pieśń Lodu i Ognia nadawał by sie na ekranizację w sam raz. Problem byłyby tylko dwa - jego rozmiar oraz jak poradzić sobie ze sposobem narracji Martina - mam tu na myśli rozdziały widziane oczyma bohaterów. Ale to już temat na inny temat (o rany alez wyszła dziwna konstrukcja z tego :shock: )
url=http://fir.glt.pl]Republika Fantastyki i Rzeczywistości[/url]
Na przeciwstawnym biegunie
LARPy

Last Viking

  • Gość
Utwory które nie powinny być przeniesione na ekran
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 11, 2005, 09:31:42 am »
Cytat: "Sajuuk'Khar"
Niektóre książki powinny zostać na zawsze książkami. Dlaczego? A co mozemy zyskać na filmie? Szeroką, niewymagającą publiczność i prawdopodobnie średni film. A w wyniku klęski, wielu ludzi wyrobiłoby sobie błędną opinię na temat Pratchetta i jego książek. Nie ma sensu brać się za ekranizację takich dzieł, jeśli nie ma się 99% pewności na sukces. A ludzie potrafiący docenić tego autora, znajdą to, czego szukają w jego książkach i własnej wyobraźni. ;)


Pozwolę się nie zgodzić. Nikt Cię nie zmusza do pójścia do kina.
Spójrz na ekranizację "Diuny" przez Lyncha i tą ostatnią (nie wiem kto ją zrobił?) Lynch nie przeniósł wiernie klimatu i fabuły z powieści, a mimo to jest uważana za lepszą ekranizację od tej ostatniej (gdzie klimat i fabuła jest zgodna z dziełem Herberta)
Co do Petcheta - uwielbiam jego Świat Dysku, za inteligentny świetny humor. Wiem, że ekranizacja nie odda klimatu cyklu, ale może powstanie coś innego, fajnego, coś czego byśmy nigdy nie poznali gdyby nie film :D

Offline Szatanista

Utwory które nie powinny być przeniesione na ekran
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 24, 2005, 04:27:04 am »
pratchett mówił w wywiadzie jakimś, że zgodzi sie na ekranizacje tylko wtedy kiedy uzna że scenariusz jest dość dobry i że będzie oddawał odpowiednio klimat książek
ttp://struggletown.deviantart.com
http://myspace.com/strangecolours

Offline andp84

Utwory które nie powinny być przeniesione na ekran
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 24, 2005, 10:03:35 am »
Cytat: "Nabu Nezzar"
Erikson pisze trudnym językiem, akcja jego książek jest zagmatwana i skomplikowana. Książka jest po prostu trudna, specyficzna. Ciężko by było wydobyć z niej to coś, co przyciąga do Eriksona i przenieśc na ekran. Zbyt to wszystko skomplikowane.  


Zgodze się, że akcja jest mocno skomplikowana, ale trudny język? IMO akurat język zbytnio się u Ericksona nie wyróżnia na tle innych autorów. Zresztą - przy kręceniu filmu i tak nie miałoby to wiekszego znaczenia.

Cytuj
Natomiast cykl Martina - Pieśń Lodu i Ognia nadawał by sie na ekranizację w sam raz. Problem byłyby tylko dwa - jego rozmiar oraz jak poradzić sobie ze sposobem narracji Martina - mam tu na myśli rozdziały widziane oczyma bohaterów.  


Co do rozmiaru - żeby oddać powieść wmiare dokładnie, trzebaby zrobić kilka części, natomiast jeśli chodzi o drugą kwestię którą poruszasz - przecież prawie żaden film (poza Potterem) nie przenosi scena po scenie wszystkich zdarzeń książkowych. Dobry scenarzysta nie powinnien mieć większych problemów z odpowiednim ujęciem tych scen.

Offline Bajarka

Utwory które nie powinny być przeniesione na ekran
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 24, 2005, 05:14:35 pm »
Sadze ze trzeba by dodac do tej listy "Zapomniane bestie Eldu"  Partici A. McKllip <czy jak to tam>bo zrobili by z tego bardziej jakies romansidło niz "przygodówke", tak samo Robina Hobba trylogia o Bastardzie Rycerskim bo z tym było by jak z Władca Pierscieni<nie obrażajac oczywiscie Tolkiena ani tej lektury bo to jest przeciez arcydzieło....>Film by był nudny i długi, a siedzenie na nim w kinie nie było by rzecza przyjemna zwarzajac na ból  "posladków" po 3h seansie:/
..alfą i omegą zapatrzoną w swoje  ego...
posłuchaj tego bo to z życia codziennego...
:evil:

Offline Baldwin

Utwory które nie powinny być przeniesione na ekran
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 24, 2005, 06:25:03 pm »
Na pewno nie powinny być ekranizowane książki powstałe w oparciu o gry, jak Baldur's Gate, Starcraft czy Warcraft.Już w wersji papierowej straszą, a co dopiero jak by człowiek toto na ekranie, w ruchu miał zobaczyć...

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Utwory które nie powinny być przeniesione na ekran
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 24, 2005, 09:11:05 pm »
Popieram stwierdzenie, że "Malazańska" nie nadaje się do przeniesienia na ekran - zbyt dużo tam opisów i wewnętrznych dialogów bohaterów, któe są znaczące dla fabuły. Tego nie da się dobrze oddać w filmie.

Pratchett tak samo - jego humor opiera się głównie na niesamowitych opisach i grach słownych - również nie do przeniesienia na ekran.

No i "Czarną kompanię" trudno by było zekranizować zachowując jej "kronikarski" charakter.

Offline Jimmy

Utwory które nie powinny być przeniesione na ekran
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 24, 2005, 09:52:04 pm »
Bzdurny temat :?
Jak to nie powinny być zekranizowane, jak to się nie da? ("nie nadaje się do przeniesienia na ekran - zbyt dużo tam opisów" - BUAHAHAHAHAHA!!!) Jak już kilka osób tutaj powiedziało - wszystko się da, trzeba tylko dobrego scenarzysty i przełożenia języka literatury na język filmu...
Jedyny w miarę rozsądny post napisał Baldwin - chociaż tutaj też nie do końca się zgodzę: nawet z głupiej i prostej historii można zrobić efektowne i dobre kino rozrywkowe...

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Utwory które nie powinny być przeniesione na ekran
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 25, 2005, 07:10:09 pm »
Cytat: "jimmy"
Jak już kilka osób tutaj powiedziało - wszystko się da, trzeba tylko dobrego scenarzysty i przełożenia języka literatury na język filmu...


raczej nie wszystko; zostawmy "Malazańską" i tym podobne książki, ale taki Pratchett to już całkiem coś innego. Jak chcesz zekranizować coś, gdzie najwazniejsze są gry słowne? W Świecie Dysku śmiejesz się z doboru słów w opisie - jak to pokażesz tylko to straci to cały sens. Nie jestem genialnym scenarzystą ani reżyserem - może dlatego jakoś tego nie widzę. To tylko moje zdanie, że niektóre książki nie da się zekranizować, a nawet jeśli ktoś spróbuje, to zatraci tylko to co w ekranizowanej książce było najwazniejsze.

 

anything