Autor Wątek: Utwory które nie powinny być przeniesione na ekran  (Przeczytany 11077 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Maladie

Utwory które nie powinny być przeniesione na ekran
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 25, 2005, 07:43:30 pm »
Wiedźmin... Teraz jest pewne... nie powinien zostać zekranizowany... Nie lepiej było sprzedać to amerykańcom... Coś by może z tego było. Chociaż efekty specjalne jak uż nie ma co...

I rozlało się wokół nich kipiące morze Chaosu, krew i kamień płynęły, zlewając się i przybierając nowe, niespotykane formy lecz oni stali nieugięci niczym skała i zmusili je by się cofnęło!

Offline Jimmy

Utwory które nie powinny być przeniesione na ekran
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 25, 2005, 08:25:56 pm »
Cytat: "Wilk Stepowy"
ale taki Pratchett to już całkiem coś innego. Jak chcesz zekranizować coś, gdzie najwazniejsze są gry słowne? W Świecie Dysku śmiejesz się z doboru słów w opisie - jak to pokażesz tylko to straci to cały sens.

No masz, czuje się jakbym do ściany mówił...
Bardzo mało jest filmów wiernie przeniesionych na ekran. Bardzo często zmienia się środek ciężkości - wyciąga się jak najwięcej scen akcji, opisy załatwia się poprzez odpowiednią scenografię, humor narratorski zmienia się np: na dialogowy itp. itd.
Cytat: "Wilk Stepowy"
Nie jestem genialnym scenarzystą ani reżyserem - może dlatego jakoś tego nie widzę.

Zapewniam, że ja również nie, ale jakoś potrafię sobie wyobrazić, jeśli nie efekt końcowy to metody i kierunek przyjęty przy ekranizacji...
Cytat: "Wilk Stepowy"
jeśli ktoś spróbuje, to zatraci tylko to co w ekranizowanej książce było najwazniejsze.

...i jak dobrze pójdzie stworzy nową jakość ;)
Umówmy się: książka i film to dwa różne media i z tej samej histori mogą powstać dwa zupełnie odmienne, ale równie wartościowe dzieła.
Jeszcze raz powtórzę: IMO wszystko da się zekranizować!!!

Offline Maladie

Utwory które nie powinny być przeniesione na ekran
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 25, 2005, 08:29:09 pm »
Tak, tak... Wszystko sie da zekranizować. Jak zekranizowali Nad Niemnem to da się wszystko oprócz w Poszukiwaniu straconego czasu i Ulissesa, ale to już inna bajka. Co innego czy taką ekranizacje da sie oglądać.

I rozlało się wokół nich kipiące morze Chaosu, krew i kamień płynęły, zlewając się i przybierając nowe, niespotykane formy lecz oni stali nieugięci niczym skała i zmusili je by się cofnęło!

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Utwory które nie powinny być przeniesione na ekran
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 26, 2005, 06:02:52 am »
Cytat: "jimmy"
Umówmy się: książka i film to dwa różne media i z tej samej histori mogą powstać dwa zupełnie odmienne, ale równie wartościowe dzieła.
Jeszcze raz powtórzę: IMO wszystko da się zekranizować!!!


w takim razie muszę sie z Tobą zgodzić - nie starając się na siłę ekranizować wiernie można przenieść na ekran każdą książkę i rzeczywiście stworzyć coś nowego. Tu już się rozchodzi typowo o gusta - ja lubię wierne ekranizacje zachowujące to co danej książce nadawało ten niepowtarzalny charakter. Za eksperymentami nie przepadam ;)

Cytat: "jimmy"
nawet z głupiej i prostej historii można zrobić efektowne i dobre kino rozrywkowe...
i w takim przypadku inwencja własna reżysera jest nawet wskazana ;)

Cytat: "Maladie"
Tak, tak... Wszystko sie da zekranizować. Jak zekranizowali Nad Niemnem to da się wszystko oprócz w Poszukiwaniu straconego czasu i Ulissesa, ale to już inna bajka. Co innego czy taką ekranizacje da sie oglądać.


i ja właśnie należę do osób, które nie lubią luźnych ekranizacji. Jak ktoś chce kręcić film tylko w oparciu o książkę, to niech da inny tytuł a podkreśli, że dana książka byłą tylko inspiracją.

Książki akurat cenię dużo bardziej od filmów i uważam, że reżyserzy powinni podchodzić do książek, które przenoszą na ekran, często z dużo większym szacunkiem i nie kaleczyć je tak okrótnie.

Ale jak zwykle to kwestia gustu.

Offline zompi

Utwory które nie powinny być przeniesione na ekran
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 28, 2005, 02:29:23 pm »
Jeżeli zrobi się ekranizację, która nie odpowiada klimatowi książki, jedynie troszeczkę będzie miała coś z fabułą wspólnego, to to nie jest ekranizacja! To po prostu odrębny film. Takie oto moje zdanie na ten temat.
A jeżeli chodzi o to, co nie powinno być przeniesione, to ja stawiam na cykl o Ziemiomorzu le Guin. Książka co jak co, jest nudna... Ale jakoś dziwnie przyciąga i nie daje spokoju! Film byłby nudny, a raczej nie przyciągałby. Mogliby dodać więcej akcji, ale to już nie będzie ekranizacja, tylko odrębny, inny film.
Wiadomo, że smoki nie istnieją, ale każdy z nich na inny sposób."
                              ---Stanisław Lem---

Offline Jimmy

Utwory które nie powinny być przeniesione na ekran
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 28, 2005, 09:07:15 pm »
Cytat: "zompi"
Jeżeli zrobi się ekranizację, która (...) jedynie troszeczkę będzie miała coś z fabułą wspólnego, to to nie jest ekranizacja! (...)

Sorry, za wybiórczość, tak wyraźniej widać śmieszność tego postu :lol:

Offline Solitaire

Utwory które nie powinny być przeniesione na ekran
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 28, 2005, 09:34:14 pm »
Cytat: "zompi"

A jeżeli chodzi o to, co nie powinno być przeniesione, to ja stawiam na cykl o Ziemiomorzu le Guin. Książka co jak co, jest nudna... Ale jakoś dziwnie przyciąga i nie daje spokoju! Film byłby nudny, a raczej nie przyciągałby. Mogliby dodać więcej akcji, ale to już nie będzie ekranizacja, tylko odrębny, inny film.

Spóźniłeś się... http://images.amazon.com/images/P/B00077BPA0.01.LZZZZZZZ.jpg
Ponoć straszna kicha.
Już się gwiezdne poniszczyły zamiecie,
Cień się chwieje poróżniony z mogiłą,
Coś innego stać się pragnie na świecie,
Coś innego, niż to wszystko, co było.

Offline zompi

Utwory które nie powinny być przeniesione na ekran
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 29, 2005, 08:10:30 am »
Hmm... Ten na pierwszym planie to ma być Ged? Buahahaa. Już aktorów widać kiepsko dobrali. Tytuł brzmi Earthsea (domyślam się, że chodzi tu o Ziemiomorze :) ), ale którą część? Wepchnęli wszystkie części do jednego filmu?
Wiadomo, że smoki nie istnieją, ale każdy z nich na inny sposób."
                              ---Stanisław Lem---

Offline Agnes

Utwory które nie powinny być przeniesione na ekran
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 27, 2006, 06:18:54 pm »
)Największa porazka moim zdaniem to ,,Wiedźmin" ...Polacy po ra zkolejny udowodnili, że nawet z tak swietnej sagi A. Sapkowskiego można zrobić takie badziewie... (a tak nawiasem mówiąc/ pisząc  :D   do końca filmu nawet nie wytrwałam... oszczędziłam sobie porcji irytacji  8)   )
,Nie bierz życia na serio, bo i tak nie wyjdziesz z niego żywy"

http://s3.bitefight.pl/c.php?uid=21051 ..mhm a taka sobie gra:)

Offline aragonte

Utwory które nie powinny być przeniesione na ekran
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 27, 2006, 07:28:43 pm »
Cytat: "zompi"
Hmm... Ten na pierwszym planie to ma być Ged? Buahahaa. Już aktorów widać kiepsko dobrali. Tytuł brzmi Earthsea (domyślam się, że chodzi tu o Ziemiomorze :) ), ale którą część? Wepchnęli wszystkie części do jednego filmu?

Wepchnęli do tego kociołka "Czarnoksiężnika z Archipelagu" i "Grobowce Atuanu" i spróbowali mocniej zazębić akcję tych dwóch książek, niestety faktycznie wyszła z tego kicha.
A Geda nie mogę im darować :evil:

Offline Nehan

Utwory które nie powinny być przeniesione na ekran
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 27, 2006, 07:33:22 pm »
Czarnoksiężnik z Archipelagu został też sfilmowany przez Hallmark, nie wiem, czy chodzi o ten sam film.

Offline MiG

Utwory które nie powinny być przeniesione na ekran
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 27, 2006, 08:49:25 pm »
jimmy...wszystko da się zekranizować tylko najprawdopodobniej to już nie będzie to samo...mam wrażenie że do ekranizacji pratcheta można by co najwyzej dopisać "film inspirowany na motywach cyku "świat dysku"" a do innych filmów można spokojnie napisac że to jest ekranizacja...choćby nieszczęsne lektury szkolne (blah)
a tak swoją drogą to mi się LOTR jako ekranizacja książki nie podobał...owszem film ładnie wszystko zrobiony...ale jednak to nie to samo:/
ww.stowarzyszeniemg.fora.pl -rpg przez neta:)

Offline aragonte

Utwory które nie powinny być przeniesione na ekran
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 28, 2006, 02:16:59 pm »
Cytat: "Nehan"
Czarnoksiężnik z Archipelagu został też sfilmowany przez Hallmark, nie wiem, czy chodzi o ten sam film.

Wydaje mi sie, że to dokładnie ta wersja, taki miniserial.

Offline ASa

Utwory które nie powinny być przeniesione na ekran
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 28, 2006, 06:44:19 pm »
Ja myślę, że Władca Pierścieni w miarę możliwości mógłby być przeniesiony np. po jednym filmie na księgę, a wtedy niekoniecznie trzy godziny, a np. dwie. Ciężko patrzeć na to, że Aragorn wręcza miecze hobbitom, a nie Tom Bombadil (który mógłby wyjść świetnie, gdyby aktor fajnie śpiewał). jak na amerykańskie produkcje przystało, rozciągnięto nikły wątek miłosny, który zajmuje chyba z pół godziny w pierwszym filmie... ale film ogólnie zrobiony z rozmachem,  widać, że Jackson dał trochę z siebie... w tym filmie też nie widać tych momentów wahania bohaterów, zrobiono z nich postacie czarno-białe nieskazitelnie. (tylko to na samym końcu nad Oronduiną, ale tego nie mogło zabraknąć)
Ja myślę, pozostając już przy Tolkienie, że nie powinni ekranizować Silmarilionu, ta książka jest po prostu zbyt zamotana i przeciętny widz oglądający tylko komercyjne filmy, na których nie trzeba myśleć, wyszedłby zmęczony, pewnie jeszcze przed końcem seansu.
\ /)
(O.o)
(>< )o

This is Bunny.
Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

Offline 8jakis

Utwory które nie powinny być przeniesione na ekran
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 29, 2006, 08:01:28 am »
Sa powieści co sa gotowym scenariuszem nawet ze wskazówkami dla operatora.
Kliub Dumas (Dziewiate wrota były skopane) i wszysto inne Perez-Reverta
Wszystko tandemu Preston&Child. Na razie był tylko Relikt, strasznie zidiocony.
 skąd wiadomo, że świat istnieje?

 

anything