trawa

Autor Wątek: Czym jest manga...  (Przeczytany 32264 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline turucorp

Czym jest manga...
« Odpowiedź #30 dnia: Kwiecień 29, 2005, 10:42:56 am »
bynajmniej to nie jest "lapanie za slowka" tylko konkretyzowanie tego o czym i gdzie rozmawiamy :roll:
na Forum Gildii istnieje dzial "Forum mangii i anime" i tak wypowiadaja sie osoby, ktore z zalozenia rozdzielaja gruba krecha "mange" od pozostalych komiksow (oczywiscie nie wszyscy :roll: ) i w tamtym dziale jestem (z bolem) w stanie tolerowac swobodne potraktowanie slowa "manga", bo to ich wybor i ich fanowski, separatystyczny dzial forum.
jednak tutaj, w dziale "KOMIKS", nie widze podstaw zeby ktokolwiek mial kontynuowac takie separatystyczne zagrywki rodem z fandomu M&A :roll:
BTW Wilku Stepowy, jak zadasz sobie troszke wiecej trudu i sie cofniesz jeszcze troche to zauwazysz, ze rozmawiamy w temacie "MANGA", wiec jak najbardziej na temat i nikt tu nie musi wyszukiwac pojedynczych slowek zeby ich sie czepiac :roll:
nie zauwazlyles tytulu tematu? :shock:
to nie temat do wymieniania sie nazwami komiksow tylko do dyskusji na temat tego czym jest "manga" :roll:

Offline graves

Czym jest manga...
« Odpowiedź #31 dnia: Kwiecień 29, 2005, 01:09:11 pm »
Cytat: "turucorp"

to nie temat do wymieniania sie nazwami komiksow tylko do dyskusji na temat tego czym jest "manga" :roll:

teraz jak najbardziej :roll:
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline turucorp

Czym jest manga...
« Odpowiedź #32 dnia: Kwiecień 29, 2005, 02:26:41 pm »
a o czym w takim razie ma byc temat "Mangi" skoro "manga" jest praktycznie kazdy komiks? :roll:

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Czym jest manga...
« Odpowiedź #33 dnia: Kwiecień 29, 2005, 07:00:23 pm »
Oczywiście że nikt nie musi się czepiać słówek, ale tak się niestety dzieje. Nie neguję tematu tylko to jak jest prowadzona rozmowa. Poza tym Tobie nie mam nic do zarzucenia, bo przynajmniej dowiedziałem się z Twoich wypowiedzi trochę i poszerzyłem sobie horyzonty ;)

N.N.

  • Gość
Czym jest manga...
« Odpowiedź #34 dnia: Kwiecień 29, 2005, 07:09:54 pm »
Cytat: "graves"
jak w takim razie rozumieć, pojawiające się tu i ówdzie, stwierdzenia, że część twórców japońskich - odżegnuje się od tego, że ich prace to manga. Było takie stwierdzenie nawet w tym temacie użyte :roll:


Nie znają się.

Offline 4-staczterdzieściicztery

Czym jest manga...
« Odpowiedź #35 dnia: Kwiecień 29, 2005, 08:19:15 pm »
Cytat: "turucorp"
a o czym w takim razie ma byc temat "Mangi" skoro "manga" jest praktycznie kazdy komiks? :roll:


Biorąc pod uwagę, iż temat nazwa się "Mangi", czyli "komiksy", a znajduje się w dziale "Komiksy japońskie", to nie widzę problemu. Choć może rzeczywiście lepiej byłoby gdyby dział nazywał się "Komiksy azjatyckie", a w opisie byłoby: "Forum dyskusyjne miłosników Komiksu azjatyckiego, głównie japońskiego".
Komiksy rosyjskie też tu pasują, w końcu większość terytorium Rosji leży w Azji.
"Życie to banda włóczących się razem komórek, mających wspólny cel."

Offline turucorp

Czym jest manga...
« Odpowiedź #36 dnia: Kwiecień 30, 2005, 12:36:56 pm »
Cytat: "4-staczterdzieściicztery"

Biorąc pod uwagę, iż temat nazwa się "Mangi", czyli "komiksy", a znajduje się w dziale "Komiksy japońskie", to nie widzę problemu. Choć może rzeczywiście lepiej byłoby gdyby dział nazywał się "Komiksy azjatyckie", a w opisie byłoby: "Forum dyskusyjne miłosników Komiksu azjatyckiego, głównie japońskiego".


no fajnie, ale co w takim razie z "euromanga" (o ktorej wspomnial Konrad), co ze stylizowanymi komikami z Polski czy Czech?
gdzie tu mijsce na komiksy z USA utrzymane w takiej stylizacji?
Cytat: "4-staczterdzieściicztery"

Komiksy rosyjskie też tu pasują, w końcu większość terytorium Rosji leży w Azji.


powiedz to ludziom z Moskwy czy St.Petresburga (wiekszosc komiksow powstaje w tych dwoch miastach) albo swojej nauczycielce z geografii to jak sie skonczy na popukaniu palcem w czolo to bedzie dobrze :roll:
(Moskwa w Azji? :roll:  taaaa, a po Warszawie biegaja biale niedzwiedzie :roll: )

Offline 4-staczterdzieściicztery

Czym jest manga...
« Odpowiedź #37 dnia: Kwiecień 30, 2005, 05:52:26 pm »
Cytat: "turucorp"


no fajnie, ale co w takim razie z "euromanga" (o ktorej wspomnial Konrad), co ze stylizowanymi komikami z Polski czy Czech?
gdzie tu mijsce na komiksy z USA utrzymane w takiej stylizacji?


Można zstosować bezwzględne kryterium geograficzne, wg. kraju w którym znajduje się pierwotny wydawca, a resztę umieszczać odpowiednio w dziale komiksu europejskiego, amerykańskiego lub wrzucać do działu japońskiego i traktować jako tolerowany offtop ( zgodnie z zaproponowanym powyżej kryterium np. "Esencja" powinna być w dziale europejskim ). Ewentualnie można się bawić w określanie w jakim stylu jest robiony komiks, ale wtedy pojawiają się problemy z tym co to znaczy styl europejski/amerykański/japoński etc. i gdzie się kończą granice tych stylów.

Cytat: "turucorp"
Cytat: "4-staczterdzieściicztery"

Komiksy rosyjskie też tu pasują, w końcu większość terytorium Rosji leży w Azji.


powiedz to ludziom z Moskwy czy St.Petresburga (wiekszosc komiksow powstaje w tych dwoch miastach) albo swojej nauczycielce z geografii to jak sie skonczy na popukaniu palcem w czolo to bedzie dobrze :roll:
(Moskwa w Azji? :roll:  taaaa, a po Warszawie biegaja biale niedzwiedzie :roll: )

Niestety, od dłuższego czasu nie mam już kontaktu z żadną z moich nauczycielek geografii.
A kto twierdzi, że Moskwa leży w Azji? A pewnie, można dzielić komiksy z takich krajów jak Rosja, Kazachstan, czy Turcja między komiksy azjatyckie i europejskie. Najciekawiej to byłoby z komiksami z Istanbułu, trzebaby określić po której stronie ( europejskiej czy azjatyckiej ) mieszka twórca lub wydawca.
"Życie to banda włóczących się razem komórek, mających wspólny cel."

Offline graves

Czym jest manga...
« Odpowiedź #38 dnia: Kwiecień 30, 2005, 06:11:59 pm »
Cytat: "4-staczterdzieściicztery"
( zgodnie z zaproponowanym powyżej kryterium np. "Esencja" powinna być w dziale europejskim.

A co ja proponowałem w temacie Esencji  :roll:
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline 4-staczterdzieściicztery

Czym jest manga...
« Odpowiedź #39 dnia: Kwiecień 30, 2005, 06:59:47 pm »
Cytat: "graves"
Cytat: "4-staczterdzieściicztery"
( zgodnie z zaproponowanym powyżej kryterium np. "Esencja" powinna być w dziale europejskim.

A co ja proponowałem w temacie Esencji  :roll:


Właśnie dlatego podałem ten przykład, bo jest takim tolerowanym offtopem.
"Życie to banda włóczących się razem komórek, mających wspólny cel."

Offline turucorp

Czym jest manga...
« Odpowiedź #40 dnia: Maj 02, 2005, 09:54:40 am »
Cytat: "4-staczterdzieściicztery"

Właśnie dlatego podałem ten przykład, bo jest takim tolerowanym offtopem.


ale tu powstaje spory dylemat, bo tak jak krajowe komiksy mieszcza sie w "komiksach europejskich" a koreanskie w "azjatyckich" (chociaz podciagnietych pod "japonskie" ;) ), to jednak "mangowe stylizacje" z Europy czy USA (czy nawet Rosji), chociaz powinny byc omawiane tutaj to jednak nijak nie pasuja do dzialu "komiksy japonskie" :roll:
wiec co?

Offline pszren

Czym jest manga...
« Odpowiedź #41 dnia: Maj 02, 2005, 10:25:10 am »
myślę że na przynależność kulturową konkretnego komiksu należy spojrzeć rozsądnie. zastanowić się i kierować tym, co przeważa.

Offline turucorp

Czym jest manga...
« Odpowiedź #42 dnia: Maj 02, 2005, 10:45:48 am »
fajnie, ale jak w takim razie zmierzeyc "przewage" czegos w np. "Brygadzie PEW"?
z jednej strony swojskie klimaty (w koncu to swiat znany ze "Status 7") a z drugiej swiadome i celowe nawiazania do komiksow japonskich.
i co?
porozkladac komiks na czynniki pierwsze i obliczyc procentowa ilosc elementow "orientalnych" i krajowych? :shock:

Offline pszren

Czym jest manga...
« Odpowiedź #43 dnia: Maj 02, 2005, 11:29:00 am »
Cytat: "turucorp"
jak

z dystansem  8)

typizacje mają właśnie to do siebie, sędzia musi się na czymś oprzeć.

często różni ludzie różnie by zakwalifikowali tę samą rzecz, ważne jest, żeby władza była mądra.

wybór należy do Ciebie.

Offline turucorp

Czym jest manga...
« Odpowiedź #44 dnia: Maj 02, 2005, 11:38:53 am »
Cytat: "pszren"

wybór należy do Ciebie.


ale ja nie mam zadnej wladzy (na szczescie 8) )
a moj wybor to jedynie podzial na komiksy, ktore mi sie podobaja i takie, ktore mi sie nie podobaja.
i tyle.
i dlatego nie rozumiem ludzi, ktorzy musza miec jakies specjalne nazwy czy kraje zeby sobie okreslac co czytaja a czego nie :roll:

 

anything