Autor Wątek: Jaki wolicie charakter dla waszej postaci???  (Przeczytany 5369 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline pafnucy

Jaki wolicie charakter dla waszej postaci???
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 01, 2005, 10:36:21 pm »
Witam

Dla mnie pomysł z charakterem w RPG jest bardzo naciągany. Osobiście zastąpiłem to rubryką osobowość. W niej Gracze wpisują krótką charakterystykę swej postaci. A co do wszelkich ograniczeń w czarach itp. związanych z charakterem, to radziłbym się zdać na rozsądek MG. Niech on decyduję, czy dana postać może korzystać z danej zasady czy nie. Odorobiny zaufania dla MG ;)

Pozdrawiam
uid rides? Mutato nomine de te fabula narratur - Horacy

Offline Maladie

Jaki wolicie charakter dla waszej postaci???
« Odpowiedź #31 dnia: Maj 02, 2005, 10:45:24 am »
Racuja, racja... Ja też nie używam rubryczki charakter. Zastępuje to słownym opisem postaci, który graczde przedstawiają tylko mi. Zabezpiecza to przed sytuacjami: On ma w karcie napisane, że ma dobry charakter, więc nie zdradzi.

I rozlało się wokół nich kipiące morze Chaosu, krew i kamień płynęły, zlewając się i przybierając nowe, niespotykane formy lecz oni stali nieugięci niczym skała i zmusili je by się cofnęło!

Offline chudzi_aty

Jaki wolicie charakter dla waszej postaci???
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 04, 2005, 08:58:41 pm »
"Tępie chaos" :lol: krotko i na temat
nowu w zyciu ci nie wyszło!!!!

Offline Morgul

Jaki wolicie charakter dla waszej postaci???
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 07, 2005, 02:49:41 pm »
Cytat: "pafnucy"

Dla mnie pomysł z charakterem w RPG jest bardzo naciągany. Osobiście zastąpiłem to rubryką osobowość. W niej Gracze wpisują krótką charakterystykę swej postaci. A co do wszelkich ograniczeń w czarach itp. związanych z charakterem, to radziłbym się zdać na rozsądek MG. Niech on decyduję, czy dana postać może...


W warhammerze ten sztuczny podział pogłebiały (a może nawet pogłębiają, bo nowego podręcznika nie mam) wymagania "żeby zostać nekromantą trzeba mieć charakter zły", elfy mogą mieć charaktery dobry, lub praworządny..

Jak myślicie, czy powinno się raczej narzucać graczowi styl odgrywania postaci zgodnie z zadeklarowanym charakterem, czy od czasu do czasu zmieniać charakter zgodnie z zachowaniem?

Co prawda podręcznik jest w tej sprawie jednoznaczny raczej, ale skoro sens istnienia charakterów już podważyliśmy...

A jeśli gracz miewa rozterki?
Gra "dobrze", az tu nagle "zdenerwuje się" i zabija jakiegoś NPC.

Nie przyznac PD?, zmienić charakter na neutralny?

Sytuacja się powtarza: - zmienić na zły, czy chaotyczny?

Przewciez ludzie (elfy, krasnoludy, halfingi, o gnomach nie wspomne ;) sie zmieniaja. Dlaczego gracz ma być ograniczony jakims archetypem.
Problem pozostaje aktualny w WOD. Dlaczego ten sam virtue/vice?

Jak rozwiązujecie ten problem?

Offline dra

Jaki wolicie charakter dla waszej postaci???
« Odpowiedź #34 dnia: Maj 08, 2005, 07:40:27 am »
W wod jest przeciez napisane ze postawe mozesz zmieniac jak sie zywnie podoba. Natomiast natura jest raczej zwiazana z temperamentem i osobowoscia, zeby to zmienic musialyby zajsc pewne traumatyczne przezycia. I imo to jest najdoskonalszy system. Oczywiscie wszystko lezy w kwestii odgrywania graczy ale jesli gracz jest dobry to bedzie odgrywal odpowiednio swoja postawe lecz nie bedzie czynil nic wbrew naturze a w chwilach dramatycznych uwidoczni sie w pelni jego prawdziwe ja. Moze pisze oczywiste rzeczy ale wynika to z tego, ze nie do konca zrozumialem co Ci chodzilo w slowach "Problem pozostaje aktualny w WOD. Dlaczego ten sam virtue/vice?".

Offline Morgul

Jaki wolicie charakter dla waszej postaci???
« Odpowiedź #35 dnia: Maj 08, 2005, 08:30:46 am »
Cytat: "dra"
Moze pisze oczywiste rzeczy ale wynika to z tego, ze nie do konca zrozumialem co Ci chodzilo w slowach "Problem pozostaje aktualny w WOD. Dlaczego ten sam virtue/vice?".

Pisałem o nowym WOD.
Tam zrezygnowano z natury/postawy i wprowadzono virtue/vice (niezmienne).

Ale generalne chodziło mi o to, ze chyba wszystkie systemy narzucają postaci "coś" - "dobroć", "samotnikowatość", "tendencję do agresji" (wrath).
Jakiś tam niezmienny archetyp.
To o co chciałem was zapytać to czy zmieniacie to "coś" podczas życia gracza.
Niektóre wypowiedzi sugerowały, że taki "charakter" jest w zasadzie drugorzędną sprawą. Ale jak sobie wtedy radzić z ograniczeniami systemu (WFRP: elfy mogą byc tylko dobre+, nekromanci źli-).
Nie ukrywam, że oczekuję wypowiedzi właśnie o WPRP, bo stąd mi problem najczęściej wychodzi...

Ja osobiście zazwyczaj kieruję się wspomnianym "zdrowym rozsądkiem", ale mam czasem wątpliwości gdzie stawiać granice.

 

anything