Autor Wątek: Szare Uszko  (Przeczytany 5374 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline absolutnie

Szare Uszko
« dnia: Czerwiec 25, 2018, 05:20:22 pm »
Szare Uszko - Czy to jest opowieść obrazkowa?


Dawno dawno temu ukazał się w Polsce komiks "Szare Uszko", stworzony przez Mieczysława Piotrowskiego, uważanego za jednego z mistrzów polskiej szkoły ilustracji.
Tu jest link do noty z Alei Komiksu:
http://alejakomiksu.com/komiks/15181/Szare-Uszko-Czy-to-jest-opowiesc-obrazkowa/

Niedawno ukazało się nowe wydanie tego komiksu, które przeszło własciwie bez echa.
Tu nota na stronie nowego wydawcy:
https://wydawnictwowolno.pl/szare-uszko/

Nie jest to komiks całkiem zapomniany, o czym świadczą takie wpisy jak ten:
http://ooops.pl/?p=1471

Moim zdaniem jest to komiks, który każdy hardcore'owy fan komiksu powinien mieć na swojej półce.
Dlatego szczerze polecam.
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline keram

Odp: Szare Uszko
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 25, 2018, 05:41:37 pm »
Krakers nr 1 (34) 2003Można tam znaleźć całostronicowy artykuł Michała Antosiewicza  komiksach " Szare Uszko", oraz "Grzyby galopują na koniach".
Tekst kończy się słowami:"...jedynym sukcesem autora był sam fakt, że ktoś chciał jego prace wydać. I to dwukrotnie."

Offline raj666

Odp: Szare Uszko
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 25, 2018, 05:45:18 pm »
Z całym szacunkiem, ale trudno Michasia traktować jako wyrocznię w sprawach komiksu.

Offline keram

Odp: Szare Uszko
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 25, 2018, 06:16:02 pm »
A czy ja twierdzę, że jest On jakąś wyrocznią? 
Poinformowałem tylko o istniejącym tekście i przytoczyłem ostatnie słowa będące swoistym podsumowaniem.
Jeśli kogoś temat szczególnie interesuje, to niech przeczyta artykuł i sam wyrobi sobie zdanie.
Ja tego komiksu nie czytałem, rysunki i opisy raczej zniechęcają.
Oczywiście nie mam pojęcia jakbym zareagował, gdybym dostał tę książeczkę będąc kilkuletnim dzieckiem.

Offline absolutnie

Odp: Szare Uszko
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 25, 2018, 06:16:53 pm »
Piotrowski rysuje tak, jak rysują małe dzieci. Narrację też prowadz w naiwny, "dziecięcy" sposób. Można zatem dać się nabrać na tę prostotę i pomylić z prostactwem, zwłaszcza jeśli jest się młodym człowiekiem rozkochanym w komiksach zachodnich i tęsknącym za rzeczami typu "Storm", "Blueberry" czy "Amazing Spider-Man".
Dzisiaj jednak, kiedy te wszystkie cuda z Zachodu już do nas trafiły i zdążyliśmy się przekonać, że nie wszystkie z nich są takimi cudami, jak się kiedyś wydawały, warto popatrzeć na dorobek naszych twórców, dostrzec ich oryginalność, pomysłowość i poczucie humoru.


Jak już pisałem, rzecz jest dla hardcore'owych fanów komiksu.



Jeśli kogoś temat szczególnie interesuje, to niech przeczyta artykuł i sam wyrobi sobie zdanie.



Gdyby ktoś wyżej od tekstu z "Krakersa" cenił sobie artykuły z "Tygodnika Powszechnego", to podaję link:
https://www.tygodnikpowszechny.pl/nadwyraziscie-17407
Nie jest to tekst o "Szarym Uszku", ale o jego autorze, a to, co tam zostało napisane, daje pewne pojęcie o tym, czego można się doszukać pod tymi - raczej zniechęcającymi - rysunkami.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 25, 2018, 06:29:09 pm wysłana przez absolutnie »
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline misiokles

Odp: Szare Uszko
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 25, 2018, 06:45:50 pm »
A czy ja twierdzę, że jest On jakąś wyrocznią? 


Offtop z przymróżeniem oka: napisanie 'on' z dużej litery w takim kontekście zmienia postać rzeczy :)

Offline Nawimar

Odp: Szare Uszko
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 25, 2018, 07:10:08 pm »
Na ogół staram się doceniać eksperymenty takie jak utwór Piotrowskiego. Nie jestem natomiast zwolennikiem sytuowania ich w kontrze (i to takiej, która zmierza do ukazania takich właśnie prac jako bardziej wysublimowanych) wobec m.in. wymienionych klasyków europejskiego komiksu rozrywkowego. To zupełnie inne kategorie. Ale to tak na marginesie rzecz jasna.

Offline absolutnie

Odp: Szare Uszko
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 25, 2018, 07:58:21 pm »
Na ogół staram się doceniać eksperymenty takie jak utwór Piotrowskiego. Nie jestem natomiast zwolennikiem sytuowania ich w kontrze (i to takiej, która zmierza do ukazania takich właśnie prac jako bardziej wysublimowanych) wobec m.in. wymienionych klasyków europejskiego komiksu rozrywkowego. To zupełnie inne kategorie. Ale to tak na marginesie rzecz jasna.


Oczywiście, że są to zupełnie różne kategorie i wcale nie twierdziłem, że należy te komiksy porównywać. Pomyślałem jednak, że publicysta "Krakersa" mógł dokonać swojej oceny, ponieważ w czasie, kiedy pisał swój tekst, zachodnich komiksow rozrywkowych u nas nieco brakowało i że bezpardonowość przytoczonej oceny właśnie z owego poczucia braku się wzięła.


Swoją drogą, nie wiem, czy klasyfikowanie "Szarego Uszka" jako eksperymentu jest właściwe. To przecież utwór dla dzieci, umiejętnie naśladujący sposób myślenia dziecka i sposób, w jaki dziecko rysuje.
Jeśli jest to eksperyment, to taki, który pozostaje całkowicie zrozumiały dla pięciolatka, dla trzydziestolatka zaś zdaje się stanowić przeszkodę nie do przejścia (vide to, co napisał Antosiewicz).
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 26, 2018, 08:52:38 am wysłana przez absolutnie »
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline Odyn

Odp: Szare Uszko
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 30, 2018, 12:36:46 pm »
Jako dziecko, w latach 70tych, miałem tę książeczkę. Nawet nie wiedziałem wtedy, że to komiks. Dla mnie była to całkiem miła historyjka.

Offline greg0

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 667
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • bardzo lubimy nasze tłumaczenie
Odp: Szare Uszko
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 05, 2018, 09:34:10 pm »
Szare Uszko - Czy to jest opowieść obrazkowa?

Moim zdaniem jest to komiks, który każdy hardcore'owy fan komiksu powinien mieć na swojej półce.
Dlatego szczerze polecam.


Se zamówiłem.
Dzięki za info.



"Jesteś podwójnym sobą."

Offline LordDisneyland

Odp: Szare Uszko
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 12, 2018, 07:22:49 pm »
Mam bardzo miłe wspomnienia z dzieciństwa związane z tą książką....ale nie sądziłem, że ktokolwiek ją wznowi.

Dziękuję zatem za wiadomość.

Offline Pawel.M

Odp: Szare Uszko
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 12, 2018, 08:52:09 pm »
Szare Uszko to nie wiem czy kupię, ale jakby ukazało się wznowienie innego komiksu Piotrowskiego - Grzyby galopują na koniach - bierę bez wahania  :biggrin:
seczytam.blogspot.com

Offline LordDisneyland

Odp: Szare Uszko
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 29, 2019, 05:04:09 pm »
Jeśli ktoś jeszcze nie kupił- w bonito zniżka 45%, teraz książka za 19,25peelenów.

Bierzcie, bo warto. Klasyk.

Offline Swojak

Odp: Szare Uszko
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 23, 2023, 05:59:15 pm »
Książeczka ma swój urok.
Może poziom trudności rysunku stoi o lata świetlne od fotorealistycznych obecnych niektórych komiksów wiodących wydawnictw, ale koniec końców liczy się zabawa i nikt nie doceni, czy nad jedną stroną siedział jeden gościu, czy sztab profesjonalistów, bo i tak myk-myk przekłada się dalej.