Autor Wątek: Wybór między grą bitewną a grą karcianą. Prosze o pomoc :(  (Przeczytany 2562 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline misek111

Wybór między grą bitewną a grą karcianą. Prosze o pomoc :(
« dnia: Styczeń 14, 2005, 10:47:07 am »
Cześć doszedłem do wniosku że chciałbym mieć jakieś hobby, Lecz niewiem czy wybrać gre karcianke - Magic the GATHERING czy tez gre bitewno - LOTR. Czy ktośmógłby mi pomóc w tej decyzji żebym pożniej tego nie żałował. Bo niechciałbym żeby było tak że kupię a potem walne na półkę a za kilka dni do piwnicy i aby strata pieniędzy. Czy ktoś mógłby mi wszystko wyjaśnić. Na co się zdecydować. CZy mi się to znudzi czy też nie. Będę bardzo wdzieczny za waszą pomoc.

Oto ogołne informacje o mnie:

Mieszkam w Działdowie 80 km od OLsztyna

Mam 15 lat i nigdy nie miałem doczynienia z wyżej wymienionymi grami.

Na początek mogę przeznaczyć 1000 zł oczywiscie później będę dokupywał potrzebne rzeczy.

Mój nr gg to 5500994 a nick na tlenie morhor

Będę wdzieczny za każdą pomoc. Dziękuje i pozdrawiam wszystkich czytających ten temat.
ój gg to - 5500994
Mój nick tlenu - morhor

Offline Perek

....
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 14, 2005, 02:51:37 pm »
Prawdę powiedziawszy to osobiście gram w Magica i Chronopię, i nie rozumiem jak można wybierać między kartami a figurkami ...
Przecież to dwa róźne rodzaje gier ...
A to czy po wyborze któregoś odłożysz to na półkę to już kwestia indywidualna, wieć radzę przemyśleć co cię bardziej pociąga, a nie prosić a rady co do wyboru ... Totalne nieporozumienie.

Offline qwer

Wybór między grą bitewną a grą karcianą. Prosze o pomoc :(
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 14, 2005, 03:31:55 pm »
1) jezeli mieszkasz w małej miejscowosci, to mozesz miec problem ze znalezieniem partnerów do gry

2) początkowo karcianki wydają sie tansze od bitewników, alr tylko wydają.
size=8]oczywiscie wszystko jest imho..... :-)[/size]


Offline Drunken_Dwarf

Wybór między grą bitewną a grą karcianą. Prosze o pomoc :(
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 14, 2005, 08:40:09 pm »
witam
Jeśli chodzi o te gry, karcianka czy bitewniak? Trzeba zaznaczyć iż obie te rzeczy pochłaniają dużo kasy oraz wolnego czasu. Ale z tego co zauważyłem mimo pozorów bitewniaki są tańsze, biorąc pod uwage zbierania jednej armi. Plusem figurek jest równierz to, że nie tracą tak zabardzo na wartości, jak pojawiają się nowe edycje i takie tam. W Magicu jest na odwrót, ale są pewne wyjątki. Ponadto częściej wychodzą nowe dodatki, które trzeba kupować aby nie zostać w tyle.
Jedna rzecz łączy karcianki oraz bitewniaki potrzebna jest ta druga osoba do gry, bez tego ani rusz.
Tutaj wszyscy mogą pisać plusy i minusy obu tych rzeczy, przekonywać cię że to jest lepsze, czy tamto. Wybór nalerzy do ciebie, gdyż to ty będziesz na to wydawał kase oraz poświęcał na to czas.
pozdrawiam
ell we'll...
Drink, drink, drink, then we'll drink some more.
We'll drink a spot befor we stop,
and that'll be an awful lot,
Then we'll sing our song ho!
And fall upon the floor.

Offline Ser Bigos

Wybór między grą bitewną a grą karcianą. Prosze o pomoc :(
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 25, 2005, 04:46:08 pm »
na poczatku powinienes znalesc kogos z kim moglbys grac w bitewniaka lub karty, najlepiej ze 3 osoby. bo moze sie okazac za zrobisz zakupy na 1000 zl a nie bedziesz mial co z tym zrobic bo nie bedziesz mial z kim garc

Offline Perek

Wybór między grą bitewną a grą karcianą. Prosze o pomoc :(
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 29, 2005, 11:39:21 am »
Plusem figurek jest równierz to, że nie tracą tak zabardzo na wartości, jak pojawiają się nowe edycje i takie tam. W Magicu jest na odwrót, ale są pewne wyjątki. Ponadto częściej wychodzą nowe dodatki, które trzeba kupować aby nie zostać w tyle.
 

Taaaaaa ...
Cały Światowy Półświadek Karciany nie robi nic innego, tylko przez cały czas wykupuje nowe boosty. To niesamowite, jak jedno hobby może nakręcić gospodarkę światową ... A już chciałem zrobić wyjątek i nie kupić  dzisiaj kart. Jednak nie, dzięki Dwarfowi poczułem że przez Mój haniebny czyn Świat by zaginął.
Serdecznie dziękuję, jak wyglądałby świat  bez takich ludzi...

Offline Manowar

Wybór między grą bitewną a grą karcianą. Prosze o pomoc :(
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 13, 2005, 05:31:56 pm »
Bitewniak - z szerszej perspektywy czasu nie jest drogi
Karty - o wiele droższa gra
Bitewniak - dbanie o transport figurek, wiele czasu poświęcenia na malowanie, poza tym po bitwie człowiek jst tak zmęczony, że się składać tego wszystkiego nie chce
Karty - w to można grać wszędzie, nawet w pubie, łatwość rozkładania, można zagrać w ciągu godziny nawet kilka partii
Bitewniak - teoretycznie łatwiej złożyć armię, jednak niewielkie pole do popisu jeśli chodzi o ustawienia
Karty - talię składa się nawet przez kilka dni, tygodni... ale co dobre to sprawdza się ją i znów opracowuje część która nie wypaliła.  Różnorodność talii dzięki różnorodności kart.

A tak w ogóle nie ma co porównywać bo to zupełnie dwie różne zabawy. Gdy jedna się chwilowo znudzi bierze się drugą, a najlepsza jest zmienność systemów karcianych/bitewnych.

Last Viking

  • Gość
Wybór między grą bitewną a grą karcianą. Prosze o pomoc :(
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 14, 2005, 02:37:48 pm »
1. Czas
Zależy ile czasu możesz poświęcić swojemu hobby. Jeśli to ma być sporadyczne zainteresowanie, to polecam karcianki. MtG, to proste zasady, rozbudowane jednak o erraty, przypisy, faqi i inne interpretacje. Multum kart na rynku, wydawałoby się, że każda rozgrywka jest inna... nic bardziej mylnego. Scena turniejowa wygląda tak, że jeśli jakaś talia jest popularna i do tego skuteczna to 50% graczy nią dysponuje, zmieniając tylko kilka kart w decku. (jak ja się w to bawiłem turniejowo to nr.1 był "black suicidal") Pozostali kombinują jak się temu przeciwstawić i tak powstaje następna "modna talia".
Kupujesz karty raz na jakiś czas, talię składasz w godzinę, półtora. Rozgrywek w ciągu dnia możesz przeprowadzić dziesiątki. Kiedy ci się dany deck znudzi, to składasz inny.
Na bitewniaki poświecasz o wiele wiecej czasu. Malowanie modeli, budowa makiet - to wciąga, ale wymaga cierpliwości, precyzji... po prostu SZTUKA
2. Pieniądze
To ważny element. Jak ktoś już tutaj wspomniał karcianki na początku wydają się tańsze. Za 1000 zł kupisz kilka tali, sporo busterów. Ale co dalej? MtG, jest grą która cały czas się rozwija, wychodzą nowe dodatki, nowe karty. A ty inwestujesz, inwestujesz i nie ma końca... Dzisiaj kupujesz kartę za 50 zł, jutro ona kosztuje 2 zł. Mało opłacalny interes.
Z bitewniakami jest trochę inaczej. Na począku wydasz sporo - owszem. Farby, figurki, pędzle, lakiery, spraye, pilniki, noże itp. jednak kiedy po żmudnych tygodniach postawisz swoją armię na półce, to czujesz że to jest to, że czegoś dokonałeś. Możesz wystawiać modele i grać, a raz złożona armia nie musi wymagać żadnych upgrejtów (chociaż jest to możliwe).
3. Przeciwnik
Ważne jest z kim grasz i jak często.
Jeśli będziesz rozgrywał pojedynki towarzysko z przyjaciółmi to karcianki wcale nie wymagają takich nakładów finansowych. Istnieją sposoby, żeby się świetnie bawić posiadając tylko commony. To samo dotyczy bitewniaków.
Kiedy jednak masz zamiar uczestniczyć w turniejach to musisz zdecydować się w jakiej formie wolisz rywalizować: szybkie potyczki karciane, czy długie żmudne przestawianie modeli.

4. Kolekcjonerstwo
Karcianki i bitewniaki to nie tylko gra. To także zbieractwo, kolekcjonerstwo. Osobiście posiadam kilka albumów karcianek: MtG, Star Wars, Dark eden, Kult, Doomtrooper, Star Treck, Young Yedi, Lord of the Ring i jeszcze by się coś znalazło. Na półce stoją modele do: Lorda, Chronopii, Warzona, Warhammera, Star Warsa, a nawet samorobne do Full Thrusa.
Nie wiem na ile pasjonuje Cię samo kolekcjonowanie, ale to też ma wpływ na decyzję co wybrać. Z pełnym nabożeństwem możesz przeglądać albumy gdzie np. na jednej stronie masz Shadowy, na innej elfy, na jeszcze innej czerowone smoki. Może jednak wolisz spoglądać na półkę, gdzie stoi zbudowane przez Ciebie diorama (np. potyczka na Amon Hen)

Ja osobiście nie umiałbym wybrać. Od lat pasjonuję się i karciankami i bitewniakami. Przechodziłem już różne okresy. Obecnie jestem na etapie bitewniata LOTR, ale nie wiem czy za pół roku nie znajdę jakieś fajnej, klimatycznej karcianki... a może odkurzę stare albumy. :idea:

Serdecznie Pozdrawiam

Offline Diabolo

Wybór między grą bitewną a grą karcianą. Prosze o pomoc :(
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 15, 2005, 12:50:54 pm »
Cytat: "Last Viking"

Ja osobiście nie umiałbym wybrać. Od lat pasjonuję się i karciankami i bitewniakami. Przechodziłem już różne okresy. Obecnie jestem na etapie bitewniata LOTR, ale nie wiem czy za pół roku nie znajdę jakieś fajnej, klimatycznej karcianki... a może odkurzę stare albumy. :idea:

Serdecznie Pozdrawiam



Dużo już ze soba pograliśmy Last Viking i w karcianki i bitewniaki. A może teraz wejdziemy w nową karcianke Deciphera "WARS" bazowana de fakto na moim zdaniem najlepszej karciance Star Wars :?: Ponoć ciekawa. :)
eet a ........VALHALLA!!!!!!!!

Offline Manowar

Wybór między grą bitewną a grą karcianą. Prosze o pomoc :(
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 15, 2005, 03:47:17 pm »
Mało wydałeś na Star Wars? I teraz będziesz ładować w coś bardzo podobnego? Lepiej iść do pubu, wydać na piwo i pograć sobie w SW.

Offline Diabolo

Wybór między grą bitewną a grą karcianą. Prosze o pomoc :(
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 15, 2005, 04:18:04 pm »
Cytat: "Manowar"
Mało wydałeś na Star Wars? I teraz będziesz ładować w coś bardzo podobnego? Lepiej iść do pubu, wydać na piwo i pograć sobie w SW.



Pana o zdanie się nie pytałem. :evil: A teraz i tak wydaje się troche na LOTR'a bitewnego, a jak znudzi się to niby mamy znowu starocie odkurzyć :?:  Myśle że lepiej coś nowego i nie jest to bardzo podobne do SW tylko ma zbliżoną mechanike gry.
eet a ........VALHALLA!!!!!!!!

Offline fallenAcolyte

Wybór między grą bitewną a grą karcianą. Prosze o pomoc :(
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 12, 2005, 08:52:52 pm »
Ja gram w wfb i mtg. W moim przypadku wiecej ludzi zainteresowalo sie karcianka. Figurki trzeba malowac i uczyc sie regul co wiele osob uwaza za nudna, mozolna prace :doubt: a mtg ma krotkie reguly, trzeba tylko kupowac karty i grac mozna wszedzie. Figurki musisz nosic w walizkach i pudelkach i nie mozna nimi grac byle gdzie(musisz miec dosyc duzy stol lub grac na podlodze).
ww.nenya.prv.pl

Offline RK

Wybór między grą bitewną a grą karcianą. Prosze o pomoc :(
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 13, 2005, 10:01:48 am »
Ja Ci polecam planszówki - znacznie tańsze zarówno od karcianek jak i figurek. Za 1000 zł to byś miał ponad 10 gier. A dylematy są zawsze te same - partnerzy do gry i indywidualne upodobania. Nie są to gry kolejkcjonerskie, nie tracą więc na wartości. Gry Dragona sprzed lat są hitami do dziś :) .

Zajrzyj:

http://www.taktykaistrategia.pl
 
a najlepiej na forum.

Pozdrawiam

Offline Manowar

Wybór między grą bitewną a grą karcianą. Prosze o pomoc :(
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 14, 2005, 12:34:34 pm »
Jeszcze taniej to gry komputerowe... kosztem oczu

Offline RK

Wybór między grą bitewną a grą karcianą. Prosze o pomoc :(
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 15, 2005, 12:09:03 pm »
Wiesz, zależy czy legalnie czy nie. Inne gry też możesz mieć nielegalnie dużo taniej. A przy planszówkach oczu nie marnujesz :) .