trawa

Autor Wątek: Łuk  (Przeczytany 43425 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dwarf102

Łuk i strzały
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 15, 2004, 01:34:01 pm »
Dzięki za rade, ale cis jest pod ochroną więc z kąd ma go wytrzasnąć?

Offline Heimnar

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 464
  • Total likes: 0
  • Fire For The FORGE!!!
Łuk i strzały
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 15, 2004, 06:29:48 pm »
Nawet gdyby nie był, to ciężko by Ci było go skądkolwiek wytrzasnąć.
Na pewno widziałeś jak to drzewo wygląda i jakie ma roczne przyrosty. Taki z którego ewentualnie dałoby się (przy odrobinie szczęścia) wydobyć drewno na łuk musiałby mieć kilkadziesiąt lat.
A po co ta odrobina szczęścia?...
Ano dlatego, że jakoś cis nie bardzo chce rosnąć prosto i zazwyczaj gałęzie ma strasznie pokręcone. Znalezienie odpowiednio dużego kawałka cisu, który na łuk by sie nadawał (żadnych sęków, gęsty prosty słój) jest naprawdę trudne.
Odradzam - szkoda zachodu.

Jeśli już, to na początek najlepszy będzie jesion.
Choć chyba najlepszym pomysłem będzie jednak zawierzenie bardziej doświadczonym w tej materii ludziom i KUPIENIE gotowego łuku.
www.myspace.com/hellforgehammer <-Nasza muzyczna kuźnia
podpisano - Kot BEHEMOT

Offline Dwarf102

Łuk i strzały
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 15, 2004, 07:16:32 pm »
Dzięki za rade :) Mam jesze pytanko z czego najlepiej zrobić cięciwe? Jak już będe miał odpowiedni kawałek drewna i cięciwe to tylko tyle? Czy mam jeszcze coś dodać np. jakieś listwy wzmacniające.

Offline Heimnar

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 464
  • Total likes: 0
  • Fire For The FORGE!!!
Łuk i strzały
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 16, 2004, 05:47:17 pm »
Cięciwę? Kupić  :)
W Decathlonie, czy innym sklepie sportowym z łukami (nie ważne jakie te łuki - ważne, że cięciwy mają).
Najlepsza chyba byłaby z włókna kewlarowego (plecionki) sztywna, nieuciągliwa i się nie strzępi. Minusem jest cena.

Zawsze można ją zrobić BARDZO tradycyjnie - z baranich jelit przykładowo.
Ale raczej odradzałbym  :)
www.myspace.com/hellforgehammer <-Nasza muzyczna kuźnia
podpisano - Kot BEHEMOT

Anonymous

  • Gość
Łuk i strzały
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 07, 2004, 11:49:51 am »
hmmmmmm trzeba mieć patyk odpowiedni najlepiej wieżbowy






pozdrawiam

Anonymous

  • Gość
Łuk i strzały
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 07, 2004, 04:58:59 pm »
hmmm... Czy ja wiem? Wierzba na luk? Z doswiadczenia wiem ze wierzba zaraz obeschnie, bedzie krucha, straci sile i bedzie sie lamac. Jesli jestes bardzo zdesperowany, wez prosta galaz z leszczyny, bez sekow, przytnij na rzadana dlugosc(polecam ponad 1,50), przystrogaj tak aby od brzusca byla plaska, zrob wyciecia na cieciwe na koncach(utwardz je klejem vicol), 'oskuroj' czyli sciagnij kore, malnij jakims drewnochronem, owin czyms majdan zeby dobrze sie trzymalo, znajdz kawalek sznurka(tylko mocnego) zawiaz na nim dwie petelki ktore zachaczysz o wyciecia. Zaloz cieciwe, i w efekcie masz luk tani, ktorym mozesz postrzelac jakis czas.
  Jak mialem 10 lat, to zrobilem sobie taki luk. Mial dlugosc ok. 1m. Strzelalem strzalami  40cm. Zasieg-50,60m. Sluzyl mi kolo roku, az wkoncu strzelil.  :cry:
Uwarzalem ze strzaly moga miec max. 1/2 dlugosci luku. Ta zasada nawet sie sprawdzala.
  Jest to moj stary przepis na tani luk :) .

Anonymous

  • Gość
Łuk i strzały
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 08, 2004, 06:42:02 pm »
Chce sie dowiedziec co zrobic, zeby drewno(leszczyna) nie wyschlo? Ten moj luk strzelil, bo byl suchy. Chce wyeliminowac ten efekt. Zaczolem robic luki z wlukna szklanego, ale to nie drewno. Niema tego 'czegos'. Chcialem zaczac z jesionem eksperymenty, ale niemam czasu jechac chen,chen 500m do lasu :) Zadowole(narazie) sie leszczyna.
A swoja droga, macie jakies doswiadczenia z leszczyna? Pozytwne, negatywne?

Pozdrawiam
Indy

Offline Tomek Niewelt

Łuk i strzały
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 06, 2004, 12:22:42 pm »
IndyanaMax możesz spróbować pomalować łuk farbą zaraz po oskórowaniu (najlepiej świeżo ścięty).

Anonymous

  • Gość
Łuk i strzały
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 07, 2004, 11:52:01 am »
Sproboje bezbarwnym drewnochronem(MROOOK).
A tak jeszcze wtrace: Z jekiego papieru najlepiej zrobic lotki? Bo ze srajtasma nie wychodzi :oops: . Niemusza byc to lotki  wielorazowego uzytku. Radzcie.

Offline Tomek Niewelt

Łuk i strzały
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 07, 2004, 05:08:39 pm »
A dlaczego chcesz robić z papieru? Ja robię lotki z ptasich piór i przyklejam je do strzał klejem szybkoschnącym. Dość długo wytrzymują.

Anonymous

  • Gość
Łuk i strzały
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 07, 2004, 05:27:43 pm »
Bo ide do lasa, i niechce stracic dobrych strzal. Robie poprostu lotki papierowe, groty trzpieniowe i biegne jak najszybciej je pogubic :) . Pytam jeszcze raz: Jaki papier bedzie najlepszy na lotki???(jaki rodzaj papiera?)

Offline śmigło

Łuk i strzały
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 25, 2005, 07:07:44 pm »
pytanie: czy ktos moze mi podac zasiegi lukow - te maxymalne i te, na ktorych luk byl najbardziej efektywny - w metrach/ewentualnie jardach. glownie chodzi mi o luk japonski (yumi i dai-kyu), ale moga tez byc dlugie luki angielskie - no i oczywscie chodzi mi tu o luki z przedzialu sredniowiecznego. na necie szukalem, ale o zasiegach nic ciekawego nie znalazlem. z gory thx za wszelkie odp.
we charge traidition with being an exuse for idleness, unpersonality and regression"
b.a.n.
"we destroy you"
b.d.n.

Offline jasisz

Łuk i strzały
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 29, 2005, 06:47:29 pm »
O ile sie nie myle to zasięg łuku długiego to jakieś 300 m, a skuteczny do ok. 150. Ręki sobie jednak nie dam uciać...
Poszukaj może na angielskiej wikipedii:
http://en.wikipedia.org/wiki/Bow_(weapon)
popatrz może w linkach bo w samych tekstach to za wiele nie ma.
mój blog - a co!

Offline Krzysiek z Trzebieży

Strzały
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 05, 2005, 01:09:02 pm »
Mam problem. Nie wiem jak przymocować grot (metalowy oczywiście) od strzały.

Z czego i jak wykuwacie groty?

Offline jasisz

Łuk i strzały
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 05, 2005, 09:20:13 pm »
metoda na groty "ćwiczebne":
wbijasz gwoździk, obcinasz łepek i zaostrasz
mój blog - a co!

 

anything