trawa

Autor Wątek: Crystalicum CCG - Kryształowa Gra Karciana  (Przeczytany 6135 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Anonymous

  • Gość
Crystalicum CCG - Kryształowa Gra Karciana
« dnia: Czerwiec 07, 2005, 05:05:56 pm »
Wydawnictwo Wolf Fang wypuściło właśnie na rynek pierwsze zestawy do nowej polskiej kolekcjonerskiej gry karcianej - Crystalicum, której akcja rozgrywa się w świecie wspólnym dla gry fabularnej o tym samym tytule.
My szykujemy dla Was dział poświęcony tej grze.

Czy słyszeliście już o Crystalicum? Co o niej sądzicie? Może ktoś już zdążył nabyć starter?

Offline BiG doGGy

Crystalicum CCG - Kryształowa Gra Karciana
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 08, 2005, 06:59:13 am »
Wpisałem dziś w Google'ach Crystalicum CCG  i wyszła główna strona tej karcianki.Nie wczytywałem się dokładnie , ale grafika kart nawet mi się podoba.Oczywiście jedynym minusem jest to , że karty są ręcznie wkładane do boosterków i pudełek i to ludzie losują np. rzadkie karty do boosterów :).No , ale inne polskie karcianki były tak samo pakowane.Miejmy nadzieje , że wszystko się uda.
Pozdrawiam

Offline cadaver

Crystalicum CCG - Kryształowa Gra Karciana
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 08, 2005, 01:58:25 pm »
Hmm..przeglądając instrukcję i patrzać na przykładowe karty mam niedparte wrażenie, że już się z taką grą zetknąłem. Hmmm , jak się ona nazywała, taka zupełnie nieznana.... Legend of the Five Rings :D  Sorrki, ale myśle,ze ze względu na wtórność nowa polska gra karciana nie zagości na dłużej w domach polskich karciarzy.  Przynajmniej tych, którzy cenią sobie tak zwany oddech świeżości - tu zamiast mięty czuć wczorajszą pizze z czosnkiem. Także jak dla mnie - you are dismissed.

Anonymous

  • Gość
Crystalicum CCG - Kryształowa Gra Karciana
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 08, 2005, 09:02:46 pm »
Cytat: "BiG doGGy"
Oczywiście jedynym minusem jest to , że karty są ręcznie wkładane do boosterków i pudełek i to ludzie losują np. rzadkie karty do boosterów Smile.No , ale inne polskie karcianki były tak samo pakowane.Miejmy nadzieje , że wszystko się uda.


Ciężko, by w polskich warunkach karty losowane były maszynowo. Jednak uważam, że i ręcznie można to zrobić dobrze, wystarczy się przyłożyć. :)

Cytat: "cadaver"
Hmm..przeglądając instrukcję i patrzać na przykładowe karty mam niedparte wrażenie, że już się z taką grą zetknąłem. Hmmm , jak się ona nazywała, taka zupełnie nieznana.... Legend of the Five Rings :D  


W Polsce, gdzie gra się w MtG, MtG, MtG i czasem w Lotra, jest to karcianka zupełnie nieznana. ;)

Cytuj
Sorrki, ale myśle,ze ze względu na wtórność nowa polska gra karciana nie zagości na dłużej w domach polskich karciarzy.  Przynajmniej tych, którzy cenią sobie tak zwany oddech świeżości - tu zamiast mięty czuć wczorajszą pizze z czosnkiem. Także jak dla mnie - you are dismissed.


Hej, ale czy wtórny wygląd jest równy wtórnej grze? Wydaje mi się, że są to dwie rozdzielne sprawy.

Poza tym zauważyłem, że wśród graczy wyróżnia się szerokie grono osób, które nie lubią innowacji - dla nich, jeśli oczywiście lubią L5K, będzie to łakomy kąsek. ;)
A mówiąc poważniej - mnie osobiście Crystalicum intryguje, upatruję w nim szansę dla naszego zdechłego rynku gier karcianych. A do takiej L5K nawet z kijem nie podejdę. ;)

Offline cadaver

Crystalicum CCG - Kryształowa Gra Karciana
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 09, 2005, 06:17:26 am »
Artur Mathes pisze :
Cytuj
Hej, ale czy wtórny wygląd jest równy wtórnej grze? Wydaje mi się, że są to dwie rozdzielne sprawy.


Hmmm..w sumie dzięki, że zauważasz podobieństwo w wyglądzie kart. Nie uważam, że to błąd - według mnie to błąd bardzo poważny. Zresztą, napisałem wyraźnie, że po przejrzeniu instrukcji - czyli głównie mówię tu o zasadach - a te bardzo przypominają L5R.

Cytuj
Poza tym zauważyłem, że wśród graczy wyróżnia się szerokie grono osób, które nie lubią innowacji - dla nich, jeśli oczywiście lubią L5K, będzie to łakomy kąsek


No tak, czytając to zastanawia mnie, czy jesteś jakoś blisko związany z wydawcą Crystalicum - bo z wyżej zacytowanego zdania można wywnioskować, że wydanie podobnej gry do już istniejącej to szansa na spory zarobek - bez wysilania się na oryginalne zasady ( co oczywiście jest bardzo trudne, przecież powstało jużtyle karcianek ) . Bo i po co? Jak już jest coś gotowego, co ludzie kupują - to może i kupią nasze.

Cytuj
A mówiąc poważniej - mnie osobiście Crystalicum intryguje, upatruję w nim szansę dla naszego zdechłego rynku gier karcianych. A do takiej L5K nawet z kijem nie podejdę.


Rynek jest zdechły dlatego, że nikomu nie chcę się o niego zawalczyć. Wiadomo, że na polskich stołach :-) króluje Medżik. Trudno się zresztą dziwić - wieloletnia tradycja, ekspansywna polityka firmy. Gra jest prosta jak konstrukcja cepa, można sobie na niej zarobić - czyli ogólnie piękna sprawa. Natomiast co do Twojej niechęci do L5R - o co chodzi? Przecież jest to gra ustępująca tylko Magicowi w liczbie kart, gracze mają wpływ na tak zwany fluff, zasady są bardzo dobre i nieco :D bardziej skomplikowane niż M:tG. Zresztą, co ja mówie o zasadach - na pewno dobrze je znasz - przecież żywcem zerżenięto je z Crystalicum :D :D :D

A tak na poważnie - najpiękniejsza gra to Star Wars CCG ( firmy Decipher ) - utrata licencji przez firmę to był cios w moje serce .

Offline Jaskier

Crystalicum CCG - Kryształowa Gra Karciana
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 09, 2005, 09:19:17 am »
coś słyszałem, ale się zbytnio nie interesowałem, ale jak widzę, że to nie dość, że polska produkcja (ach te rdzennie słowiańskie nazwy ;) ) to jeszcze podobna do mojego kochanego L5R to będę musiał poświęcić jej wiecej uwagi. tym bardziej że sam próbuję coś nie tak znowu dalekiego od legendy zrobić (no może nie aż tak bardzo bliskiego) z tym że w klimatach stricte historycznych - XVI - XVII w. :)

EDIT:
a jakby kogoś zupełnym przypadkiem moje wypociny zainteresowały, lub na tyle zafascynoiwały że chętny byłby mi pomóc(bo z powodu matur trochę zarzuciłem pracę)  to zapraszam do lektury :D :
http://veto.nsf.pl/viewtopic.php?t=492
http://veto.nsf.pl/viewtopic.php?t=480

Anonymous

  • Gość
Crystalicum CCG - Kryształowa Gra Karciana
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 09, 2005, 05:27:59 pm »
Cytat: "cadaver"

Hmmm..w sumie dzięki, że zauważasz podobieństwo w wyglądzie kart.

Podobieństwo jest niewielkie, ale jakieś tam jest. Właściwie wszystkie karcianki z wyglądu są do siebie podobne. ;)

Cytuj
Zresztą, napisałem wyraźnie, że po przejrzeniu instrukcji - czyli głównie mówię tu o zasadach - a te bardzo przypominają L5R.

Napisałeś też "i patrząc na przykładowe karty". ;)
Jeśli chodzi o podobieństwo zasad do L5K, to nie mogę tego stwierdzić, bo ich nie znam. :)

Cytuj
Cytuj
Poza tym zauważyłem, że wśród graczy wyróżnia się szerokie grono osób, które nie lubią innowacji - dla nich, jeśli oczywiście lubią L5K, będzie to łakomy kąsek

No tak, czytając to zastanawia mnie, czy jesteś jakoś blisko związany z wydawcą Crystalicum


Czy kolega faktycznie nie zauważył, że pisane to było z przymróżeniem oka?
Nie masz innego wyjścia, jak uwierzyć mi na słowo, że z Wolf Fangiem związany w żaden sposób nie jestem.

Cytuj
bo z wyżej zacytowanego zdania można wywnioskować, że wydanie podobnej gry do już istniejącej to szansa na spory zarobek - bez wysilania się na oryginalne zasady ( co oczywiście jest bardzo trudne, przecież powstało jużtyle karcianek ) . Bo i po co? Jak już jest coś gotowego, co ludzie kupują - to może i kupią nasze.


Jeśli wydaje się karciankę kolekcjonerską, to nie po to, by się zabawić, ale żeby zrobić na tym pieniądze. A zrobić pieniądze jest znacznie łatwiej na rzeczach już sprawdzonych, niż na śmiałych eksperymentach, których szansa na sprzedaż jest conajmniej wątpliwa.
Jasne, lepiej zrobić grę świeżą i innowacyjną, ale nasze krajowe warunki nie sprzyjają tego typu przedsięwzięciom, zwłaszcza gdy podejmowane są przez małe wydawnictwa. Tak więc na razie musimy się zadowolić tym co mamy, choćby miało to być papugowanie - ale lepsze dobre papugowanie, niż marna inwencja.

Cytuj

Rynek jest zdechły dlatego, że nikomu nie chcę się o niego zawalczyć. Wiadomo, że na polskich stołach :-) króluje Medżik. Trudno się zresztą dziwić - wieloletnia tradycja, ekspansywna polityka firmy. Gra jest prosta jak konstrukcja cepa, można sobie na niej zarobić - czyli ogólnie piękna sprawa.


Myślę, że walka właśnie się rozpoczyna - mamy już Veto! i Crystalicum, liczę że pojawią się kolejne gry. I jeśli będziemy je wspierać, to polscy wydawcy będą wiedziali, że jeśli zrobią dobrą, oryginalną grę, mają ją komu sprzedać.

Cytuj

Natomiast co do Twojej niechęci do L5R - o co chodzi? Przecież jest to gra ustępująca tylko Magicowi w liczbie kart, gracze mają wpływ na tak zwany fluff, zasady są bardzo dobre i nieco :D bardziej skomplikowane niż M:tG.


Moja niechęć do L5K zrodziła sie przy kontakcie z jej fabularną wersją. Tak mi się porobiło, że nie tykam się niczego, co ma zwiazek z orientem.

Offline mak

Crystalicum CCG - Kryształowa Gra Karciana
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 12, 2005, 07:45:05 pm »
Witajcie,

Istnieją znaczące róznice między Crystalicum a Legendą jak i rownież
innymi karciankami.
Wymienie tylko kilka: Szczęście, czynnik eksploracji, bitwy gwiezdne, prowadzenie strategii na kilku płaszczyznach i łączeniu ich ze sobą.

Dyskusja odnośnie "podobieństw" między Legendą a L5K miała rownież miejsce na Poltergeiście, mozna tam zajrzeć.

Offline Alice

Crystalicum CCG - Kryształowa Gra Karciana
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 12, 2005, 11:08:20 pm »
...i świadczy, że gra ta nie jednej osobie wydaje się nieco plagiatyczna -_-' i po co ?
i]so i threw you the obvious
to see what occurs behind the eyes of a fallen angel,
eyes of a tragedy.
oh well. apparently nothing.
[/i]
My DEVIANT page

Offline mak

Crystalicum CCG - Kryształowa Gra Karciana
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 13, 2005, 06:59:27 am »
Świadczy raczej o tym, ze pierwsze wrażenie może być mylące.
Najlepiej zagrać samemu i się przekonać.

Offline Jaskier

Crystalicum CCG - Kryształowa Gra Karciana
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 14, 2005, 09:38:11 am »
Morphius z tamtego forum to ja :)
Przyznam się szczerze że w pierwszej chwili rzeczywiście wydała mi się gra plagiatorska, ale zdążyłem się już do niej przekonać. Podobieństwa są w zasadzie symboliczne i praktycznie nie wpływają na przebieg rogrywki który jest kompletnie inny niż L5R. Własnie czekam na przesyłkę za starterem Smoczych Krasnoludów i 5 boosterami :D

Offline mak

Crystalicum CCG - Kryształowa Gra Karciana
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 14, 2005, 09:49:30 am »
Jak już dostaniesz starter i boostery to pochwal się, co ładnego trafiłeś.
Niech Szczęście Ci sprzyja!

Anonymous

  • Gość
Crystalicum CCG - Kryształowa Gra Karciana
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 06, 2005, 08:12:30 pm »

Offline Logan film

Crystalicum CCG - Kryształowa Gra Karciana
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 29, 2005, 09:14:01 am »
Crystalicum na razie całkiem dobrze się trzyma, a niedługo dodatek ma wyjść.
Gra się przyjemnie i karty (w większości  8) ) ładne.

 

anything