trawa

Autor Wątek: Dlaczego D&D?  (Przeczytany 8568 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline pafnucy

Dlaczego D&D?
« dnia: Czerwiec 12, 2005, 12:39:27 pm »
Witam

W wielu dyskusjach, na różnych forach przewija się wiele zarzutów do D&D i ludzi w niego grających. Powergaming, H&S, mechanika D20 itp. Jednak w tym temacie nie chciałbym na żaden z tych tematów rozmawiać, ani nie chciałbym udowadaniać wyższości jednego systemu nad drugim.

Po prostu chciałbym się zapytać co spowodowało, że gracie w D&D? Co takiego sprawiło, że spośród tylu sytsemów na polskim rynku RPG wybraliście akurat D&D? Od razu chciałbym uprzedzić wszelakie wypowiedzi typu: bo ma lepsze coś od tego, a tego systemu, gdyż może to doprowadzić do kolejnego bezsensownego sporu.

Czy może świat (w sumie który), może zaplecze linii wydawniczej, całe tło w postaci książek, gier itp, może mechanika? No właśnie: co takiego?

Pozdrawiam
uid rides? Mutato nomine de te fabula narratur - Horacy

Offline Hargrim

Dlaczego D&D?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 12, 2005, 01:20:32 pm »
Więc: w D&D dużo nie grałem, ale tyle ile mi się zdażyło to było w świecie Dragonlance. I tylko dla tego świata chce w ddki grać. Zaplecze ma także bardzo duże, ale to nie to chyba. Ten świat mnie użekł, jest to 2gi ulubiony po ulubionym młotku. Czyli dla mnie głównie chodzi o świat w którym to się dzieje.

BlackRider666

  • Gość
Dlaczego D&D?
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 12, 2005, 01:30:54 pm »
Ja grałem w D&D z prostego powodu: grając w wampira i wfrp staramy się zbudować mroczny i tajemniczy klimat. A od czasu do czasu grając w dd można się zrelaksowac luźnymi sesjami, kostkami można durzo porzucać itp.

Offline Maladie

Dlaczego D&D?
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 12, 2005, 08:45:58 pm »
Ja akurat w D&D nie grywam, ale większość moich graczy miała z tym systemem kontakt. I rzecz musze, że najczestszym wymienianym powodem dlaczego akurat D&D była powszechość systemu (szczególnie po III ed.) i gry komputerowe (Baldur's Gate, Neverwinter).

I rozlało się wokół nich kipiące morze Chaosu, krew i kamień płynęły, zlewając się i przybierając nowe, niespotykane formy lecz oni stali nieugięci niczym skała i zmusili je by się cofnęło!

Offline Alice

Dlaczego D&D?
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 12, 2005, 11:14:03 pm »
Gram w D&D, ponieważ ten system daje mi dużo przyjemności z gry właśnie. Pozwala na stworzenie b. silnych postaci, jednocześnie umożliwiając tchnięcie w nich prawdziwego ducha, ale do tego niezobowiązując. Jest elastyczny, jest bardzo prosty pod względem mechaniki, i klasyczny pod względem świata (elfy, krasnoludy, halflingi, orki i ludzie - jak w Tolkienie). No i podoba mi się [;  po prostu go lubię. Podręczniki mają ładne obrazki [;
i]so i threw you the obvious
to see what occurs behind the eyes of a fallen angel,
eyes of a tragedy.
oh well. apparently nothing.
[/i]
My DEVIANT page

Offline dra

Dlaczego D&D?
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 13, 2005, 06:35:31 am »
Duzo osob gra w ten system bo to ich pierwszy. Jest teraz ogolnie dostepny i powszechny wiec jak ktos zaczyna sie bawic w rpg to w wiekszosci przypadkow wybierze wlasnie ten. Sentyment do 1szego systemu to cos jak sentyment do 1szej dziewczyny. Nigdy nie zgasnie :). Ja zaczynalem od wfrp i choc ma olbryzmie luki w mechanice, niespojny, malo oryginalny swiat, to jest to warhammer. Haslo "bo to przeca wfrp" jest najlepszym argumentem dla "pokolenia" graczy, ktore zacyznalo sie w to bawic z dekade temu ;). Tak samo pewnie jest z D&D teraz.

Btw. Alice, gratuluje, napisalas tak duzo linijek a zawarlas w nich jeden powod - bo lubie.

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Dlaczego D&D?
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 13, 2005, 08:48:13 am »
A ja lubię D&D z uwagi na świat również (Forgotten Realms) i jego heroiczno-baśniowy klimat. Ogólnie uważam światy D&D za bardzo ciekawet (Dark Sun; Planescape; Ravenloft; wspomniane już Dragonlance). To miła odskocznia od mrocznych klimatów Warhammera czy Wampira lub brutalnego Cybera. I rzeczywiście, to jeden z pierwszych moich systemów.

Offline Hex

Dlaczego D&D?
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 13, 2005, 10:58:00 am »
Ja grałem w DDki bo chciałem jakoś szybko nauczyć kumpli grać a DDki to chyba najprostszy ( mechanika ) i prosty świat ( smoki, elfy, karsnoludy ) więc zbyt dużo nie musiałem tłumaczyć.

Prostota ( jeśli kogoś obrażam to mówić to przepraszam ) to moim zdaniem największy plus systemu ( nawet przy poziomach ) większe uproszczenie jest po prostu nie możliwę ( moim zdaniem )

pozdrawiam,
HEX
Bądź nadzwyczaj drobiazgowy, aż do sztywnej formalności. Bądź niezwykle tajemniczy, aż staniesz się niezgłębiony. W taki sposób możesz stać się panem losu swego przeciwnika."
- Sun Tzu, Sztuka Wojny
"nie ważne kim jesteś, ale kim możesz się stać"

Offline pafnucy

Dlaczego D&D?
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 13, 2005, 01:45:19 pm »
Witam

Moim zdaniem stwierdzenie, iż D&D jest bardziej powszechne od innych stemów jest chyba trochę naciągane. Wszak w sklepach erpegowych na półkach można spotkać wiele innych systemów.

Może pod względem dodatków D&D przeważa na półkach, ale wszak na początku kupujemy podręcznik podstawowy. Poza tym, potencjalnego nabywce może odstraszać ilość potrzebnych podręczników do D&D na start.

Pozdrawiam
uid rides? Mutato nomine de te fabula narratur - Horacy

Offline Szczur

Dlaczego D&D?
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 13, 2005, 04:52:02 pm »
Cytat: "pafnucy"
Moim zdaniem stwierdzenie, iż D&D jest bardziej powszechne od innych stemów jest chyba trochę naciągane. Wszak w sklepach erpegowych na półkach można spotkać wiele innych systemów.


Dlaczego? Sprzedało się w największej ilości egzemplarzy, więc można dość miarodajnie stwierdzić, że jest najpopularniejsze i najpowszechniej spotykane.

Cytat: "pafnucy"
Poza tym, potencjalnego nabywce może odstraszać ilość potrzebnych podręczników do D&D na start.


Cały jeden + SRD lub dwa. A jak nawet dwa to dość często w zbliżonej cenie do podstawki do innych systemów (chociażby WFRP 2ed).
- Stary, co oni robią?
 - Chyba rzucają się gumowym kurczakiem.
 - O kur**..."
dwóch zszokowanych dresów, R-Kon 2004

Offline dra

Dlaczego D&D?
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 13, 2005, 05:02:45 pm »
Cytat: "pafnucy"

Moim zdaniem stwierdzenie, iż D&D jest bardziej powszechne od innych stemów jest chyba trochę naciągane.


Zatem proponuje 2 eksperymenty. 1 - idz do paru sklepow rpgowych i zapytaj sprzedawcy, o ile moze udzielic takiej informacji, jaki system schodzi najlepiej teraz. 2 - przeszukaj internet i zobacz jakie fora dyskusyjne i w jakiej ilosci sa najaktywniejsze.

Offline pafnucy

Dlaczego D&D?
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 13, 2005, 05:13:06 pm »
Witam

A czy ja pisałem o popularności? Z tego co czytam swój poprzedni post, to napisałem tam słowo na "p", ale brzmi ono powszechność.

Pozdrawiam
uid rides? Mutato nomine de te fabula narratur - Horacy

Offline dra

Dlaczego D&D?
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 13, 2005, 05:46:57 pm »
Powszechnosc - latwosc dostepu. Kazdy sklep rpg od d&d zaczyna planowac zakup towaru (bo jest popularny) a wielu graczy ma ten podrecznik badz gra u kogos kto ma. Latwo sie zatem wciagnac bo jest powszechny.

Offline pafnucy

Dlaczego D&D?
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 13, 2005, 06:16:11 pm »
Witam

Cytat: "dra"
Powszechnosc - latwosc dostepu. Kazdy sklep rpg od d&d zaczyna planowac zakup towaru (bo jest popularny) a wielu graczy ma ten podrecznik badz gra u kogos kto ma. Latwo sie zatem wciagnac bo jest powszechny.


Zgadzam się. Jednak nie oznacza to, że inne systemy są mniej powszechne od D&D.

Pozdrawiam
uid rides? Mutato nomine de te fabula narratur - Horacy

Offline Adam Waśkiewicz

Dlaczego D&D?
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 14, 2005, 07:57:01 am »
Cytat: "pafnucy"
Zgadzam się. Jednak nie oznacza to, że inne systemy są mniej powszechne od D&D.


 Są, i dziwi mnie, że tego nie dostrzegasz. Inne systemy dostępne są dużo trudniej - właściwie tylko w sklepach zajmujących się stricte erpegami, podczas gdy dedeki znaleźć można bez większego problemu także w "normalnych" księgarniach. To raz.

 A dwa - żaden inny system dostępny obecnie na rynku nie ma takiego obudowania jak D&D. Gry komputerowe, książki, komiksy, figurki, nie mówiąc już o stałym i aktywnym wsparciu ze strony wydawcy, którego brak wykończył przynajmniej kilka systemów wydawanych w naszym kraju.

 I jeszcze jedna kwestia, o której warto wspomnieć - chociaż można się zrzymać na konieczność kupowania aż trzech podręczników podstawowych + ewentualnie opisu świata (SRD jest dostępne praktycznie tylko dla osób z dostępem do Internetu i dbrą znajomością języka angielskiego), to dodatki do D&D są relatywnie dużo tańsze niż podręczniki do innych systemów, a to też wpływa na popularność systemu.

 Pozdrawiam,
 Adam

 

anything