Autor Wątek: Wszelkie pytania  (Przeczytany 233770 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline zaciekawiony

Wszelkie pytania
« Odpowiedź #75 dnia: Luty 05, 2006, 09:46:36 pm »
ekhm..
niedawno zauważyłem na gildii historii że jest tam atykul odpowiadający na te pytania.
Różni są ludzie na tej ziemi.

http://nowaalchemia.blogspot.com/

Offline Bratek

Wszelkie pytania
« Odpowiedź #76 dnia: Maj 05, 2006, 03:25:25 pm »
Witajcie.
To mój pierwszy post, więc nie zasądzajcie paleń na mnie jak jakąś herezję wygłoszę.

Co do miecza.
Jednoręczny od 0.9 do 1.5, bez wyważenia (bez głowicy).
co do zbroi;
Pełna płytowa zbroja, dla ciężkiej konnicy, najcięższ jaką znalazłem ważyła 65 kg.
>słowo wyjaśnienia. w wieku 16 kiedy muszkiety zaczynały byc poważnym zagrożeniem, starano się zabezpieczyc przed kulami wzmacniając zbroję... tak też w tym stuleciu pojawiły się pełne zbroje płytowe(w armi polskiej w czasach J.O. Batorego).
Ponieważ siła muszkietów wzrastała, waga i grubość zbroi także, ale też kształt blach i technologie...
W końcu w następnym wieku zrezygnowano z ochrony przed kulami muszkietów... a waga zbroi spadła do 7-8 kg.
Co do zbroi przeważających w różnych okresach:
12w-kolczuga na przeszywanicy.
14w- kolczuga z blachami...
15w. to już troszeczkę ważyło... zobaczmy: przeszywanica około 4 kg, kolczuga około 12.. nie mam idei ile płyty.
...Wybaczcie mi proszę przydługiego posta.
=|===><===|=o
Bratek.

Offline Roland

Wszelkie pytania
« Odpowiedź #77 dnia: Maj 19, 2006, 06:05:30 am »
Cytuj
15w. to już troszeczkę ważyło... zobaczmy: przeszywanica około 4 kg, kolczuga około 12.. nie mam idei ile płyty.

z twojej wypowiedzi moge zrozumiec że pod plyte wkładano kolczuge  :?
z tego co się orientuje to pod pełną plyta była jedynie gruba przeszywka
na pytanie "ile wązy pelna płyta" nie da sie jednoznacznie odpowiedziec
ponieważ było wiele rodzajów zbroj płytowych, z ktorej kazda byla inna   :?
instein modeluje czasoprzestrzeń przy pomocy czterowymiarowej pseudoriemannowskiej rozmaitości, a jego równanie pola mówi, że krzywizna rozmaitości w punkcie jest bezpośrednio związana z tensorem napięć-energii w tym punkcie

Offline Bratek

Wszelkie pytania
« Odpowiedź #78 dnia: Maj 20, 2006, 09:38:20 pm »
Nie mości Rolandzie... chodziło mi, że wtedy zaczęto używać płyt do ochrony co wrażliwszych miejsc, nie zaś zakładać np. napierśnik na kolczugę, bo i po co?
Niemniej jeżeli się mylę, wskoczę w worek i w popiele zacznę swoją edukację od nowa (tylko historyczną, oczywiście).
Ale tak naprawdę, moja wypowiedź nie jest oparta o jakiekolwiek żrodło historyczne, inne niż czyjeś inne wypowiedzi, tudzież,  o ile się orientuję, materiały dzisiaj używane są lekko odmienne.
Przepraszam za niedokładne formułowanie zdań.
=|===><===|=o
Bratek.

Offline Roland

Wszelkie pytania
« Odpowiedź #79 dnia: Maj 22, 2006, 06:07:32 am »
To mości Bratku wybacz mi za złą interpretacje twojej wypowiedzi :)
instein modeluje czasoprzestrzeń przy pomocy czterowymiarowej pseudoriemannowskiej rozmaitości, a jego równanie pola mówi, że krzywizna rozmaitości w punkcie jest bezpośrednio związana z tensorem napięć-energii w tym punkcie

Offline kort

Wszelkie pytania
« Odpowiedź #80 dnia: Maj 22, 2006, 02:15:09 pm »
Najcięższa znaleziona przez archeologów zbroja płytowa z XV wieku ważyła 37 kilogramów... Wedle moich informacji wyciągniętych z państwowych studiów na uniwersytecie wrocławskim...  :roll:

Offline Bratek

Wszelkie pytania
« Odpowiedź #81 dnia: Maj 23, 2006, 01:12:22 am »
hmm jak się do tego ustosunkować??

http://www.empires2.net/articles.php?m=article&sid=19

szczególnie:

" Nawet jeżeli dodamy do tego noszoną pod spodem kolczugę, nie jest to ciężar, który uniemożliwiałby swobodne poruszanie .."

grrrr każdy mówi coś innego.
co innego podręczniki, co innego "artykularze", ryciny, >niestety żródeł o samych zbrojach itp nie miałem rzyjemności widywać<...
może jekieś ktoś zna, (dostępne bez tytulu profesora itp. )
 :?
=|===><===|=o
Bratek.

Offline kort

Wszelkie pytania
« Odpowiedź #82 dnia: Maj 24, 2006, 03:48:02 pm »
Cytat: "Bratek"

hmm jak się do tego ustosunkować??


Koleś, który to napisał ma niejakie pojęcie o temacie... Znaczy, to, że oczywiście informacje zawarte w tym artykule są prawdziwe... Jak mówiłem najcięższa zbroja, do której miałem dostęp ważyła około 35 kg. Jeśli chodzi np. o późne zbroje z przełomu XV/XVI wieku, tzw. gotyckie (co jest lekką bzdurą, ale nie będę się rozwodził nad samym nazewnictwem), ważyły przeważnie koło 25 kilogramów. Miałem przyjemność, tak przyjemność, mieć taką na grzbiecie (oczywiście repro) i wierzcie mi można w niej swobodnie robić salta :!: Zresztą kiedyś po sieci krążyły takie filmiki, jak poszukacie, to napewno znajdziecie.

Cytat: "Bratek"

Nawet jeżeli dodamy do tego noszoną pod spodem kolczugę, nie jest to ciężar, który uniemożliwiałby swobodne poruszanie ..


Nooo... Tak było... Zastanów się nad tym z punktu widzenia praktyki... Czy chiałbyś znaleźć się na polu bitwy w czymś, w czym nie mógłbyś się poruszać? Ja raczej nie... Inną kwestią jest zbroja turniejowa, o której artykuł, dość pobieżnie, traktuje...

Cytat: "Bratek"

grrrr każdy mówi coś innego.
co innego podręczniki, co innego "artykularze", ryciny, >niestety żródeł o samych zbrojach itp nie miałem rzyjemności widywać<...


Hmmm... Ja zauważyłem raczej, że każdy mówi na ten temat to samo... Nie słyszałem, żeby ktoś mówił, że jest inaczej... No chyba, że legendy ;) Niestety rozpowszechniane przez telewizję i filmy... Zobacz np. film pt. "Obłędny rycerz". Zaznaczam, że nie chodzi tu o to co film sobą reprezentuje... Spójrz na zbroje, których tam używają... Kaskaderka w wykonaniu najlepszego bractwa brytyjskiego, a zbroje to po prostu kopie oryginałów... Turniejowe oczywiście ;)

Cytat: "Bratek"

może jekieś ktoś zna, (dostępne bez tytulu profesora itp. )


Oczywiście, że znam... Wawel na przykład... No ale ich raczej nie dotkniesz... Albo zaplecze Muzeum archeo we Wrocławiu... Tylko, że musisz być archeologiem... ;) Najlepiej postaraj się dostać na jakiś turniej do Niemiec, albo Francji... Najlepiej duży... Tam będziesz mógł nawet założyć... ;)

Offline Roland

Wszelkie pytania
« Odpowiedź #83 dnia: Maj 25, 2006, 05:27:13 pm »
tej kolczugi pod kirysem nie skomentuje :p ( ale Bratku jeśli uwazasz że mozna sie w tym poruszac, to chetnie z toba zawalcze )

dobra, niech ktos postawi jakies fajne pytanie nad którym  mozna by pogłówkowac :)
instein modeluje czasoprzestrzeń przy pomocy czterowymiarowej pseudoriemannowskiej rozmaitości, a jego równanie pola mówi, że krzywizna rozmaitości w punkcie jest bezpośrednio związana z tensorem napięć-energii w tym punkcie

Offline kort

Wszelkie pytania
« Odpowiedź #84 dnia: Maj 25, 2006, 06:16:17 pm »
Kolczuga pod kirysem? Hmmm. zdarzyło się parę razy np. w XVII wieku... No może w gotyckich się nie używało (chyba, że w Joannie D'Arc Luc'a Besson :) ), ale później czemu nie... ;)

EDIT

Roland Waleczny :D Da się w tym walczyć... Wierz mi  :roll:

Offline Roland

Wszelkie pytania
« Odpowiedź #85 dnia: Maj 25, 2006, 06:31:50 pm »
nie wiem czy mam racje ale później z tego co sie orientuje
przeszywa miała elementy  kolcze w odsłoniętych miejscach
( czyt. pod pachami, przy folgach kirysu)
 :)
" da się walczyc wierz mi "
nie no nie przesadzajmy
tylko jakiś pudzian by to uniusł
załóżmy ze przeszywa waży 3kg, kolcza 12 kg a kirys ok. 10
wątpie żeby ktos byłby w stanie poruszac się z takim cięzrem na barkach
nie mówiąc juz o walce i oddychaniu  ;)
instein modeluje czasoprzestrzeń przy pomocy czterowymiarowej pseudoriemannowskiej rozmaitości, a jego równanie pola mówi, że krzywizna rozmaitości w punkcie jest bezpośrednio związana z tensorem napięć-energii w tym punkcie

Offline zaciekawiony

Wszelkie pytania
« Odpowiedź #86 dnia: Maj 30, 2006, 01:25:07 pm »
wpadło mi do głowy takie pytanie:
jakie było w istocie najgupsze pytanie jakie wam zadano w związku z zainteresowaniami historycznymi?
moje własne się nie liczą ;)
Różni są ludzie na tej ziemi.

http://nowaalchemia.blogspot.com/

Offline Roland

Wszelkie pytania
« Odpowiedź #87 dnia: Maj 30, 2006, 05:25:48 pm »
oto pytania od jakis cywilów ktorzy mnie zapytali o pare rzeczy kiedyś na turnieju w Bierkowicach
1. czy to prawda że kolczuga ważyła 80 kg ?
2. czy jak rycerz upadła jak nie mógł wstac
:P
instein modeluje czasoprzestrzeń przy pomocy czterowymiarowej pseudoriemannowskiej rozmaitości, a jego równanie pola mówi, że krzywizna rozmaitości w punkcie jest bezpośrednio związana z tensorem napięć-energii w tym punkcie

Offline ghost666

Wszelkie pytania
« Odpowiedź #88 dnia: Maj 31, 2006, 06:42:34 am »
Hm... najgłupsze jakie sobie przypominam to "przepraszam, czy pan jest rycerzem?"
lory fot the Horned Rat!!!


Offline kort

Wszelkie pytania
« Odpowiedź #89 dnia: Maj 31, 2006, 11:19:39 am »
Najgłupsze jakie pamiętam: "Czy można zrobić sobie z panem zdjęcie za piwo?" :lol: