Autor Wątek: Niezwykłe odkrycia!  (Przeczytany 8122 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Niezwykłe odkrycia!
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 26, 2005, 02:09:47 pm »
Cytuj
Rozwiązania większości tego typu zagadek z życia codziennego można poznać na lekcjach fizyki na poczatku liceum:)


Wydaje mi się, że hydrodynamika nie jest w programie dla fizyki w liceum. Przynajmniej u mnie tego nie było, albo coś przespałem. ;)
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline Rhobaak

Niezwykłe odkrycia!
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 26, 2005, 09:00:41 pm »
Cytat: "Sajuuk'Khar"
Cytuj
Rozwiązania większości tego typu zagadek z życia codziennego można poznać na lekcjach fizyki na poczatku liceum:)


Wydaje mi się, że hydrodynamika nie jest w programie dla fizyki w liceum. Przynajmniej u mnie tego nie było, albo coś przespałem. ;)

Hydrodynamika? Nie ma w tym przypadku praktycznie żadnego zastosowania. To zjawisko opisują tylko równania ruchu obrotowego i pierwsza zasada dynamiki Newtona, a to w liceum chyba było?;)
It is sometimes a mistake to climb; it is always a mistake never even to make the attempt.
If you do not climb, you will not fall. This is true. But is it that bad to fail, that hard to fall?

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Niezwykłe odkrycia!
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 26, 2005, 10:17:37 pm »
Hydrodynamika, albo ogólnie mechanika cieczy mogła by rzucić nieco światła na tą sprawę, ale masz rację - można to przecież rozpatrzyć w odniesieniu o ruch obrotowy. Przecież wodę można by również zastąpić np. piaskiem, który zachowywał by się tak samo. Pomijając napięcie powierzchniowe oczywiście. ;)

Cały czas zastanawiam się nad tym problemem i nie mogę zrozumieć jednej rzeczy: Jak strumień wody ustawiony na tej obrotowej platformie "do wewnątrz" może pozornie (?) wyprzedzać źródło, poruszające się ze stałą prędkością? Chyba siła bezwładności wody, powinna zakrzywiać strumień zgodnie ze kierunkiem obrotu. Swoją drogą siła odśrodkowa ma udział w tym wszystkim - woda musi być częścią całego układu, skoro lecąc do wenątrz ma mniejszą prędkość, niż do zewnątrz.

To jeszcze nie koniec czynników mających wpływ na ten nieszczęsny przypadek z wężem ogrodowym. ;)  Ważne jest również przyśpieszenie, lub opóźnienie z jakim porusza się platforma obrotowa. Jeśli przyśpiesza, to strumień wody zostaje "w tyle", a jeżeli zwalnia - analogicznie woda "wyprzedza" źródło niezależnie od jego wewnętrznej czy zewnętrznej pozycji.
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline zaciekawiony

Niezwykłe odkrycia!
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 20, 2005, 10:31:40 am »
ostatnio prubowałem zrobić kolczugę, ale nie o tym będę pisał
W czasie kucia podłożyłem sobie twardy kamień , no i ten kamień mi się częściowo sproszkował na drobno, a z tego proszku powstały oscylony.
Są to niewielkie górki , samorzutnie usypujące się z materiałów sypkich pod wpływem drgań(w tym przypadku uderzeń młotka)
Pył kamienny początkowo marszczył sie, potem usypały się małe (2-4mm)
górki które uciekały s pod młotka lekko się wydłużajac.Kiedy przechyliłem kamień i uderzałem w najniższym miejscu, górki pełzły pod górę, kiedy uderzałem w bok kamienia rozpłaszczały się.Jeśli wówczas obok siebie były takie dwie to lączyły się tak jak łącza się dwie krople wody.Podobno podobne zjawisko mozna zaobserwować sypiąc np. cokier na obudowę głośnika, ale nie radze tak prubowac bo może się nie udać a cukier wysypać.
Bardzo to ciekawe zjawisko :!:
Różni są ludzie na tej ziemi.

http://nowaalchemia.blogspot.com/

Offline 8jakis

Niezwykłe odkrycia!
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 07, 2005, 10:38:25 am »
słońce o wschodzie i zachodzie jest większe niż w południe. Prawda?
Sprawdziłem wymiar kątowy. Jest taki sam.
Wniosek: Nieboskłon nie jest półkulą, tylko elipsoidą.
 skąd wiadomo, że świat istnieje?

Offline zaciekawiony

Niezwykłe odkrycia!
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 07, 2005, 07:38:09 pm »
To efekt psychologiczny, Jest takie złudzenie optyczne, 2 czarne koła tylko jedno otoczone mniejszymi.Zdaje się większe od koła samotnego.
Totaj  poruwrujemy słońce z drzewami czy innymi obiektami na choryzoncie.
A teraz zagadka, Jak to się dzieja że widzimy nie 180 stopni nieba ale 181 stopni?
Różni są ludzie na tej ziemi.

http://nowaalchemia.blogspot.com/

Offline 8jakis

Niezwykłe odkrycia!
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 08, 2005, 06:06:29 am »
zależy gdzie stoisz, im wyżej tym wiecej widzisz
 skąd wiadomo, że świat istnieje?

Offline zaciekawiony

Niezwykłe odkrycia!
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 08, 2005, 10:41:05 am »
Refrakcja, Uginanie promieni świetlnych przez coraz gęstrze przy ziemi warstwy powietrza.Jej wartość przy choryzoncie to 30' kątowych.
Powoduje ona spłaszczenie tarczy słońca .Dlatego choć choryzont ogranicza niebo do 180 topni możemy obserwować ich 181!
Różni są ludzie na tej ziemi.

http://nowaalchemia.blogspot.com/

 

anything