trawa

Autor Wątek: Jak to właściwie z tymi rogami jest?  (Przeczytany 12074 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline zaciekawiony

Jak to właściwie z tymi rogami jest?
« dnia: Czerwiec 28, 2005, 01:14:21 pm »
Od pewnego czasu interesuję się wikingami i ich czsami, i nieustannie zaciekawia mnie pewien szczeguł . Wedle powszechnie panującej opini , owi wojowie z północy , byli brutalnymi ,niedomytymi piratami i nosili rogi na chełmach .Sprzwę brutalności czy słabej higieny osobistej można dośc dobrze objaśnić ,ale te rogi to sprawa nieco bardziej tajemnicza .
Kródko mówiąc wciąż nierozstrzygnięta jest spawa czy wikingowie jednak te rogi nosili , czy nie.
Z jednej strony czytałem ,że jest to wymysł jakiś księży , co chcieli upodobnić swych pogańskich grabieżców do diabłów . Znowu jednak w tych samych kiążkach można znaleźć piękne zdięcia tychże rogatych hełmów , a jakby ktoś dobrze poszukał to znalazł by pewno i inne źródła pokazujące że takie chełmy były urzywane.
Trudno jest znaleźć informacje , wyczerpująco objaśniające ten problem,
niech więc ten który historię dobrze zna pomorze mi w rozwiązaniu tego problemu .
pozdrawiam wikingomaniaków ;)  :!:
Różni są ludzie na tej ziemi.

http://nowaalchemia.blogspot.com/

Offline Raguel

Jak to właściwie z tymi rogami jest?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 28, 2005, 01:28:18 pm »
Hej,
na "pomorze" to sobie możesz pojechać ewentualnie, a poza tym pierwsze słyszę, żeby miasto Chełm miało rogi ^^. Może wikingowie rogów "używali", ale tu niech się wypowie jakiś znawca tego tematu. Tak przy okazji to weź sprawdź tekst zanim go wyślesz, bo te orty aż się w oczy rzucają. Tyle mojego wkładu ^^.
lood Runs, Anger Rises, Death Wakes, War Calls!

Last Viking

  • Gość
Jak to właściwie z tymi rogami jest?
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 28, 2005, 02:11:22 pm »
Hełmy okresu wikińskiego wyrabiane były głównie z żelaza, brązu, miedzi, skóry i drewna. Wiele z nich było bogato zdobionych ale żadne nie były wyposażone w rogi  :lol:  (to chrześcijańska propaganda  :evil: )  
 
Do najpopularniejszych hełmów należą:
- hełmy z maską twarzową
- hełmy Vendel (od szweckiego pochówku w Vendel)
- hełm "normański" (podobny do hełmów Rohańczyków w LOTR ;) )
- hełm wielki

Niech THOR obdarzy was siłą :!:

Offline kort

Jak to właściwie z tymi rogami jest?
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 28, 2005, 03:28:00 pm »
Z tego co ja sie orientuje, to jeden helm z rogami zostal znaleziony w poblizu swiatyni Odyna (swietego lasku) gdzies w Skandynawii... Prawdopodobnie byl to helm, ktory sluzyl kaplanom, bo byl wykonany z miekkiego brazu, wiec zadnych jakis tam funkcji militarnych miec nie mogl, ale zgadzam sie z przedmowca... Helmow z rogami nie bylo...

Cytat: "zaciekawiony"

pozdrawiam wikingomaniaków ;)  :!:


Dajze juz spokoj z tym pozdrawianiem, bo tak pozdrawiasz, to "panow rycerzy, to "wikingomaniakow"... Boze, chlopie daj spokoj... ;)

Offline kort

Jak to właściwie z tymi rogami jest?
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 28, 2005, 03:32:00 pm »
P.S. Co do mycia i wikingow (co wogole jest blednym okresleniem, bo jak wiemy z podstawowki, nazwa ta wywodzi sie z XIX wieku, a "wikingow" nazywano: "Ludzmi polnocy", "Northmanami", czy tez "Nordmanami", co pozniej przeksztalcilo sie w "Normanow", ale to juz zupelnie inna historia), to akurat oni, byli uznawani za jeden z najczystrzych narodow... I taka jest prawda... ;)

Offline zaciekawiony

Jak to właściwie z tymi rogami jest?
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 28, 2005, 04:22:47 pm »
Och ! jak miło wiedzieć !!
sorry za błędy  ;)
a pozdrawiać to se będę bo sie mi tak podoba :lol:
pozdro nie lubiący pozdrowień :!:
Różni są ludzie na tej ziemi.

http://nowaalchemia.blogspot.com/

Offline Dzwonsson

Jak to właściwie z tymi rogami jest?
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 28, 2005, 07:53:59 pm »
nie no zadnych rogow nie ma sam dawno temu wikolem  byc chciaelm ale wtedy glupi bylem.widzialem mase wikoli i zaden rogow nie mial to jakis wymysl z kreskowek i ameranskich fylmow jest :D

Offline CZys

Jak to właściwie z tymi rogami jest?
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 28, 2005, 08:23:17 pm »
Mi się wydaje że oni dawali rogi do masek pogrzebowych albo na jakieś ceremonie, ale pewny nie jestem.
ylko martwe ryby płyną pod prąd.

Offline Dzwonsson

Jak to właściwie z tymi rogami jest?
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 28, 2005, 08:26:04 pm »
nic mi o tym nie wiadomo.ale moze to sie trza jakiego wikola spytac

Offline kort

Jak to właściwie z tymi rogami jest?
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 28, 2005, 08:39:20 pm »
Jesli o mnie chodzi, to owym "WIKOLEM" bylem kiedys, choc nie klejem ;) No a teraz powaznie... Nie bylo zadnych rogow, przy helmach wikingow... Tylko jeden zabytek na tak wielkim swiecie, zreszta sam zabytek nie do konca jest pewny, wiec sami ocencie... To nie jest komiks psiamac... Juz nie ma o czym dyskutowac... Rogow u wojownikow normanskich nie uraczycie... Predzej o to bym podejrzewal saxonow... Ale to znowu inna historia :)

Offline Nocturno_Culto

Jak to właściwie z tymi rogami jest?
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 29, 2005, 06:04:06 am »
Hełmy z rogami oczywiśice były jednakże jak już wspomniał Koortshack nie do celów militarnych. Z okazji świąt i wszelakich ceremonii wikingowie chętnie wkładali hełmy pokryte blacha z brązu, zdobione guzami czy krętmi rogami, często tez spotykano na hełmie umieszczone prosię.

Przedstawiony ponizej jest hełmem paradnym noszonym przez wodza czy tez "naczelnego" kapłana najprawdopodobniej Thora  


Offline Gollum

Jak to właściwie z tymi rogami jest?
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 30, 2005, 05:51:49 pm »
Nie mogło być rogów choćby ze względów praktycznych. Łatwo się w byle co zaplątują i wtedy problem z głową i ruchem. A brak ruchu i głowy na polu bitwy to smierć na miejscu. Zresztą potwierdzają to ludzie z Ambasady Królestwa Norwegii w Polsce. Ich też szlag trafia, gdy Wikinga przedstawia się z rogami. jako winowajcę wskazują w jednym kierunku: Heliłyd :badgrin:

Offline kort

Jak to właściwie z tymi rogami jest?
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 30, 2005, 06:24:40 pm »
Cytat: "Nocturno_Culto"

Hełmy z rogami oczywiśice były jednakże jak już wspomniał Koortshack nie do celów militarnych.


Owo zdjecie helmu, jest wlasnie zdjeciem, ktore ja widzialem i o ktorym mowilem... Poszukam po ksiazkach z jakiego stanowiska tenze pochodzi...

Cytat: "Gollum"

Nie mogło być rogów choćby ze względów praktycznych. Łatwo się w byle co zaplątują i wtedy problem z głową i ruchem. A brak ruchu i głowy na polu bitwy to smierć na miejscu.


Nie mozna zapomniec, mosci Gollumie, ze jest jeszcze jeden praktyczny "zakaz" uzywania rogow... Po prostu zamach reka znad glowy... Wszyscy wiem jak wyglada walka mieczem... I wszyscy wiemy jak wygladaja zamachy do uderzen.. Poza tym rekonstrukcje... Wlasnie na tej zasadzie, chocby, wykluczono fakt, ze polska husaria uzywala skrzydel w boju... Nigdy w zyciu! Nie bylo zadnych skrzydel (tylko funkcja paradna), a jedyne co tak naprawde laczylo husarie w sprzecie, to byly kopie, koncerze, skory lamparcie i szable (nawet niekoniecznie husarskie)...

Offline ghost666

Jak to właściwie z tymi rogami jest?
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 30, 2005, 06:44:47 pm »
a figury heraldyczne na hełmach wielkich? te były uzywane w walce, a tez nie było to małe byle co, co powiesz na to? ;)
lory fot the Horned Rat!!!


Offline kort

Jak to właściwie z tymi rogami jest?
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 30, 2005, 07:09:34 pm »
Cytat: "ghost666"

a figury heraldyczne na hełmach wielkich? te były uzywane w walce, a tez nie było to małe byle co, co powiesz na to? ;)


Bardzo proste... ;)
Figury heraldyczne na helmach byly wykorzystywane tylko w "joustingu" czyli walce na kopie z konia... I TYLKO I WYLACZNIE NA TURNIEJACH :!: Wiec nie bylo potrzeby, zeby wykonywac jakikolwiek zamach bronia... Mogles jeszcze zapytac dlaczego helmy byly przysrubowywane do napiersnikow i naplecznikow ;) Znajdz jakies trudniejsze zadanie ;)

 

anything