trawa

Autor Wątek: Najważniejszy wynalazek  (Przeczytany 17483 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline darksphere

Najważniejszy wynalazek
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 31, 2004, 09:42:55 am »
Cytat: "SoP-PeL"
(...) 0 i 1 (słownie Zero i Jeden) to jest podstawa... bez tego nie było by NIC... absolutnie NIC.


Dlaczego tak uważasz ?
0 i 1 to jest podstawa...
Rozumiem, iż 1 może być podstawą, ale 0 z punktu widzenia logiki nie może być podstawą niczego, może być natomiast punktem (w sumie to też nie) odniesienia...
... bez tego nie byłoby NIC ...
Proszę zdefiniuj NIC  :twisted:  NIC= 0 :?
Jeśli chodzi o mikroprocesory i tranzystory to może i tak...

Offline SoP-PeL

Najważniejszy wynalazek
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 01, 2004, 02:56:24 pm »
Hmm, ja to odbieram tak...  0 i 1 czyli inaczej zapis binarny , a szerzej Wyłączony i Włączony. Bez tego nie było by nic... zupełnie. Komputra, podstaw programowania, a także całego drzewka technologicznego... praktycznie wszystkiego. Zresztą 0 i 1 to podstawa wszystkiego... wszystko jak będziesz rozbijał na mniejsze części... atomy... elektrony... dojdziesz do zapisu zbudowanego z 0 i 1

Przeciez wszystkie liczby są pochodną 0 i 1
And it will be a time of great strife... When the Moon shall united in darknest and the dead shall walk the earth once more"- From 'Great Book of Dead'

Offline pumbus

Najważniejszy wynalazek
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 14, 2004, 09:37:48 am »
bez dwuch zdań koło - dzięku niemu mamy transport towarowy czyli handel
ede se pisal co mi sie chce

Offline Baldwin

Najważniejszy wynalazek
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 14, 2004, 11:58:28 am »
Cytat: "pumbus"
mamy transport towarowy czyli handelChyba się czepiam, ale transport towarowy to nie jest to samo co handel...Wręcz jedno z drugiego nie wynika.

Offline pumbus

Najważniejszy wynalazek
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 14, 2004, 01:42:26 pm »
nie to samo
przetransportowanie kamienia na budowe zamku raczej nie należy to handlu

Cytuj
Proszę zdefiniuj NIC
mnie na studiach nauczyli definicji zera :D
zero jest to moc zbioru pustego, inaczej liczba jego elementów
ede se pisal co mi sie chce

Offline Przykuta

Najważniejszy wynalazek
« Odpowiedź #35 dnia: Kwiecień 13, 2004, 05:10:28 pm »
Cytat: "Baldwin"
Cytat: "Krzysio"
A co do odkryć geograficznych. Moim zdaniem na odkrycia geograficzne miało właśnie bardzo duży wpływ odkrycie druku. To dzięki niemu Kolumb miał lepszy dostęp do map. To dzięki niemu w europie rozpowszechniała się wiedza o kulistosci ziemi. Przed drukiem jedynymi ludźmi mającymi dostęp do wiedzy na szerszym poziomie byli mnisi i generalnie duchowieństwo a im nie marzyły się podróże przez ocean. Ani władcy ani bogacze nie mieli dostępu do wiedzy i poglądów naukowych. Kolumb był tylko żeglarzem, gdyby nie druk nie miałby więc dostępu do ideii podróży do Indii.


Kolumb miał dostęp do map z tego samego zrodła skad mieli je jego poprzednicy w morskich wyprawach.Czyli od kartografów i innych zeglarzy w pocie czoła nanoszących na zwoje szlaki, zarysy lądów itp.Druk niewiele mu w tym pomógł.Bogaci (i tym samym wykształceni) i tak mieli dostęp do wiedzy.Czy z drukiem czy bez.
Kolumb był żeglarzem który zdobył wszechstronną wiedzę dzięki innym odkrywcom (personalnie dosłownie).A drogi do Indii zaczęto szukać na duzą skalę jeszcze przed wynalezieniem druku.


A do Ameryki przybyli wcześniej Kolubowie i kto się o tym dowiedział?? Nie było druku, memy słabiej się replikwoały, nauka rozwijała sie wolniej. Zauważ, że znasz tylko tych filozofów, którzy zaistnieli po wynalezieniu alfabetu, a genesis napisał Mojżesz z tego samego powodu. O egipskim monoteizmie nikt dziś nie wspomina, jak i o wcześniejszych "Arystotelesach", którzy prowadzili badania sobie a muzom, bo wyników swych dociekań zapisać nigdzie nie mogli.

BTW Civilization Sida Meiera (każda) przedstawia w dość zgrzebny sposób listę wynalazków (choć niezbyt ciekawie ich opis - w końcu to tylko gra) i od tego można by zacząć dalszy etap dyskusji.
eni vidi wiki

Offline Irian

Najważniejszy wynalazek
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 17, 2005, 10:59:57 am »
Mim zdaniem najwazniejszym wynalazkiem byla lina, kabel oraz wszystko przed tym a co ludzie wykorzystywali do tego celu. Gdyby nie bylo kabli, to na nic by sie nie zdał suystem binarny, internet, telefon itd. Jest jeszcze wiele innych wielkich i przydatnych wynalazków i tak na prawdę bez większości z nich losy ludzkości potoczzyły by sie całkiem inaczej
owiem ci...
Zmarnowaliśmy świt
A tego nie wybaczy nam żadne niebo
/Jim Morrison/

Last Viking

 • Gość
Najważniejszy wynalazek
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 17, 2005, 11:30:33 am »
Najwiekszym wynalazkiem było...wykorzystanie kija jako broni. ;)
Ten wynalazek zmienił świat, uczynił z nas istoty naczelne  :lol:

Offline Jimmy

Najważniejszy wynalazek
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 17, 2005, 11:58:00 am »
Krótkie podsumowanie wymienianych wynalazków (kursywą te które ja osobiście uważam za niepasujące tutaj - wyjaśnienia i komentarze niżej):
- internet
- druk
- pieniądz
- prąd elektryczny
- pismo
- koło
- pierwsze użycie kija, kamienia jako narzędzia/broni
- inwencja ludzka
- ogień
- metalurgia
- proch strzelniczy
- fizyka kwantowa
- kamasutra
- 0 i 1
- kabel

Cytat: "cierzy"
Jaki wynalazek wg Was najmocniej przyczynił się do zmiany świata?

Po mojemu nie da się wyodrębnić jednego, bo świat zmieniał się etapami (a tak naprawdę to ciągle i ciężko wyszukiwać takie punkty graniczne, no ale niech będzie ;)) i na granicy każdego z nich można przyjąć że stał jakiś wynalazek. Więc IMO to będzie:
- pierwsze narzędzia
- koło
- pismo
- druk
- elektryczność
- komputery i internet
Łatwo zauważyć, że połowa z nich dotyczy gromadzenia i przenoszenia informacji... symptomatyczne?
Cytat: "cierzy"
Jeśli zaś miałbym sięgnąć dalej w historię, to wprowadzenie pieniądza. Jestem zdania, że można mówić o świecie przed pojawieniem się pieniądza i tym po. Zmieniać zaczęło się wszystko we wszystkich dziedzinach życia.

Ale jakiego pieniądza? Kruszcu? Paciorków? Muszelek? Pierwszych bitych monet? Weksli? Pieniądza papierowego? Pieniądza elektronicznego? To bardzo płynnie jedno w drugie przechodziło, a te pierwsze formy pieniądza praktycznie nie różnią się od barteru.
Cytat: "cierzy o braku internetu"
No way. Z tym wynalazkiem jest jak z kula sniegowa. Wchodzimy w coraz wieksze zaleznosci. Dzis bez sieci padlaby gielda, banki, caly swiat.

Cytat: "Gollum o braku internetu"
Na krótko, choć ten czas wystarczyłby do spowodowania kryzysu, że Czarny Wtorek się chowa.

Gollum ma rację - internet to przede wszystkim wielki śmietnik, naprawdę ważne informacje są przechowywane przecież na serwerach, nie znikną jeżeli zniknie internet, co najwyżej zabraknie możliwości wymiany tych informacji, ale drogą mozolnej pracy można będzie jakoś to do kupy, mniej więcej poskładać. Ale że krach wielki to pewne :roll:
Cytat: "dhutirth"
Może to dziwnie zabrzmi, ale... Inwencja ludzka. To jest dla mnie "wynalazek", który bezustanku przyczynia się do przeobrażania naszego świata.

No to akurat nie wynalazek...
Cytat: "sporo osób w ramach wymiany zdań na temat prasa drukarska a odkrycia geograficzne"
(...)

Jeżeli chodzi o prasę drukarską to zgadzam się ze akurat na odkrycia geograficzne wpływu nie miała aż tak dużego.

Cytat: "High Elf"
Ogień - nie
Rozpalanie ognia - zdecydowanie  ;)

Cytat: "Krzysio"
Zdecydowanie najważniejszym wynalazkiem jest ogień (lub precyzyjniej odkryciem). Ogień jest pierwszym zjawiskiem opanowanym przez człowieka i jednoznacznie zmieniającym jego dotychczasowe życie.

No właśnie: ogień jest zjawiskiem opanowanym, nie wynalazkiem. Okiełznanie ognia wrzuciłbym do sąsiedniego topicu o najważniejszych wydarzeniach.
Cytat: "High Elf"
proch strzelniczy, fizyka kwantowa

Jakieś przykłady drastycznej zmiany świata po ich wynalezieniu? Bo IMO nie zasługują one na miano tych najnaj wynalazków...
Cytat: "Man Without Future"
Koło - pierwszy i jedyny wynalazek który nie występuje w naturze i nie ma inspiracji by go stworzyć.

Czy aby na pewno nie występuje w naturze? A wszelkiego rodzaju kule, (choćby owoce) albo walce (pale z drewna, które zresztą wcześniej zastępowały koła) które mają właściwość toczenia się / obracania?
Cytat: "SoP-PeL"
(...) są ABSOLUTNĄ podstawą całej nauki, i bez tego nie było by nic czyli: 0 i 1 (słownie Zero i Jeden) (...) 0 i 1 czyli inaczej zapis binarny , a szerzej Wyłączony i Włączony. Bez tego nie było by nic... (...) Zresztą 0 i 1 to podstawa wszystkiego... wszystko jak będziesz rozbijał na mniejsze części... atomy... elektrony... dojdziesz do zapisu zbudowanego z 0 i 1 Przeciez wszystkie liczby są pochodną 0 i 1

Ale to jest odkrywanie podstawowych praw przyrody i ich wykorzystywanie a nie wynalazek! Czy ludzkość wynalazła zapis zerojedynkowy, prąd płynący i nie? Nie, tak działa natura...
Cytat: "darksphere"
Kormak znakomicie opisał naturę takiego typowania, al ejeśli miałbym poddać sie szałowi typowania - oddałbym głos na KAMASUTRĘ, pomimo iz pozornie nie jest związana z nauką ma dużo z nia wspólnego - czyż zaspokojony (seksualnie) naukowiec nie lepiej koncentruje sie na kwestii rozważań naukowych niz wygłodniały lub (co gorsza) niespełniony ???

Ale Kamasutra jako ksiega ze wschodu? Raczej nie, bo mało kto miał z nią styczność. Jako seks / zaspokajanie popędu? E tam, to już przecież małpoludy umiały...
Cytat: "Irian"
Mim zdaniem najwazniejszym wynalazkiem byla lina, kabel oraz wszystko przed tym a co ludzie wykorzystywali do tego celu. Gdyby nie bylo kabli, to na nic by sie nie zdał suystem binarny, internet, telefon itd.

A co ma wspólnego kabel, internety, telefony (czyli przenoszenie informacji) z liną? :shock: Nie mówiąc o tym, że to jest tylko jeden ze sposobów i to nie wiem nawet czy nie rzadziej używany niż np: fale radiowe...

Offline Sajuuk'

 • Szafarz bracki
 • *****
 • Wiadomości: 3 018
 • Total likes: 0
 • Płeć: Mężczyzna
 • z'; DROP TABLE profile; --
  • sireliah.com
Najważniejszy wynalazek
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 17, 2005, 02:01:32 pm »
Dobre podsumowanie, ale brakuje tu jednego szczegółu. Religia - to nie jest wynalazek w dosłownym znaczeniu, lecz spełnia wszystkie jego normy. Religia nigdy nie istniała w przyrodzie (termity nie mają swojego Światowita) nie jest też żadnym zjawiskiem. Została wymyślona i "zaprzężona do pracy" przez człowieka, chyba nawet w sposób nieświadomy. Można by wysunąć tezę, że wiara w różnego rodzaju bóstwa jest zapisane w ludzkiej naturze, lecz to samo można powiedzieć o chociażby sztuce, która nie jest wykorzystywana do rządzenia ludźmi. Gdyby nie wiara, nigdy nie powstało by Cesarstwo Rzymskie, Angkor-Wat, współczesna Europa, czy egipskie piramidy. Religia to wynalazek ludzkości.
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline 8jakis

Najważniejszy wynalazek
« Odpowiedź #40 dnia: Październik 07, 2005, 11:54:12 am »
Cytat: "Sajuuk'Khar"
Gdyby nie wiara, nigdy nie powstało by Cesarstwo Rzymskie

Co ma wiara do cesarstwa?
 skąd wiadomo, że świat istnieje?

Offline Sajuuk'

 • Szafarz bracki
 • *****
 • Wiadomości: 3 018
 • Total likes: 0
 • Płeć: Mężczyzna
 • z'; DROP TABLE profile; --
  • sireliah.com
Najważniejszy wynalazek
« Odpowiedź #41 dnia: Październik 08, 2005, 07:04:32 pm »
Cytuj
Co ma wiara do cesarstwa?


Dopiero teraz znalazłem ten wątek i muszę sobie przypomnieć mój tok rozumowania z marca.  :D

Wiara jest czynnikiem spajającym wielonarodowy twór jakim było Cesarstwo Rzymskie. Zajmując nowe tereny, Rzymianie wprowadzali tam swoją religię, lub modyfikując dotychczasowy system wierzeń... Wiesz co? Chyba ten przykład z Cesarstwem Rzymskim nie był najlepszy. I surrender.

Ale nadal twierdzę, ze religia jest jednym z ważniejszych wynalazków człowieka. Wynalazkiem przeznaczonym do wyjaśnania niewyjaśnionego, do zaspokajania potrzeby sensu. IMO kiedyś nauka przejmie prawie całkowicie to zadanie religii.
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline 8jakis

Najważniejszy wynalazek
« Odpowiedź #42 dnia: Październik 09, 2005, 09:50:18 am »
akurat cesarstwo rzymskie było multireligijne. Kazdy wierzył tam w co chciał, tylko musiał uznać boskośc cesarza, jesli ten sie bogiem ogłosił.
 skąd wiadomo, że świat istnieje?

Offline Przykuta

Najważniejszy wynalazek
« Odpowiedź #43 dnia: Październik 24, 2005, 12:37:55 pm »
Cytat: "jimmy"
Więc IMO to będzie:
- pierwsze narzędzia
- koło
- pismo
- druk
- elektryczność
- komputery i internet


Wg powyższego bez pisma nie byłoby druku i Internetu, komputerów raczej też nie (bo po co miałyby być). Ale IMHO pierwsze ważne wynalazki, to wszelkiego typu nośniki informacji i sposoby jej zapisywania.
eni vidi wiki

Offline warmer

Najważniejszy wynalazek
« Odpowiedź #44 dnia: Listopad 01, 2005, 06:23:29 pm »
A ja obstawiam na papier toaletowy i będę sie tego trzymał. :D ;p
iva la Vifon na sucho ^^