Gildia Literatury (www.literatura.gildia.pl) > Forum Literatury

"Nowa Fantastyka" - nowy numer

<< < (22/24) > >>

Jimmy:
Kolejny nr (jubileuszowy :roll:) przeczytany i... zawód wywołany :?

okładka - taka sobie, niezła w sumie, ale na jubileusz się spodziewałem czegoś lepszego


Opowiadania:
"Małżonka dżina" - najlepsze opowiadanie nr ale przy mizernej konkurencji, co nie znaczy że złe; jest dobre, czasami zahacza o bardzo dobre (wizja przyszłości) ale czasem trochę spada w dół (jak już ktoś zauważył, trochę nieprzekonująca psychologia - heh, może nie tyle psychologia, co jej efekty, czyli podejmowane działania - bohaterki), ale owszem, jeżeli wszystkie Hugony miałyby utrzymać taki poziom to jestem za, zwłaszcza na tle Hand z 8/07  :okulary2: (ale z tego samego nr Bacigalupi i tak był lepszy niż MacDonald  :P )

"Panie James, to dla pana" - słabiutkie, przewidywalne, ubogie psychologicznie, bardziej zarys pomysłu (bardzo wtórnego zresztą) niż samodzielna historia

"Zapakować w pudełko" - beznadziejny, przejaskrawiony bełkot o tym jak to w tej przyszłości będzie źle; dlaczego właściwie? opowiadanie ma głębokość kałuży zrobionej przez szczeniaka; mam wrażenie (również po starszych jej opowiadaniach), że Popik próbuje często celować w tę samą tematykę co Tiptree... ale bardzo jej daleko do amerykańskiej koleżanki

"Lód" - Z winy redakcji do druku trafiła wersja tekstu niezgodna z tą, która ukaże się w powieści. Czy trzeba dodawać coś więcej? Dobrze, że całego nie przeczytałem. Mogę się tylko wypowiedzieć ogólnie o idei publikowania fragmentów powieści: NIE, NIE i jeszcze raz NIE! Totalna porażka i marnowanie miejsca! Tym bardziej, że w tym samym nr redakcja pokazuje inny, akceptowalny sposób reklamowania książek. No chyba, że tak wkładka z "Kłamstwami..." to jest wyjątkowy wyjątek (może w nim właśnie zawiera się jubileuszowość tego numeru?)

W skali szkolnej i na osi:
"Małżonka dżina" (4,5) >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> "Panie James, to dla pana" (2,5)>>>>> "Zapakować w pudełko" (2,5)


Publicystyka:
=> Parowski - nie do końca zajarzyłem, ale jak to ma być w ramach "wspominkowania" to niech będzie; jak na stałe tak bełkotliwie - raczej nie
=> Chrostowski - jakoś tak pisząc ten post zorientowałem się, że nie czytałem jeszcze :053:
=> Walewski - OK
=> Śmigiel - całkiem ciekawie ale za krótko, kolejny już przykład porywania się na tematy zbyt ogólne, wiedząc że ma się do dyspozycji tylko dwie strony - może lepiej zająć się tematami które da się zawrzeć bez straty w skondensowanej formie?
=> Grzędowicz - wspomina, fajnie, ale jednocześnie nudzi i zjada chyba swój własny ogon
=> Orbitowski - tym razem OK
=> Grzegorzak - jak zawsze bardzo OK :)


Podsumowując: Nr jubileuszowy wcale nim nie jest. To jest najgorsza konstatacja po lekturze. Trąbienie o jubileuszu i nie robienie go jest, hmmm, delikatnie mówiąc irytujące i niepoważne.
Co do tłumaczeń rednacza na ten temat: "Tym razem jubileuszową (NF). Dlatego też w środku prawie nie ma już materiałów wspominkowych (...)" - ROTFL; "...ale takie które są spojrzeniem w przyszłośc pisma" - WIELKIE ROTFL (konia z rzędem temu, kto pokaże mi czym ta NF się różni od poprzednich).
Jak na "zwykły" nr NF... hmmm... tak sobie, ostatnio czytałem 8/07 i był chyba lepszy. Przede wszystkim irytuje skromna ilość opowiadań - "Lód" się nie liczy a McDevitt to miniaturka. Dla MacDonalda i Grzegorzaka warto zajrzeć - ale czy warto kupować? :029:

Asiek:
Czytam regularnie - ostatnio nawet w  związku z pracą licencjacką :p
Z pism podobnych polecam Magazyn Fantastyczny i Science fiction, fantasy i horror, publikują w nich ci sami autorzy, których spotkać można w NF, nie ma jednak zagranicznej literatury i jest mniej publicystyki...mimo to część pojawiajacych się tam tekstów jest rewelacyjna :D

Miroll:
 W nowym styczniowym numerze Nowej fantastyki najlepiej prezentują się artykuły o polskich twórcach komiksowych oraz Terry Gilliamie. Poza tym raczej nic specjalnego;-/

godai:
W kwestii nowego nic, ale proponuję archiwalia - kilkadziesiąt numerów F i NF od 1983 do połowy lat 90-tych: http://allegro.pl/item997892717_fantastyka_unikalne_archiwalne_numery.html - aukcja trwa tylko do jutra rana.

CD Jack:
Od ponad tygodnia w kioskach jest dostępny lipcowy numer "Nowej Fantastyki", do której wydawca dołączył egzemplarz powieści Poula Andersona pt. Stanie się czas. Cena magazynu przekroczyła, prawdopodobnie z tego powodu, "magiczną liczbę 10" i można go nabyć za 10,90 zł czyli o złotówkę więcej niż dotychczas.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej