Autor Wątek: Wersje reżyserskie?  (Przeczytany 10490 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline axel

Wersje reżyserskie?
« dnia: Luty 07, 2003, 04:59:08 pm »
Czy wersje reżyserskie to wymóg rynku czy gest w stronę bardziej wymagających widzów? LotR I podobno ma dużo bardziej zadowalającą wersje reżyserską, która różni się znacznie (nie wiem nie widziałam) od tej przeznaczonej dla masowego widza siedzącego w fotelu lotniczym sali kinowego multipleksu z pudlem popcornu i colą na kolanach... Czy oglądacie zwykle później wersję reżysera, gdy wydaje się wam, że powinien coś zrobić lepiej albo gdy uznajecie, że reżyser uległ producentom? Czy te wersje z reguły są "lepsze"?

Offline Cujo

Wersje reżyserskie?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 07, 2003, 06:21:29 pm »
Czy director's cut to gest w strone widza? Wg. mnie odwrotnie - "pelne wersje" sa odpowiednio kastrowane ze wzgledu na widza. Powodow jest sporo - material jest za dlugi, pewne ujecia sa nieodpowiednie lub wg. producenta (lub kogos z wydawcow) nie pasujace (merytorycznie, cenzura).
Rzeczywiscie, dluzsza wersja LotR wydaje sie pelniejsza i bardziej soczysta (ponadto od strony adaptacyjnej - wierniejsza), te pol godziny wiecej to naprawde duzo i to sie czuje. Ktos uznal (slusznie), ze nie kazdy wysiedzi tyle w kinie, ale nam, fanom, to nie przeszkadza, wrecz przeciwnie.
Wersje rezyserskie sa wiec lepsze nie tylko dlatego, ze sa dluzsze i pelniejsze, ale tez dlatego, bo jest to takze wersja pierwotna, dziewicza zamyslu autorskiego.
The most merciful thing in the world is inability of the human mind to correlate all its content" - H. P. Lovecraft

Offline wiśnia

Wersje reżyserskie?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 07, 2003, 07:45:20 pm »
wersje rezyserskie to takze kupa szmalu. o ile sie nie nie myle aby moc obejrzec wszystkie sceny z LoTR trzeba obejrzec wersje na 2DVD i 4DVD
e don't need no education
We don't need no thought control
No dark sarcasm in the classroom
Teachers leave the kids alone

Offline adiego

Wersje reżyserskie?
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 13, 2003, 05:32:32 pm »
Tak, ale oplaca sie ;-))) Dodatki na 4DVD sa imponujace !!!
Niestety, trzeba wydac ok. 200 zeta;-(

Ale masz racje, jest to pewnego rodzaju szmal, bo po co robiliby trzy wersje LOTRA na DVD ??? ;-)
\"Przemiany sa po to abys byl lepszy!"

Offline wiśnia

Wersje reżyserskie?
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 13, 2003, 06:43:44 pm »
sa az TRZY wersje na dvd? wydawalo mi sie ze sa tylko dwie...
e don't need no education
We don't need no thought control
No dark sarcasm in the classroom
Teachers leave the kids alone

Offline adiego

Wersje reżyserskie?
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 15, 2003, 02:44:55 pm »
Tak, sa trzy:

2xDVD, 4xDVD oraz 4xDVD + figurki (to raczej dla totalnych zapalencow;-)
\"Przemiany sa po to abys byl lepszy!"

Offline wiśnia

Wersje reżyserskie?
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 15, 2003, 05:52:44 pm »
hmm, i tu wlasnie sie ujawnia cala prawda o wersjach rezyserskich. czy nie wydasz ciut wiecej kasy aby miec jeszcze figurki procz filmu?
e don't need no education
We don't need no thought control
No dark sarcasm in the classroom
Teachers leave the kids alone

Offline adiego

Wersje reżyserskie?
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 16, 2003, 06:58:08 am »
Powiedzmy sobie szczerze - wielka kasa dla rezysera, wytworni i producentow...

Ja np. NIE, bo nie mam kasy. pozyczylem LOTRA na 4 DVD od kolegi;-)
Znajda sie jednak Ci, ktorzy zabula nie malo aby miec dodatkowo jeszcze jakis gadzet.
\"Przemiany sa po to abys byl lepszy!"

Offline surmik

Wersje reżyserskie?
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 16, 2003, 09:27:04 am »
Jakbym kupowal sobie 4dvd wersje Lotra to na pewno nie dla figurek tylko dla tych wlasnie 4dvd. Figurki bylyby milym dodatkiem, lecz rownie dobrze mogloby ich tam nie byc.
Pozdrowienia,
Marek

Offline dnaoro

Wersje reżyserskie?
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 28, 2003, 09:23:25 pm »
wersje rezyserskie sa najczesciej dluzsze i lepsze, ale zadko kiedy wychodza szerzej rozpowszechniane ('czas apokalispsy', filmy bergamana, czy kubricka). podobno np w 'blade runnerze' wersje sa calkowicie rozne, o calkowicie roznych zakonczeniach...

Offline axel

Wersje reżyserskie?
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 01, 2003, 12:18:29 pm »
Widziałam Czas apokalipsy w poszerzonej wersji i śmiem wątpic w sens pokazywania tych fragmentów, wykluczonych wczesniej przez cenzurę. Bo po pierwsze film jest niemiłosiernie długi i przez to staje się nudny, a po drugie te wątki z dyskusją polityczna m.in. o komunizmie są mało interesujące dla dzisiejszego widza, nie wnoszą wiele do filmu, wręcz ujmują mu uniwersalności.
Tego właśnie się z resztą obawiałam...
Chciałabym jednak by wersje reżyserskie  mimo powyższego przykładu były właśnie wizją reżysera. By pokazywały to, co dla "zwykłego" widza byłoby niezrozumiałe lub po prostu zostało wykluczone przez producentow, a uznane było przez reżysera za istotne lub ciekawe.
I ma to również sens marketingowy, raczej ktoś szczególnie zainteresowany filmem lub reżyserem kupi rozszerzoną wersję filmu nie "zwykły widz"...

Offline Kurczaczek

Wersje reżyserskie?
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 06, 2003, 08:46:35 pm »
Ściągnąłem właśnie Blade Runner Director's Cut- zobaczymy...
...

Offline adiego

Wersje reżyserskie?
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 16, 2003, 06:16:05 pm »
No i co zobaczyles?
Ja tez sobie sciagnalem;)
Ach ta mjuza Vangelisa... .
\"Przemiany sa po to abys byl lepszy!"

Offline Kormak

Wersje reżyserskie?
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 16, 2003, 07:34:09 pm »
Powiedzcie mi, czym się rózni w. rezyserska Blade Runnera od zwyklej? Ogladalem film kilka razy ostatnio i nie mam pewnosci, ktora wersje ogladalem... jakie sceny dodano/zmieniono?   Slyszalem cos o innym zakonczeniu, gdzie Ford czyta cos zza kadru itd.

Offline adiego

Wersje reżyserskie?
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 16, 2003, 07:59:10 pm »
Faktycznie - zakonczenie chyba jest inne. Czyta cos zza kadru i nie ma takiego happyendu... .
\"Przemiany sa po to abys byl lepszy!"