trawa

Autor Wątek: "Żywe Srebro"  (Przeczytany 9483 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Raven

"Żywe Srebro"
« dnia: Lipiec 18, 2005, 08:24:06 pm »
Nie znalazłem jeszcze chyba tematu poświęconemu temu dziełu Neal'a Stephenson'a. Książka będąca dziełem przygodowym/historycznym z ogromną dozą filozofii i rozmyślań, niewiele ma wspólnego z fantastyką, poza autorem, który w tej dziedzinie, juz kilkukrotnie pokazał klasę. Ktoś czytał? Komuś się spodobało?
Support Denmark!
Kupię Beastmenów:
http://www.forum.gildia.pl/viewtopic.php?t=25874

Offline Achmed

Re: "Żywe Srebro"
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 24, 2005, 09:05:30 pm »
Cytat: "Raven"
Ktoś czytał? Komuś się spodobało?

Czytał. :-) Podobało mi się, nawet bardzo. Cieszy, że nie zarzucono u nas wydawania książek Stephensona. Czekam niecierpliwie na kolejne części - ponoć pod koniec sierpnia tom drugi! :-)
size=9]Na pajęczynie wyrazów - barwy, zapachy i dotyk,
Łąki, pałace i ludzie - drżący Rzym mojej duszy -
Geometria pamięci przodków wyzbyta brzydoty,
Zwierciadło żywej harmonii diamentowych okruszyn.

- J.K.[/size]

Offline Rhiannon

"Żywe Srebro"
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 02, 2005, 09:23:49 am »
Ja w ogóle lubię ten typ literatury :)

Podobało mi się, ale uznaje to jedynie za "teaser" na miły początek.
Cały cykl barokowy liczy aż 8 tomów, więc jestem bardzo ciekawa jak to się rozwinie..

Offline vanswirr

"Żywe Srebro"
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 09, 2005, 05:03:31 pm »
Cytat: "Rhiannon"
Ja w ogóle lubię ten typ literatury :)

Podobało mi się, ale uznaje to jedynie za "teaser" na miły początek.
Cały cykl barokowy liczy aż 8 tomów, więc jestem bardzo ciekawa jak to się rozwinie..


O to jestem zaskoczony?? Wszystkie osiem tomów jest już napisane , czy to tylko przymiarka autora ??

A co do obecności elementów fantastycznych - to zwróćcie uwage na postać Enocha - był już dorosly kiedu Newton był dzieciakiem, i nie jest starcem kiedy Newton ma około 60 lat. A o ile znam Stephensona, to facet nas w książkach cyklu barokowego  jeszcze nie jednym zaskoczy. A podobać podobało mi się bardzo:)
Jestem agentem Mossadu, ponadto za czarną robotę płaci mi CIA, FSB, Al-Kaida, koncerny energetyczne, Bilderbergowie, wydział XIII Watykanu, Kult Wielkiego Cthulhu, sztab wyborczy PO i oczywiście sam Szatan.

Offline Rhobaak

"Żywe Srebro"
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 09, 2005, 11:40:18 pm »
Cytat: "vanswirr"
A co do obecności elementów fantastycznych - to zwróćcie uwage na postać Enocha - był już dorosly kiedu Newton był dzieciakiem, i nie jest starcem kiedy Newton ma około 60 lat.


Enoch Root dożył co najmniej XX wieku - jest jedną z ważniejszych postaci w "Cryptonomiconie". Hmm... Musze się wreszcie zabrać za "Quicksilver";)
It is sometimes a mistake to climb; it is always a mistake never even to make the attempt.
If you do not climb, you will not fall. This is true. But is it that bad to fail, that hard to fall?

Offline vanswirr

"Żywe Srebro"
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 10, 2005, 10:44:10 am »
Cytat: "Rhobaak
Enoch Root dożył co najmniej XX wieku - jest jedną z ważniejszych postaci w "Cryptonomiconie". Hmm... Musze się wreszcie zabrać za "Quicksilver";)


Cryptonomicon ? mozesz coś bliżej opowiedzieć ?Nie spotkałem się z tym tytułem .....
Jestem agentem Mossadu, ponadto za czarną robotę płaci mi CIA, FSB, Al-Kaida, koncerny energetyczne, Bilderbergowie, wydział XIII Watykanu, Kult Wielkiego Cthulhu, sztab wyborczy PO i oczywiście sam Szatan.

Offline Rhiannon

"Żywe Srebro"
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 10, 2005, 01:06:10 pm »
Cytat: "vansvirr"
O to jestem zaskoczony?? Wszystkie osiem tomów jest już napisane , czy to tylko przymiarka autora ??


W Stanach - napisane i wydane.
Na początku nie chciałam przyjąć tego do wiadomości, ale jednak wierzę wikipedii.

Cytat: "vansvirr"

A co do obecności elementów fantastycznych - to zwróćcie uwage na postać Enocha


Jak ktoś, kto nazywa się Enoch, może być normalny ? ;)

Wracając do samej książki - uznaję, że w pierwszym tomie Stephenson skupił się na przedstawieniu postaci i luźnym zarysowaniu wątków.

Czytając początek myślałam, że fabuła rozwinie się w stronę antagonizmu pomiędzy Newtonem a Leibnizem (oczywiście w kontekście ich zainteresowań naukowych), ale teraz to już sama nie wiem.
Właściwie to mogłabym ten cykl spokojnie czytać dla samych tylko bohaterów. Bardzo podoba mi się sposób przedstawienia postaci historycznych - przerysowane, ale jak żywe!
No i wielki plus - perypetie dzielnych-acz-niesfornych-empiryków. Roberta Hooke'a po prostu uwielbiam ;)

Merlin.pl twierdzi, że następny tom będzie w sprzedaży już 26 sierpnia. Uff..

Offline vanswirr

"Żywe Srebro"
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 10, 2005, 02:22:06 pm »
No to jestem bardzo ucieszony, że teraz to tylko kwestia tłumaczenia. A że Stephensona wielu ludzi czyta, więc mam nadzieję ze długo czekać nie trzeba będzie. W końcu ile było odstępu w wydaniu I i teraz drugiego tomu ? trzy miesiace ?

I nic dziwnego, że pierwszy tom to zarysowanie wątków - w końcu jak się ma przestrzeń literacką około 2500 stron, to te pierwsze trzystaileś można na to poświęcić ;)
Jestem agentem Mossadu, ponadto za czarną robotę płaci mi CIA, FSB, Al-Kaida, koncerny energetyczne, Bilderbergowie, wydział XIII Watykanu, Kult Wielkiego Cthulhu, sztab wyborczy PO i oczywiście sam Szatan.

Offline CD Jack

  • VIP
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 427
  • Total likes: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie lekceważ potęgi wyobraźni!
    • Centrum Komiksu
Re: "Żywe Srebro"
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 10, 2005, 07:06:30 pm »
Cytat: "Achmed"
Czekam niecierpliwie na kolejne części - ponoć pod koniec sierpnia tom drugi!


Książka rzeczywiście ukaże się w sprzedaży pod koniec sierpnia.  Tutaj znajdziecie jej opis oraz link do fragmentu. Tom trzeci zapowiadany jest przez Maga na październik.

Pozdrawiam
CD Jack

Drogi CD Jacku! Kolejny raz zapewniam Cię, że zwijanie linków to naprawdę łatwa sprawa. mr.maras
Jacek "CD Jack" Gdaniec
- - -
Centrum Komiksu: www.facebook.com/CentrumKomiksuPL
- - -

Offline Rhobaak

"Żywe Srebro"
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 10, 2005, 10:23:13 pm »
Cytat: "vanswirr"
Cryptonomicon ? mozesz coś bliżej opowiedzieć ?Nie spotkałem się z tym tytułem .....


W Polsce przeszedł raczej bez echa, może wtedy jescze Stephenson nie był tak popularny? Moim zdaniem to najlepsza jego książka.

Cała historia kręci się wokół (jak sama nazwa wskazuje) szyfrów i kodów. Akcja toczy się równolegle w latach 40 i 90 XX wieku. Głównymi postaciami są Waterhouse'owie - Lawrence łamiący niemieckie i japońskie szyfry w czasie II Wojny Światowej i Randy - obracający się w cypherpunkowym środowisku młodych gniewnych z Krzemowej Doliny. W tle przewija się ciągle (a jakże) Enoch Root - jako swoista szara eminecja oraz wiele innych postaci, także historycznych m.in. Alan Turing.

Polecam - kawał (dosłownie - ponad kilogram) dobrej książki!
It is sometimes a mistake to climb; it is always a mistake never even to make the attempt.
If you do not climb, you will not fall. This is true. But is it that bad to fail, that hard to fall?

Offline vanswirr

"Żywe Srebro"
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 11, 2005, 06:43:04 am »
Dzieki za informację, będę musiał gdzies tego poszukać.  
Z informacji w sieci wynika, że cryptonomicon to trylogia. U nas wyszło wszytsko, czy tylko jeden tom ???


A przy okazji -  postać Enocha Roota jest coraz bardziej ciekawa. Ktoś wie czy Stephenson gdziekolwiek wyjaśnił przyczyny jego "długowiecznosci " ???
Jestem agentem Mossadu, ponadto za czarną robotę płaci mi CIA, FSB, Al-Kaida, koncerny energetyczne, Bilderbergowie, wydział XIII Watykanu, Kult Wielkiego Cthulhu, sztab wyborczy PO i oczywiście sam Szatan.

Offline turucorp

"Żywe Srebro"
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 11, 2005, 07:12:16 am »
Cytat: "Rhobaak"
Cytat: "vanswirr"
Cryptonomicon ? mozesz coś bliżej opowiedzieć ?Nie spotkałem się z tym tytułem .....

W Polsce przeszedł raczej bez echa, może wtedy jescze Stephenson nie był tak popularny? Moim zdaniem to najlepsza jego książka.


bez przesady, "Zamiec" i "Diamentowy wiek" daja rade, "Cryptonomicon" robi wrazenie konstrukja i wielowatkowoscia, jednak w/w bija go na leb.

Vanswiirr, "Cryptonomicon" ukazal sie u nas w calosci jako jedna, spora cegla.

Offline Rhiannon

"Żywe Srebro"
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 07, 2005, 07:06:00 pm »
Jestem na świeżo po przeczytaniu drugiego tomu, więc pofatyguję się i napiszę parę słów, póki jeszcze cokolwiek pamiętam!

Tym razem całość bardziej zdecydowanie idzie w stronę powieści przygodowej z elementami polityczno-ekonomicznymi. Wielcy miłośnicy "smaczków" z zakresu nauki (może raczej historii nauki?) czy alchemii mogą chyba poczuć pewien niedosyt. Jednak fabułę bardzo sprawnie ciągnie dwójka nowych bohaterów - Eliza i Jack. Ich perypetie, opisane z charakterystycznym dla Stephensona poczuciem humoru (sformułowania, dialogi itd.), w moim przypadku wystarczyły, by wsiąknąć w lekturę na dobre.    
 
vanswirr -> ciekawostka odnośnie Enocha - Note that the Biblical character named Enoch is reported to have avoided death, and to have been taken directly by God to heaven. There is nothing in the (Stephensonian) canon so far which would contradict Enoch Root being a continuous personality with the Biblical Enoch.

To i znacznie więcej na temat tej postaci na tej stronie.

Następny tom w październiku. Już czekam z niecierpliwością :)

Offline Neratin

"Żywe Srebro"
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 08, 2005, 01:58:46 pm »
Zabawne, że 'Żywe srebro' jest w Polsce kolejną książką 'tego cyberpunka Stephensona', a księgarze czasami nie wiedzą gdzie ją umieścić. Tymczasem fantastyki nie ma tam, podobnie jak w 'Cryptonomiconie', w ogóle - no chyba że ktoś uważa, iż Root z siedemnastego wieku, z lat czterdziestych wieku dwudziestego i początku dwudziestego pierwszego to jedna i ta sama osoba (czego Stephenson nie potwierdza, ani temu nie przeczy). Tymczasem to bardzo solidnie napisane książki historyczne, w których rolę pierwszoplanową odgrywają narodziny jakiejś idei (w przypadku ŻS chodzi o filozofię naturalną).

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Żywe Srebro
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 16, 2005, 04:59:08 pm »
Widzę, że już drugi tom wchodzi do sprzedaży, a ja tak naprawdę nic o tej książce nie wiem. Poprzednie książki Neal'a Stephenson'a czytałem i bardzo mi się podobały, ale przecież były utrzymane w totalnie innej konwencji.
Z kasą ostanio krucho więc najpierw poproszę o opinie na temat "Żywego Srebra", zanim popełnię to finansowe samobójstwo  :D