trawa

Autor Wątek: Proca  (Przeczytany 4502 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline YAsiek

Proca
« dnia: Styczeń 04, 2004, 06:39:17 pm »
Co sądzicie o takiej broni jak proca? Czy jest ona zaliczana do broni? Zna ktoś podstawę budowy bądź przybliżone wymiary prawdziwej procy?

Pozdrawiam
a to zawsze coś palnę, wybaczcie...

Offline Shi'undil

Proca
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 04, 2004, 08:58:22 pm »
Moim zdaniem proca jak najbardziej jest bronią.
Składa się ze sznurka i np. kawałka skóry przymocowanego w samym środku długości sznurka. Co do wymiarów nie jestem pewien ale kojarzy mi się, że sznurek powinien mieć około 2\3 długości całej ręki.
en'drean va, eveigh Aine

Offline Gollum

Proca
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 04, 2004, 11:50:44 pm »
To broń stara i niebezpieczna. Wszak za jej pomocą biblijny Dawid zabił Goliata. Oddziały procarzy były ważnym elementem starożytnych armii. Jej znaczenie podupadło wraz z rozwojem łucznictwa i wynalezieniem kuszy.
No i wciaż jest ważnym atrybutem kilku(nasto)letnich chłopaków, tyle że trochę inna niż ta starożytna, bo składająca się z rozwidlonego kija, dwóch gum i kawałka skóry jako wyrzutni. Zapewne każdy w forumowiczów płci męskiej używał jej w dziecinstwie. Ja używałem.

Offline YAsiek

Proca
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 05, 2004, 06:12:54 pm »
Cytat: "Shi'undil"
Co do wymiarów nie jestem pewien ale kojarzy mi się, że sznurek powinien mieć około 2\3 długości całej ręki.

Ciekawa informacja, thx. Czyli całkowita długość sznurka to półtora długości ręki (2/3 + 2/3)?
a to zawsze coś palnę, wybaczcie...

Offline YAsiek

Proca
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 05, 2004, 06:17:07 pm »
Oczywiście w zaokrągleniu, poza tym im dłuższy sznurek/rzemień tym większa energia kinetyczna pocisku/kamienia. Ale za długi tesh być nie może...  :)
a to zawsze coś palnę, wybaczcie...

Offline Baldwin

Proca
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 05, 2004, 06:18:19 pm »
Cytat: "YAsiek"
Ciekawa informacja, thx. Czyli całkowita długość sznurka to półtora długości ręki (2/3 + 2/3)?


No niezupełnie.....
Żeby całkowita długośc wynosiła "półtora długosci ręki", to sznurek musiałby mieć z każdej strony 3/4, a nie 2/3 długości łapy....

Tak, to wyjdzie coś około 1.3 długosci ręki.

Offline YAsiek

Proca
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 05, 2004, 06:23:21 pm »
Racja, mój błąd. (ale plama... :) )
a to zawsze coś palnę, wybaczcie...

Offline Wegecjusz

Proca
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 19, 2004, 09:09:30 am »
proce starożytne sięgały długością 2 m, procarze balearscy posiadali 3 różnej długości proce do rażenia na różne odległości;
miotali na większe odległości i z większą celnością niż łucznicy...
zainteresowanych odsyłam do 'Anabazy'
:-)
pozdrawiam
ps. szacowana prędkość wylotowa pocisku to ok. 100 km/h dla kamienia
ampires have risen from the dead, the grave and the crypt, but have
never managed it from the cat.
************
Punk ucieka hipis zmyka
Kiedy w dresach jest ekipa

Offline fisha

Proca
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 19, 2004, 01:35:29 pm »
Najelepiej to dopasować do swoich umiejętności i wzrostu taką procę. Popróbować na różnych długościach.

Offline Robin

Proca
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 23, 2006, 04:40:14 pm »
do średniowiecza chłopi posługiwali się procą ze względu na prostotę wykonania i skuteczność.Procarzem mógł zostać niemal każdy - a do łuku trzeba było niezłej krzepy.
Co do moich przeżyć z procą - zarzuciłem po tym jak zbiłem dwa okna :] lepiej gdzieś w polu ćwiczyć - ale faktycznie - parametry ma świetne jeśli brać pod uwagę prostotę
No a dzisiaj pospawałem procę z prętu 8 - teraz tylko cewniki skołować, z bazy maszyn zwinąć ze dwa łożyska od kombajna i na rzeź :]
oncert zyczeń:
-Baretta 92M
-Hummer H1
-Rapier XVI wiek
-Nikon D200
i jakiś mały śmigłowiec :]