trawa

Autor Wątek: Fables (Baśnie)  (Przeczytany 202739 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline turucorp

Fables
« Odpowiedź #90 dnia: Listopad 01, 2007, 08:37:57 pm »
Calego cyklu nie czytalem (wiedzialem, ze chca wydac, wiec zamiast kupowac orginal, cierpliwie czekalem na polska edycje), tutaj ograniczam sie do oceny pierwszego tomu, bo to pierwszy tom wzbudza, jak dla mnie nie do konca uzasadnione, zachwyty.
Zgadzam sie, ze to dobry komiks rozrywkowy, ale uzywanie takich okreslen jak "innowacyjny" czy "dobra oprawa graficzna" uwazam za naduzycie, szczegolnie w kontekscie bledow rysunkowych i zaledwie wstepnie zarysowanej osi fabularnej pierwszego tomu.
A jesli chodzi o oprawe graficzna, poniewaz zdarzylo mi sie jednak miec w rekach kilka czesci "Fables", w tym rowniez "1001 Nights of Snowfall", to odpowiem ci pytaniem na pytanie, czy uwazasz, ze "Sandman" jest swietnie narysowany opierajac sie tylko i wylacznie na "Nocach nieskonczonych"?
Oba te cykle sa przykladem serii, w ktorych grafika zostala sprowadzona do funkcji podrzednej, chwilami wrecz ilustracyjnej, co bardzo mi przeszkadza, bo w koncu to komiksy a nie ksiazki z ilustracjami, a kiedy pomysle co z takim materialem mogliby zrobic np. Dave McKean (w "Sandmanie") albo Alex Maleev (w "Fables") to troche mi szkoda.

Offline C.H.U.D.Y.

  • Redakcja KZ
  • Szafarz bracki
  • *
  • Wiadomości: 2 231
  • Total likes: 0
  • Angry Comic Book Nerd
    • KZ
Fables
« Odpowiedź #91 dnia: Listopad 01, 2007, 09:45:28 pm »
Jeżeli opieramy się wyłącznie na pierwszym tomie to zwracam honor.

Ale odnośnie opraw graficznych serii.... W Sandmanie mi to aż tak bardzo nie przeszkadzało, gdyż rysownicy dobierani byli starannie przez edytorów do danych historii (no, może za wyjątkiem "Zabawy w Ciebie", która rzeczywiście jest średnia na obu płaszczyznach). Gdyby wszystkie zeszyty Sandmana rysował McKean to nie wiem, czy dałby radę czasowo (miesięcznik w końcu żyje swoimi prawami) i stylowo. W każdym bądź razie nie odczuwałem aż takiego dyskomfortu. Co innego w Fables - tutaj rysownicy są jakoś dziwnie dobierani i niekoniecznie udaje im się dopiąć wyznaczonego celu. Też chciałbym, żeby Maleev rysował Fables na stałe, ale jest to niemożliwe z prostego względu - za dobrze mu płacą w Marvelu  ;)

Offline turucorp

Fables
« Odpowiedź #92 dnia: Listopad 01, 2007, 09:58:46 pm »
Ja niestety mam problem przy konsumpcji takich seriali, bo bardzo czesto zachowanie tempa publikacji okupione jest zubozeniem warstwy graficznej.
Inna sprawa, ze dziwi mnie polityka wydawcow, ktorzy realizacje slabych scenariuszy oddaja w rece swietnych (i szybkich) rysownikow, zas do bardziej ambitnych projektow pchaja grafikow tworzacych w stylu "calkiem podobne do niczego" (wiem, wiem, teraz to takie modne, "grafika przezroczysta" i "nie przeszkadzajaca w odbiorze" :? )

Offline Raf Fariszta

Fables
« Odpowiedź #93 dnia: Listopad 02, 2007, 09:26:05 am »
Cytat: "turucorp"
A jesli chodzi o oprawe graficzna, poniewaz zdarzylo mi sie jednak miec w rekach kilka czesci "Fables", w tym rowniez "1001 Nights of Snowfall", to odpowiem ci pytaniem na pytanie, czy uwazasz, ze "Sandman" jest swietnie narysowany opierajac sie tylko i wylacznie na "Nocach nieskonczonych"?
Oba te cykle sa przykladem serii, w ktorych grafika zostala sprowadzona do funkcji podrzednej, chwilami wrecz ilustracyjnej, co bardzo mi przeszkadza, bo w koncu to komiksy a nie ksiazki z ilustracjami, a kiedy pomysle co z takim materialem mogliby zrobic np. Dave McKean (w "Sandmanie") albo Alex Maleev (w "Fables") to troche mi szkoda.

Przychylam posta co do wątpliwości co grafiki......i o ile w Fables nie jest jeszcze źle (znam tylko I tom) to Sandman momentami po prostu męczył tymi rysunkami (ok. 20 % całości)....Nie można (no chyba było by to bezsensem) narysować to od nowa, ale chyba "problem" został dostrzeżony i w Absolut Sandman starają się sytuacje poprawić i dają nowe kolory, które są po prostu bardzie pasujące.....Ciekawe czy nowe kolory będą też w dalszych Absolutach przy końcowych częściach serii? A 1001 nights jest rzeczywiście magiczne i baśniowe (także graficznie).....
Nocy Matko Dnia

Offline C.H.U.D.Y.

  • Redakcja KZ
  • Szafarz bracki
  • *
  • Wiadomości: 2 231
  • Total likes: 0
  • Angry Comic Book Nerd
    • KZ
Fables
« Odpowiedź #94 dnia: Listopad 02, 2007, 10:43:25 am »
Cytat: "Raf Fariszta"
Nie można (no chyba było by to bezsensem) narysować to od nowa, ale chyba "problem" został dostrzeżony i w Absolut Sandman starają się sytuacje poprawić i dają nowe kolory, które są po prostu bardzie pasujące.....Ciekawe czy nowe kolory będą też w dalszych Absolutach przy końcowych częściach serii?


Będą. Przynajmniej tak piszą w zapowiedziach.
Ja tam sie nie mogę doczekać, jak będzie wyglądać na nowo pokolorowana wizja piekła Kelley Jonesa  :)

Ale panowie, End of the Offtopic (zacząłem go, to go skończę)  ;)

Offline Anonimowy Grzybiarz

Fables
« Odpowiedź #95 dnia: Listopad 10, 2007, 06:28:02 pm »
Przeczytałem (wreszcie!) Fables tom pierwszy. Jest bardzo "chłodno". Bardzo.
Jest wprost genialnie. Świetny scenar a rysunki bardzo przyjemne. Cała intryga wciągnęła mnie okropnie. Czekam z wielką niecierpliwością na 2 tom a także na 1001 Nights of snowfall. Podobno już w 2008 :)


BTW - jeśli się nie mylę to wydano 9 (+ 10 - 1001 Nights of Snowfall) tomów (wyd. zbiorczych) Baśni. Czy na tym seria się kończy? Czy jest dalej kontynuowana?

Pozdrawiam.ww

Offline norbs

Fables
« Odpowiedź #96 dnia: Listopad 10, 2007, 09:39:50 pm »
Cytat: "Anonimowy Grzybiarz"


BTW - jeśli się nie mylę to wydano 9 (+ 10 - 1001 Nights of Snowfall) tomów (wyd. zbiorczych) Baśni. Czy na tym seria się kończy? Czy jest dalej kontynuowana?

Pozdrawiam.ww


Tak, nadal wychodzi. Za parę dni premierę ma #67. (w USA oczywiscie, http://www.dccomics.com/comics/?cm=8404)

Offline Anonimowy Grzybiarz

Fables
« Odpowiedź #97 dnia: Listopad 11, 2007, 02:01:49 pm »
Dzięki Norbs.

Offline Death

Fables
« Odpowiedź #98 dnia: Grudzień 10, 2007, 07:45:58 pm »
No i kupiłem sobie pierwsze 5 tomów w Multiversum i powiem szczerze, że chociaż okładka Legends in Exile  jest zdecydowanie lepszej jakości niż ta w polskim wydaniu to już co do jakości papieru wydania oryginalnego można mieć zastrzeżenia. Porównanie z Tm-semic jest jak najbardziej na miejscu:) Zresztą ktoś już wcześniej o tym pisał a ktoś inny zaprzeczył Tm-semicowej jakości papieru jednak to święta prawda. Niemniej jednak czyta się świetnie:)
Jakość wydania polskiego rulez! :)

Offline donTomaszek

Fables
« Odpowiedź #99 dnia: Grudzień 11, 2007, 12:35:57 am »
ja pisalem a Kingpin przeczyl
 8)
Sometimes I'd like to get my hands on God...

Offline Ziemniakento

Fables
« Odpowiedź #100 dnia: Grudzień 12, 2007, 07:29:35 pm »
Miałem okazje kiedyś w zagranicznym sklepie komiksowym okazję poobcować z oryginalnymi wydaniami Fables i miałem takie same odczucia co Death.
Na gwiazdkę zostanę szczęśliwym posiadaczem 1001 Nights of Snowfall to się z Wami wrażeniami podzielę ;]

Offline yurek1

Fables
« Odpowiedź #101 dnia: Grudzień 12, 2007, 07:42:47 pm »
Cytat: "Ziemniakento"
Miałem okazje kiedyś w zagranicznym sklepie komiksowym okazję poobcować z oryginalnymi wydaniami Fables i miałem takie same odczucia co Death.

w ogóle Vertigo daje trejdy na totalnie dupnym papierze, chociaż nie bardzo wiem, od czego to zależy - kupiłem Hellblazera Original Sins i papier jest dosłownie jak wzięty z tmsemika, ale już tom 2: The Devil You Know ma papier może nie doskonały, ale przyzwoity. dziwne.
Oh no, what a time to get diarrhoea!

Offline Blacksad

Fables
« Odpowiedź #102 dnia: Grudzień 12, 2007, 08:01:53 pm »
Cytat: "yurek1"
Cytat: "Ziemniakento"
Miałem okazje kiedyś w zagranicznym sklepie komiksowym okazję poobcować z oryginalnymi wydaniami Fables i miałem takie same odczucia co Death.

w ogóle Vertigo daje trejdy na totalnie dupnym papierze, chociaż nie bardzo wiem, od czego to zależy - kupiłem Hellblazera Original Sins i papier jest dosłownie jak wzięty z tmsemika, ale już tom 2: The Devil You Know ma papier może nie doskonały, ale przyzwoity. dziwne.


"Original Sins" miał już kilka wydań, a "The Devil You Know" ukazał się po raz pierwszy w tym roku - może to tłumaczy tę faktycznie wielką różnicę w papierze.
Chrzań się, Smirnov

Offline yurek1

Fables
« Odpowiedź #103 dnia: Grudzień 12, 2007, 09:15:25 pm »
być może. w najbliższej dostawie będę miał Rare Cuts - według tej teorii powinien być wydany przyzwoicie, bo jest z tego roku. mam taką nadzieję, bo chociaż papier w vertigo to trochę powiew sentymentu za tmsemikiem, to jednak wolę nieco lepszą jakość, jak np. w wildstorm.
Oh no, what a time to get diarrhoea!

Offline Blacksad

Fables
« Odpowiedź #104 dnia: Grudzień 12, 2007, 10:52:03 pm »
Cytat: "yurek1"
być może. w najbliższej dostawie będę miał Rare Cuts - według tej teorii powinien być wydany przyzwoicie, bo jest z tego roku.


Moje "Rare Cuts" jest z 2005. I papier taki sam jak w "Original Sins". Chyba, że masz reedycję (ale wiesz to już zanim dostałeś przesyłkę???).

Zresztą, w komiksach Vertigo papier to sprawa marginalna. Bo i rysunki nie są ważne tak, jak scenariusz ;)
Chrzań się, Smirnov

 

anything