Autor Wątek: Cthulhu czy GoT CCG??  (Przeczytany 3110 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Simon

Cthulhu czy GoT CCG??
« dnia: Sierpień 07, 2005, 09:30:23 am »
Zastanawiam sie nad kupnem ktorejs z tych dwoch gier karcianych i chcialem zapytac o zdanie osob ktore w nie graly. Jaka karcianka jest według was "lepsza", ma fajniejsze itp.

I jeszcze ktora jest ciekawsza grajac na mala ilosc osob (tak kolo3) bo w moim miescie nei ma za bardzo zwolennikow karcianek wiec okolo gdzies 3 osoby zbieralyby tylko ze mna a gdzies tu czytalem ze GoT jest taki sobie grajac 1vs1 a Ja nie bede mial za czestych okazji grania inaczej.

Moze dacie jaies krotkie charakterystyki gier itp. czekam na rady:)
THX
Simon
eek and destroy

Offline cadaver

Cthulhu czy GoT CCG??
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 07, 2005, 02:26:03 pm »
Hej!
Ponieważ znam się tylko na Call of Cthulhu to tylko o tej grze skrobnę słów kilka.
Gra oczywiście toczy się w klimatach znanych z prozy H.P. Lovecrafta - jeśli ktos czytał na pewno wie, o co chodzi i z jakimi postaciami, miejscami i przedmiotami mozemy się w tej grze zetknąć.
Celem gry jest skompletowanie ( tudzież zdobycie ) trzech tak zwanych "przygód" ( story ) - kto pierwszy tego dokona zwycięża ( innym sposobem na zwycięstwo jest pozbawienie przeciwnika wszystkich kart z talii, ale to zdarza się dużo rzadziej ). W grze występuje 7 frakcji, kultur lub ( jeśli ktoś lubi porównania do Magica ) kolorów. Są to trzy frakcje z założenia "pozytywne" - Agency, Miscatonic Universitet i Syndicate oraz 4 frakcje związane bezpośrednio z Mitologią wymyśloną prze HPL - czyli Cthulhu, Hastur, Yog-Sothoth i Shub Niggurath. Frakcje można dowolnie mieszać - chociaż najczęściej gra się taliami jedno - lub dwufrakcyjnymi.
Zasady są dość proste, ale jednocześnie pozwalają na wykazanie się pomysłowością. Każdy z graczy ma tak zwane domeny ( na poczatku gry sa trzy , w trakcie gry ich liczba moze się zmienić ) , które służą do płacenia za karty. W czasie tury gracz ma możliwość włożenia jednej z kart z ręki pod dowolnie wybrana domenę , tym samym uzyskując opcję płacenia za coraz droższe karty ( np. jesli pod jedną z domen sa trzy karty mozna zapłacić za kartę , której koszt wynosi od 1 do 3 ) - przypomina to troszkę wystawianie landów w Magicu :-)  Zresztą, zasady można sobie znaleźć na necie, nie będę strasznie ich tu objaśniał.  Przejdźmy do zalet :::

- proste zasady, a jednocześnie mnóstwo pomysłów
- niesamowite grafiki - wspaniale oddają mroczny, duszny i wypełniony szaleństwem świat prozy Lovecrafta
- gra jest zbalansowana jeśli mowa o przewadze Rare'ów nad Uncommonami i Commonami - dobrze funkcjonujący deck da się oprzec na kilku tylko Rare'ach - w tej grze Uncommony i Commony sa naprawdę potrzebne, a ceny Rare'ów w detalu sa smiesznie małe w porównianiu z innymi grami karcianymi
- gra zdobyła z łatwością rynek amerykański i nie zapowiada się , żeby upadła - własnie teraz w Polsce wyszła druga edycja ( Eldritch Edition ), oczywiście w pełni kompatybilna z poprzednimi dodatkami

To tyle. Żeby znaleźć jakieś wady musiałbym się troszkę dłużej zastanowić - jedyne co teraz przychodzi mi do głowy to fakt, że zwycięstwo można osiągnąć w zasadzie tylko dwa sposoby , ale przypuszczam że z biegiem czasu się to zmieni. Ogólnie polecam - graczy jest coraz więcej, więc niech Gwiazdy będą w Porządku

Offline Simon

Cthulhu czy GoT CCG??
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 07, 2005, 02:37:06 pm »
No no klimaty cthulhu to ja znam:)
Co do laczenia to mozna laczyc "dobrych" i "zlych" ??:D
Jaka talie startowa polecasz na poczatek gry?? Eldrich edition czy moze mythos chcialbym grac cthulami i innymi kultystami, jakbym gral:) (jezeli tak to mozna nazwac)

Co jakis czas wychodza dodatki, bo widzialem ze nie ma tylu edycji co w magicu :lol: a nie wiem w jakim tempie wychodza... bo na kupowanie magica (bo gralem) nie nadazalem, chodzi o stosunek ilosc pieniedzy a szybkosc wychodzenia nowych edycji :)

I mam pytanie do osob grajacych w GoT-a tam sa rozne "rodziny" mozna je laczyc czy nei za bardzo??:)
eek and destroy

Offline cadaver

Cthulhu czy GoT CCG??
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 07, 2005, 03:29:09 pm »
Hej!
Można łączyć frakcje "dobre" i "złe" - czasmi nawet takie połączenia są wskazane, gdyż każda z frakcji ma swoje słabości.
Teraz warto się zaopatrzyć w Starter z Eldritch Edition - w tej edycji pojawiło się kilka nowych zasad, nowe karty przygód. Startery są częsciowo prekonstruowane - 30 kart jest takich samych ( podobno z Uniwerku, Yoga i Cthulhu ) a 20 kart jest losowych. Nie ma podziału na startery dla "dobrych" i "złych" - jak to było w przypadku pierwszej edycji ( Arkham Edition). Karty można poza tym dostać na allegro - w tej kategorii - http://www.allegro.pl/showcat.php?id=6070
 A tu adres forum - http://forum.mythos.pl/   - znajdziesz tam dział o Call of Cthulhu ( jednocześnie firma Mythos jest dystrybutorem karcianek CoC i GoT )

A co do edycji - Jesienią zesżłego roku wyszło Arkham Edition - około 270 kart, potem Unspeakable Tales - około 140, następnie Forbidden Relics - też około 140 , no a teraz mamy Eldritch Edition - 250 kart. Tak wiec tempo jest raczej niezbyt wyczerpujące, jesłi nie będziesz zbierał cąłych setów tylko skupisz się na wybranych frkacjach to da się to znieść, zresztą bardziej opłacalny jest detal. No, to tyle. Pzdr.

Offline Simon

Cthulhu czy GoT CCG??
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 07, 2005, 05:28:50 pm »
Dzieki za wyczerpujaca odp, wiele mi sie wyjasnilo chyba jednak bede za cthulhu bo qmpel tez jest za tym no i jeszcze lepiej z tego co zrozumialem kazda karta moze sie przydac nie tak jak np w magicu zbierasz "biale" i "zielone" dostaniesz "czerwona" to juz wiesz ze ci sie na 100% nie przyda :)
Zastanowie sie jeszcze poczytam troszke na Mythosie THX :)
eek and destroy

Offline cadaver

Cthulhu czy GoT CCG??
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 07, 2005, 05:38:28 pm »
Z tym "przydawaniem się " kart to nie jest tak do końca jak piszesz - zrobienie decku z wiecej niż 3-ech frakcji graniczy z cudem - najsensowniejsze są tali jedno- lub dwufrakcyjne. Zeby zagrac kartę muisz skorzytsać z domeny, pod którą leży karta z tej samej frakcji co ta karta, którą chcesz zagrywać.

Przykład - chcesz zagrac postać z Agencji, której koszt wynosi 3. Z zagraniem tej karty wiążą się dwa warunki --
1 ) Musisz skorzystac z domeny, pod którą sa co najmniej 3 karty
2 ) Przynajmniej jedna z tych trzech kart, leżących pod domeną musi należeć do frakcji Agencji

Zreszta na forum Mythosa jest gdzieś do ściagnięcia polska instrukcja.
Jest tez do ściagnięcia tutaj - http://www.cthulhuccg.com/cocsupport.php  
sa tu też różne inne ciekawe pliki :D

Offline Simon

Cthulhu czy GoT CCG??
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 08, 2005, 10:04:59 am »
No ja juz znalazlem na rebelu te zasady PL na szczescie sa PL, bo ja tak z angielskim kiepsko...

No i tam (rebel) sa tez rozsadne ceny kart :)

Przymierzam sie do kupna :):) Tylko trzeba chociaz jedna osobe zachecic...

Jak bede mial jakis problem z gra to napisz thx za pomoc

Na marginesie CADVER jestes z Gdanska (i okolic) a jak nie to jest ktos z tych okolic kto gra w Cthulhu CCG??:) (napewno)
eek and destroy

Offline cadaver

Cthulhu czy GoT CCG??
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 08, 2005, 01:55:02 pm »
Hej!
Niestety, ja z centrum ( Kutno ). Z Trójmiasta na pewno sa dwaj goście z forum Mythosa - Barum i Niepoliczalny - odezwij się do nich. Acha, niedługo powinienem mieć sporo karcioszków z Eldritch Edition - sprawdź moje aukcje na allegro za jakieś 3 tyg - działam jako cadaver ( sorki za autoreklamę :D )

Offline Simon

Cthulhu czy GoT CCG??
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 09, 2005, 07:57:40 am »
Hehe spoko

I juz sie stalo cthulhu przyjdzie do mnie do domu :) zamowilem sobie troszke kart jutro powinn byc, oby byly jak nie to zloze listonosza w ofierze :)

Trzeba sie oswoic z gra i potem popatrzymy na aukcje ;) 8)
eek and destroy