Autor Wątek: Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?  (Przeczytany 142812 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Titos2k

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 493
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie umiem rysować.
    • Titos2k.pl
Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #525 dnia: Lipiec 14, 2006, 03:02:38 pm »
:roll: zaraz zaraz

czyli mówisz że maksymalnie zobiektywizywizz...zowana ocena nie jest obiektywna ? i jakie kryteria, tudzież czynniki, ingredients wpływają na to że ocena jest bardziej obiektywna,  a jakie że nie? [Czyli skoro "maksymalnie" to czemu? :o ]

a co do średniej - czopkowi chyba chodziło o ważoną - bo wiadomo że większe szychy polskiego komiksu mają większe zdanie.
www.titos2k.pl - blog + portfolio.

Offline ljc

Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #526 dnia: Lipiec 28, 2006, 09:01:17 am »
Cytat: "Titos2k"
:roll: zaraz zaraz

czyli mówisz że maksymalnie zobiektywizywizz...zowana ocena nie jest obiektywna ? i jakie kryteria, tudzież czynniki, ingredients wpływają na to że ocena jest bardziej obiektywna,  a jakie że nie? [Czyli skoro "maksymalnie" to czemu? :o ]

ocena jest subiektywna z definicji, można ją obiektywizować, zakładając pewne stałe, np.: sprawna narracja, poziom grafomaństwa, jakość wydania, i odnajdując (bądź nie) w komiksie
mam jednak wrażenie, że wiesz, o co mi chodzi, ale próbujesz się czepiać...
tamtam!

Offline koko

Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #527 dnia: Styczeń 01, 2007, 10:49:56 pm »
Z polskim komiksem jest troche jak z polskim kinem.Jakos tak na pol gwizdka ,pewnie dlatego,ze w kieszeni pusto i pomyslow dobrych brakuje.A jesli juz jakies pomysly sa,to rezyser zawsze musi cos spartolic.Konkurencja tworzy specjalizacje,a specjalizacja prowadzi do podwyzszania barierki.Konkurencji nie ma,wiec wszyscy klepia to samo,i nawet rysownicy,ktorzy wyrastaja ponad przecietna krajowa /Adler albo Ziuto/ rysuja to samo i tak samo,czyli ponizej swoich mozliwosci.Duzy rynek i perspektywa utraty kontraktu zmuszalaby polskich rysownikow do pracy na pelnych obrotach,a tak ,to nikomu sie nie chce za bardzo wysilac i efekt jest taki sam.Produkcje zagraniczne wciskaja w fotel,a krajowe moga sie najwyzej podobac.Ale moze to sie kiedys zmieni?...

Offline turucorp

Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #528 dnia: Styczeń 01, 2007, 11:42:24 pm »
Cytat: "koko"
Z polskim komiksem jest troche jak z polskim kinem.Jakos tak na pol gwizdka ,pewnie dlatego,ze w kieszeni pusto i pomyslow dobrych brakuje.


A wystarczyloby wejsc do dowolnej ksiegarni we Francji, wziasc do reki cokolwiek z dzialu "labels indépendants" i juz sie perspektywa zmienia :roll:

Offline Salgi

Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #529 dnia: Styczeń 02, 2007, 12:57:16 pm »
Odnosnie tego co napisal koko to wydaje mi sie ze jest progres w polskim komiksie prawda jest ze malo polskich komiksow ryje beret ale to nie znaczy ze wszystkie sa o klase gorsze od zagranicznych a porownanie do polskiego kina zdaje mi sie lekko nietrafione, bo komiks nie jest tak skomercjalizowany a i pomysly rodzimych tworcow komisowych sa dobre tyle ze wymagaja wolnego czasu, pracy i jakby to ujac "sprzyjacej atmosfery".
Najlepszym przykladem jak przez komercje spartolic dobry pomysl jest zin zin press ale bez najazdu.
Polskie komiksy tez wciaskaja w fotel ale wydaje mi sie ze nie ma sensu rozgrywac meczu polska kontra reszta swiata bo biorac pod uwage atmosfere wokol komiksow w polsce wydaje mi sie ze i tak jest dobrze.
Ogolnie piszac jestem pelen nadzieji odnosnie polskiego komiksu a przeogromie juz licze na krla i empro.

Offline koko

Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #530 dnia: Styczeń 05, 2007, 04:10:34 pm »
Bardzo dobra ilustracja tematu sa te plansze komiksowe z "Magazynu Fantastycznego".ktore prezentuje Nowa Gildia.Przeciez to jest TRAGEDIAAA! Nawet do piet nie siega takim magazynom jak na przyklad 2000AD.To sa koszmarki jakies ,a nie dobre rysunki.Boze,ZGROZAAAA!

Offline empro

Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #531 dnia: Styczeń 05, 2007, 04:36:33 pm »
Cytat: "koko"
Bardzo dobra ilustracja tematu sa te plansze komiksowe z "Magazynu Fantastycznego".ktore prezentuje Nowa Gildia.Przeciez to jest TRAGEDIAAA! Nawet do piet nie siega takim magazynom jak na przyklad 2000AD.To sa koszmarki jakies ,a nie dobre rysunki.Boze,ZGROZAAAA!


Piotrze weź proszę pod uwagę chociaż porównanie AD2000 i Magazynu Fantastycznego, popularność, nakłady, rynki na których się ukazują (to przede wszystkim)
krawiec kraje jak mu staje, a u nas zazwyczaj każdy krawiec może mieć poważne problemy z potencją :)

i dopiero teraz doczytałem:
Cytat: "Salgi"

Ogolnie piszac jestem pelen nadzieji odnosnie polskiego komiksu a przeogromie juz licze na krla i empro.

LOL, dziękuję bardzo, że w tak zacnym gronie mnie postawiono,
ale pokokietuję, i powiem, że chyba baaaaaaaardzo na wyrost  8)

Offline turucorp

Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #532 dnia: Styczeń 05, 2007, 10:02:26 pm »
Cytat: "empro"
Cytat: "koko"
Bardzo dobra ilustracja tematu sa te plansze komiksowe z "Magazynu Fantastycznego".ktore prezentuje Nowa Gildia.Przeciez to jest TRAGEDIAAA! Nawet do piet nie siega takim magazynom jak na przyklad 2000AD.To sa koszmarki jakies ,a nie dobre rysunki.Boze,ZGROZAAAA!


Piotrze weź proszę pod uwagę chociaż porównanie AD2000 i Magazynu Fantastycznego, popularność, nakłady, rynki na których się ukazują (to przede wszystkim)
krawiec kraje jak mu staje, a u nas zazwyczaj każdy krawiec może mieć poważne problemy z potencją :)


Bez przesady, 2000AD byl, jest i chyba nadal bedzie wylegarnia swietnych tworcow, stanowia oni jednak jedynie pare procent tego co publikuje ten magazyn, jesli popatrzymy pod tym katem na MF to tacy ludzie jak Cabala czy Zalibarek stanowia spory procent publikacji komiksowych  ;)

BTW przegladam sobie tegoroczne nominacje festiwalu w Angouleme i wsrod 44 albumow, na palcach jednej reki mozna policzyc te, ktore podpadaja pod "mainstream".
Czyzby znawcy znad Sekwany przestali sie znac na komiksach?
A moze to "mainstream" przestal byc mainstreamowy?

Offline koko

Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #533 dnia: Styczeń 06, 2007, 08:14:41 am »
Zupelnie nie o to mi chodzilo.Zastanawiam sie tylko,kiedy przyjdzie taki czas,ze polskie komiksy dorownaja profesjonalizmem i rysunkowym i scenariuszowym produkcjom ze swiata.I kiedy przyjdzie czas,ze przestaniemy usprawiedliwiac braki polskich tworcow tym,ze nie ma kasy,ze rynek malutki,ze to i tamto...Albo ktos potrafi swietnie rysowac,albo nie.A niekiedy zdarza sie nawet,ze niektorzy tworcy uczestniczacy w tym forum podaja linki do swoich prac/i nawet sie nie wstydza tych maszkaronow/ i potem jeszcze pojawiaja sie glosy,ze to sa dobre komiksy.Ciekawi mnie dlaczego daje sie polskim rysownikom takie fory,zamiast mowic prosto i zgodnie z prawda: stary,idz pocwiczyc,bo duzo pracy jeszcze przed toba,zanim cie bedzie mozna opublikowac."

Offline c14

Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #534 dnia: Styczeń 06, 2007, 08:27:41 am »
bo to jest polskie komiksowo - wydawcy, autorzy i niektórzy fanatyczni tychże autorów zwolennicy bardzo lubią lizać się po fiutach. i liżą się tak zapamiętale, że w pewnym momencie z zaskoczeniem stwierdzają: "fak, czemu NIKT tych komiksów nie kupuje?"  :lol:

Offline empro

Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #535 dnia: Styczeń 06, 2007, 12:10:18 pm »
o ile mi wiadomo, jest kilku przynajmniej rysowników, których nie musimysię wstydzić na zachodzie,
są nawet tacy przy których ci zachodni rysownicy powinni się troszkę wstydzić,

palcem pokazywać nie będę

ale chyba dosyć już takiego polskiego wstydzenia się, że jest się z Polski właśnie....
bo takie gadanie troszkę nosi znamiona takiej naszej cechy narodowej....
 8)

N.N.

  • Gość
Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #536 dnia: Styczeń 06, 2007, 12:37:29 pm »
Cytat: "koko"
Zupelnie nie o to mi chodzilo.Zastanawiam sie tylko,kiedy przyjdzie taki czas,ze polskie komiksy dorownaja profesjonalizmem i rysunkowym i scenariuszowym produkcjom ze swiata.I kiedy przyjdzie czas,ze przestaniemy usprawiedliwiac braki polskich tworcow tym,ze nie ma kasy,ze rynek malutki,ze to i tamto...Albo ktos potrafi swietnie rysowac,albo nie.A niekiedy zdarza sie nawet,ze niektorzy tworcy uczestniczacy w tym forum podaja linki do swoich prac/i nawet sie nie wstydza tych maszkaronow/ i potem jeszcze pojawiaja sie glosy,ze to sa dobre komiksy.Ciekawi mnie dlaczego daje sie polskim rysownikom takie fory,zamiast mowic prosto i zgodnie z prawda: stary,idz pocwiczyc,bo duzo pracy jeszcze przed toba,zanim cie bedzie mozna opublikowac."


Czuję zażenowanie. Ogromne.
Można, oczywiście, wychwalać zawartość "2000AD", można śpiewać hymny pochwalne na temat doskonałości zachodniego komiksu oraz własnej doskonałości. Ale owa doskonałość (jedna i druga) nie wzięły się z nikąd. W "2000 AD" obok rzeczy znakomitych drukowano też różne "maszkarony", a doskonałe komiksy zachodnie stanowią wierzchołek góry lodowej - są wisienką na torcie upieczonym z innych komiksów - mniej doskonałych.
Na każdym rynku są rysownicy lepsi i gorsi. Ci gorsi też publikują - w każdej księgarni na Zachodzie można znaleźć ich prace. Z czasem ci gorsi stają się trochę lepsi (lub znikają w otchłani niepamięci). A bogaty w publikacje zachodni rynek komiksowy istnieje właśnie dzięki temu, że nikt tym rysownikom nie mówi: "stary, idź poćwiczyć, bo dużo pracy jeszcze przed tobą, zanim cię będzie można opublikować".

A przyczyną mojego zażenowania jest fakt, że uwagi o niedoskonałości innych wypisuje rysownik, który chyba zapomniał, że sam też kiedyś cielęciem był.

Offline andruth

Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #537 dnia: Styczeń 06, 2007, 04:38:24 pm »
Cytuj
rysownik, który chyba zapomniał, że sam też kiedyś cielęciem był.


Smutne, że ten rysownik ( jak się przejrzy jego album opublikowany przez Lombard) nadal niestety cielęciem jest.I tenże rysownik występuje z pozycji jedynego sprawiedliwego w Gomorze.


... a koń, jaki jest ( na planszach, które w choćby w necie są dostępne), każdy widzi :D

Offline turucorp

Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #538 dnia: Styczeń 06, 2007, 06:58:43 pm »
Cytat: "koko"
Zupelnie nie o to mi chodzilo.Zastanawiam sie tylko,kiedy przyjdzie taki czas,ze polskie komiksy dorownaja profesjonalizmem i rysunkowym i scenariuszowym produkcjom ze swiata.I kiedy przyjdzie czas,ze przestaniemy usprawiedliwiac braki polskich tworcow tym,ze nie ma kasy,ze rynek malutki,ze to i tamto...Albo ktos potrafi swietnie rysowac,albo nie.A niekiedy zdarza sie nawet,ze niektorzy tworcy uczestniczacy w tym forum podaja linki do swoich prac/i nawet sie nie wstydza tych maszkaronow/ i potem jeszcze pojawiaja sie glosy,ze to sa dobre komiksy.Ciekawi mnie dlaczego daje sie polskim rysownikom takie fory,zamiast mowic prosto i zgodnie z prawda: stary,idz pocwiczyc,bo duzo pracy jeszcze przed toba,zanim cie bedzie mozna opublikowac."


A moze tak jakies konkrety?
Bo na chwile obecna caly czas poslugujesz sie jakimis ogolnikami, ze cos zle narysowane, ze "nieprofesjonalne" etc.
Czy Twoim zdaniem np. kon narysowany przez Satrapi jest narysowany profesjonalnie a prze Zycha juz nie?
Czym rozni sie profesjonalny rysunek Thompsona od "amatorskiego" rysunku Lachowicza?
Jaka jest roznica miedzy "zawodowcem" Delisle a "amatorem" Skutnikiem?
Co decyduje, ze Paco Medina jest lepszy od Myszkowskiego?
itd. itp. :roll:
Bardzo chetnie zapoznam sie z takim, konkretnym zestawieniem.

Cytat: "c14"
bo to jest polskie komiksowo - wydawcy, autorzy i niektórzy fanatyczni tychże autorów zwolennicy bardzo lubią lizać się po fiutach. i liżą się tak zapamiętale, że w pewnym momencie z zaskoczeniem stwierdzają: "fak, czemu NIKT tych komiksów nie kupuje?"  :lol:


Z tego co wyczytalem w komentarzach na pewnym serwisie, ludzie wola kupowac komiksy zagraniczne "bo one juz byly gdzies wydane, wiec na pewno sa lepsze" :roll:
i to jest jedyny argument, ktorym posluguja sie "wielbiciele komiksow" w naszym kraju.
A skoro juz mowimy o lizaniu pewnych czesci ciala i skoro masz tutaj tak duzo do powiedzenia w temacie, to moze w RACJONALNY sposob wylozysz tutaj, stosujac konkretne argumenty jaka jest roznica miedzy rysunkiem i fabula "Pixy" Anderssona i "Fastnachtspiel" turka (skoro ten pierwszy sprzedaje sie swietnie a ten drugi slabiutko), poprosze o KONKRETY. :roll:

Gilbaert

  • Gość
Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #539 dnia: Styczeń 06, 2007, 07:40:29 pm »
turek ty lanserze... :lol: