Autor Wątek: Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?  (Przeczytany 146024 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline turucorp

Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #75 dnia: Sierpień 12, 2005, 09:45:21 pm »
o rany, nawet nie wiesz Empro jak bardzo mi sie marzy taka rzeczywistosc, w ktorej Spideye, Mungi i inne takie czytaja ze zrozumieniem to co napisales i to do nich dociera :roll:

Offline Maciej

Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #76 dnia: Sierpień 12, 2005, 09:51:15 pm »
A ja od spajdermana wolę iksmenów
(już od czasów tego serialu animowanego "spajder, gwiazdeczka i lodowiec" :lol: ).
Serio. Jak byłem nastolatkiem to uwielbiałem x-men (bynajmniej, nie x-mana jak piszą coponiektórzy). Obie serie deklowe kupowałem no i nawet w zakładkach mam stronkę x-men.pl ;)  gdzie sobie czasami zaglądam.
Co nie znaczy, ze nie widzę tego że seria jest masowym "produkcyjniakiem" ustawionym w nastoletni target i w sumie jest to taka komiksowa "moda na sukces", tylko bohaterowie strzelają promieniami....
 
Od akcyjniaków wolę jednak jakąś bardziej inteligentną komiksową rozrywkę
aczkolwiek komiksy takie jak Maxx, Sandman, Hellblazer czy Piczer to przecież w sumie też komiksy masowe (może ich wartością jest to że są bardziej autorskie?)
url=http://www.forum.gildia.pl/login.php?logout=true&sid=d50706ce8e8e80cb43136eb5a41e6082]super strona z gołymi babami!!![/url]

Offline Gashu

Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #77 dnia: Sierpień 12, 2005, 09:58:27 pm »
Cytat: "empro"
Komiks który mnie najbardziej urzekł to Midnight Nation, który jest jest typowym przykładem prostego komiksu (no może takiego z wyższej półki).


Yup, "MN" to całkiem przyzwoita seria, która chyba może przypaść do gustu zarówno miłośnikon "mainstreamu" (cokolwiek to znaczy  :roll: ), jak i ambitniejszych pozycji.

Natomiast, wracając do dyksusji -  wymieniane "Achtung Zelig", czy "Rewolucje" sprzedają się (jak na polskie warunki) przyzwoicie. Natomiast, sprzedaż takiego "Statusu 7" nie spełniła ponoć oczekiwań wydawcy. Może więc polski fan, wcale nie oczekuje cyt. "realistycznej kreski, prostych, odpreżających historii" itp. ?
They say when you talk to God it's prayer.
But when God talks to you, it's schizophrenia."
--------------
http://twitter.com/gashuPL

Offline empro

Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #78 dnia: Sierpień 12, 2005, 10:00:47 pm »
ja iskmenów (tych starszych co smeic wydawał) nie lubiłem, jakoś za dużo nudzili jak se mordy obijali :)
Ale Spider zawsze błysnał jakimś teksikiem :)

Offline turucorp

Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #79 dnia: Sierpień 12, 2005, 10:08:54 pm »
Cytat: "Gash"

Yup, "MN" to całkiem przyzwoita seria, która chyba może przypaść do gustu zarówno miłośnikon "mainstreamu" (cokolwiek to znaczy  :roll: ), jak i ambitniejszych pozycji.

ale kto powiedzial, ze mainstream nie moze byc ambitny?
ba, ciekawi mnie skad sie wziela wizja, ze mainstream musi byc rysowany "realistycznie"?
uwielbiam Spidermana w wykonaniu Jae Lee czy McKeever'a, Punishera w wykonanu Romity, Batmana McKeana itp. i dlatego kompletnie nie rozumiem postulatow o to, ze krajowy komiks mainstreamowy MUSI byc "realistyczny", bo niby dlaczego skoro amerykanski nie musi :roll:

Offline empro

Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #80 dnia: Sierpień 12, 2005, 10:13:15 pm »
Turu ale nikt tu nie powiedział, że komiks mainstreamowy MUSI BYĆ REALISTYCZNY :)
Chyba po prostu utarło się, że realizm, który w sumie przeważa w najpopularniejszych komiksach środka jest też nieodłączną częścią tego typu produkcji.

Poza tym mimo wszystko tych autorów zaliczyłbym do rysonikwó realistycznych, tak samo jak takiego Ramosa czy Madureirę, bo niby gdzie ich wrzucić ??

Offline Maciej

Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #81 dnia: Sierpień 12, 2005, 10:14:38 pm »
No to czym wobec tego jest "rysunek nierealistyczny"?  :roll:
url=http://www.forum.gildia.pl/login.php?logout=true&sid=d50706ce8e8e80cb43136eb5a41e6082]super strona z gołymi babami!!![/url]

Offline turucorp

Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #82 dnia: Sierpień 12, 2005, 10:19:43 pm »
Cytat: "Maciej"
No to czym wobec tego jest "rysunek nierealistyczny"?  :roll:

no, w kontekscie tych autorow, ktorych wymienilem, tez chetnie bym sie dowiedzial :roll:

Offline empro

Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #83 dnia: Sierpień 12, 2005, 10:32:53 pm »
no tak po mojemu to rysunek realistyczny w komiksach mainstreamowych (amerykańskich głównie) na pewno swobodniej traktuje oddanie rzeczywistości niż np w komiksie europejskim.
Jeśli uznać że rysunek realistyczny MUSI być bardzo wierny rzeczywistości to chyba tylko Ross tworzyłby komiksy realistyczne (chodzi mi tutaj głównie o superbohaterskie rzeczy). Kiedyś jeszcze gościu, który rysował Down oddawał realizm w podoby sposób.
Jeśli jednak potraktujemy np McFarlane, Larssena, Jima Lee labo nawet Millera zarysowników realistycznych to dlaczego Romita, Jae Lee albo McKean nie mogą ??
Chyba, że uznamy większość rysowników (tych co tworzą opowieści o superbohaterach) za rysowników nierealistycznych to wtedy ok :)

acha, zapomniałem odpowiedzieć na pytanie :) rysunek nierealistyczny to ogólnie rzecz biorąc cartoon network, Asterixy itp :)

Offline turucorp

Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #84 dnia: Sierpień 12, 2005, 10:38:51 pm »
Empro, ale zdajesz sobie sprawe, ze w takim razie wszyscy tutaj rysujemy realistycznie? :shock:
i ze Spidey moze sobie cos zrobic jak kiedykolwiek uswiadomi sobie, ze "Spiderman" w wykonaniu McKeevera jest bardziej undergroundowy w formie niz "Rewolucje" Skutnika? :oops:

Offline Gashu

Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #85 dnia: Sierpień 12, 2005, 10:43:40 pm »
Cytat: "turucorp"
kompletnie nie rozumiem postulatow o to, ze krajowy komiks mainstreamowy MUSI byc "realistyczny", bo niby dlaczego skoro amerykanski nie musi :roll:


Myślę, że wypadałoby najpierw zdefiniować, czym konkretnie jest tzw. "mainstream". W moim przekonaniu jest to nurt, spotykający się w danym okresie z największym zainteresowaniem czytelników, na co przekładają się wyniki sprzedaży danych komiksów. Jeżeli więc w Polsce do najpopularniejszych pozycji należą (?) "Zelig", czy "Rewolucje" - to według mnie są to pozycje mainstreamowe  8) .
Nie twierdze więc, (jeżeli to do mnie pijesz), że komiksy wspomnianego nurtu muszą charakteryzować się realistycznym rysunkiem.
They say when you talk to God it's prayer.
But when God talks to you, it's schizophrenia."
--------------
http://twitter.com/gashuPL

Offline empro

Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #86 dnia: Sierpień 12, 2005, 10:45:27 pm »
ok, to przyjmijmy takie określenie jak "pseudorealizm" :)
bo przyznam, że ja sobie nie umiem tego inaczej poukładać :)

acha no i ja na pewno nie rysuję realistycznie :) (chociaż kiedyś chciałem)

Offline turucorp

Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #87 dnia: Sierpień 12, 2005, 10:55:31 pm »
Cytat: "Gash"

Nie twierdze więc, (jeżeli to do mnie pijesz), że komiksy wspomnianego nurtu muszą charakteryzować się realistycznym rysunkiem.

alez skad, tak tylko wtracilem uwage o "realizmie" bo gryzie mi sie wizja postulowanych tutaj przez wielu komiksow z rzeczywistoscia.

Cytat: "empro"
ok, to przyjmijmy takie określenie jak "pseudorealizm" :)
bo przyznam, że ja sobie nie umiem tego inaczej poukładać :)
acha no i ja na pewno nie rysuję realistycznie :) (chociaż kiedyś chciałem)


ale pod ten "pseudorealizm" mozna wsadzic prawie wszystko :roll:
ja po prostu nie rozumiem dlaczego krajowi rysownicy maja sie dostosowywac do wymagan "fanow" skoro zagraniczni nie musza?!
i czym sie roznia "Achtung Zelig", "Rewolucje" i "Glinno" od "Sin City", "From Hell" czy "Meltdown", ze te pierwsze sa be a te drugie wspaniale? :roll:

Offline empro

Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #88 dnia: Sierpień 12, 2005, 11:06:16 pm »
no ale to jak chciałbyś określić styl powiedzmy McFarlane'a ?? albo Ramosa ??
fakt, że określenie pseudorealizm może być bardzo szerokie ale w moim rozumieniu (wiem, generalizuję i upraszczam) jest rysunek realistyczny- który oddaje bardziej lub mniej wiernie rzeczywistość (tutaj oczywiście może być miejsce dla rysowników, którzy w swoim własnym stylu doszli do wielu uproszczeń oraz "zniekształceń" rzeczywistości) oraz styl nierealistyczny w którym rysujący za nic mają sobie przedstawienie rzeczywistości w sposób wierny, i tutaj mamy ludziki z wielkimi główkami, Dextera który ma chyba z 5 cm wzrostu, Atomówki bez palców u dłoni i setki innych przykładów.

i chyba w ten sposób traktując jest dosyć prosto, chociaż rzeczywiście ktoś "dokładniejszy" zobaczy wiele "niedopowiedzeń" w takim podziale :)

Offline turucorp

Czy polski komiks jest nieatrakcyjny?
« Odpowiedź #89 dnia: Sierpień 12, 2005, 11:20:41 pm »
Empro, to nie jest kwestia okreslenia co jest bardziej a co mniej "realistyczne" czy "mainstreamowe", dla mnie styl rysunku nie ma znaczenia jesli prawidlowo wspolgra z fabula.

nie rozumiem po prostu calego bezzasadnego slowotoku, ktory ma miejsce w tym temacie.
i dlatego grzecznie sie pytam czy ktokolwiek jest w stanie rozsadnie i logicznie wytlumaczc mi o co chodzi z tymi krajowymi komiksami?
skoro nie potrafi zrobic tego Spidey :roll: , ba, nawet znacznie rozsadniejsi od niego Krytyk czy Adro, to moze Ty masz jakis pomysl?

 

anything