trawa

Autor Wątek: Historia komiksu  (Przeczytany 2643 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline konradkonrad

Historia komiksu
« dnia: Październik 03, 2005, 07:13:28 am »
Na gildii pojawiała się zapowiedź książki "Krótka historia sztuki komiksu w Polsce" Wojciecha Obrembskiego. Mam w związku z tym pytanie, czy ktoś wie co z książką Adama Ruska?

N.N.

  • Gość
Historia komiksu
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 03, 2005, 08:36:18 am »
Nic konkretnego nie wiem, ale znając autora, mogę przypuścić, że nadal ją pisze. A znając wydawnictwo, które wydało jego poprzednią książkę, mogę założyć, że wydadzą i tę, jak tylko będzie gotowa.

Offline Charlie_Cherry

Historia komiksu
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 12, 2005, 08:56:17 pm »
Hi.

A przy okazji - piszę pracę licencjacką o komiksie. Czy ktoś mógłby mi wskazać książki i czasopisma (konkretne numery), traktujące o historii komiksu? W końcu na coś muszę się powołać..

Charlie

Offline anakin

Pytanie o podgatunki
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 26, 2005, 08:19:54 pm »
Mam takie pytanie - chyba przede wszystkim do Doktora, jako największego speca w dziedzinie:

W jakich źródłach po polsku mógłbym szukać podziału komiksu na gatunki formalne? Chodzi mi o próby zdefiniowania podgatunków komiksu - nie wiem, byłyby by to chyba paski gazetowe, albumy, rysunki humorystyczne, komiks internetowy - jakie mają cechy i gdzie przebiega granica pomiędzy tymi podgatunkami.

Czy ktoś już podjął takie poszukiwania?

P.S. Z wykształcenia jestem informatykiem - przepraszam, jeśli w swym pytaniu zawarłem stertę błędów merytorycznych :-)

N.N.

  • Gość
Re: Pytanie o podgatunki
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 27, 2005, 12:07:55 am »
Cytat: "anakin"


W jakich źródłach po polsku mógłbym szukać podziału komiksu na gatunki formalne? Chodzi mi o próby zdefiniowania podgatunków komiksu - nie wiem, byłyby by to chyba paski gazetowe, albumy, rysunki humorystyczne, komiks internetowy - jakie mają cechy i gdzie przebiega granica pomiędzy tymi podgatunkami.

Czy ktoś już podjął takie poszukiwania?

Nie ma takiej pracy po polsku. Jeszcze nie ma. 8)
Powiedziałbym, że są trzy rodzaje komiksów:
a) tzw. cartoons - krótkie historyjki obrazkowe;
b) seriale
c) graphic novel.
Od strony formalnej nie ma wielkiej różnicy między komiksem odcinkowym drukowanym w gazecie a publikowanym w albumie, czy w internecie, więc odróżnianie ich nie ma wielkiego sensu.

Offline Julek_

Historia komiksu
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 30, 2005, 02:21:58 pm »
jeszcze nie ma, czyli będzie?
od znaku  :D

Offline mistrzu zagłady

Historia komiksu
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 30, 2005, 06:02:34 pm »
może ktoś to inaczej podzieli, ale póki co ten podział jest chyba taki właśnie... tak się zastanawiałem i chyba tak jest.

N.N.

  • Gość
Historia komiksu
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 30, 2005, 08:41:13 pm »
Cytat: "xDrugiejSzansy"
jeszcze nie ma, czyli będzie?

Pracuję nad tym, ale powoli mi idzie...