Autor Wątek: Manzoku  (Przeczytany 349030 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline holcman

Odp: Manzoku
« Odpowiedź #1065 dnia: Styczeń 21, 2009, 03:55:40 pm »
Listy bestsellerów to jest pewna informacja dla czytelników i wydawców. Ale bałbym się wyciągać jakieś wnioski tylko z niej. Bo dochodzi jeszcze np. nakład. Komiksy takiego Manzoku, Egmontu, kultury gniewu, timofa, Hanami, Postu, Taurusa mogą się świetnie sprzedawać i na listach brylować, ale co z tego jak mimo to schodzi grubo poniżej połowy źle oszacowanegos nakładu. Wtedy tylko pozostaje gorzka satysfakcja - nasze sprzedają się lepiej, ale budżet się nie domyka.

Przyznam, że mnie zaskoczył brak jakiegokolwiek komiksu z kultury gniewu na liście podsumowującej bestsellery 2008 w sklepie Gildii. Zaskoczył, ale nie zmartwił. Bo patrzę sobie w nasze rozliczenia i widzę, że np. takiego "Berlina" sprzedało się grubo ponad 1000 egzemplarzy. I mówiąc sprzedało się mam na myśli nie to, że wzięły ten komiks sklepy, ale że tyle klientów go kupiło. W ciągu niecałego roku. A reszta naszych komiksów nie sprzedaje się wiele gorzej (np. "Kobiety", "Na szybko spisane", itd.). I naszym zmartwieniem jest raczej to, że za szybko nam znikną z katalogu.

Więc ranking sklepu Gildii nie mówi - według mnie oczywiście - wiele o sytuacji na rynku. Tylko o preferencjach jego klientów. Dodatkowym czynnikiem lekko zakłamującym jest to, że nie wszystkie komiksy były w nim sprzedawane z 25% upustem.

To post na styku tematów manzoku, nakłady komiksów i może jeszcze jakichś innych.


Offline Kingpin

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 2 273
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Official Mroja Spokesman
Odp: Manzoku
« Odpowiedź #1066 dnia: Styczeń 21, 2009, 04:07:19 pm »
Wnioski Szymona są jak najbardziej celne.
Nie możemy mierzyć całego rynku komiksowego po wynikach jednego sklepu - to oczywiste.
Z drugiej strony takie wyniki dają sporo do myślenia.

No i cały czas mamy magię tego 1000 sprzedanych egz.

1000 to taki wyznacznik, punkt odniesienia i wyrocznia. I tak naprawdę liczba osób, które czytają komiksy nie z przypadku.

Jeśli komiks się sprzeda powyżej 1000 - to HIT. Jeśli nie - to różnie być może.
Przy nakładzie 1000 i sprzedaży 800 jest szansa, że (małe) wydawnictwo wyjdzie na swoje i coś tam zarobi, ale 800 sprzedanych przy nakładzie 3-4 tysiące? To jest klapa.

Niektóre wydawnictwa (Timof, KG) rozsądnie podchodzą do sprzedaży i nie wydają komiksów w nakładzie 3 tys., bo KTO TO KUPI?

Offline CD Jack

  • Moderator
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 427
  • Total likes: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie lekceważ potęgi wyobraźni!
    • Centrum Komiksu
Odp: Manzoku
« Odpowiedź #1067 dnia: Styczeń 21, 2009, 05:13:00 pm »
Przyznam, że mnie zaskoczył brak jakiegokolwiek komiksu z kultury gniewu na liście podsumowującej bestsellery 2008 w sklepie Gildii. [...]
Dodatkowym czynnikiem lekko zakłamującym jest to, że nie wszystkie komiksy były w nim sprzedawane z 25% upustem.
Wydaje mi się Szymonie, że sam sobie odpowiedziałeś na pytanie dlaczego wasze komiksy nie znalazły się w zestawieniu. Klienci wybierają portfelami (każdy z nas przeciez tak robi, prawda?) i u nas wybierali te, które miały lepszą cenę niż w innych im dostępnych miejscach. Jeżeli Warszawiacy mogli pójść z kartą rabatową po nowości tańsze o 20% od ceny okładkowej to nie wybierali niczyjej sieciowej oferty z rabatem 10 czy 15%. Proste. Poza tym wy macie stałą i rozbudowaną współpracę z Empikiem, a Manzoku informowało że niektórych ich komiksów nie będzie w tej sieci więc chcąc niechcąc sprzedaż kumulowała się w internecie i wyniki jej widać na listach bestsellerów.

Odchodzimy jednak od tematu Manzoku więc powrócę do niego i powtórzę, że mają ofertę cieszącą się zainteresowaniem, zdobyli sporo stałych czytelników, to co wydają sprzedaje się przyzwoicie i ludzie chcą więcej. Brakuje im tylko jednego - dobrego, profesjonalnego zarządzania biznesem. I żadne przechodzenie na ksiązki im nie pomoże bo równie dobrze mogliby przejść do branży warzywniczej i sprzedawać ziemniaki - podstawowe zasady handlu i prowadzenia biznesu są takie same dla każdego towaru.
Jacek "CD Jack" Gdaniec
- - -
Centrum Komiksu: www.facebook.com/CentrumKomiksuPL
- - -

Offline CD Jack

  • Moderator
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 427
  • Total likes: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie lekceważ potęgi wyobraźni!
    • Centrum Komiksu
Odp: Manzoku
« Odpowiedź #1068 dnia: Styczeń 22, 2009, 03:25:05 pm »
By pokazać popularność oferty Manzoku wśród naszych czytelników wygenerowałem wstępną listę styczniowego top20 - wstępną bo ukazanie się za kilka dni pakietu Egmontu wprowadzi na niej zapewne kilka zmian:

  • Originals.
  • Testament - 1 - Akeda.
  • Za garść posoki.
  • Plansze Europy - 9 - Czwarta siła.
  • Astonishing X-Men - 4 - Niepowstrzymani.
  • Borgia - 3 - Płomienie stosu.
  • Star Wars - Dziedzictwo: Kawałki, tom 2.
  • Corto Maltese - 7 - Bajka wenecka.
  • Przedwieczni.
  • Bird - 3 - Twarz.
  • Boli.Blog.
  • Trzy paradoksy.
  • Wartości rodzinne - 1 - Nie wszyscy są zadowoleni.
  • Obrazy Grozy - 12 - Boże, zachowaj królową.
  • Thorgal - 31 - Tarcza Thora.
  • W kręgu podejrzeń - 5 - Równoległe śledztwa.
  • Ziniol - 3 - (3/2008).
  • Prosto z piekła.
  • Kompot.
  • Strefa Komiksu - 10 - Apokalipsa, cz. 1.
Jacek "CD Jack" Gdaniec
- - -
Centrum Komiksu: www.facebook.com/CentrumKomiksuPL
- - -

Offline kas1

Odp: Manzoku
« Odpowiedź #1069 dnia: Styczeń 22, 2009, 03:39:45 pm »
No to wychodzi na to, że przesadzili z nakładem... A wystarczyło czytać foum Gildii...

Offline Jarek Obważanek

Odp: Manzoku
« Odpowiedź #1070 dnia: Styczeń 22, 2009, 07:48:37 pm »
Z czego wysnuwasz wniosek, że przesadzili?

A boli.blog nadal trzyma się mocno. ;)
WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa

Offline kas1

Odp: Manzoku
« Odpowiedź #1071 dnia: Styczeń 22, 2009, 08:30:14 pm »
Z faktów kolego, z faktów  :)

Offline Jarek Obważanek

Odp: Manzoku
« Odpowiedź #1072 dnia: Styczeń 22, 2009, 08:34:36 pm »
Ale jakich faktów, bo nie wiem? Odnosisz się do wyników sprzedaży opublikowanych przez Jacka? Po wymianie paru maili z Arkiem Guzikiem doszedłem do wniosku, że nie ma specjalnych powodów do obaw o kondycję Manzoku, ale nie widzę też szans na wyraźne zwiększenie tempa produkcji.
WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa

Offline kas1

Odp: Manzoku
« Odpowiedź #1073 dnia: Styczeń 22, 2009, 08:59:47 pm »
Ależ wszystko na to wskazuje, że tak jest. Limitowany nakład Misterium już dawał do myślenia. Skoro 1500 to nakład kolekcjonerski, to jaki był nakład pozostałych pozycji? 2.000? Pewnie nie mniej... No chyba, że był to tani chwyt reklamowy, w co wątpię. Jeżeli jest prawdą, że wysokie ceny komiksów są następstwem niskich nakładów, to Manzoku musiało mieć wyższy co pozwoliło im wydawać komiksy taniej niż konkurencja. Wygląda to na zadyszkę finansową, brak możliwości finansowania kolejnych komiksów i czekanie na sprzedaż tego, co już zostało wydane. Wskazuje na to zapowiedź zmniejszenia częstotliwości ukazywania się pozycji na rynku, co obniża koszty dystrybucji oraz zapowiedź wydawania książek (próba ratowania wydawnictwa? kredyt?). Kilka lub kilkanaście stron temu pisałem, że jak tylko nie przesadzą z nakładem, to są skazani na sukces. W innym wypadku podzielą los Mandragory...

To oczywiście taka moja teoria ale przypominam, że jak swojego czasu pisałem, że Mandragora upada i będzie przejęta przez inną firmę, to niektórzy te moje spostrzeżenia wyśmiali a okazało sie, że jednak miałem nosa i do tego doszło...   

Offline Jarek Obważanek

Odp: Manzoku
« Odpowiedź #1074 dnia: Styczeń 22, 2009, 09:11:33 pm »
Oookeeeej, ale Wróbel działał impulsywnie i ładował się co chwilę w nowe projekty. Jak na razie Manzoku nie wydaje na masę, drukuje spokojnie po 2-3 tytuły na raz. Tylko niepotrzebnie obiecuje bez przerwy gruszki na wierzbie, dziesiątki tytułów, czym wywołuje zamieszanie.
WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa

Offline kas1

Odp: Manzoku
« Odpowiedź #1075 dnia: Styczeń 22, 2009, 09:19:52 pm »
No właśnie. Trochę za dużo tych licencji wykupili. Źle ocenili rynek, który w chwili obecnej jest chyba w fazie nasycenia. Generalnie to może być ciężki rok dla wydawców, głównie ze względu na ofensywę drogich tytułów Egmontu. Być może swoje trzy grosze dorzuci również kryzys.

Offline Death

Odp: Manzoku
« Odpowiedź #1076 dnia: Styczeń 22, 2009, 09:33:43 pm »
Ja proponuję żeby Manzoku na razie skupiło się na dokończeniu tych serii które już zaczęli. Przyjdzie czas na nowe tytuły w przyszłości. Niech już nie zapowiadają żadnych, nowych komiksowych serii, ewentualnie mogą wydać czasem jakiegoś one-shota (np. The Compleat Moonshadow). Mam wrażenie, że Gobliny i Heros Pizza to takie samo umocznie kasy jak te całe figurki z Marvela. Kto na taką głupotę w ogóle wpadł?  :roll: DMZ, Mroczne Miasta i Y wydali na razie po jednym tomie a nowe serie się marzą  :roll:

Offline Koro

Odp: Manzoku
« Odpowiedź #1077 dnia: Styczeń 22, 2009, 09:53:03 pm »
Również nie rozumiem sensu wydawania, a nawet w ogóle zapowiadania serii wymienionych przez Death. Niech wydają spokojnie zaczęte tytuły i będzie dobrze, bo są one naprawde niezłe. A Y i Miasta to wg. mnie murowane hity na których praktycznie nie istnieje możliwość dla wydawnictwa żeby się sparzyć. Co jakiś czas one shot typu Misterium, Originals i będzie git. Niech się wstrzymają z Testamentem, zapowiedziami Global Frequency i innych. Jest dobra oferta i tyle. Jedźmy z tymi seriami a potem się zobaczy. Mam nadzieję, że Manzoku da rade

Offline kmh

Odp: Manzoku
« Odpowiedź #1078 dnia: Styczeń 22, 2009, 09:59:37 pm »
Boże, ofensywa drogich tytułów Egmontu, już chyba od dwóch lat słysze to gadanie.

Drogie tytuły Egmontu mają to do siebie, że nie wszystkich na nich stać, więc nie wszyscy je kupują.


Czasem jak czytam tego typu tematy to mam wrażenie, że jest to gildiaanalitykówrynkukomiksowego, a  nie komiksu.
motyw drogi pl - jesteśmy tak świetni, że aż nie nosimy kapeluszy.

Offline Death

Odp: Manzoku
« Odpowiedź #1079 dnia: Styczeń 22, 2009, 09:59:46 pm »
Testament to chyba tylko 4 tomy więc to też mogą wydać:) Tym bardziej że już zaczęli...

 

anything