trawa

Autor Wątek: Czas botów  (Przeczytany 3159 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Przykuta

Czas botów
« dnia: Wrzesień 17, 2005, 12:37:24 am »
Taka mnie refleksja naszła, żeby pogadać o botach i robotach. Do walk botów w Internecie jeszcze daleko, ale to nie jest wykluczone. NA razie jestem pod wrażeniem tsca.bota ( i jego odpowiedników) w Wikipedii. Mozolnie budowany projekt w ciągu 4 lat dochrapał sie 80 tysięcy haseł, a bot wprowadził 20 tysiecy w miesiąc:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:100_tysięcy_haseł_w_polskiej_Wikipedii
eni vidi wiki

Offline Krzysio

Czas botów
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 17, 2005, 08:52:39 pm »
Boty to bardzo ciekawe zagadnienie. Macie może więcej informacji na ten temat? Jak działa ta technika, co leży u jej podstawy itp...
oszukiwanie sensu przez człowieka to podstawowa siła w jego życiu.

Viktor E. Frankl

Offline Przykuta

Czas botów
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 19, 2005, 03:56:19 pm »
Cytat: "Krzysio"
Boty to bardzo ciekawe zagadnienie. Macie może więcej informacji na ten temat? Jak działa ta technika, co leży u jej podstawy itp...


Najlepiej pogadaj z Tawem, on jest specjalistą od tych rzeczy ewentualnie Tsca. Zresztą podsyłam tabelkę z botami i ich właścicielami :)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Boty_na_polskiej_Wikipedii

Jeżeli chodzi o stronę techniczna, to mogą sporo na ten temat powiedzieć.

Pozdro

Przykuta
eni vidi wiki

Offline Przykuta

Czas botów
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 05, 2005, 09:41:48 am »
Dobra, wymigałem się, a miałem rozwinąć dyskusję :)

Co do techniki - te boty pisane są w Perlu, mi jednak o co innego chodzi.

Założyć można, że pojawia się wandalbot, który niszczy strony internetowe dopisując własne treści, ciągi znaków lub zmienia daty. Na wandalbota można założyć bana, ale użytkownik sobie na nowo zaloguje tego bota jako innego usera i zabawa trwa. Może postawić bota, który będzie logować nowe wandalboty itd. wobec takiego procederu pojawia się bot admiński, który daje od razu po wykryciu wandalbota bana.

W Wikipedii to jeszcze daleka przyszłość, ale... kod źródłowy botów jest jeszcze niejawny. Kolejny etap to ujawnienie mechanizmu działania botów dla wszystkich zainteresowanych.

w takiej sytuacji boty mogą grzebać w kodach innych botów i je zmieniać... A potem już piękny proces ewolucyjny w oparciu o nowe replikatory - samopowielające się kody (ale już nie DNA) i "organizmy" na nich oparte. Organizmy coraz bardziej doskonałe...
eni vidi wiki