trawa

Autor Wątek: Ceny komiksów  (Przeczytany 179199 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Julek_

Ceny komiksów
« Odpowiedź #60 dnia: Wrzesień 21, 2005, 11:09:13 am »
kazdy by chcial, zeby było taniej, najlepiej za darmo. i jeszcze żeby Karolina Rośińska mi każdą pocztę z Imago czy Komiksiarni w żebach przynosiła ...

Gilbaert

  • Gość
Ceny komiksów
« Odpowiedź #61 dnia: Wrzesień 21, 2005, 11:11:54 am »
ja bym wolał tę Bachledę-Curuś :P

Offline Burton

Ceny komiksów
« Odpowiedź #62 dnia: Wrzesień 21, 2005, 02:29:31 pm »
Cześć wszystkim.
Dodałem swój głos do ankiety. Również uważam że komiksy są u nas za drogie.  Niemniej jednak uważam że nie jest to wina wydawcy (no dobra Egmontu bo toi właściwie tylko o nich tu się wspomina) a raczej sytuacji w naszym kraju.  Komisky są drogie ale jednak będę je nadal kupował. Zmienia się tylko priorytet. Kiedyś kupowałem wszystko jak leci, teraz jestem zmuszony wybierać.

Sula

  • Gość
Ceny komiksów
« Odpowiedź #63 dnia: Wrzesień 21, 2005, 05:10:18 pm »
Nie będe wchodził(przynajmniej narazie) ,w rozważania dlaczego jest tak jak jest ,bo nie mam na to ochoty ani czasu.Powiem tylko jak sytuacja wygląda z mojej strony.O ile jeszcze półtora-dwa lata temu kupowałem miesięcznie ze 2-3 komiksy ,to teraz w ciągu ostatniego półrocza kupiłem dwa.
Moge rozumieć te podwyżki cen ,ale szczerze te powody mnie nie obchodzą ,ceny przekroczyły akceptowalny dla mnie poziom i kupuje już tylko i wyłącznie to co ,że tak powiem uważam za niezbędne.

Jak już zdarzy się ,że mam jakieś pieniądze to wole kupić książke ,gdyż większość jeszcze trzyma rozsądny stosunek ceny do mojej przyjemności z pózniejszego użytkowania.Chociaż też można tu zauważyć niepokojącą tendencje...

Offline spidey

Ceny komiksów
« Odpowiedź #64 dnia: Wrzesień 21, 2005, 06:46:14 pm »
Cytat: "Sula"
Moge rozumieć te podwyżki cen ,ale szczerze te powody mnie nie obchodzą ,ceny przekroczyły akceptowalny dla mnie poziom i kupuje już tylko i wyłącznie to co ,że tak powiem uważam za niezbędne.

Trafna uwaga. W niektórych przypadkach to ceny właśnie przekroczyły poziom akceptacji czytelnika.

Zauważyłem również że przez te podwyżki coraz więcej osób odwraca się od komiksów. Smutna prawda niestety. I nie wiem czy Egmontowi i nam wyjdzie to na dobre.

Offline Julek_

Ceny komiksów
« Odpowiedź #65 dnia: Wrzesień 21, 2005, 09:26:55 pm »
kiedyś niebyło 20procentowych zniżek na pakiety Egmontu w Imago(po prawdzie były inne opcje ...). wyprzedazy zarówno Mandry jak i Siedmiogrodu i Amberu.
każda szanująca się księgarna dba o klienta i daje rabaty, wsytarczy spytać.

jest drogo i ubolewam, ale rozumiem.

Offline misio141

Ceny komiksów
« Odpowiedź #66 dnia: Wrzesień 22, 2005, 08:55:28 pm »
Cytat: "xDrugiejSzansy"

każda szanująca się księgarna dba o klienta i daje rabaty, wsytarczy spytać.

jest drogo i ubolewam, ale rozumiem.

ja mam na przykład w Matrasach stały rabat 5% , mały ale zawszy :D
Ass, gass and grass - nobody rides for free

Offline Ireneusz Pietryka

Ceny komiksów
« Odpowiedź #67 dnia: Wrzesień 22, 2005, 09:03:36 pm »
A ja z innej, choć z tej samej beczki  ;)  :D :
ciekawe co i po ile objawi się na giełdzie kolekcjonerskiej podczas tegorocznego MFK.
Mnie osobiście strasznie kręcą takie łowy... :p
Jeśli tracisz pieniądze - nic nie tracisz
Jeśli tracisz zdrowie - coś tracisz
Jeśli tracisz spokój - tracisz wszystko".

Offline Burton

Ceny komiksów
« Odpowiedź #68 dnia: Wrzesień 23, 2005, 09:25:20 pm »
Właśnie przeczytałem Kingdom Come.  Uważam że warto było dać sto złotych. Jeśli Egmont będzie wydawał komiksy w tej cenie, do tego przynajmniej równie dobre to będę je kupował.  Narzekanie na drogie komiksy nic nie zmieni.
Paliwo nie stanieje, podatek nie zmaleje a płace nie wzrosną.  Jednak nie chciałbym by takie albumy pojawiał się częściej niż raz w miesiącu. Nikt normalnie pracujący nie mógłby sobie pozwolic na więcej niż jeden.
Uważam za to że cena 24 zł za 48 stronicowy komiks, To już przesada.  Myślę że 20 zł to górna granica ceny dla takich pozycji.  Po za tym widzę że Egmont chyba zrezygnował z wydawania niektórych serii, cop bardzo mnie niepokoi. Nic mnie tak nie wku...   jak nie dokończona seria komiksowa (vide cykl Kryształowa Szpada). Ale to już chyba nie ten temat.

Offline Koalar

Odp: Ceny komiksów
« Odpowiedź #69 dnia: Styczeń 13, 2012, 12:20:18 am »
Tytuł wątku pasuje, więc doklejam się do niego (ale jak mnie ktoś przerzuci do nowego wątku, to się nie obrażę...).

Jak gdzieś tam się odgrażałem, przygotowałem małe zestawienie cen komiksów na podstawie pozycji wydanych w ramach Klubu Świata Komiksu (lata 1999-2010). Więcej w samym pliku:
http://www.koalar.com/ceny_komiksow.ods
http://www.koalar.com/ceny_komiksow.xls

Miałem się pobawić w dokładniejsze zestawienie, jak zmieniały się ceny wg typu komiksu (stąd komiksy zostały podzielone na różne typy), ale tyle się narobiłem z tym, co już jest, że więcej mi się nie chciało ;) i nie widziałem w tym zbytnio sensu... Każdy może zresztą samemu się pobawić danymi, jeśli to mu się do czegoś przyda. Jeśli ktoś nie umie, to dane sortuje się w programach typu OpenOffice następująco:
1. zaznaczamy całe wiersze, które chcemy posortować;
2. wchodzimy: Dane -> Sortuj...
3. wybieramy, według których kolumn chcemy posortować dane i klikamy OK.

Przy porównywaniu cen w danych latach oparłem się na średnich zarobkach w Polsce. Wiadomo, ceny rosną, ale i zarobki idą w górę.
Są też dane o inflacji w poszczególnych latach, ale nie obliczałem nic na podstawie inflacji (za dużo zmóżdżania tego wszystkiego).

No więc moje wnioski są takie (bez popatrzenia w plik można nie zrozumieć, o czym piszę; w sumie po zajrzeniu też...). Średnia cena jednego komiksu jest rzeczywiście sporo wyższa (nawet jeśli weźmiemy pod uwagę naturalne wzrosty cen) niż kiedyś. Stąd np. w roku 2010 osoba o średnich zarobkach mogła kupić 619,85 komiksów o średniej cenie, a np. w 2004 r. osoba o średnich zarobkach mogła kupić 1338,44 komiksów o średniej cenie. Ale wpływ na średnią cenę komiksu ma m.in. liczba stron. W 2010 komiks miał średnio 163,29 stron, a w 2004 - średnio 84,66. No więc mimo że w 2010 kupimy ok. 2 razy mniej komiksów o średniej cenie niż w 2004, to nabędziemy ok. 2 razy więcej stron. Dokładniej to widać na kryterium liczba stron o średniej cenie, jaką w danym roku może kupić osoba o średnich zarobkach. W 2004 osoba o średnich zarobkach mogła kupić 113311,65 stron o średniej cenie, a w 2010 - 101214,02 stron. Tak, w 2010 kupimy mniej stron niż w 2004, ale np. w 2000 czy 2005 jeszcze mniej (83323,97 i 91544,37)!
Na cenę komiksu ma też wpływ jakość, np. rodzaj papieru, rodzaj okładki. Wydaje się, że obecnie częściej niż dawniej mamy komiksy na kredowym papierze i w twardej okładce (m.in. Mistrzowie, Plansze, Obrazy; np. dawniejsze Thorgale nie były na kredzie), więc i cena pojedynczego komiksu jest wyższa (to też trzeba by jakoś dokładniej przeanalizować).

Tak więc pojedynczy komiks jest jakby droższy, ale czytania (w lepszej jakości?) możemy kupić podobną ilość, co kiedyś.

Zdziwiło mnie jeszcze, że w czołówce najdroższych komiksów (wg kryterium Liczba stron, jaką może sobie kupić osoba o średnich zarobkach) jest tyle Jeży, a najdroższy jest Jeż Jerzy - 2 - Wróg publiczny (twarda oprawa). Myślałem, że wygra jakiś komiks zagraniczny...

A na koniec rada - lepiej nie pokazywać tego pliku żonie, dziewczynie itp....
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

Offline wilk

Odp: Ceny komiksów
« Odpowiedź #70 dnia: Styczeń 13, 2012, 01:28:36 pm »
Fajne zestawienie. Kawał dobrej roboty. A i wnioski trafne. Okazuje się, że siła nabywcza osoby zarabiającej średnią krajową jest w zasadzie porównywalna we wszystkich latach, jeśli chodzi oczywiście o Egmont. Jeśli dobrze odczytuję tabele najdroższe komiksy były wydawane w latach 1999-2000 i 2006 r.


A na koniec rada - lepiej nie pokazywać tego pliku żonie, dziewczynie itp....

Jeśli ktoś jest kolekcjonerem to trzeba do tego podchodzić jak do inwesycji. :)

Offline Koalar

Odp: Ceny komiksów
« Odpowiedź #71 dnia: Styczeń 13, 2012, 03:12:00 pm »
Fajne   zestawienie. Kawał dobrej roboty. A i wnioski trafne.

Dzięki :)

Jeśli dobrze odczytuję tabele najdroższe komiksy były wydawane w latach   1999-2000 i 2006 r.

No tak, biorąc pod uwagę to kryterium porównawcze z zarobkami i ceną za stronę, to były najdroższe. No i w latach 1999-2000 wydawano prawie tylko komiksy A4, które nie są najtańsze.

Jeśli ktoś jest kolekcjonerem to trzeba do tego podchodzić jak do inwesycji. :smile:

Też tak zawsze mówię - "spokojnie, to tylko inwestycja" ;)
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Ceny komiksów
« Odpowiedź #72 dnia: Styczeń 13, 2012, 06:08:32 pm »
Przy porównywaniu cen w danych latach oparłem się na średnich zarobkach w Polsce. Wiadomo, ceny rosną, ale i zarobki idą w górę.

Zarabiam grubo ponizej sredniej :)
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline graves

Odp: Ceny komiksów
« Odpowiedź #73 dnia: Styczeń 13, 2012, 06:47:07 pm »
Zarabiam grubo ponizej sredniej :)
bo to brutto jest ;)
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline Koalar

Odp: Ceny komiksów
« Odpowiedź #74 dnia: Styczeń 14, 2012, 01:08:32 am »
Zarabiam grubo ponizej sredniej :smile:

Ja też, niedługo będę zmuszony zrobić wielką wyprzedaż komiksów ;)
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

 

anything