Autor Wątek: Ceny komiksów  (Przeczytany 175448 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline gascan

Odp: Ceny komiksów
« Odpowiedź #315 dnia: Marzec 05, 2017, 06:00:38 pm »
Wróciłem po długiej przerwie do kupowania komiksów w wersjach PL bo ceny są najzwyczajniej przyzwoite. Głównie chodzi mi o Egmont. Zacząłem brać od nich pozycje z Marvela, Star wars i Hexa. Są to tytuły idealne dla mnie bo nie oczekuję niczego od komiksu poza dobrą rozrywką na kiblu.

W końcu komiks u nas w kraju staje się przystępny dla każdego i oby tak było dalej. Mam nadzieję, że niedługo reszta wydawców zacznie trzepać tanie miękko-okładkowe czytadła dla takich ludzi jak ja.

Offline 8azyliszek

Odp: Odp: Ceny komiksów
« Odpowiedź #316 dnia: Marzec 06, 2017, 11:48:42 am »
Marvel Now pokazuje, że przede wszystkim liczy się cena, a przez to dostępność komiksu. I dlatego większość ludzi pozna Deadpoola od Egmontu, niż Sędziego Dredda od Onygrysa.
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2017, 12:01:53 pm wysłana przez 8azyliszek »

Kijanek

  • Gość
Odp: Odp: Ceny komiksów
« Odpowiedź #317 dnia: Marzec 06, 2017, 09:19:48 pm »
Marvel Now pokazuje, że przede wszystkim liczy się cena, a przez to dostępność komiksu. I dlatego większość ludzi pozna Deadpoola od Egmontu, niż Sędziego Dredda od Onygrysa.
Postać na topie (DP), niewymagający humor, no ok cena wydań MN, ciągła dostępność.
Dredd bardziej sentyment dla starszych czytelników (IMO), ok cenowo wydania O i SL do tanich nie należą, ale to co wyszło to naprawdę perełki.

Offline kuba g

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 949
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • a fuel injected suicide machine
Odp: Ceny komiksów
« Odpowiedź #318 dnia: Marzec 06, 2017, 09:50:27 pm »
Tylko, że Bazyl ma rację, dla ogółu przede wszystkim liczy się cena (i rozpoznawalność, i dostępność). Nie jakość. Nie nowość (choć chodzi mi o różnorodność). To jak z jedzeniem. Może i na mieście otworzyło się pełno knajp z burgerami o wyższym standardzie ale i tak najwięcej ludzi zje w McDonaldzie. Wiem, że te porównanie dla kogoś jest trochę "zbyt i zabardzo" ale właśnie tym są te komiksy - McDonaldem (heh, za bardzo lubię te porównanie, sry). I nie ma co z tym walczyć jak i pisaniną Bazyliszka też.

PS: To nie jest sąd wartościujący, to tylko opis faktycznego stanu rzeczy.
perły przed wieprze

Offline misiokles

Odp: Ceny komiksów
« Odpowiedź #319 dnia: Marzec 06, 2017, 09:58:55 pm »
Ja nie mam problemu z tym, że większość czytających komiksy postawi wyłącznie na super-hero. Dopóki na rynku polskim będzie także mniej dostępna, ale zróżnicowana oferta rozszerzająca me horyzonty poznawcze to ją znajdę, wyłowię i zakupię.

Kijanek

  • Gość
Odp: Ceny komiksów
« Odpowiedź #320 dnia: Marzec 06, 2017, 10:25:38 pm »
Tylko, że Bazyl ma rację, dla ogółu przede wszystkim liczy się cena (i rozpoznawalność, i dostępność). Nie jakość. Nie nowość (choć chodzi mi o różnorodność). To jak z jedzeniem. Może i na mieście otworzyło się pełno knajp z burgerami o wyższym standardzie ale i tak najwięcej ludzi zje w McDonaldzie. Wiem, że te porównanie dla kogoś jest trochę "zbyt i zabardzo" ale właśnie tym są te komiksy - McDonaldem (heh, za bardzo lubię te porównanie, sry). I nie ma co z tym walczyć jak i pisaniną Bazyliszka też.

PS: To nie jest sąd wartościujący, to tylko opis faktycznego stanu rzeczy.
Trochę w tym racji jest co pisze Bazyl, trochę u mnie.

Kumpela robiła skład dla książek spod szyldu Harlequin, rozmawiała kiedyś z szefem tych jakże cudownych książek, tam podział jest 32, 64, 124, cenowo niby nie są aż tak duże różnice, zapytała czemu tak. Odpowiedź prosta ktoś kto nie czyta, w pierwszej kolejności sięgnie po pozycję cienką, jak się wkręci to wejdzie na wyższy poziom, później na ostatni, w dużej mierze część osób przerzuci się na inną literaturę i w jakimś stopniu nie będzie miała znaczenia cena lecz treść.
Analogicznie jest z komiksami.
Cóż niestety DP jest postacią rozpoznawalną, w sumie do zeszłego roku postać Deadpoola nie była znana na naszym rynku (polskie wydanie), wszystko zmienił film, cóż nie jest to najlepszy sposób wchodzenia w komiksy ale zawsze.
Przeciętny zjadacz chleba nie wywali 130 PLN na komiks postaci filmowej z lat 90 skoro za 40 PLN ma "kloaczny humor" postaci którą kojarzy z kina (zapewne obejrzany w walentynki), choć z czasem może i sięgnie po coś innego niż SH. Co prawda są od tego wyjątki, które się opierają innym tytułom, lub czekają na kolekcje które u nas nie wyjdą bo postacie nie są znane lub wychodzą w innym formacie i u wydawców komiksowych (LL, Asterix, SW Legendy, Dredd)

Offline 8azyliszek

Odp: Ceny komiksów
« Odpowiedź #321 dnia: Marzec 12, 2017, 06:53:14 pm »
znowu spam, znowu marvel, znowu superhero, znowu w złym temacie.

i znowu nikt nie dostanie ostrzeżenia, bo przecież ósemki siedzą tutaj na specjalnych prawach.

Bo to ciekawa kwestia. Jeśli kolorowy HC Egmontu kosztuje 48 zł, kolorowy HC Hachette kosztuje 40 zł, kolorowy SC kosztuje 25 zł, to ile kosztowałaby czarno-biały SC mający te 132 strony?

Offline vision2001

Odp: Ceny komiksów
« Odpowiedź #322 dnia: Marzec 12, 2017, 07:04:06 pm »
Bo to ciekawa kwestia. Jeśli kolorowy HC Egmontu kosztuje 48 zł, kolorowy HC Hachette kosztuje 40 zł, kolorowy SC kosztuje 25 zł, to ile kosztowałaby czarno-biały SC mający te 132 strony?
Może spojrzeć na cenę Żywych Trupów?
DOBRA ALTERNATYWA DLA forum.gildia.pl:
---> https://forum.komikspec.pl/ <---

Offline Gr8responsibility

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 058
  • Total likes: 1
  • I'm surrounded by the biggest idiots in the galaxy
Odp: Ceny komiksów
« Odpowiedź #323 dnia: Marzec 12, 2017, 07:07:53 pm »
Może spojrzeć na cenę Żywych Trupów?


I właśnie o to mi chodziło kiedy pisałem o wpływie koloru na podyktowaną cenę przez wydawcę. Takie komiksy wydania zbiorcze i tak są chyba drukowane na kolorowych laserach bo występują w nich różne posłowia/listy czytelników/wstęp itp.


Albo np takie Sin City komiks niby czarno-biały ale jednak nie.

Offline 8azyliszek

Odp: Ceny komiksów
« Odpowiedź #324 dnia: Marzec 12, 2017, 07:12:20 pm »
W Żywych Trupach nie ma różnicy, ale to nie jest komiks superhero i wydaje go TAURUS, więc drożej i w chyba nieco niższym nakładzie niż Egmont. A jeśli Egmont drukuje sam polskie N52 i sam ponosi ich koszty druku, to mnie ciekawi czy i o ile mniej kosztowałby taki np. Ikar czy Waga Superciężka w miękkiej okładce, na offsetowym papierze i bez kolorów.

JanT

  • Gość
Odp: Ceny komiksów
« Odpowiedź #325 dnia: Marzec 12, 2017, 07:12:23 pm »
Może spojrzeć na cenę Żywych Trupów?
Za 144 strony okładkowa 43 zł
a w kolorze Taurus wydaje komiksy o takiej objętości za 60/67 zł

Offline graves

Odp: Ceny komiksów
« Odpowiedź #326 dnia: Marzec 12, 2017, 08:26:28 pm »
Bo to ciekawa kwestia. Jeśli kolorowy HC Egmontu kosztuje 48 zł, kolorowy HC Hachette kosztuje 40 zł, kolorowy SC kosztuje 25 zł, to ile kosztowałaby czarno-biały SC mający te 132 strony?
Sorry, ale czy masz to jakoś zabetonowane?
Na całym świecie cena komików/książek nie zależy tylko i od tego jak coś jest wydane i od tego ile ma stron, ale też od tego co to jest. Bardziej znany autor/rysownik jest droższy od kogoś nieznanego lub zwykłej pulpy. Za stronę artystyczną dzieła tez się płaci. Tak samo licencje nie są w tej samej cenie. To nie ziemniaki, że tylko na kilogramy.
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline 8azyliszek

Odp: Ceny komiksów
« Odpowiedź #327 dnia: Marzec 13, 2017, 05:56:03 am »
Ale chyba już ustaliliśmy, że Egmont kupił generalną licencję na całe N52 a pewnie i większość DC (bo wydał JLA, S&B, DC Deluxe) i za poszczególne tytuły płaci podobną cenę. Dlatego na cenę końcową wpływa jeszcze tylko koszt wydruku, jeśli licencja jest zaklepana. Ja nie odnosiłem się do wydawnictw, które każdy tytuł musiałyby kupować oddzielnie, tylko do pakietu.

Czyli jeśli np. Egmont może drukować np. Supermana N52, tylko tego nie robi, bo uważa, że byłby za mały zbyt, przy danych kosztach. To czy gdyby wydrukował go w SC w czerni i bieli, to cena końcowa byłaby znacznie niższa niż standardowych albumów N52?

mkolek81

  • Gość
Odp: Ceny komiksów
« Odpowiedź #328 dnia: Marzec 13, 2017, 06:29:21 am »
Nie znasz zapisów umów między wydawcami, a tym bardziej nie masz pojęcia ile kosztują licencje. Nie wiem czemu nie bierzesz uwagi, że Egmont wykupił licencje tylko na te 3 + 1 tomów eSa z New 52, przez co DC mogło zadecydować, że cena na coś takiego może być wyższa, niż na całą serię. I nie porównywałbym kosztów licencji poszczególnych komiksów czy wydawców, bo są one zawsze inne.

JanT

  • Gość
Odp: Ceny komiksów
« Odpowiedź #329 dnia: Marzec 13, 2017, 07:18:57 am »
Te licencje też nie kosztują tyle co samochody  :smile: Przy nakładach po parę tysięcy (Egmont) to koszt licencji nie ma praktycznie wpływu na cenę. Sam Egmont potrafił ogłosić "cennik" komiksów DC zależących od stron czyli koszt licencji na dany tytuł nie ma tu znaczenia.