trawa

Autor Wątek: Komiksy dla dorosłych  (Przeczytany 26230 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zatapatit

  • Gość
Komiksy dla dorosłych
« dnia: Październik 22, 2002, 06:18:40 pm »
Wyobażcie sobie sytuację: jakiś znajomy, starszy pan ,którego bardzo szanujecie, a może jest on dla was autorytetem, prosi was żebyście pożyczyli mu jakiś komiks, bo jeszcze żadnego nie czytał. Co mu dacie żeby samemu nie wyjść na zdziecinniałego pacana? Wymieńcie proszę kilka tytułów i uzasadnijcie wybór.

Offline Iggy

Komiksy dla dorosłych
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 22, 2002, 06:23:54 pm »
no to na pierwszy front dałbym mausa,bo to jeden z najbardziej wartościowych komiksów jakie się ukazały u nas

Offline Clayman_

Komiksy dla dorosłych
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 22, 2002, 06:34:48 pm »
polowanie
ten tytul to moj as w rekawie dla ludzi twierdzacych ze komiksy sa dla dzieci
:<Życie bez rzadów Tuska jest dla mnie niczym...>:.

doktor stefan de buc

  • Gość
Komiksy dla dorosłych
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 22, 2002, 07:14:27 pm »
tytulujac
topic

"komiksy dla doroslych"
sami sie definiujecie jako kto?

komiksy dla dzieci?
moze w takim razie nie ma sie co unosic szczeniackim oburzeniem na taka obiegowa opinie wsrod ludzi?

pzdr

Offline Clayman_

Komiksy dla dorosłych
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 22, 2002, 07:48:44 pm »
no coz,spora czesc komiksow ktore czytam nazwalbym komiksami dla mlodziezy,chodzilo mi raczej o komiksy nieco powazniejsze,moglbym zamiast polowania polecic np preachera lub drapiezcow,w koncu nawet na okladkach jest napisane"tylko dla doroslych" ale chyba nie o to chodzi,to mial byc tytul ktory moglby spowodowac to ze dana osoba przestala by patrzec na wszystkie komiksy jak na rozrywke dla dzieci
:<Życie bez rzadów Tuska jest dla mnie niczym...>:.

Offline Piotr Witkowski

Komiksy dla dorosłych
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 22, 2002, 09:52:17 pm »
Wiecie, na cztym polega problem? Większość wydawanych w Polsce komiksów to jednak albo fantastyka, albo sensacja, albo kryminały... A są to gatunki, które nie każdy uznaje je za gatunki, że tak powiem, "porządne". Nierzadko przecież spotyka się osoby, dla których np. "fantastyka" z definicji nie jest wartościowa. I takim osobom możecie pokazać nawet "Odyseję kosmiczną 2001", a one powiedzą, że to gniot i niepoważny film.

Do czego zmierzam? Otóż, skoro w Polsce wydawane są obecnie takie, a nie inne komiksy, to choć wiele z nich jest naprawdę poważnych i wartościowych, to jednak trudno wśród nich znaleźć coś, co można polecić każdemu jako "komiks dla dorosłych". Dla mnie "Sandman", czy "DKR", to jak najbardziej komiksy dla dorosłych - ale przecież to jest to fantastyka, więc taki typowy "dorosły", nie mający wcześniej kontaktów z komiksem, może ich po prostu nie wziąć na poważnie... Stąd też pytanie o "komiks, który można polecić dorosłemu", jest trudne. "Dorosłemu" trawiącemu fantastykę wiedziałbym, co polecić - ale "typowemu dorosłemu"? Cięzko powiedzieć... Rzeczywiście, zostają jedynie chyba takie komiksy, jak "Polowanie", czy "Maus" (choć mam wrażenie, że polecanie w Polsce "Mausa" może być ryzykowne - pamiętajcie, działacze prawicowi swojego czasu dokonali publicznego zniszczenia tego komiksu!).

Offline Karol Kremens

Komiksy dla dorosłych
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 22, 2002, 11:00:13 pm »
Z tym "dla doroslych" na komiksie Preacher (a nie wiem, czy jest tez cos podobnego na polskim The Sandman - w sumie powinno, konsekwentnie, byc) to lekko pomylka.

DC Vertigo to w oryginale wydawnictwo "for mature readers only". A dojrzalosc i wrazliwosc na komiksowa forme przekazu nie musi isc w parze z "dorosloscia".
Mysle, ze to wlasnie dojrzalosc czytelnika ma tu decydujace znaczenie, a nie jego wiek. Dotad polecone komiksy - Polowanie czy Maus to komiksy  o powaznej tematyce, mocno osadzone w historii i polityce.

Zastanawianie sie, jaki komiks - b. wyrafinowany i trudny - mozna polecic, aby na pewno wykazac, iz to medium rowniez podejmuje skomplikowana tematyke, to jak polecanie jedynie arcydziel pokroju "Czarodziejska Gora" oraz "Wojna i Pokoj" dla wykazania urokow literatury.

Offline Clayman_

Komiksy dla dorosłych
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 22, 2002, 11:05:53 pm »
Cytuj
Zastanawianie sie, jaki komiks - b. wyrafinowany i trudny - mozna polecic, aby na pewno wykazac, iz to medium rowniez podejmuje skomplikowana tematyke, to jak polecanie jedynie arcydziel pokroju "Czarodziejska Gora" oraz "Wojna i Pokoj" dla wykazania urokow literatury.

mysle ze chodzi raczej o zwrocenie uwagi ze komiks to nie tylko kaczor donald
:<Życie bez rzadów Tuska jest dla mnie niczym...>:.

Offline Karol Kremens

Komiksy dla dorosłych
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 22, 2002, 11:09:30 pm »
Zwracanie takiej uwagi na Forum, gdzie regularnie gosci nazwisko Bilala, mija sie z celem.

Teze, ze komiks to cos poza Donaldem, trzeba by oglosic tam, gdzie bedzie ona novum.

Anonymous

  • Gość
Komiksy dla dorosłych
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 22, 2002, 11:59:43 pm »
na pewno __polowanie__
a kiedy juz zasmakuje w bilalu, podrzucilbym __sen potwora__ i juz mamy nowego fana komiksu (:
poza tym wydaje mi sie, ze niezlym pomyslem jest tez __murena__

pozdr
maciek

Offline daauyi

Komiksy dla dorosłych
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 23, 2002, 12:00:28 am »
na pewno __polowanie__
a kiedy juz zasmakuje w bilalu, podrzucilbym __sen potwora__ i juz mamy nowego fana komiksu (:
poza tym wydaje mi sie, ze niezlym pomyslem jest tez __murena__

pozdr
maciek
_et in arcadia ego

Offline mykupyku

Komiksy dla dorosłych
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 23, 2002, 12:21:36 am »
Maus
Trylogia Nikopola (jak staruszek ma wyobraźnie a nie tylko intelekt)
Polowanie
Murena
Sin City - Girlsy...
Sen Potwora

a z zagranicznych:
Safe Area Gorazde, Palestine
Jimmy Corrigan
You Are Here
The Black Order Brigade
Understanding Comics
opyright by mykupyku

Offline jax

Komiksy dla dorosłych
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 23, 2002, 08:23:56 am »
no tak,
nie pozostaje mi nic innego i przyłączyć się do porzednich głosów: "Polowanie"
jeśli oczywiście mówimy o 'przeciętnym' dorosłym nie zaznajomionym z fanatstyką
jeśli natomiast chodzi o dorosłego lubiącego np. fantastykę, to można go chyba by było rzucić na 'głębokie wody' i tytułów znalazłyby się dziesiątki
ttp://basketcom.republika.pl
Strona o Legii (koszykówka) i komiksie.

Offline Rzezbiarz.wg

Komiksy dla dorosłych
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 23, 2002, 10:11:12 am »
A może jakis komiks z akcja umiejscowioną w czasach młodości starszego pana? I stworzony wtedy.
Czyli np TinTin - dwa albumy wyszly po polsku - czy nowość na naszym rynku - Blake & Mortimer.
Sentymenty starszego pana trzeba brać pod uwagę...
No chyba, że nie jest to aż tak starszy pan.

Offline Clayman_

Komiksy dla dorosłych
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 23, 2002, 10:37:45 am »
Cytat: "Karol Kremens"
Zwracanie takiej uwagi na Forum, gdzie regularnie gosci nazwisko Bilala, mija sie z celem.

Teze, ze komiks to cos poza Donaldem, trzeba by oglosic tam, gdzie bedzie ona novum.

przeciez ja mowie o zwroceniu uwagi tego hipotetycznego starszego czlowieka a nie uzytkownikow tego forum
:<Życie bez rzadów Tuska jest dla mnie niczym...>:.