trawa

Autor Wątek: Komiksy dla dorosłych  (Przeczytany 26236 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wilk

Komiksy dla dorosłych
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 23, 2002, 11:14:32 am »
no ja bym jeszcze zaproponował Szninkla. sadze ze osobie nie majacej nic wspolnego z komiksem moglby przypasc do gustu. Przynajmniej by zaintrygowal :)

zatapatit

  • Gość
Komiksy dla dorosłych
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 23, 2002, 08:15:19 pm »
Więc jak sami widzicie nie jest łatwo znaleźć komiks dla dorosłego.
DKR - wspaniały komiks (pozdrowienia dla Tomka Kreczmara-gdziekolwiek jest.   mam nadzieję, że już nie w Egmoncie) ale ktoś kto nie zna innych pozycji z serii Batman albo innych superbohaterskich komiksów mało z niego zrozumie.
Wydaje mi się, że Zabójczy Żart jest komiksem z którego przeczytania nawet komiksowy laik będzie czerpał przyjemność.

Poleciłbym też El Borbaha i Mausa. Dobre dzieło sztuki to takie, które mówi coś o świecie i człowieku. Te komiksy Postu spełniają tę rolę. (Do tego Borbah jest koszmarnie śmieszny)

Podobno we Francji Borbah to Borbah, ale oni mówią Le Borbah
to taki żart
lubię Pulp Fiction

Offline Cujo

Komiksy dla dorosłych
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 23, 2002, 08:25:23 pm »
Fakt. El Borbah bylby dobrym wyjsciem. Ale tylko wowczas, gdy poczestujemy wprzody rzeczonego wapniaka czyms powazniejszym. Ja bym mu zarzucil na pewno "Wieczna wojne" (pamietacie jeszcze?) potem dobil bym go Bilalem "Sen potwora".
The most merciful thing in the world is inability of the human mind to correlate all its content" - H. P. Lovecraft

zatapatit

  • Gość
Komiksy dla dorosłych
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 23, 2002, 09:03:00 pm »
Prawda że "El Borbah" jest świetny? Przykre tylko jest to, że "El Borbah" został w Polsce prawie nie zauważony. A jest to według mnie jeden z najciekawszych komiksów wydanych u nas w 2001 roku. We wszelkich rankingach najlepszych komiksów '2001 wymieniano tak kiepski komiks jak "Blacksad", który nie zasługuje na tak wielką uwagę, a o "El Borbahu" nikt się nawet nie zająknął.
Komiks Charlesa Burnsa  jest wręcz doskonały: świetnie wydany, bardzo dobrze przetłumaczony, a autor wykonał kawał dobrej roboty. Cały album wręcz skrzy się najprzedniejszym humorem. W żadnym innym komiksie nie widziałem tak zjadliwej satyry na Stany Zjednoczone i w ogóle na społeczeństwo konsumpcyjne. W albumie tym możemy ujrzeć wady współczesnego społeczeństwa niczym w krzywym zwierciadle. Cynizm, materializm i właściwie kompletny brak ludzkich uczuć. Świat przedstawiony w komiksie konsekwentnie zmierza ku upadkowi.
Jeśli myślicie, że ostatnim sprawiedliwym jest tu El Borbah to jesteście w błędzie. Nasz detektyw właściwie niczym nie wyróżnia się na tle tej chorej społeczności. Jedyną rzeczą, która go interesuje to pieniądze ("- Musi pan go dopaść! Zrobię wszystko, żeby chronić swoją rodzinę!"  " -Wszystko? A ile to będzie w zielonych prezydentach?"). Borbah świetnie wpisuje się do panteonu antybohaterów antykomiksów (przed chwilą ukułem tę nazwę na wzór antywesternu), w którym to panteonie widzę i Ranxeroxa, i Pielgrzyma (Lobo i dr Steinholtz z "Obergeista" to druga liga).
Słowem - wybitny komiks. (Ufff... aż mnie opuszki rozbolały)

P.S. Muszę się przyznać do tego, że niektóre odzywki Borbaha na stałe weszły do mojego języka. Zasługa w tym Jacka Malczewskiego - tłumacza dzieła.
P.S.2 Ach, właśnie mi przyszedł pomysł na dyskusję "Antybohaterowie w antykomiksach". Zapraszam do tego Tematu<<<

Offline Cujo

Komiksy dla dorosłych
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 23, 2002, 09:16:33 pm »
Troche sie nam tu off-topic zrobil, ale nie moge sie powstrzymac od podzielenia entuzjazmu z przedmowca. El Borbah w moim rankingu zawiera sie w jakichs 5 najlepszych komiksow jakie czytalem w ogole. Techniczna i precyzyjna kreska Burnesa zwalila mnie z nog. Jako ze brakuje mi slow by oddac klimat jaki posiada ten komiks uzyje malej fuzji - Bizarre Noir  8)  Glowny bohater... ehhh... ten koles jest kompletnym mistrzem. Polaczenie Chandlerowskiego Marlowa i Thruda Barbarzyncy (ze zacytuje swoje wlasne slowa z recenzji tego komiksu na stronie sklepu merlin). Bardzo rzadko zdarzaja sie takie chwile kiedy cos idealnie utrafia w nasz gust. Jest cos gleboko w nas z czego istnienia nie zdajemy sobie sprawy i takie dziela potrafia to wywlec z czlowieka i unaocznic mu nowa pasje.
Hmm...  CHCE WIECEJ!!!!!  :D
Sa jeszcze inne zeszyty El Borbah? Ha! Pojde sie rozejrzec.
Over and out.
The most merciful thing in the world is inability of the human mind to correlate all its content" - H. P. Lovecraft

zatapatit

  • Gość
Komiksy dla dorosłych
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 23, 2002, 10:51:30 pm »
O tak przydałoby się jeszcze trochę Borbaha. Reszta Burnsa też. I Crumb. I Furry Freak Brothers (Sławomir Mrożek lubi ten komiks). Ale Crumb jest obowiązkowy.
Mam nadzieję że czytają to Rabenda Brothers.

Offline Kormak

Komiksy dla dorosłych
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 24, 2002, 06:38:48 pm »
ja poleciłbym cokolwiek Milo Manary... jak dla dorosłych to dla dorosłych  :D

Z niedostępnych w Polsce "The Mystery Play" Granta Morrisona.

Offline DrEary

Komiksy dla dorosłych
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 25, 2002, 10:21:01 am »
a właśnie miałem opisac swoje zdziwienie, ze nikt nie wspomnial Manary...

najlepiej "wspolne" dzielo panów Manara i Bergman - TAKIE nazwisko zmusi osobe inteligentna, ale nie majaco o komiksach pojecia do reflekcji, zrewidowania swoich pogladow na komiks jeszcze przed zaczeciem lektury


Jimmy Corrigan i Polowanie sie rowniez nadaja
Nadąża pan? Doskonale, nie lubię mrugać do ślepego nietoperza ...."

zatapatit

  • Gość
Komiksy dla dorosłych
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 25, 2002, 10:41:41 am »
Czy chodzi o sławnego reżysera "8 i pół", "Casanowy", "Nocy Cabirii" i "Miasta kobiet", Federico Bergmana?

Ingmar Bergman ma z komiksami tyle wspólnego co Zanussi (Zanudzim zwany).

Offline DrEary

"penis-śmenis, w końcu wszyscy jesteśmy ludźmi!!!"
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 25, 2002, 11:10:47 am »
tak samo, jak Tobie "przejęzyczył się" Federico z Ingmarem, tak ja mam prawo do pomylenia Bergmana z Fellinim ;) Chodziło mi oczywiście o Felliniego, a jak ktoś nie wierzy, że miał on więcej do czynienia z komiksem niż Zanussi, to niech sobie przeczyta: http://wrak.pl/index.php3?strona=zapowiedzi_post&ramka=zapowiedzi

na swoje usprawiedliwienie napiszę, że mi się pewnie podświadomie pomyliło z Giuseppe Bergmanem, bohaterem komiksu Manary.
Nadąża pan? Doskonale, nie lubię mrugać do ślepego nietoperza ...."

Offline DrEary

Komiksy dla dorosłych
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 25, 2002, 11:40:19 am »
chyba, że ten Federico Bergman to miała być kpina z mojego braku kulturalnego obycia, a ja Cię podejrzewam o takie przejęzyczenie...
Nadąża pan? Doskonale, nie lubię mrugać do ślepego nietoperza ...."

zatapatit

  • Gość
Komiksy dla dorosłych
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 25, 2002, 11:41:34 am »
Moje przejęzyczenie tym różniło się od twojego, że moje było świadome. Wymienione przeze mnie filmy nakręcił oczywiście Federico Fellini. Po prostu twoja pomyłka wydała mi się zabawna i chciałem ciągnąć to dalej. Wcale nie chciałem się pastwić nad twoim błędem, każdemu się może zdarzyć. Myślałem,że piszę zabawnego posta. Jesli takim się nie okazał to sorry.

Offline DrEary

Komiksy dla dorosłych
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 25, 2002, 03:13:12 pm »
ależ był zabawny - nieco mniej zabawna okazała się moja lekka ociężałość umysłowa (zrozumiałem dowcip dopiero po wyłączeniu komputera) i wyraźne niedocenienie Twojego zmysłu ironii i zorientowania w europejskiej kinematografii - to ja Cię pokornie przepraszam*.

Twój login kojarzy mi się - nie wiem czy słusznie - z Monty Pythonem?



*to z kolei nie jest ironia ;)
Nadąża pan? Doskonale, nie lubię mrugać do ślepego nietoperza ...."

zatapatit

  • Gość
Komiksy dla dorosłych
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 25, 2002, 03:29:21 pm »
Chłopie, jeśli Zatapatit kojarzy ci się z Monty Pythonem o jakiej ociężałości umysłowej mówisz? Strzał w dziesiątkę!
Myślałem że mój login będzie trudniejszy do rozszyfrowania. Przecież Jean Paul Zatapatit wcale nie należy do sztandarowych kreacji Monty Pythona.

Anonymous

  • Gość
Komiksy dla dorosłych
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 25, 2002, 03:46:09 pm »
to ty jestes 2 szopy na wraku?  :shock:

 

anything