Autor Wątek: Enki Bilal  (Przeczytany 76198 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Maciej

Enki Bilal
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 22, 2003, 06:33:19 pm »
Mną najbardziej wstrząsnął "zimny równik". Przy lekturze tego komiksu miałem silną empatię z bohaterami (pewnie dawno temu też coś takiego mieliście czytając komiksy- ja BARDZO dawno temu :wink: ). Długo rozmyślałem po przeczytaniu.Rewelacyjny komiks.

Bilal jest okrutny...
url=http://www.forum.gildia.pl/login.php?logout=true&sid=d50706ce8e8e80cb43136eb5a41e6082]super strona z gołymi babami!!![/url]

Offline wojto

Enki Bilal
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 22, 2003, 10:22:30 pm »
Jak zobaczylem dzisiaj we WRAK-u, ze "32 grudnia" wychodzi 6 czerwca to niemal z krzesla nie spadlem.. Niestety okazalo sie ze we Francji... Dla mnie Bilal w rysowaniu jest jak wino, im starszy tym lepszy ;) Zwlaszcza lubie te chaotyczne, idace donikad kreski... miodzio.. Co do scenariusza "Snu potwora" to nie podobaja mi sie tam troche wstawki o bylej Jugoslawii (moim zdaniem zbyt osobiste i niepotrzebnie rozpamietywane przez niego - tak jakby reklamowal tragedie ktore tam sie wydarzyly - zeby caly swiat wiedzial i wspolczul).

Offline konradkonrad

Enki Bilal
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 24, 2003, 10:21:50 am »
Cytat: "wojto"
Co do scenariusza "Snu potwora" to nie podobaja mi sie tam troche wstawki o bylej Jugoslawii (moim zdaniem zbyt osobiste i niepotrzebnie rozpamietywane przez niego - tak jakby reklamowal tragedie ktore tam sie wydarzyly - zeby caly swiat wiedzial i wspolczul).


???
1.W jakim sensie osobiste?

2.Przypisywanie motywów to bardzo ryzykowna i śliska sprawa, ale zupełnie nie rozumiem dlaczego miałoby to być "reklamowanie tragedii" i co jest złego w tym, żeby ludzie wiedzą i współczują?
Rozumiem, że posługiwanie się tragedią dla zwiększenia sprzedaży byłoby nie na miejscu, ale sam twierdzisz że to nie o to chodzi...

Offline wojto

Enki Bilal
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 24, 2003, 11:34:10 am »
Przeciez Bilal pochodzi z tamtych rejonow i dlatego sa to dla niego sprawy o osobistym znaczeniu (to co sie tam wydarzylo)

Offline konradkonrad

Enki Bilal
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 24, 2003, 12:58:20 pm »
To ma pisac o wypach Fidżi?
Może po prostu niepotrzebnie oczekiwałeś czystej fantazji i oderwanej od życia rozrywki?

Offline Kurczaczek

Enki Bilal
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 24, 2003, 01:24:38 pm »
Bilal slynie z political fiction i jego komiksy nigdy nie sa czysta rozrywka.
...

Offline JANKE'S

Enki Bilal
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 24, 2003, 01:24:52 pm »
Cytat: "wojto"
Jak zobaczylem dzisiaj we WRAK-u, ze "32 grudnia" wychodzi 6 czerwca to niemal z krzesla nie spadlem.. Niestety okazalo sie ze we Francji... Dla mnie Bilal w rysowaniu jest jak wino, im starszy tym lepszy ;) Zwlaszcza lubie te chaotyczne, idace donikad kreski... miodzio.. Co do scenariusza "Snu potwora" to nie podobaja mi sie tam troche wstawki o bylej Jugoslawii (moim zdaniem zbyt osobiste i niepotrzebnie rozpamietywane przez niego - tak jakby reklamowal tragedie ktore tam sie wydarzyly - zeby caly swiat wiedzial i wspolczul).

Każdy artysta tworząc przekazuje swoje własne oczucia. Dlatego Bilal jest wielki bo to są jego dzieła autorskie. Jak sie spojrzy na jego twórczość to do Jugosławi w swoich komiksach siega rzadko. Było coś w Polowaniu ale tam wiecej było o Polsce.
Biorąc pod uwage treść Snu potwora to nawiazanie do tragedii w byłej Jugosławi jest w pełni uzasadnione. I wcale nie dlatego że to ojczyzna Blala. Trudno mi sobie wyobrazić żeby Nike Hatzweld był na przykład polakiem, niemcem czy rumunem bo jego wspomnienia nie dawały by opowieści juz takiej siły. To w Juosławi zdarzyła sie w latach 90tych ogromna tragedia na tele etnicznym, religijnym...

Offline wojto

Enki Bilal
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 24, 2003, 01:34:21 pm »
Po prostu wole bardziej opowiesci oderwane od naszej rzeczywistosci i wydarzen historycznych. A Bilala i tak wielbie za to co zrobil.

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Enki Bilal
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 05, 2003, 01:54:30 pm »
Na Esensji przeczytalem, ze Bilal zmienil scenariusz 32 Decembre po ataku terrorystycznym na Nowy Jork kilka lat temu. Czy to jeszcze sztuka, czy juz publicystyka?
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline pookie

Enki Bilal
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 05, 2003, 02:08:12 pm »
Wydzieliłem ten wątek z tematu o nowościach czerwca.
 for Pookie

Offline diefarbe

Enki Bilal
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 05, 2003, 02:14:40 pm »
W koncu to jest jego dzieło.
Jesli zmieniły sie jego zapatrywania na tą historie po wydarzeniach z 11 wrzesnia i to co stworzył jest dalej zgodne z jego przekonaniami to w porzadku, lecz jak zmiana nastapiła pod wpływem presji srodowiska `pod publiczkę` to juz inna sprawa. :?
Przydałoby sie znaleźć wypowiedź samego Bilala na ten temat.
nother day leaves me aching
I try to wake up
But something`s breaking
Here inside me
Deep and hollow
A sound that no other sound could follow
- Pal Waaktaar

Offline krytyk

Enki Bilal
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 04, 2003, 11:13:50 am »
Francuzi po prostu oszaleli na punkcie Bilalal i jego "32 grudnia". Ostatni jak zagladałem na ich liste komiksowych przebojów to na 15 miejsc najlepiej się sprzedajacych było aż 3 rózne wydania tego jednego komiksu!!! Mogli by go szybko wydać u nas, ciekawi mnie co tam zauroczyło Francuzów.

Offline wojto

Enki Bilal
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 27, 2003, 09:28:32 pm »
Mialem okazje przegladac komiks "32 grudnia" we francuskiej wersji. Szczerze mowiac troche sie zdziwilem, bo dosc spora czesc komiksu (1/3) to po prostu opowiadanie - zwykly tekst bez ilustracji. Strony z tekstem sa przeplatane stronami ze "zwyklym" komiksem. Trudno mi sie wypowiadac co do tresci, bo nie jestem zbyt biegly we francuskim. Jesli chodzi o rysunki to sa one w stylu znanego nam "Snu potwora".

Anonymous

  • Gość
Enki Bilal
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 28, 2003, 05:03:34 am »
przeciez tam jest ok. 60 stron czystego komiksu, a potem dodatki

Offline wojto

Enki Bilal
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 29, 2003, 08:27:11 pm »
:D  calkiem mozliwe, po prostu widzialem skany i widocznie pliki byly tak ponumerowane, ze tekst przeplatal sie z komiksem.

 

anything