Autor Wątek: Enki Bilal  (Przeczytany 76082 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline axel

Enki Bilal
« dnia: Luty 22, 2003, 01:55:55 pm »
Jest juz trzecia część jego trylogii i chyba można cosik więcej podyskutować.
Kreskę ma co raz fajniejszą, dla mnie mistrzostwem jest Sen potwora, także fabularnym. W ogóle zarówno pisanie jak i rysowanie mu wychodzi. Bilal przedstawia historie w niebanalny sposób...
Ale może dla prowokacji zamiast sie zachwycać, nalezy coś pozarzucać Bilalowi?
Np. mnie się wydaje, że niektore meskie postaci sa do siebie podobne i nie wiem czy można to podciągnąc pod kwestię "ma taki styl", w Śnie potwora w pewnym momencie pomyliły mi się bohaterki, bo obie miały rude czy czerwone włosy i niewiele różniące się twarze...

Offline Błendny Komboj

Enki Bilal
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 22, 2003, 02:04:20 pm »
I były nawet dwie, które miały białe twarze i niebieskie włosy (w "Zimnym równiku") :wink:
Lord of the Rings" is a piece of crap.

Offline An-Nah

Enki Bilal
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 22, 2003, 02:22:22 pm »
Nevermind... Faktrycznie, główny bohaterowie są do siebie podobni, ale Bilal i tak jest wielki.  Pamiętam, kiedy pirwszy raz czytałam "Sen Potwora", siedziałam z wytrzeszczonymi oczyma/ To był szok. Znałam już wcześniej dwie pierwsze części "Trylkgii Nikopola", ale po przeczytaniu "Snu Potwora zakochała się w tej kresce. Niedawno wreszcie wyskrobałam dośc kasy, zeby kupić sobie własny egzemplarz i jestem szczęsliwa.
Ua An, której się nie chce wymyślać podpisu

Offline Kurczaczek

Enki Bilal
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 22, 2003, 03:30:20 pm »
Hmmm... Trzeci tom trylogi Nikopola jest moim zdaniem wysmienity i tego nie poddaje pod watpliosc, zastanawia mnie jednak, czemu wszyscy najbardziej ubustwiacie Sen Potwora??? Ja zdecydowanie wole Nikopola, niz Nike'a i watpie, zeby kolejne tomy Trylogi Nike to zmienily.
...

Offline aegirr

Enki Bilal
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 22, 2003, 03:46:54 pm »
A mnie sie tam i Nikopol i Sen potwora podobaja. Tylko ze w snie potwora, nie podobaja mi sie 4 pierwsze strony. Lubie Bilala, zeby nie bylo, ale kurde 2 kadry na strone i to jeszcze zajebiscie podobne do siebie i nie wnoszace zbyt wiele do akcji to juz jest przegiecie . . .  :?
angsta srangsta dupangsta

Offline wilk

Enki Bilal
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 23, 2003, 11:29:43 am »
Ja najbardziej lubie Sen ze wzgledu na grafike. Moim zdaniem dopiero tam jest wysmienita. To chyba taka tendencja u niego - z wiekiem coraz bardziej sie rozwija.
Zastanawialem sie czy gdybym mial wybierac miedzy Snem a Polowaniem to co bym wybral. W koncu postawilbym chyba na to drugie. Wg mnie Bilal jest znakomitym grafikiem lecz ciut gorszym scenarzysta, co wcale nie oznacza ze zlym. Wrecz przeciwnie - bardzo dobrym. Roznica jest znikoma, lecz w moim odczuciu istnieje.

Offline aegirr

Enki Bilal
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 23, 2003, 01:04:02 pm »
Cytat: "wilk"
Ja najbardziej lubie Sen ze wzgledu na grafike. Moim zdaniem dopiero tam jest wysmienita. To chyba taka tendencja u niego - z wiekiem coraz bardziej sie rozwija.


Tak "by the way", to szkoda ze nasz Bogus Polch biedactwo nie bierze z niego przykladu  :D
angsta srangsta dupangsta

Offline axel

Enki Bilal
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 23, 2003, 02:08:41 pm »
Cytat: "wilk"
Wg mnie Bilal jest znakomitym grafikiem lecz ciut gorszym scenarzysta, co wcale nie oznacza ze zlym. Wrecz przeciwnie - bardzo dobrym. Roznica jest znikoma, lecz w moim odczuciu istnieje.


Własnie, czy można się przyczepic do jego scenariuszy?Może że są przeładowane? Że autor ma za dużo pomysłów na raz?

Zaznaczam, że absolutnie wielbię Bilala po Śnie potwora.
 
Co do zarzutu, że w Trylogii Nikopola są dwie panie o jasnej twarzy i niebieskich włosach, to mogę tylko powiedzieć, że rysy twarzy(od owalu począwszy) są ewidentnie inne a w Snie obie panie maja rysy dość podobne z owalem włącznie (z resztą nagle wszystkie kobiety mają trójkątne twarze). Ale i tak ten komiks i obie panie i panowie (nawet jesli Nikopol i Nike wyglądają jak bracia) i kreska i scenariusz bardzo mi się podobają... :D

Offline An-Nah

Enki Bilal
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 23, 2003, 03:47:17 pm »
Mnie się wydaje, że Bilal należy po prostu do twórców, którzy całe życie piszą jedną historię, z tymi samymi bohaterami...
Ua An, której się nie chce wymyślać podpisu

Offline Perfect Strangler

Enki Bilal
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 23, 2003, 11:28:58 pm »
Cytat: "wilk"
Wg mnie Bilal jest znakomitym grafikiem lecz ciut gorszym scenarzysta, co wcale nie oznacza ze zlym.

Hmm, ja zawsze ujmowałem to sobie trochę inaczej - jest świetnym ilustratorem, ciut gorszym komiksiarzem. Dlatego np. "Kobieta pułapka" podobała mi się (jako że w dużym stopniu była serią ilustracji z podpisami) dużo bardziej niż "Targowisko nieśmiertelnych"...
WW.KOMIKSY.COM - sklep z amerykańskimi komiksami

Offline wilk

Enki Bilal
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 24, 2003, 11:31:47 am »
Cytat: "axel"

Własnie, czy można się przyczepic do jego scenariuszy?Może że są przeładowane? Że autor ma za dużo pomysłów na raz?


Jeszcze raz chcialbym podkreslic ze nie czepiam sie Bilala jako scenarzysty. Niewielu komiksiarzom wystawiam ocene bardzo dobra za scenariusz.
Mam tylko takie wrazenie, ze jego scenariusze nie sluza do konca by opowiedziec historie. Pewnie masz sporo racji axel z tymi pytaniami. Ma ogrom pomyslow a czasem takze sama historia jest przeladowana. Ciezko mi to dokladnie sprecyzowac. Wiem tylko, ze najbardziej ujelo mnie "Polowanie" z prac przez niego zilustrowanych.

Offline Cujo

Enki Bilal
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 24, 2003, 12:08:27 pm »
Bilal w "Zimnym rowniku" to wyczesaniec :lol:
(Mala moja recka jest w topicu "Nowosci lutego", nie chce sie powtarzac)
To "przeladowanie pomyslow" to moim zdaniem charakterystyczny sposob snucia opowiesci - chaotycznie i goraczkowo. Wszystko troche przypomina sen - pewne rzeczy sa tak niedorzeczne, jak tylko we snie moga byc, a autor nawet nie stara sie nam tego klarowac. Tak jak we snie, mamy mase watkow pourywanych, nie zakonczonych a ciagnacych sie i zlewajacych w jedna calosc - tak i tutaj - moze to wlasnie sprawia wrazenie "przeladowania pomyslami"? Mi to odpowiada, ale raz na jakis czas - wolalbym uniknac przedawkowania, co raczej mi nie grozi - tego typu komiksy to rzadkie perelki.

"Sen potwora" to zupelnie inna konwencja - cicha, refleksyjna, pobrzmiewajaca echami toczacej sie "gdzies tam" wojny. Ale i tu Bilal pozostaje soba - niesamowite pomysly, bardzo Dickowskie, z pozoru niepraktyczne i szalone, ale za to stymulujace wyobraznie jak malo co.

A co do rysunkow, to faktycznie Bilal lubi sie powtarzac, co osobiscie mnie lekko drazni bo tego nie rozumiem.
The most merciful thing in the world is inability of the human mind to correlate all its content" - H. P. Lovecraft

Offline mykupyku

Enki Bilal
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 24, 2003, 04:56:38 pm »
"Polowanie" wydaje mi sie że fabularnie ma najprostszy scenariusz, najbardziej przejzysty i bezposredi w odbiorze (to nie znaczy że nie jest bardzo dobry)

Natomiast cała Trylogia Nikopola fabularnie jest niczym sen, pełen szaleństwa i emocji, Targii Niesmiertelnych sa dla mnie na pierwszym planie opowiescią o władzy i historii, Kobieta pułapka - historią o miłości i szaleństwie, ale mozna je odczytywac na wiele sposobów - a to swiadczy o klasie scenariusza

najspokojniejszym komiksem Bilala jaki czytałem była The Black Order Brigade, która mozna odczytac jako opowieść o przemijaniu, starosci i ideałach (ponoć w sierpniu Egmont przymierza się do wydania tegoz tytułu, ale to nic pewnego)

jak by nie interpretować komiksów Bilala, to nieodmiennie świetne graficznie i fabularnie historie, wieloformatowe i na tyle uniwersalne, że nie grozi im ząb czasu
opyright by mykupyku

Offline axel

Enki Bilal
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 22, 2003, 04:58:34 pm »
"32 grudnia" kolejna część "drugiej trylogii Bilala" już wychodzi lada moment we Francji! :)
Rysunki są świetne z tego, co widziałam.  :D
Najbardziej zdumiał mnie fakt ujrzenia rysunku, który znam z Targów we Frankfurcie z 2001 roku, a konkretnie z katalogu Humanoides Associes, były to chyba zapowiedzi na rok 2002 (mam go gdzieś w którymś pudle...). Ten rysunek jest z "32 grudnia" (można go i inne plansze z komiksu znaleźć na stronie www.fnac.net/bilal), to przez niego właśnie zakochałam się w stylu Bilala.
Nie moge się doczekać aż wydadzą to u nas....

Offline yoxik

Enki Bilal
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 22, 2003, 05:39:01 pm »
Ciekawe kiedy u nas wydadzą ten album, oby jak najszybciej.
Bilal jest rewelacyjny, niemal każdy kadr w jego komiksach można by wieszać na ścianach jako dzieła sztuki  :)  Stosuje niesamowite kolory w swoich pracach sprawia to że się na nie chce patrzeć i patrzeć i pa....
pinia jest jak dziura w d**** - każdy ma swoją  
Kompromis moje drugie imię :)
"... Gdy dorosły człowiek wkracza w świat bajek, pozostaje w nim na zawsze. Nie wiedziałeś o tym?"