trawa

Autor Wątek: Najbardziej przekonujący opis kontaktu z obcymi  (Przeczytany 4102 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline zorro

Najbardziej przekonujący opis kontaktu z obcymi
« dnia: Kwiecień 19, 2004, 04:28:25 pm »
Witajcie. Co powiecie na zadany temat?
Narodziło mi się to po lekturze (n-tej) "Edenu" Lema, który nedawno wpadł mi w ręce.

Nie chodzi mi o wygląd, wyposażenie, statek kosmiczny itp., ale o ogólną koncepcję kontaktu. Taką serio - jak by to wyglądało gdyby naprawdę się nam przytrafiło. Kto potrafił to - waszym zdaniem - najlepiej przedstawić?

Pozdrawiam

Offline mr.maras

Najbardziej przekonujący opis kontaktu z obcymi
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 20, 2004, 12:35:50 pm »
Nie powiem, żeby było to najlepsze ujęcie motywu kontaktu w literaturze s-f, ale moim zdaniem jedno z ciekawszych przedstawił Walter Jon Williams w "Stacji Aniołów". Powieść dobra, ale przeszła u nas bez większego echa. Oczywiście Willliamsa nie przymierzam nawet do Lema, jeden to filozof, drugi to solidny pisarz science-fiction z ciekawymi pomysłami.  :lol:
Spalić po przeczytaniu.

Offline Gnostic

Najbardziej przekonujący opis kontaktu z obcymi
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 01, 2004, 02:33:28 pm »
Cytuj
Nie powiem, żeby było to najlepsze ujęcie motywu kontaktu w literaturze s-f, ale moim zdaniem jedno z ciekawszych przedstawił Walter Jon Williams w "Stacji Aniołów".

Szczerze mówiąc akurat opis obcych i kontaktu z nimi to właśnie to co mi się w tej książce NIE podobało. Poza biologicznymi udziwnieniami za bardzo przypominają ludzi i ludzki tok myślenia. Gdzie ta obcość, niezrozumiałość i tajemniczość? Ale tak poza tym książka jest OK.
Jak chcesz dziwnych obcych, sięgnj po Fiasko Lema. Majat z Regionu Węża też są nieźli.
 dnia siódmego, czyż nie powiemy: Obyśmy byli płodni i rozmnażali się i zapełniali martwe, nieskończone obszary próżni statkami, życiem i znaczeniem? (...)
I czyż nie będzie to dzień wieczny?

Offline mr.maras

Najbardziej przekonujący opis kontaktu z obcymi
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 04, 2004, 08:49:14 am »
j.w. "Oczywiście Willliamsa nie przymierzam nawet do Lema...", jasne "Fiasko", "Solaris", "Niezwycięzony", 'Eden" itd. ale nie to miałem na myśli. Kontakt to jeden z trzech-czterech żelaznych motywów s-f i dlatego ilość przedstwionych wersji itd. jest niezliczona, trudno wybrać. Książka Williamsa, jak pisałem, przeszła bez większego echa (u nas) i dlatego zwróciłem na nią uwagę. Podobał mi się gorący, lepki, "wilgotny" klimat scen, w których autor przedstawiał komunikowanie się obcych (te transowe bębnienie ;]). Niczym podczas karnawałowych pokazów samby w Rio ;]. Zbyt ludzkie zachowanie- zgadzam się. To stary dylemat, jak przekazać coś zupełnie obcego na papierze w taki sposób by ktoś chciał to czytać. Na przykład Rama Clarke'a to liczba trzy i nic poza tym, o całej armii krzyżówek gadów z pająkami  lub ptakami, które myślą i zachowują się jak ludzie (no, może seplenią) nie wspomnę. Dlatego najlepszy opis kontaktu (którego nie było) dali moim zdaniem Strugaccy w "Pikniku na skraju drogi".
Spalić po przeczytaniu.

Offline maksym_kammerer

Najbardziej przekonujący opis kontaktu z obcymi
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 14, 2004, 10:27:43 pm »
Witam wszystkich!

Co do omawianego tu tematu to jak dla mnie w najciekawszy sposób opisał kontakt z obcą cywilizacją A.Reynolds w książce "Przestrzeń objawienia". Choć nie jest to kontakt sensu stricte (chodzi mi tu bowiem o maszynowe pozostalości po Inhibitorach) to jednak aura grozy i tajemniczości przywodzi na myśl mroczną powieść gotycką, tyle że dziejącą się na przetrzeni lat świetlnych.
Kto lubi typową "twardą SF" powinien niezwłocznie sięgnąć po tę książkę, szczególnie, że na dniach (jeśli MAG znów nie zmieni terminu wydania  :wall:  :wall: ) ukarze się kolejna opowieść dziejąca się w tym uniwersum- "Arka odkupienia"
#1050;то не с нами, тот против нас!

Offline jareks

Najbardziej przekonujący opis kontaktu z obcymi
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 20, 2004, 12:31:23 pm »
Cytuj

Szczerze mówiąc akurat opis obcych i kontaktu z nimi to właśnie to co mi się w tej książce NIE podobało. Poza biologicznymi udziwnieniami za bardzo przypominają ludzi i ludzki tok myślenia. Gdzie ta obcość, niezrozumiałość i tajemniczość? Ale tak poza tym książka jest OK.
Jak chcesz dziwnych obcych, sięgnj po Fiasko Lema. Majat z Regionu Węża też są nieźli.


Co do przypominania troche ludzi to zgoda ale podobał mi się motyw cywilizacji opartej
na biologicznym przetwarzaniu informacji.
Jeden z nielicznych pomysłów tego typu, jakos za wiele takich nie kojarze.
arekS

Offline jareks

Najbardziej przekonujący opis kontaktu z obcymi
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 20, 2004, 12:44:14 pm »
Cytat: "mr.maras"
Zbyt ludzkie zachowanie- zgadzam się. To stary dylemat, jak przekazać coś zupełnie obcego na papierze w taki sposób by ktoś chciał to czytać. Na przykład Rama Clarke'a to liczba trzy i nic poza tym, o całej armii krzyżówek gadów z pająkami  lub ptakami, które myślą i zachowują się jak ludzie (no, może seplenią) nie wspomnę. Dlatego najlepszy opis kontaktu (którego nie było) dali moim zdaniem Strugaccy w "Pikniku na skraju drogi".


W Pikniku też są pewne założenia co do ewolucji tej obcej cywilizacji - inaczej wiekszość związanych z biologią a nie czystą fizyką  elementów strefy (odtwarzanie tkanek u umarłych,  Czarci Pudding,  świerzby, modyfikacje genetyczne u dzieci Stalkerów i podobnie) nie działałyby na ludzi.  Podobnie z ddziaływaniem na technikę (odbudowa ciężarówek,
jakoś musisz odróznić sprzęt od podłoża - to lokalnie działało). KulaŻyczen też na wiele wskazuje - reaguje na myśli ludzi, jakieś załozenia co do realizacji musisz poczynić, nie da się ogólnie.
arekS

Offline Jimmy

Najbardziej przekonujący opis kontaktu z obcymi
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 25, 2004, 10:39:15 am »
"Piknik na skraju drogi" Strugackich jako przyklad kontaktu mniej standardowego (bo go praktycznie nie bylo - jedynie kontakt z wytworami tehcnologii i srodowiskiem przetworzonym przez obcych)
A kontakt sensu stricte to, dla mnie jedne z najgenialniejszych ksiazek sf w ogole, czyli "Koniec dziecinstwa" Clarka (kontakt bezposredni) i "Sluchacze" Gunna (zapowiedz kontaktu, bardzo prawdopodobne, wrecz faktograficznie przedstawione).
Oczywiscie "Wojna swiatow" Wellsa to tez jakis rodzaj kontaktu ... :P

Offline Czarnooki

Najbardziej przekonujący opis kontaktu z obcymi
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 25, 2004, 12:40:00 pm »
Witam,
A mi się szalenie podobają opisy w książkach Clifforda D. Simaka. Chyba potrafi opisać i przedstawić kontakt w sposób w jaki inni tego nie potrafią:) Moja ulubiona to "Stacja tranzytowa" :) Polecam Wszystkim :)
Pozdrawiam.

Offline 8jakis

Najbardziej przekonujący opis kontaktu z obcymi
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 30, 2005, 04:29:40 pm »
Piknik na skraju drogi
Robot Snerga
nie ma mowy o kontakcie
 skąd wiadomo, że świat istnieje?