trawa

Autor Wątek: Wampiry w anime  (Przeczytany 32442 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sir_Ace

Odp: Wampiry w anime
« Odpowiedź #90 dnia: Wrzesień 29, 2009, 12:31:01 pm »
Nie wiem, czy można temu wierzyć, ale:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wampir#Etymologia
I'd like to be a tree

Offline Nakago

Odp: Wampiry w anime
« Odpowiedź #91 dnia: Wrzesień 29, 2009, 12:34:28 pm »
Właśnie miałam podać ten adres :-D. W ogóle dużo - i przekonująco - tam o wampirach (wąpierzach), więc chyba można wierzyć, tym bardziej, że zapisy etymologiczne wyglądają na poprawne.
"Bo przyjdzie Nakago i Ci odpisze" - Ainaelle

"[...] intelektualista jest to wysoce wykształcony facet, który nie radzi sobie z arytmetyką, jeśli nie zdejmie wpierw butów, i jest z tego upośledzenia dumny." - R.A. Heinlein, "Kot, który przenika ściany"

Offline Astaroth

Odp: Wampiry w anime
« Odpowiedź #92 dnia: Wrzesień 29, 2009, 12:57:02 pm »
Cóż, to nie tak że wampiry mają korzenie w katolicyźmie. Fakt, że tego typu wątki pojawiają się (wampir miał być heretykiem, wiedźmą), ale to raczej późniejszy wpływ. Wg. słowiańskich wierzeń wampirem stawał się człowiek którego zwłoki nie zostały spalone, a więc nie został wypełniony obowiązek wobec niego przez rodzinę (wampiry najczęściej dręczyły własnych bliskich).
Wampirem stawał się też ten kogo zwłoki sprofanowano, kogo przeklęto, a także ci co zmarli śmiercią gwałtowną lub samobójczą.

Słowo "wampir" zostało zaczerpnięte z języka Serbskiego w XVIII wieku (vampir), ale podobne określenia można znaleźć w innych językach słowiańskich, gdzie tego typu istoty znano też jako: upir czy upyr. W języku polskim funkcjonuje słowa upiór i wąpierz (przy tym jednak stawiam znak zapytania, powołując się na A.Sapkowskiego i jego "Rękopis znaleziony...", gdzie pisze on iż nie ma to nic wspólnego z wampirem. Nie mam jednak innego źródła by dokonać pełnej negacji). W Grecji pojawiają się też Vrykolakas, co w swym opisie przypomina też dość wilkołaki.

Trochę spisałem z angielskiej Wikipedii ;P

Edit:
Ups, tyle pisałem, że ktoś mnie uprzedził :P
"When I raise my flashing sword, and my hand takes hold on judgment, I will take vengeance upon mine enemies, and I will repay those who haze me."

Offline Zeromus

Odp: Wampiry w anime
« Odpowiedź #93 dnia: Wrzesień 29, 2009, 01:11:06 pm »
Czytałem kiedyś obszerny artykuł o tym jak wyglądała wiara w wampiry w różnych krajach.Jego autor doliczył się ponad 150 "odmian" wampirów i były tam takie które polowały na zwierzęta pozostawione nocą na polach i takie wykradające dzieci z kołysek.Żeby było ciekawiej mit zmieniał się wraz z przemianami kulturowo-religijnymi na przestrzeni wieków (przed katolicyzmem,podczas,protestantyzm).Zatem sytuacje wampirów można przyrównać do tej dzisiejszej w filmach/anime/komiksach:każdy przedstawiał je trochę/zupełnie inaczej.Ja pisałem o tym jak przedstawiano je w Polsce w średniowieczu ale owszem jest to tylko jedna z wielu wersji. 
''Każdy pragnie trafić do nieba bo piekło nosi w sobie"

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Odp: Wampiry w anime
« Odpowiedź #94 dnia: Wrzesień 29, 2009, 01:25:42 pm »
Jednym słowem te japońskie wcale nie są takie dziwne i niedopuszczalne :)

Offline Nakago

Odp: Wampiry w anime
« Odpowiedź #95 dnia: Wrzesień 29, 2009, 01:51:28 pm »
Ano na to wychodzi. Więc co my się właściwie tak plujemy... ;-)
"Bo przyjdzie Nakago i Ci odpisze" - Ainaelle

"[...] intelektualista jest to wysoce wykształcony facet, który nie radzi sobie z arytmetyką, jeśli nie zdejmie wpierw butów, i jest z tego upośledzenia dumny." - R.A. Heinlein, "Kot, który przenika ściany"

Offline Ganossa

Odp: Wampiry w anime
« Odpowiedź #96 dnia: Wrzesień 29, 2009, 02:04:44 pm »
Bo porównywaliśmy do obecnego, klasycznego wizerunku wampira w popkulturze.
Just because I don't care
doesn`t mean I don't understand.

Offline Nakago

Odp: Wampiry w anime
« Odpowiedź #97 dnia: Wrzesień 29, 2009, 02:23:46 pm »
Ale obecny wizerunek wampira w popkulturze też jest bardzo urozmaicony - w tym temacie o wampirach w Wikipedii, do którego link wyżej podał Sir_Ace, jest wymienionych całkiem sporo różnic, a nie sądzę, aby wyczerpywały one temat. I tylko część odnosi się do m/a.
"Bo przyjdzie Nakago i Ci odpisze" - Ainaelle

"[...] intelektualista jest to wysoce wykształcony facet, który nie radzi sobie z arytmetyką, jeśli nie zdejmie wpierw butów, i jest z tego upośledzenia dumny." - R.A. Heinlein, "Kot, który przenika ściany"

Offline Ganossa

Odp: Wampiry w anime
« Odpowiedź #98 dnia: Wrzesień 29, 2009, 02:25:29 pm »
"klasyczny"
Just because I don't care
doesn`t mean I don't understand.

Offline Astaroth

Odp: Wampiry w anime
« Odpowiedź #99 dnia: Wrzesień 29, 2009, 03:32:15 pm »
Skoro o popkulturze mowa to polecam to:

http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Main/OurVampiresAreDifferent

Chyba, nie boicie się angielskiego jak by co? ;)
"When I raise my flashing sword, and my hand takes hold on judgment, I will take vengeance upon mine enemies, and I will repay those who haze me."

Offline Nakago

Odp: Wampiry w anime
« Odpowiedź #100 dnia: Wrzesień 29, 2009, 04:04:59 pm »
"klasyczny"
Czyli jaki? Wampiry Anny Rice? Brama Stockera? Regis Sapkowskiego? Bo wszystkie te wampiry różnią się od siebie - w niektórych kwestiach znacząco. Który z nich jest "klasyczny"?
"Bo przyjdzie Nakago i Ci odpisze" - Ainaelle

"[...] intelektualista jest to wysoce wykształcony facet, który nie radzi sobie z arytmetyką, jeśli nie zdejmie wpierw butów, i jest z tego upośledzenia dumny." - R.A. Heinlein, "Kot, który przenika ściany"

Offline Ganossa

Odp: Wampiry w anime
« Odpowiedź #101 dnia: Wrzesień 29, 2009, 04:12:39 pm »
Nie czepiaj się  :sad:
Just because I don't care
doesn`t mean I don't understand.

Offline Sir_Ace

Odp: Wampiry w anime
« Odpowiedź #102 dnia: Wrzesień 29, 2009, 04:19:31 pm »
http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Main/OurVampiresAreDifferent

Taak:
Cytuj
In Jesus Christ Vampire Hunter, vampires can go out into the sunlight if they receive skin grafts from lesbians.
:p
Zapomniałem o moim ulubionym filmie z gatunku "Miało być poważnie, wyszło żałośnie".
I'd like to be a tree

Offline Nakago

Odp: Wampiry w anime
« Odpowiedź #103 dnia: Wrzesień 29, 2009, 04:56:31 pm »
Wcale się nie czepiam, Ganosso, naprawdę chciałabym wiedzieć, jaki właściwie jest ten klasyczny wampir - albo jaki on jest Twoim zdaniem - ponieważ wizje wampira w popkulturze są tak zróżnicowane, że po prawdzie nie mam pojęcia, która miałaby być tą najbardziej klasyczną, podczas gdy pozostałe byłyby odstępstwami od niej.
"Bo przyjdzie Nakago i Ci odpisze" - Ainaelle

"[...] intelektualista jest to wysoce wykształcony facet, który nie radzi sobie z arytmetyką, jeśli nie zdejmie wpierw butów, i jest z tego upośledzenia dumny." - R.A. Heinlein, "Kot, który przenika ściany"

Offline Astaroth

Odp: Wampiry w anime
« Odpowiedź #104 dnia: Wrzesień 29, 2009, 05:21:12 pm »
Jeśli jakiegoś należy uznać za "klasycznego" wg. popkultury, to ja stawiam na Drakulę u Brama Stockera
"When I raise my flashing sword, and my hand takes hold on judgment, I will take vengeance upon mine enemies, and I will repay those who haze me."

 

anything