trawa

Autor Wątek: Wampiry w anime  (Przeczytany 32452 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Nakago

Odp: Wampiry w anime
« Odpowiedź #75 dnia: Wrzesień 28, 2009, 06:42:55 pm »
Co prawda nie znam się jakoś specjalnie na japońskiej mitologi czy demonologii, ale podejrzewam, że już przed zetknięciem się z kulturą europejską Daleki Wschód miał jakieś własne demony wysysające krew. Wskazywałoby na to słowo, jakim Japończycy posługują się na określenie wampira - większość rzeczy, które są sprowadzone z Zachodu, nazywa się w Japonii zjapańszczając oryginale nazwy, jak aisukuriimu albo terebi. A taki wampir to nie banpaia (choć i takie określenie się zdarza), ale kyuuketsuki, słowo zapisywane czysto w kanji, bez jednego znaku kany, co sugeruje, że wręcz pochodzi z Chin. Ciekawe...

Poza tym, jeśli się orientuję, wiele kultur ma w tradycję wpisane opowieści o człekokształtnych (chociaż niekoniecznie) istotach wysysających krew nieszczęsnym ofiarom. Bodajże są takie legendy i u Indian, i u Aborygenów... Może jest to wpisane w ogólnie ludzką tradycję, jak potop? A może kiedyś takie istoty rzeczywiście istniały... tudzież istnieją po dziś dzień?

Poza tym Japonia nie jest jedynym miejscem, gdzie wampiry uległy odwampirzeniu. Ja wiem, że Meyer była znacznie później, ale o jej "Zmierzchu" słyszeli chyba wszyscy, nawet ci, którzy zastrzegają się, że kijem od miotły tego czegoś nie tkną ;-).
"Bo przyjdzie Nakago i Ci odpisze" - Ainaelle

"[...] intelektualista jest to wysoce wykształcony facet, który nie radzi sobie z arytmetyką, jeśli nie zdejmie wpierw butów, i jest z tego upośledzenia dumny." - R.A. Heinlein, "Kot, który przenika ściany"

Offline Astaroth

Odp: Wampiry w anime
« Odpowiedź #76 dnia: Wrzesień 28, 2009, 11:13:44 pm »
Szczerze powiedziawszy trudno mówić o "odwampirzeniu", raczej o odstępstwach od kanonu jaki ustalił się w literaturze. Bo nie ma co tu ukrywać - to właśnie stąd pochodzi powszechnie znana wizja wampira. Jako, że nic w japońskiej mitologii nie pasowało do podchwyconej wizji mamy sytuację, gdy zapożyczyli je w całości, tyle że chwycili w większości to co pływało po wierzchu, stąd częsta "odmienność" wampirów w mandze i anime od tego, co znamy. W końcu to wsjo fikcja i autor może wszystko ;)

Moje 3 grosze odnośnie VMP - podzielam zdanie, że Miyu wampirem jest wątpliwym i w zasadzie jej wampiryzm to szczerze powiedziawszy takie piąte koło u wozu, wciśnięte na siłę przez autorkę i na dodatek niewykorzystane zupełnie. No, ale tak ją nazwano (prawo autorki), więc jest. Trudno.
To było moje 3 grosze, senkju. ^^

Mnie osobiście podoba się seria "Record of Fallen Vampire". Może nie jest to seria wybitna, ale umiejętnie łącząca element akcji z ciekawie rozwijającą się historią. Wampiry tu otaczają nam dobrze znane mity, z jednej strony mające swe źródło w rzeczywistości, lecz tak naprawdę nie mające wiele wspólnego ze stanem faktycznym (np. nie piją krwi, choć taka zdolność pozostała im po bardzo dalekich przodkach).
"When I raise my flashing sword, and my hand takes hold on judgment, I will take vengeance upon mine enemies, and I will repay those who haze me."

Offline Shirosama

Odp: Wampiry w anime
« Odpowiedź #77 dnia: Wrzesień 28, 2009, 11:29:24 pm »
Moje 3 grosze odnośnie VMP - podzielam zdanie, że Miyu wampirem jest wątpliwym i w zasadzie jej wampiryzm to szczerze powiedziawszy takie piąte koło u wozu, wciśnięte na siłę przez autorkę i na dodatek niewykorzystane zupełnie. No, ale tak ją nazwano (prawo autorki), więc jest. Trudno.
To było moje 3 grosze, senkju. ^^

Po prostu nie przyjmujesz do wiadomości takiego typu wampira. A w dodatku picie krwi wyglądające jak pocałunek to częsty motyw.

Offline Hunter Killer

Odp: Wampiry w anime
« Odpowiedź #78 dnia: Wrzesień 28, 2009, 11:55:59 pm »
Po prostu nie przyjmujesz do wiadomości takiego typu wampira. A w dodatku picie krwi wyglądające jak pocałunek to częsty motyw.
Nie chodzi o pocałunek czy urywanie głów jak w Hellsingu, po prostu nie przyjmujesz do wiadomości, że samo picie krwi nie czyni od razu wampirem.

Przykład, chupacabra (czy jak to się pisze), tez pije ponoć krew, kolejny to choćby komar, kleszcz, czy pijawka, są też plemiona afrykańskie co piją krew bydła. Zatem wygląda na to iż jesteśmy otoczeni przez wampiry.
Nakago zastanawiałaś się czy istnieją wampiry, odpowiedź: tak.  :p
Walka to nie tylko siła ognia, to także, a może przede wszystkim, myślenie.
There is no 'overkill'. There is only 'open fire' and 'I need to reload' - motto Tau


Offline Shirosama

Odp: Wampiry w anime
« Odpowiedź #79 dnia: Wrzesień 29, 2009, 01:03:32 am »
Jeszcze dochodzi długowieczność i specyficzne ząbki, które ma każdy wampir.

Offline Astaroth

Odp: Wampiry w anime
« Odpowiedź #80 dnia: Wrzesień 29, 2009, 09:24:11 am »
Po prostu nie przyjmujesz do wiadomości takiego typu wampira. A w dodatku picie krwi wyglądające jak pocałunek to częsty motyw.

Anfan, widzę żeś nie pojął zupełnie całej mej wypowiedzi (nie tylko cytowanego fragmentu). Wyłożę tobie sens - choć mnie się nazywanie Miyu wampirem nie podoba, to mimo wszystko jest licentia poetica autorki i już.
Tak jak napisał Hunter - samo picie krwi nie uważam za powód by od razu przylepiać łatkę "wampir", bo dość w legendach tego typu wątków.

Co do samego "Pocałunku Wampira" to wyrosło z pomysłu, że ugryzienie wampira może być przyjemnie. Nie wiem jak wbicie komuś zębów może sprawiać przyjemność, poza skrajnym masochistom, ale w Black Blood Brothers efekt jest piorunujący.  ;-)

Jeszcze dochodzi długowieczność i specyficzne ząbki, które ma każdy wampir.

W sumie bardziej nieśmiertelność, która jest wynikiem bycia po prostu nieumarłym. Co do kłów to wymysł holywoodu, w legendach nie ma po nim śladu.
"When I raise my flashing sword, and my hand takes hold on judgment, I will take vengeance upon mine enemies, and I will repay those who haze me."

Offline Zeromus

Odp: Wampiry w anime
« Odpowiedź #81 dnia: Wrzesień 29, 2009, 10:02:57 am »
Co do kłów to wymysł holywoodu, w legendach nie ma po nim śladu.
Cenzura panująca w stanach w pierwszej połowie poprzedniego wieku ,czyli wtedy gdy kręcono pierwsze filmy o wampirach,nie pozwalała na pokazanie wampira rozszarpującego szyje ofiary zatem wymyślono kiełki.Na pokazanie czterech malutkich dziurek na szyi cenzura już pozwalała.Dziś mało kto wie ze wampiry nie miały kłów tak jak mało kto wie ze święty mikołaj miał w legendach niebieski strój a czerwony pojawił się na ...reklamach coca coli.Kiedyś muszę się zmobilizować i napisać długi,długi,długi post w dziale filmów o tym co amerykańska cenzura z lat 50-60 zrobiła z filmami o Godzilli które następnie trafiały w tej okaleczonej formie do nas.   

 
''Każdy pragnie trafić do nieba bo piekło nosi w sobie"

Offline Ganossa

Odp: Wampiry w anime
« Odpowiedź #82 dnia: Wrzesień 29, 2009, 10:14:02 am »
Już czekam z niecierpliwością.
Just because I don't care
doesn`t mean I don't understand.

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Odp: Wampiry w anime
« Odpowiedź #83 dnia: Wrzesień 29, 2009, 10:16:49 am »
Również czekam - podrzuć link do Działu tylko, bo inaczej przegapię (nie zaglądam na filmówkę)

Offline Sir_Ace

Odp: Wampiry w anime
« Odpowiedź #84 dnia: Wrzesień 29, 2009, 10:19:55 am »
Nie kiełki, tylko górne jedynki:
http://files.blog-city.com/files/J04/61898/p/f/nosferatu.jpg

Swoją drogą - niemiecki Nosferatu z 1922r przebija wszystkie późniejsze filmowe próby ukazania wampira ;-)

[edit]
Chociaż faktycznie, to Niemcy, a nie Hollywood...
I'd like to be a tree

Offline Shirosama

Odp: Wampiry w anime
« Odpowiedź #85 dnia: Wrzesień 29, 2009, 10:24:55 am »
Anfan, widzę żeś nie pojął zupełnie całej mej wypowiedzi (nie tylko cytowanego fragmentu). Wyłożę tobie sens - choć mnie się nazywanie Miyu wampirem nie podoba, to mimo wszystko jest licentia poetica autorki i już.
Tak jak napisał Hunter - samo picie krwi nie uważam za powód by od razu przylepiać łatkę "wampir", bo dość w legendach tego typu wątków.
Pojąłem bez problemu więc źle widzisz. O piciu krwi wspomniałem jako jednym z powodów, ale nigdy nie pisałem, że wystarczy tylko ta cecha żeby kogoś nazwać wampirem.

Offline Astaroth

Odp: Wampiry w anime
« Odpowiedź #86 dnia: Wrzesień 29, 2009, 11:18:04 am »
Nie kiełki, tylko górne jedynki:
http://files.blog-city.com/files/J04/61898/p/f/nosferatu.jpg

Swoją drogą - niemiecki Nosferatu z 1922r przebija wszystkie późniejsze filmowe próby ukazania wampira ;-)

[edit]
Chociaż faktycznie, to Niemcy, a nie Hollywood...

Akurat nie zamierzałem tak bardzo wnikać w szczegóły ;)
"When I raise my flashing sword, and my hand takes hold on judgment, I will take vengeance upon mine enemies, and I will repay those who haze me."

Offline Nakago

Odp: Wampiry w anime
« Odpowiedź #87 dnia: Wrzesień 29, 2009, 11:39:19 am »
Tak Was czytam i zaczynam pojmować, jak niewiele właściwie wiem... Czyli pierwotnie wampiry wcale nie wysysały krwi zębami, tylko rozszarpywały szyję (tętnicę?) i piły normalnie, jak człowiek, tak? A w jaki sposób pierwotnie wampir stawał się wampirem? Gdzie tu pierowtny mit, a gdzie jego przeinaczenie? Co ze spaniem w trumnie? Kołkiem, wodą święconą, słońcem, srebrem? Co ze zmienianiem się w nietoperza?

Czy za pierwowzór wszelkich wampirów należy uznać po prostu Vlada Palownika? Ale czyż nie był on po prostu człowiekiem, a nie żadnym nieśmiertelnym / nieumarłym?...
"Bo przyjdzie Nakago i Ci odpisze" - Ainaelle

"[...] intelektualista jest to wysoce wykształcony facet, który nie radzi sobie z arytmetyką, jeśli nie zdejmie wpierw butów, i jest z tego upośledzenia dumny." - R.A. Heinlein, "Kot, który przenika ściany"

Offline Zeromus

Odp: Wampiry w anime
« Odpowiedź #88 dnia: Wrzesień 29, 2009, 11:56:56 am »
Mit o wampirach ma korzenie europejskie.Europa była katolicka a w katolicyzmie wszystkie istoty nadnaturalne dzielą się na te piękne i dobre które pochodzą od boga i brzydkie i złe które pochodzą od diabła.Wyjątków nie stwierdzono a wszyscy którzy twierdzili ze były spłonęli na stosach.Wampiry miały być pierwotnie zwłokami które ożywione przez diabła nocami polowały na żywych by pić ich krew.Całą głębie związaną z wieczną samotnością  i "mroczne piękno" dorobiono im później między innymi przez pana Stockera i jego następców.Obecny wizerunek wampirów jest na pewno ciekawszy od oryginalnego,w którym były po prostu żądnymi krwi bestiami, ale prawda jest taka ze niewiele ma wspólnego z oryginalnym.
''Każdy pragnie trafić do nieba bo piekło nosi w sobie"

Offline Ganossa

Odp: Wampiry w anime
« Odpowiedź #89 dnia: Wrzesień 29, 2009, 12:12:31 pm »
Zeromus ma rację bo klasyczny wizerunek wampira na którym się obecnie opieramy powstał mniej więcej w okolicach XIX-XX wieku. Wcześniejsze wyobrażenie było bardziej ludyczne i miało bardzo dużo form i odmian.
Ciekaw jestem etymologi słowa wampir, może ktoś coś wie na ten temat.
Just because I don't care
doesn`t mean I don't understand.

 

anything