trawa

Autor Wątek: Żarówka, kondensator - co jeszcze wymyślili starożytni  (Przeczytany 21639 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline login

Żarówka, kondensator - co jeszcze wymyślili starożytni
« Odpowiedź #45 dnia: Styczeń 30, 2004, 02:42:23 pm »
....jjjasne.

Cytuj
kostkę brukowaną znalezioną w Polsce w pokładzie węgla sprzed 200 milionów lat, łańcuszek również sprzed dziesiątek milionów lat, fragmenty ceramiki z okresu, kiedy na Ziemi nie istniała jeszcze żadna kultura zdolna ją wytworzyć, a również przechowywaną w muzeum w Lnningradzie czaszkę bizona sprzed kilku tysięcy lat postrzelonego z broni palnej( to nie jest już tak trudne do uwierzenia)

czy nikt nie bierze pod uwagę, że czaszka bizona, łańcuszek, czy kostka brukowa znalazły się w tych pokładach niedawno(koło 100 lat) w przypadkowy sposób? np część ziemi się osunęła, i warstwa najwyższa znalazła się najghłębiej? przecież na większość tych rewelacji można odpowiedzieć całkowicie racjonalnie. uważam, że gdyby na ziemi istniały faktycznie jakieś wielkie cywilizacje w czasach prehistorycznych(mu, hyperborea) to byłyby tego dziś widoczne ślady. ruiny miast, dziesiątki tysięcy rzeczy codziennego użytku, a nie 3 metalowe kule, jedna kolumna, kryształowa czaszka i odcisk buta(swoją drogą, skoro instniała wtedy taka wysoka cywilizacja, dlaczego sądzimy że nosiła buty podobne do naszych? po drugie wiele rzeczy przypomina podeszwę. i na koniec, kdkryto tylko jeden but? znaleziono ślady inteligentnej rasy wężów!). odnalezienie tej greckiej maszyny to ciekawa rzecz. zapewne niebyła tak skomplikowana jak sądzimy, ale nie zmienia to faktu, że helleni mieli rozwinęte rzemiosło. przecież leonardo da vinci, na którego wystawie(słabej z resztą) ostatnio byłem, mało wynalazków tworzył od zera, w większości bazował na antycznych wzorcach.
Mistrzu, dość! Wystarczy tego filozofowania!", Arystoteles.

Antyplaton

Offline Sanders

Żarówka, kondensator - co jeszcze wymyślili starożytni
« Odpowiedź #46 dnia: Luty 01, 2004, 10:14:49 am »
Cytat: "login"

. uważam, że gdyby na ziemi istniały faktycznie jakieś wielkie cywilizacje w czasach prehistorycznych(mu, hyperborea) to byłyby tego dziś widoczne ślady. ruiny miast, dziesiątki tysięcy rzeczy codziennego użytku, a nie 3 metalowe kule, jedna kolumna, kryształowa czaszka i odcisk buta


Trzeba zauważyć że cywilizacje tworzyły się głównie na nizinach, a podczas ostatniej epoki lodowej poziom morza podniósł się o 120m zalewając 25 mln km2 (taka sama wielkość jak USA i Ameryka Pd.), żyznych ziem. Ślady starożytnych cywylizacji znajdują się więc podwodą (Yonaguni choćby). Istnieją też setki map, które ukazują rózne rejony świata przed "potopem".

Offline lopolik

Żarówka, kondensator - co jeszcze wymyślili starożytni
« Odpowiedź #47 dnia: Luty 03, 2004, 07:49:35 pm »
Cytat: "drmuto"
poza tym maszyne parowa


Z tego co wiem to niejaki Heron z Aleksandrii miał części do budowy maszyny parowej ale takowej nie skonstruował. Jeśli jednak jakiś inny geniusz ją ukończył to bardzo bym prosił o oświecenie mnie. Z góry dziękuje.

Offline login

Żarówka, kondensator - co jeszcze wymyślili starożytni
« Odpowiedź #48 dnia: Luty 03, 2004, 08:39:58 pm »
tak, niejaki James Watt w XVIII wieku :c )
Mistrzu, dość! Wystarczy tego filozofowania!", Arystoteles.

Antyplaton

Offline Pokpoko

Żarówka, kondensator - co jeszcze wymyślili starożytni
« Odpowiedź #49 dnia: Luty 03, 2004, 09:59:31 pm »
ja tam gdzieś(szuka-znalazł"Nauka idzie na wojne"tytuł brzmial)czyatłem ze skonstruował ten silnik..ale w zasadzie to byl jedynie jeden tłok bez konkretnego zastosowani...

Offline login

Żarówka, kondensator - co jeszcze wymyślili starożytni
« Odpowiedź #50 dnia: Luty 03, 2004, 10:25:40 pm »
byłem ostatnio na wystawie da vinciego... to samo...chyba żaden jego wynalazek po prostu "działał". a to buty do chodzenia po wodzie które tonęły, a to maszyna latająca, która spadała. był jeszcze nieskręcający rower, pojazd którym możnaby przejechać do 20 metrów oraz spadochron zbudowany z 12 metrowego drewnianego rusztowania... ale znajdźmy choć jeden pozytyw... hmm.... o! mam- Da Vinci ładnie rysował i malował ; ) (choć Mona Lisa arcydziełem nie jest...)
Mistrzu, dość! Wystarczy tego filozofowania!", Arystoteles.

Antyplaton

Offline lopolik

Żarówka, kondensator - co jeszcze wymyślili starożytni
« Odpowiedź #51 dnia: Luty 04, 2004, 03:15:53 pm »
Ja wcale nie powiedziałem, że wynalazki starożytnych były bezużyteczne. Ja tylko sprostowałem że maszyny parowej nie wynaleziono w starożytności. Choćby sam Heron z Aleksandrii. Koleś skonstruował automat na monety i automatyczne drzwi. Co do daVinciego to się nie znam (wolę się babrać w starożytności).

drmuto

  • Gość
Żarówka, kondensator - co jeszcze wymyślili starożytni
« Odpowiedź #52 dnia: Luty 27, 2004, 12:00:04 pm »
Cytat: "lopolik"
Cytat: "drmuto"
poza tym maszyne parowa


Z tego co wiem to niejaki Heron z Aleksandrii miał części do budowy maszyny parowej ale takowej nie skonstruował. Jeśli jednak jakiś inny geniusz ją ukończył to bardzo bym prosił o oświecenie mnie. Z góry dziękuje.


Tenże ci on - budował małe bączki parowe, a następnie rozwinął swój pomysł i stosował takie maszyny w teatrach. A skąd wiadomość że miał części do niej i jej nie zbudował :) - to trochę dziwny pomysł - jak można mieć części do czegość co nie istnieje i wiedzieć że są to cześci do tego właśnie urządzenia :). Może nieporozumienie wzięło się stąd że rozumiez maszynę jako urządzenie wykonujące pracę natomiast dla mnie to przetwornik energii (w tym przypadku cieplnej na mechaniczną)

Offline lopolik

Żarówka, kondensator - co jeszcze wymyślili starożytni
« Odpowiedź #53 dnia: Luty 27, 2004, 02:56:31 pm »
Chodziło mi o maszynę parową jako takie cuś typu silnik parowy. "Tenże ci on" miał części ale stosował je do innych wynalazków (np. tłoki do pomp strażackich). Owszem Heron skonstruował tenże przetwornik energii ale jak dla mnie to to ni ma zbyt dużo wspólnego z maszyną parową. Ten wynalazca miał części do maszyny parowej znanej z początków kolei współczesnych, tyle że ich nie poskładał tak jak pan Watt. ja nie uznaje "małego bączka" jako maszyny parowej.

drmuto

  • Gość
Żarówka, kondensator - co jeszcze wymyślili starożytni
« Odpowiedź #54 dnia: Luty 27, 2004, 03:05:56 pm »
przy takim wyznaniu wiary pozostaje mi stwierdzic - Heron nie skonstruował takiej maszyny jak Watt :) - bo i nie miał po co między innymi. Natomiast z fizycznego punktu widzenia jego maszyna była silnikiem parowym - przekształcała ciepło na ruch, a że nie była stosowana do odpompowywania wody w kopalniach to już kwestia tzw ekonomii politycznej (niewolnicy tańsi).
Idąc zaś za twoim tokiem myslenia można by powiedzieć że silniki  lokomotyw z lat 30-40 ubiegłego wieku też (tzn tak jak maszyna Herona z maszyną Watta) nie miały nic wspólnego z maszyną Watta bo miały np. inne zawory bezpieczeństwa (no bo to jest tak naprawdę genialny pomysł Watta - te kręcące się kulki na osi, później zastąpione innym rozwiązaniem)

 

anything