Gildia Nauki Popularnej (www.nauka.gildia.pl) > Forum Nauki Popularnej

Liczba Fi = 1.618

(1/4) > >>

pimpek:
Niechodzi o liczbę Pi tylko właśnie Si.Niedawno gdzies w internecie zacząłem czytać o tym ale niepamiętam gdzie.Liczba ta wynosi 1.6....
Chodziło o to że wiele rzeczy w naszym świecie w fizyce,chemii ,w mikro i makro skali jest skonstruowane na tej cyfrze.
Jakby ktoś znał jakis link gdzie o tym pisze to dajcie.

Rhobaak:
Nie wydaje mi się, żeby istniała taka liczba. Zresztą - skąd taka bezsensowna nazwa? Jedyne co mi przychodzi do głowy o zbliżonej wartości to liczba złota oznaczana przez 'fi' i równa 1.618... (właściwie to jest odwrotność liczby złotej).

Dinki:
Na pewno chodzi o liczbę "fi".

Jeżeli pimpek nie poda dowodów przemawiających za istnieniem tej liczbe to temat zostanie zamknięty.

pimpek:
Może mi sie pomyliło, może ta nazwa to liczba FI,niepamiętam.
W każdym  razie zaciekawił mnie ten artykuł gdzie o tym czytałem.
Było tam mnóstwo przykładów ,i we wszystkich wynik wynosił właśnie1,618.
Ta zależnosc zachodzi w prawach fizyki,budowie kryształków czy jakis tam innych substancji,nawet w budowie ciałą ludzkiego.
Faktycznie może chodzi i Fi a nie Si.Moze mi się pomyliło.

Sajuuk':

--- Cytuj ---W każdym razie zaciekawił mnie ten artykuł gdzie o tym czytałem.
--- Koniec cytatu ---


Bardzo mile widziany byłby jakiś link do tego artykułu. Proponuję skorzystać z opcji "historia" w przeglądarce. ;)


--- Cytuj ---Ta zależnosc zachodzi w prawach fizyki,budowie kryształków czy jakis tam innych substancji,nawet w budowie ciałą ludzkiego.
--- Koniec cytatu ---


To jakiś rodzaj najmnieszego wspólnego mianownika? Jeśli podzielisz jakieś liczby przez siebie, to wychodzi jakaś konkretna liczba. I pewnie jeśli podzielić odpowiednie liczby, wyszła by ta 'fi'. Ale z tego co wiem fi przydaje się głównie w fizyce.

Właściwie to przydały by się jakieś dowody, bo tak na "sucho" to możemy sobie spekulować. ;)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej