trawa

Autor Wątek: Thorgal  (Przeczytany 981537 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mefisto76

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #705 dnia: Styczeń 02, 2009, 05:10:02 pm »
Za rok gdy będę opisywał wrażenia (mam nadzieję, że lepsze od tych z 2008 r.) po lekturze nowego Thorgala, na pewno  zastosuje spoilery  :???:

Za rok nie będziesz opisywał - Grzegorz mówił w łodzi, że w przyszłym roku NIE ZROBI Thorgala/Jolana, bo ma dość ciągłego "rysowania na zabicie", chce zobaczyć wreszcie znowu jakąś porę roku ze swojego okna i przygotowac wszystko "na glanc", aż sam uzna, że nowy album jest skończony. 
« Ostatnia zmiana: Maj 22, 2013, 01:27:56 pm wysłana przez Mefisto76 »
I'm wreck, I'm sleaze, I'm ROCK N'ROLL DISEASE!

Offline Death

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #706 dnia: Styczeń 05, 2009, 04:09:44 pm »
Fajny artykulik na gildii :)
Daję tutaj bo wiem że nie wszyscy forumowicze zaglądają do głownego serwisu;)
Sam zaglądam tam raz na trzy dni a na forum wchodzę prawie codziennie  :D
Ps. No i jest o dupach  ;-)

Offline nayroth

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #707 dnia: Styczeń 05, 2009, 06:49:28 pm »
Jak to mówią "feministki nie przepuszczą nikomu". Nawet Thorgalowi się oberwało. Następny do odstrzału pewnie będzie Garfield. Ale co mi tam, wejdę sobie w luźną polemikę.

Kobiety są przedstawione przy tzw. kobiecych czynnościach np. gdy w Krainie Qa Thorgal z Tjaallem naprawiają dach chaty, Aaricia zajmuje się przygotowaniem posiłku. A wszak wiadomo, że w społeczności wikingów to kobiety chadzały na wojny i polowania, podczas gdy mężczyźni bawili dzieci lub hodowali rzepę.

W Alinoe autorzy kreują Aaricię na niezaradną, nie umiejącą sobie samej dać rady, wszak "żadna kobieta nie lubi zostawać sama" (5). Oczywiście "prawdziwa kobieta" (czyt. feministka) wprost marzy by zostać z dzieckiem na bezludnej wyspie, bo co to dla niej. Pfff

Na dodatek, może trochę w humorystycznej konwencji, ale jednak, Thorgal przekazuje opiekę nad Aaricią małoletniemu Jolanowi. Humorystycznej? Dla mnie to była typowa patriarchalno-poniżająca zagrywka dwójki samców przeciwko 1 kobiecie.

Gdy Jolan złości się na matkę, Alinoe ją atakuje. Nawet mały chłopiec chce dominować nad matką, chce przeforsować swoją wolę, co gorsza w jakimś stopniu jest na to w komiksie wyrażone przyzwolenie: "chciałeś mnie ukarać za to, że byłam wobec ciebie niesprawiedliwa Halo! Przecież chłopiec z matką byli jedynymi ludźmi na wyspie. Nad kim innym miałby dominować ? Nad kozą??

Wtedy to [Aaricia] obcina włosy, zakłada wygodny męski strój - jakkolwiek Grzegorz Rosiński nie byłby sobą, gdyby nie narysował postaci kobiecej w ciągle kuszący dla męskiego oka sposób. Rysownik-świnia. Żeby rysować kobiety w męskim stroju w kuszący sposób. A przecież każde dziecko wie że wszystko co męskie jest ohydne i odpychające.

Gdy Arricia w Nad jeziorem bez dna wykazuje się inteligencją połączoną ze sprytem (mimo wątpliwości Thorgala, który przypomina jej, że nie potrafi strzelać z łuku), zdobywając naszyjnik Thjazi jedną strzałą, przynosi jej to nieszczęście Rany, Volsung z Nichoru też był sprytny i inteligentny a skończył jako ropucha. To nie spisek, tylko ludowa mądrość że cwaniakowanie nie popłaca.

W Zdradzonej czarodziejce, chcąc odpłacić Gandalfowi za 9 lat upokorzeń i niewoli (także - możemy się tylko domyślać, bo nie jest to powiedziane wprost - gwałtów, skoro autorzy używają słowa branka, które kojarzy się jednoznacznie: "przez 9 lat patrzyłam jak żyjecie, słyszałam śmiech i śpiew... lecz do mnie nikt się nie zbliżał, prócz niego. Co wieczór błagał, groził, szydził z mojej niedoli! Lecz nigdy nic nie zyskał..." (30)). Jak autorka doszła do wniosku że Gandalf gwałcił brankę skoro "co wieczór błagał, groził i szydził, ale nigdy nic nie zyskał". To ja się pytam czy błagał przed, groził w trakcie a szydził po? I w końcu zyskał czy nie?

Slivia ratuje Thorgala od niechybnej śmierci, by wziąć go na służbę. Na jej propozycję Thorgal, żyjący na obrzeżach społeczności Wikingów wyrzutek, pogardliwe odpowiada: "Do ciebie na służbę? Bredzisz kobieto!" (Zdradzona czarodziejka 8) Skoro przez 9 lat była (jednoznacznie kojarzoną) branką, to Thorgal miał prawo się zdziwić kiedy nagle zaczęła mu się rządzić... Dopiero by mu w wiosce nie dali spokoju gdyby wiedzieli dla kogo zaczął pracować.

Tym właśnie [utratą młodości] zostaje ukarana Kriss - kobieta-wojowniczka, która śmiała podnieść rękę na Boga - mężczyznę; Pozostali którzy wystąpili przeciw Ogotaiowi, a nie mieli nawet okazji podnieść na niego ręki, zostali rzuceni krokodylom, albo pożarci przez ścianę. Ale to byli tylko mężczyźni, więc kto by się tym przejmował. Ja tam współczuję Kriss i jej utraconym jędrnościom.

Oczywiście na koniec autorzy przedstawili nam prawdziwy happy end: Aaricia jak Penelopa czeka na Thorgala wiernie i wybacza mu wszystkie podłości i nieszczęścia, które stały się jej i dzieci udziałem. Co więcej, adoptuje syna Thorgala i Kriss, po śmierci tej ostatniej. Prawdziwie "kobieca" wspaniałomyślność i wierność. Czyli podsumowując, czy kobiety w komiksie są pokazywane jako mściwe, wredne i nienawistne, czy też jako wspaniałomyślne i pełne poświęcenia altruistki, to i tak autorzy chcą jedynie upodlać kobietę, bo tacy już z nich szowiniści...


J.K. Gordon III

  • Gość
Odp: Thorgal
« Odpowiedź #708 dnia: Styczeń 05, 2009, 07:01:48 pm »
Typowe feministyczne czepielstwo. Równie dobrze mógłbym napisać artykuł o antysemityzmie w Thorgalu, bo przecież wszyscy jego antagoniście mieli żydowskie rysy twarzy.

Offline BOUNCER

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #709 dnia: Styczeń 05, 2009, 09:30:33 pm »
artykulik do przeczytania, ale z przymróżeniem oka, jako inne spojrzenie na sagę.
Każdy może dowolny komiks zinterpretować wg własnego uznania,  ale nie każdy z tą interpretacją może się zgodzić. Dla mnie takie  feministyczne podejście do tej serii  jest nie do przyjęcia i uważam je za błędne.
Ale jedno jest pewne: chciałbym przeczytać interpretację Kaznodziei stworzoną przez Panią Joannę Wydrych   :badgrin:

Offline gunman

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #710 dnia: Styczeń 05, 2009, 11:37:49 pm »
mnie się podobało.
wiadomo, że komiksy, zwłaszcza starsze- a Thorgal juz ma swoje lata- pełne są stereotypów, czy to o kobietach, czy dzieciach, czy Żydach.
nie, żeby to były jakieś zaskakujące odkrycia.

nie widzę w tym czepiactwa, nie wiem w czym macie problem.
No news in the truth and no truth in the news.

Offline Gulumbulum

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #711 dnia: Styczeń 06, 2009, 07:36:52 am »
nie widzę w tym czepiactwa, nie wiem w czym macie problem.

Problem może być wtedy,kiedy za naście lat zmuszą p.Rosińskiego do przerobienia Thorgala na wersję politycznie poprawną,tak jak to robione jest obecnie z niektórymi dziełami literackimi :lol:

Offline kas1

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #712 dnia: Styczeń 06, 2009, 08:06:21 am »
Problem z feministkami jest taki, że stanowią 10% wszystkich kobiet i pozostałym 90% siłą chcą narzucić swój styl życia...

Offline BOUNCER

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #713 dnia: Styczeń 06, 2009, 09:26:20 am »
Ech tam :)

przepraszam za offtop ale zawsze byłem ciekaw dlaczego jak jakieś feministki pokazują się w mediach to są głównie mało atrakcyjne kobiety - wiem, ze w sprawach gutów się nie dyskutuje ale to zjawisko jest nagminne.

Poza tym dobrze jest do takiej interpretacji podejść z dystansem, przecież jasnym jest że każdy ma inne spojrzednie na dane dzieło, zwłaszcza jeśli interpretacją tą zajmują sie skrajne środowiska  :D

Offline Raf Fariszta

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #714 dnia: Styczeń 06, 2009, 11:34:42 am »
Ech tam :)

przepraszam za offtop ale zawsze byłem ciekaw dlaczego jak jakieś feministki pokazują się w mediach to są głównie mało atrakcyjne kobiety - wiem, ze w sprawach gutów się nie dyskutuje ale to zjawisko jest nagminne.

Nie zgodzę się:dziewczyny z Radical Cheeleaders są fajniutkie.....ale temat jest śliski. Poza tym są w Thorgalu wątki feministyczne: np. Kriss dowodząca bandą piratów i jej wyzwolenie...
Nocy Matko Dnia

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Thorgal
« Odpowiedź #715 dnia: Styczeń 06, 2009, 01:57:18 pm »

Slivia ratuje Thorgala od niechybnej śmierci, by wziąć go na służbę. Na jej propozycję Thorgal, żyjący na obrzeżach społeczności Wikingów wyrzutek, pogardliwe odpowiada: "Do ciebie na służbę? Bredzisz kobieto!" (Zdradzona czarodziejka 8) Skoro przez 9 lat była (jednoznacznie kojarzoną) branką, to Thorgal miał prawo się zdziwić kiedy nagle zaczęła mu się rządzić... Dopiero by mu w wiosce nie dali spokoju gdyby wiedzieli dla kogo zaczął pracować.


Ten zarzut jest chybiony nawet z innego powodu - caly cykl o Thorgalu opowiada o poszukiwaniu wolnosci, wiec pojscie na sluzbe do kogokolwiek byloby dla niego zapewne nie do przykecia. To, zeby w roli kierownika Thorgala umiescic kobiete mowi raczej o przewrotnosci scenariusza, ale na pewno nie o jego seksizmie.

A feministki, jak to feministki, draza, napominaja, walcza o swoje prawa, a gdy juz je wywalcza, az przykro patrzec jak zle z nich korzystaja... Ale ogolnie rownouprawnienie popieram, w granicach rozsadku, rzecz jasna. :)
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline Mefisto76

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #716 dnia: Styczeń 06, 2009, 07:03:19 pm »
Jak to mówią "feministki nie przepuszczą nikomu". Nawet Thorgalowi się oberwało. Następny do odstrzału pewnie będzie Garfield. Ale co mi tam, wejdę sobie w luźną polemikę.
.....to i tak autorzy chcą jedynie upodlać kobietę, bo tacy już z nich szowiniści...

Nayroth, ubawił mnie Twój post SETNIE! 100% POPARCIA! Obnażyłeś wszystko co się dało, a pewnie mozna było jeszcze pani Wydrych przyłożyć  :-X
Ja bym to pociągnął dalej - Thorgal jako męska świnia łamie dane słowo i rezygnuje ze służby u Slivii, choć uprzednio ją przysiągł. Typowy mężczyzna - dostał co chciał, a po wszystkim się zrywa.

Zauważyliście, że najfajniejsze dwa rysunki kobiet w Thorgalu, to Aaricia z "diabelskimi oczami" w Alinoe i "grzeczna mina" Kriss podczas kąpieli w wodospadzie w "Oczach...", czyli przeciwstawne do zwyczajowych charakterów obu dam?

Bouncer też mnie uprzedził - tyle tylko, że wyraził się niezwykle poprawnie politycznie, dlatego ja napiszę wprost - feministki są megabrzydkie, a ich "przekonania" to odznaka niczego innego, jak kompleksów i zazdrości w stosunku do fajnych lasek.

Ja chyba jestem megaszowinistą, bo uważam, że kobiety nie powinny pracować w kopalniach i przepuszczać mnie w drzwiach... No, ale może jestem dziwny...

Death - a co do Ciebie i Twojego "wchodzenia od razu na forum, bez patrzenia na stronę główną, co chyba wszyscy robią", to informuję Cię, że NIKT poza Tobą tak nie robi i jesteś całkowicie zboczony  8)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2009, 07:20:33 pm wysłana przez Mefisto76 »
I'm wreck, I'm sleaze, I'm ROCK N'ROLL DISEASE!

Offline m010ch

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #717 dnia: Styczeń 06, 2009, 07:50:17 pm »
feministki są megabrzydkie, a ich "przekonania" to odznaka niczego innego, jak kompleksów i zazdrości w stosunku do fajnych lasek.

Skoro i tak wyszedł mega OT, to ja zobrazuje co miał na myśli Mefisto ;)

Death - a co do Ciebie i Twojego "wchodzenia od razu na forum, bez patrzenia na stronę główną, co chyba wszyscy robią", to informuję Cię, że NIKT poza Tobą tak nie robi i jesteś całkowicie zboczony  8)

Przepraszam bardzo - ja też tak robię ;). Newsy z Gildii mam podawane przez RSS, więc pozostaje mi tylko bezpośrednie wchodzenie na forum. Chyba, że to był żart, a ja go nie zrozumiałem :P.

Offline Kingpin

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 2 273
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Official Mroja Spokesman
Odp: Thorgal
« Odpowiedź #718 dnia: Styczeń 06, 2009, 08:15:26 pm »

Death - a co do Ciebie i Twojego "wchodzenia od razu na forum, bez patrzenia na stronę główną, co chyba wszyscy robią", to informuję Cię, że NIKT poza Tobą tak nie robi i jesteś całkowicie zboczony  8)
Ja tak robię. Więc Twoja teza jest g.... warta.

Offline ZBÓJCERZ

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #719 dnia: Styczeń 06, 2009, 09:14:01 pm »
Brawo nayroth! Bardzo podobną refleksję miałem po przeczytaniu tego tekstu i już miałem skomentować w podobnym tonie. Ten tekst przypomina mi trochę postawę tego murzynka z bodaj trzeciej części Zabójczej Broni, który we wszystkim dopatrywał się oznak rasizmu :)  Przepraszam - Afroamerykanina (murzynek to ciasto:) Na myśl przychodzi mi też pewna pani, która doszukiwała się dziwnych cech w Teletubisiach i moja katechetka (pozdrawiam), która przepowiadała mi, że słuchanie metalu doprowadzi do tego, że zacznę mordować ludzi. Ponoć teksty puszczane od tyłu - zawierają przesłanie satanistyczne. Na wszelki wypadek więc słuchałem głownie zespołów, które głosiły przesłanie satanistyczne - ale puszczane od przody.

Co do Throgala - uważam, że ostatni album całkiem ciekawy, chyba najlepszy od czasów "Korony Ogotaja". Właściwie zgodzę się, ze wszystkimi zarzutami, które tu padały, ale specjalnie nie psuły mi one przyjemność czytania. No może ten Jolan faktycznie mógłby mieć więcej jaj, bo jakiś taki za bardzo bajkowy jest chłoptaś. Uważam też nie potrzebne było przedstawiania jeszcze raz historii Kris, która została opowiedziana w poprzednim numerze. Strata miejsca i czasu czytelnika. Ciekaw jestem czy zgodnie z tym co Rosiński sugerował podczas spotkania w Łodzi wyodrębnią się oddzielne serie, osadzone w świecie Thorgala. Mogłoby być ciekawie...   

 

anything