Autor Wątek: Thorgal  (Przeczytany 981746 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tiall

  • Redakcja KZ
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 836
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Thorgal
« Odpowiedź #690 dnia: Grudzień 12, 2008, 09:47:28 am »
- przegadane toto, strasznie przegadane
- tłumaczenie (wiem, wiem, to śliski temat) sprawia wrażenie zrobionego na kolanie (podobne odczucie miałem przy lekturze Mangusty), rażą językowe dziwolągi (np. druga strona, drugi kadr: "co tak nagle wprawiło Aaricię w panikę" - "wprawiło w panikę"? co to niby znaczy?) plus nadmierne używanie strony biernej, która po polsku brzmi po prostu niezręcznie i nienaturalnie (np. dialog na stronie 10)

To, że przegadane to dość dobrze - dawno "Thorgal" nie miał tak gęstej fabuły.

A tłumaczenie, faktycznie, nienajlepsze. Nawet imię kota zostało zmienione...

Wydaje mi się, że jednak seria trochę zwyżkuje. Sente się rozpędza...

Offline ljc

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #691 dnia: Grudzień 12, 2008, 10:27:40 am »
e, słabe imo -  niby dużo się dzieje (i to w dwóch planach, które dodatkowo zazębiają się), ale ani to wciaga, ani ciekawi - a jolan jest prześwięty i przez to strasznie płaski i przewidywalny (thorgal taki nie był, choć teraz spipiał niestety), nie kupuję także uzasadninia doboru 5 (do niczego jest)
faktycznie jest to imo coraz bardziej młodzieżowy komiks (przychulam posta yurkowi1: pojeżdża zabawą w rpg dla nastolatków) - pomyślałem sobie, że komiks sie nie zmienił tylko ja się zestarzałem, ale nie, Zdradzona Czarodziejka, którą czytałem znów przy okazji reedycji w hc jest dobra (zwłaszcza druga opowieść) bez wiekowej dyferencji

btw: Thorgal winien odejść i dać początek nowemu ludowi - nad białą rzeką*! :>



*Vistla
tamtam!

Offline Tiall

  • Redakcja KZ
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 836
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Thorgal
« Odpowiedź #692 dnia: Grudzień 12, 2008, 10:53:54 am »
i się dlatego z Jolanka śmieją... :)

Offline yurek1

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #693 dnia: Grudzień 12, 2008, 11:38:07 am »
wiem, że z marketingowego punktu widzenia nie byłaby to najmądrzejsza decyzja, ale naprawdę sądzę, że seria Thorgal powinna przenieść się w zaświaty, a narodzić seria Jolan i wtedy wszystko byłoby jasne. teraz jest to dla mnie jechanie na legendzie / klasyce / kulcie (niepotrzebne skreślić).

aha, i tak patrząc retrospektywnie, bo niedawno przeczytałem całą serię, to zdecydowanie najlepszy Thorgal jest od Alinoe do Władcy gór włącznie. fajnie by było kiedyś postawić na półce "amerykański wątek" wydany w integralu. ech...
Oh no, what a time to get diarrhoea!

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Thorgal
« Odpowiedź #694 dnia: Grudzień 14, 2008, 01:19:39 am »
Jest taki integral, ale po francusku. :) No i bez Alinoe i Wladcy Gor. :)

A ostatni Thorgal - mam mieszane uczucia. Bogowie to takie d... wolowe wyszly, az zal ich, wyprawa do Asgardu to jak spacerek po Lazienkach. Ale watek RPG mi sie podobal, no i wychodzi na to, ze Thorgal znow zacznie kopac tylki. A watek z Anielem jak sie rozwinie, to az jestem ciekaw...
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline Yaseck

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #695 dnia: Grudzień 15, 2008, 09:51:22 am »
Jedna rzecz mi bardzo nie pasuje w nowym Thorgalu: sytuacja, gdy wszyscy są w śmiertelnym niebezpieczeństwie i Jolan zatrzymuje czas na ułamek sekundy przed ich śmiercią. Bzdura na resorach.
Ja kupuję Thorgala z przyzwyczajenia i trochę z sentymentu. Natomiast na pewno nie czekam na kolejne części. Są to dobrze, nie ma: też dobrze.

Offline Kingpin

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 2 273
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Official Mroja Spokesman
Odp: Thorgal
« Odpowiedź #696 dnia: Grudzień 15, 2008, 09:57:38 am »
Jedna rzecz mi bardzo nie pasuje w nowym Thorgalu: sytuacja, gdy wszyscy są w śmiertelnym niebezpieczeństwie i Jolan zatrzymuje czas na ułamek sekundy przed ich śmiercią. Bzdura na resorach.

To w takim razie cała seria to jedna wielka bzdura na resorach...

Offline Death

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #697 dnia: Grudzień 15, 2008, 11:48:11 pm »
Pojawiła się recenzja Wilczycy:

http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/thorgal/16-tw/recenzja

Jeden fragment szczególnie mnie zaciekawił:
Cytuj
Jest rzeczą naturalną, że zdarzały się wśród nich tomy słabsze i całkiem słabe, jak chociażby Królestwo pod piaskiem. Chodzi oczywiście o scenariusz, ponieważ jakość rysunków Rosińskiego generalnie zawsze była wysoka, jednak dodatkowo zaznaczyć trzeba, że poprawiała się z każdą kolejną częścią.

Po pierwsze: Jakość rysunków nie zawsze była wysoka. Momentami to była po prostu masakra (np. wygląd Aaricii w "Kriss de Valnor")
Po drugie: Jakość rysunków nie poprawiała się z każdą kolejną częścią. Już pierwsza scena "Zdradzonej Czarodziejki" to graficzny wypas.
Po trzecie: Coś mi się wydaje że dla tego Pana Thorgal to tylko tomy 1-16:)
Cytuj
Bez wahania polecam ten odcinek, podobnie jak praktycznie wszystkie poprzednie.
Może stąd ta recenzja wygląda tak a nie inaczej bo faktycznie w Wilczycy są najlepsze rysunki.

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Thorgal
« Odpowiedź #698 dnia: Grudzień 16, 2008, 01:27:26 am »
Moim faworytem odnosnie rysunkow, jest chyba Pietno Wygnancow. Fajne te lasy...
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline wilk

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #699 dnia: Grudzień 16, 2008, 08:37:35 am »
Pojawiła się recenzja Wilczycy:

http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/thorgal/16-tw/recenzja

Jeden fragment szczególnie mnie zaciekawił:
Po pierwsze: Jakość rysunków nie zawsze była wysoka. Momentami to była po prostu masakra (np. wygląd Aaricii w "Kriss de Valnor")

Może chodziło o to że "Wilczyca" to najlepszy graficznie album spośród tych szesnastu do tego czasu stworzonych?

Cytuj
Po drugie: Jakość rysunków nie poprawiała się z każdą kolejną częścią. Już pierwsza scena "Zdradzonej Czarodziejki" to graficzny wypas.
Chyba jednak się poprawiała. Do któregoś tomu postacie w "Thorgalu" miały np zachwiane proporcje (znany przykład - za duże głowy), do czego zresztą sam Rosiński się przyznał w jednym z wywiadów. Sam uważam, że z Thorgali "Wilczyca" jest najlepsza graficznie.

Offline aguirre

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #700 dnia: Grudzień 24, 2008, 11:06:16 pm »
Jak dla mnie owszem, kilka ostatnich tomów było słabszych - ale, faktem jest to, że nie odbieram już komiksów, zwłaszcza nieco "oklepanych" jak Thorgal właśnie z podobną magią co za czasów zeszytów wydawanych przez Orbitę. Wtedy to było takie święto jak dostałem w łapki Oczy Tanatloca, że chodziłem nad ziemią prawie. Rysunki, historia były nie do pobicia przez żadną czytaną przez mnie wówczas książkę czy komiks. Ta magia gdzieś uleciała, choc nie do końca.
uważam, że serii doskonale zrobiło to, że jest wydawana na kredzie i w twardej okładce. Już naście lat temu posiadałem kilka oryginałów, mam też kilka ostatnich tomów,  w tym również Królestwo po piaskiem i muszę zaznaczyć, że odbiór tych słabszych tomów, ale wydanych porządnie zdecydowanie jest lepszy od tych kiepskich miękkookładkowych wydań Egmontu. Podobnie z Arachneą, Błękitną Zarazą itd. Barbarzyńcy są dla mnie wcale nie najgorszym albumem.
A bardzo dobre wrażenie zrobiły na mnie Słoneczny miecz i Niewidzialna forteca. W znacznej mierze jest to kwestia sposobu wydania komiksu. Ujawnia on wtedy więcej pozytywnych cech. A dla wzrokowca jakim jestem to akurat bardzo ważne ;) .
Co do ostatnich, malowanych albumów to podobają mi się od warstwy graficznej , bo w ogóle lubię malarstwo jak i inne techniki rzadziej spotykane w komiksie i fajne smaczki się w tych obrazkach Rosińskiego pojawiają. Świetnie operuje światłem. Scenariuszowo jakoś mi to wprawdzie przelatuje i wylatuje z głowy, ale jak się rzecz rozwinie, zapodam sobie przy kawce i talerzu ciasta jeszcze raz całość ;)
Także jeszcze raz podkreslam - chwała Egmontowi za ponowne, ładne wydanie Thorgala, nawet słabsze albumy wypadają lepiej. No i jakoś to na półce wreszcie przyzwoicie wygląda i i mogę pokazywać gościom swoje kolecje (choćby XIII  i Thorgal) a ci z niedowierzaniem patrzą, bo nie widzieli takich komiksów ;)
Natomiast jak patrzę dla porownania w wydania "miękkie", to faktycznie trochę mnie odrzuca, to po prostu nie to!

Offline Ritchie

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #701 dnia: Grudzień 31, 2008, 03:52:12 pm »
Jestem po lekturze Tarczy Thora i muszę przyznać, że poziom się podniósł w porównaniu do ost. albumu. To dobra wiadomość. Zła jest natomiast taka, że niestety niewiele. ..

Co mnie denerwuje to fakt, że
Spoiler: pokaż
wasale Jolana przypominają postaci z jakiejś kiczowatej sesji w d&d 3ed :P To żałosne. Można było je zrobić lepiej. Porównując dwa ost albumy do "Nad Jeziorem bez dna" wypadają naprawdę blado. Tam mieliśmy ciekawe charaktery - zresztą nie tylko tam. . . no i przedewszystkim były proste zasady i prawdziwa walka, a nie to co tutaj :/

Drugi zarzut to idiotyzmy fabularne, których można było uniknąć w prosty sposób. Np. dlaczego machina czasu nie miała żadnego strażnika ? Przecież to niedorzeczne aby pozostawić takie urządzenie bez ochrony. Wystarczyłaby na to jedna strona więcej. Kolejny to fakt, że wszyscy wasale Jolana mieli zginąć w różnych miejscach w tym samym momencie. Kolejna niedorzeczność :/

Trzeci zarzut to naiwność. Superbohater Jolan nie mógł zostawić swoich towarzyszy i dlatego wymyślono idiotyczny sposób, że przeniosą je superubersilni pomocnicy Jolana na wielkich noszach. Co za absurd. Dlaczego nie mógło być tak, że gałąź zaczęła się łamać pod trybikami maszyny, które zaczęły drgać, a czas wraz z nim. . . Asgard budziłby się do życia, a Jolan musiałby szybko uciekać przez Thorem :) mógłby ew. uratować swoją panienkę. I tyle :P Byłoby więcej akcji i napięcia, więcej dramaturgii :P A Jolan wcale nie stałby się przez to mniej dobry i wspaniałomyślny.

Czwarty zarzut to wielkoduszność :) Skoro czas był już zatrzymany to dlaczego się tak krępować ? Przecież można było ograbić z wszelkich magicznych artefaktów cały Asgard :P 

Piąty zarzut to papierowość. Papierowość postaci Jolana, w której wciąż tkwi Thorgal. Tam do kata. Przecież Jolan chciałbyć Hurkanem ! Mówił, że chciałby pływać po morzach i walczyć razem z innymi wikingami. Ja wiem, że Thorgal wpoił mu pewne zasady, ale przecież prawie każde dziecko się buntuje przeciw rodzicom :P Poza tym w żyłach Jolana płynie krew niebyle kogo bo Gandalfa Szalonego i Vartha :) Te szalone geny muszą się w końcu ujawnić :P O ile bardziej byłoby to pociągające gdyby tak się stało. . .

Szósty zarzut to zbytnie eksploatowanie wątków we wszelkich innych światach niż Midgard. To już 3 album z rzędu gdzie większość akcji dzieje się chyba gdzieś poza Midgardem. To zdecydowanie za wiele. Kiedyś gdy Thorgal wchodził do innych światów było to święto, coś wyjątkowego i mistycznego. . . bo było to stosunkowo rzadkie. Następowało raz na jakiś czas. A teraz śwętem się dla mnie staje wyjście z tych dziwnych światów :)


Wg mnie Thorgal schodzi na psy dlatego, że z dziwnych powodów (może to marketing i próba przyciągnięcia młodszego czytelnika. ..) scenarzysta daje ciała :/ I nie chodzi o główną oś fabuły tylko o kreowane postaci i o to jak prowadzona jest akcja. Mogło być naprawdę o wiele lepiej. . . do końca serii jeszcze minimum kilka albumów i nie sądzę aby to się zmieniło. Szkoda. Szkoda.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2009, 09:22:25 am wysłana przez graves »

Offline Ystad

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 509
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek Jastrzębski
    • Biceps Zin (ATY)
Odp: Thorgal
« Odpowiedź #702 dnia: Styczeń 02, 2009, 12:54:00 am »
Jestem po lekturze Tarczy Thora i muszę przyznać, że poziom się podniósł w porównaniu do ost. albumu. To dobra wiadomość. Zła jest natomiast taka, że niestety niewiele. ..

Troszkę w tym tekście spojlerów ;) niestety przeczytałem ten post zanim przeczytałem komiks. Jest taki fajny tag, który ukrywa spojlery, prosiłbym o stosowanie tegoż ;)
världen, du kan kyssa mitt arsle

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy Tobą a mną jest fakt, że ja mam odwagę powtórzyć Ci prosto w oczy każde słowo które napisałem do Ciebie na forum....

Offline Mefisto76

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #703 dnia: Styczeń 02, 2009, 09:41:40 am »
Jest taki fajny tag, który ukrywa spojlery, prosiłbym o stosowanie tegoż ;)

Już poprawił  :D

Teraz tylko zrób "memory delete" i będzie OK  :p

Zobacz najpierw kto poprawił :)
graves
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2009, 10:02:43 am wysłana przez graves »
I'm wreck, I'm sleaze, I'm ROCK N'ROLL DISEASE!

Offline Ritchie

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #704 dnia: Styczeń 02, 2009, 04:24:06 pm »
Spoko :P

Za rok gdy będę opisywał wrażenia (mam nadzieję, że lepsze od tych z 2008 r.) po lekturze nowego Thorgala, na pewno  zastosuje spoilery  :-?