Autor Wątek: Muminki  (Przeczytany 83310 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Death

Odp: Muminki
« Odpowiedź #120 dnia: Marzec 21, 2015, 11:11:48 am »
Wiem, że pasuje. I Bobek też pasuje. Ale to nie ma znaczenia, tutaj chodzi tylko o to, że jak już przyjęli jakąś nazwę, to bez sensu jest ją zmieniać. Czytałem książki, znam ekranizacje i Stinky to Bobek.
Lilla znaczy trochę. Lili, Okruszynka, Mała, różnie to można tłumaczyć. Dobrze, że zdecydowano się na Małą Mi, bo to krótkie i ładne. Tak samo jak Bobek. Gdyby od lat obowiązywała nazwa Śmierdzielek, to też bym narzekał na jakąkolwiek nową nazwę.

Offline peta18

Odp: Muminki
« Odpowiedź #121 dnia: Marzec 21, 2015, 11:20:42 am »
Bobek pasuje ale tylko nie wprost. Smierdziel jest bardziej doslowny i zgodny z tlumaczeniem.
A skoro Bobek jest serialowy, a nie ksiazkowy kanoniczny. To moze zaczac zycie jako Smierdzielek w polskiej wersji komiksu.
Moze wydawca sie wypowie w tej sprawie.

Nie wiedzialem ze w j. polskim jest slowo "lili". I chyba nie ma : http://sjp.pwn.pl/szukaj/lili.html. Wiec uzycie go w tlumaczeniu jest raczej nie na miejscu.
Buk, Hodor i Dziczyzna

Offline horror

Odp: Muminki
« Odpowiedź #122 dnia: Marzec 21, 2015, 11:24:35 am »
nie zapomnij jeszcze o prawach autorskich, bo jak ktoś powiedział czy napisał, najlepszy sposób unikniecie plagiatu czy posądzenia o kopiowanie czyjegoś tłumaczenia to zmiana nazw wlanych.

Offline Death

Odp: Muminki
« Odpowiedź #123 dnia: Marzec 21, 2015, 11:42:46 am »
Istnieje słowo Liliput. W skrócie mogłoby być Lili. Pamiętam, że w już w jakichś kreskówkach tak mówili na najmniejszą postać. Lilla oznacz Trochę i sobie to można tłumaczyć zapewne na wiele sposobów.
Fajnie, że podoba Ci się Śmierdziel, ale mnie nie chodzi o to czy fajne, tylko czy przyjęte.
Dobra, kończę temat, bo to tylko bicie piany. Nie znasz książek, uważasz że nie każdy zna serial, który znają zapewne i tak wszyscy, ale kłócić się musisz, bo tak. Jestem fanem i boli mnie to tak samo jak krzaty u Łozińskiego, kiedy od lat wszyscy znali je jako krasnoludy, albo Gullum zamiast Gollum, bo przecież wydawał dźwięki gul, gul i bardziej pasowała nowsza wersja. Uważam, że jak jakaś nazwa jest przyjęta od lat, to dobrze jest ją zostawić.

Co do praw autorskich, to jakoś dziwnym trafem Ryjek, Włóczykij i inni są, a Bobek nie.

Offline peta18

Odp: Muminki
« Odpowiedź #124 dnia: Marzec 21, 2015, 12:09:12 pm »
A w ktorej ksiazce wystapuje Bobek?

Lili Mi bardzo po polsku to jest. O innych jezykach chyba myslimy.  Ja bym dal Lil'mee byloby bardziej wspolczenie...
A Ty na jakiej podstawie twierdzisz, ze serial znaja chyba wszyscy? I w jakim stopniu jest to rownoznaczne z twierdzeniem, ze nie kazdy ogladal serial?

A i gdzie ja sie kloce? Mam odmienne zdanie, a jak ktos ma odmienne zdanie to nie oznacza, ze sie od razu jest tu jakas klotnia. Nie wyzyam, nie stwarzam konfliktu, nawet nie jestem poddenerwowany, nie szukam tez mozliwosci dojsca do kompromisu. Pisze, ze Smierdziel fajniejsze jest.

A pamietasz, ze w Smerfach tez jest balagan, serial co innego i rozne wersje tlumaczen w komisach imion postaci. Bobek/Smierdzielek przy tym to pikus.
« Ostatnia zmiana: Marzec 21, 2015, 12:22:25 pm wysłana przez peta18 »
Buk, Hodor i Dziczyzna

Offline horror

Odp: Muminki
« Odpowiedź #125 dnia: Marzec 21, 2015, 12:41:57 pm »
Istnieje słowo Liliput. W skrócie mogłoby być Lili. Pamiętam, że w już w jakichś kreskówkach tak mówili na najmniejszą postać. Lilla oznacz Trochę i sobie to można tłumaczyć zapewne na wiele sposobów.
Fajnie, że podoba Ci się Śmierdziel, ale mnie nie chodzi o to czy fajne, tylko czy przyjęte.
Dobra, kończę temat, bo to tylko bicie piany. Nie znasz książek, uważasz że nie każdy zna serial, który znają zapewne i tak wszyscy, ale kłócić się musisz, bo tak. Jestem fanem i boli mnie to tak samo jak krzaty u Łozińskiego, kiedy od lat wszyscy znali je jako krasnoludy, albo Gullum zamiast Gollum, bo przecież wydawał dźwięki gul, gul i bardziej pasowała nowsza wersja. Uważam, że jak jakaś nazwa jest przyjęta od lat, to dobrze jest ją zostawić.

Co do praw autorskich, to jakoś dziwnym trafem Ryjek, Włóczykij i inni są, a Bobek nie.

zbyt bierzesz to wszystko do siebie. Ja nie twierdze ze Gullum jest lepszy od Golluma. Tez wole stare nazewnictwo od Skibniewskiej w szczegolnosci ze bylo jeszcze konsultowane z Tolkienem kiedy jeszcze zyl. Moze ryjek czy wloczykij jako nazwy sa w domenie publicznej. nie wiem. po prostu wskazuje jedno z rowiazan ktore nie musi, a moze byc prawdziwe. napisz do wydawnictwa jesli tak cie to poruszylo. ja z checia sie bym dowiedzial co stoi za ta zmiana.

Offline peta18

Odp: Muminki
« Odpowiedź #126 dnia: Marzec 21, 2015, 12:53:07 pm »
Ale Krzat to bardzo zacna nazwa, bardziej mi wchodzi niz Krasnolud. Zwlaszcza, ze ten ostatni ma konotacje z liliputem w czerwonym ubranku i czapeczce. :)
Buk, Hodor i Dziczyzna

Offline silent.bob

Odp: Muminki
« Odpowiedź #127 dnia: Marzec 21, 2015, 10:48:59 pm »
Jestem fanem i boli mnie to tak samo jak krzaty u Łozińskiego, kiedy od lat wszyscy znali je jako krasnoludy, albo Gullum zamiast Gollum, bo przecież wydawał dźwięki gul, gul i bardziej pasowała nowsza wersja.
Łoziński nawet klejnot dodał Jedynemu. Od jego nazwiska powstał termin "łozizm".

Offline Julek_

Odp: Muminki
« Odpowiedź #128 dnia: Kwiecień 08, 2015, 08:01:17 pm »
Tatuś Muminka to niezły obwieś!

Żadne z opowiadań nie jest adaptacją książkowych przygód małych trolli. Postaci niby są nam znane, a jednak, mam wrażenie, że ich charakter i osobowość trochę się różni od tego, co znamy z powieściowej "klasyki", są jakby bardziej wyraziści (tj. ludzcy). Muminek nie jest aż taką ciapą, Ryjek jest wielkim krętaczek i cwaniakiem, który tylko szuka okazji, aby się wzbogacić, Panna Migotka jest nad wyraz próżna i wyrafinowana (w historii "Muminki na Riwierze" porzuca, chwilowo, ale jednak, Muminka dla filmowego amanta), a Tatuś Muminka ma wyraźne problemy z nadużywaniem alkoholu, bo nadzwyczaj często wspomina o whisky i tanim winie, a po nocnej balandze ma niezłego kaca.

http://kolorowezeszyty.blogspot.com/2015/04/1844-muminki-tom-1.html

Offline Ystad

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 509
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek Jastrzębski
    • Biceps Zin (ATY)
Odp: Muminki
« Odpowiedź #129 dnia: Kwiecień 22, 2015, 01:05:24 pm »
Do końca kwietnia wystawa w Lublinie Tove Jansson. Opowieści z Doliny Muminków
världen, du kan kyssa mitt arsle

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy Tobą a mną jest fakt, że ja mam odwagę powtórzyć Ci prosto w oczy każde słowo które napisałem do Ciebie na forum....

Offline peta18

Odp: Muminki
« Odpowiedź #130 dnia: Kwiecień 10, 2016, 01:11:32 pm »
Mam wiesci z wydawnictwa Ene Due Rabe:
- drugi tom komiksowych Muminkow w maju + dodruk tomu pierwszego
- trzeci tom w grudniu na swieta
- kolejne 2 postaraja sie w 2017

Kontynuacji Larsa raczej nie bedzie, ale kto wie : )
Buk, Hodor i Dziczyzna

Offline Itachi

Odp: Muminki
« Odpowiedź #131 dnia: Kwiecień 10, 2016, 02:22:42 pm »
Dzięki peta za info! Wspaniała wiadomość :smile:

Offline Mati29

Odp: Muminki
« Odpowiedź #132 dnia: Kwiecień 10, 2016, 03:41:27 pm »
Tiaa
juz miałem w koszyku angielskojęzyczne wydanie deluxe.
A tak to spokojnie poczekam. :)

Offline koziorozec1979

Odp: Muminki
« Odpowiedź #133 dnia: Kwiecień 10, 2016, 04:28:56 pm »
Pytanie czy takie huraoptymistyczne zapewnienia wydawnictwa co do tempa kontynuowania serii nalezy brac za dobra monete. Bylo nie bylo od pierwszego tomu minal ponad rok i jak dotychczas w temacie kontynuacji bylo glucho i ciemno. Pewnie marudze ale jakos to mi sie skojarzylo z ostatnia polityka medialna wydawnictwa Sideca. A jak tylko pomysle o Sidece to mi skóra cierpnie z troski o losy Koziorożca.

Offline peta18

Odp: Muminki
« Odpowiedź #134 dnia: Kwiecień 10, 2016, 05:18:08 pm »
Pewnie marudze ale jakos to mi sie skojarzylo z ostatnia polityka medialna wydawnictwa Sideca. A jak tylko pomysle o Sidece to mi skóra cierpnie z troski o losy Koziorożca.
Z ta roznica, ze Ene Due Rabe wydaje ciagle nowe ksiazki, tylko z Muminkami byl zastoj. Ale zapewniaja, ze Muminki sie dobrze sprzedawaly, wiec nie ma planow zeby urwac serie.
Buk, Hodor i Dziczyzna